Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Свободният избор и свободната воля


АлександърТ.А.

Recommended Posts

В 8.11.2018 г. at 21:02, Кон Круз каза:

 

Прав си, че много по - сериозно е да се водят дискусии на базата на лични опитности. Но аз знам двама духовно напреднали хора от сайта, всеки с разни лични опитности: според единия имаме свободна воля, а другият смята свободната воля за илюзия.

Въпроса ти е от гледна точка  крайноста на изразите . . На практика е по различно . За някои неща , не само раждането и смърта , нямаме избор . Живота се разстила с постепенна неизбежност . Но за други имаме пълната свобода да избираме . Това са най често  отношенията ни с други хора и там е най лесно да го разберем . Там е фокуса на развитието . Лесно е защото е очевидно , като престъпиш човешките закони те вкарват в затвора . Също , заложения принцип на материалното облагодетелствуване е , принасяш ли полза за обществото , то те облагодетелствува повече материално .

Разбира се това се изопачава , даже обръща на опаки от тъмната страна в човека .

 

 

Модераторска бележка: Темата е отделена от тук. Подобна тема е разисквана във форума преди няколко години - Свободната воля. Поради големия и обем, тя ще бъде затворена, но от нея могат да се коментират мнения в настоящата тема. 

Линк към коментар
Share on other sites

Този, който смята, че нямаме свободна воля, твърди че абсолютно всичко е предопределено (дори това, че аз в този момент пиша този коментар), дори мигането с очи. Дали е така, не зная, но съм по - склонен да не вярвам.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 24 минути, Кон Круз каза:

Този, който смята, че нямаме свободна воля, твърди че абсолютно всичко е предопределено (дори това, че аз в този момент пиша този коментар), дори мигането с очи. Дали е така, не зная, но съм по - склонен да не вярвам.

Ще мерим ли , или ще се стремим към разбиране ? Защото топката я връщам със ,,!00% не си го разбрал ". Няма да пускам цитати защото явно не са нужни . А ето едно обяснение :

Ще кажа  , че е въпрос на вяра . В какво човек да вложи вярата си ? Щом не може да се види нещо , се работи с вярата . Дали да вярва , че всичко с най малките подробности е от начало написано ? За мен този въпрос е решен от, само себе си .И влагам вярата в противното . Ще рече , живея с интерес . Храня се с апетит чета книги , гледам филми , слушам музика с удоволствие  и т. н. Това ми поведение прави разбирането ,,че всичко е известно "  , нищожно . То става бримка на един фантазен сценарий , който може да ме отдалечи от реалните преживявания и ме вкара в задънентата идея за безмислието на случващото се .

А цитати бол :) . Още Адам и Ева по своя воля излизат от райската градина .От  тогава още , тъмните сили се стремят да манипулират тази наша , свободна воля . Това е техния интерес . Проявената собствена воля във вид на непослушание е падението .

пп       Друг е въпросът за кармата и взаимообвързаноста на нещата .То е въпрос на единството в Бога . За нас хората е много висока летва да си представим приблизително някаква гледна точка на Божественото . От там е ясно че сме видими и предсказуеми .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, АлександърТ.А. каза:

Защото топката я връщам със ,,!00% не си го разбрал ".

Аз пък ти казвам, че на 100% съм го разбрал, защото съм коментирал с него коментарите му и ми е потвърдил, че именно това е имал предвид (100%-ова предопределеност и илюзия за свободна воля).

Редактирано от Кон Круз
Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 минути, Кон Круз каза:

Аз пък ти казвам, че на 100% съм го разбрал, защото съм коментирал с него коментарите му и ми е потвърдил, че именно това е имал предвид (100%-ова предопределеност и илюзия за свободна воля).

Ето , виждам че няма противоречие . Всеки сам избира в какво да вярва и живее според вярата си .Това е свободната му воля .

Въпрос може да има само в детайлите . За основното всички са на ясно . Всичко родено има начало и край . Между тези две точки предопределени като Божествен поток на живота , се преплитат различни кармични влияния . И това се развива във времето , като основен разпределител на условията и помощник за промяна в човека . И всичко това , са условия за проява на нищожната но основна човешка воля . Основна в човешкото ни битие .

Защо казвам и аз , че се обезмисля изобщо живота , ако я нямаме макар и минимална свобода сами да решаваме . Защото , ще ми е лесно утре да подкарам колата с пълна наслада от бързината и мощноста и . Ще знам че случващото се , е вече определено и е безмислено да гледам знаци и светофари . Това мислене е присъщо на самоубиеца и камикадзето .. . Има много преживявания  в състояние близко до смърта . И повечето имат преживявания в един прекрасен свят и много трудно се връщат . Но се връщат . Не е ли интересно да разберем защо ? Или ще го подминем със ,, така е писано" . Всеки избира в какво да вярва и как да живее . Няма значение дали кават ,, това е неговата съдба" .

Разбираш ли ? Сам избираш в какво да вярваш .Това разбиране те доближава до свободата , прави те отговорен .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Според въпросната теория за 100%-овата предопределеност, дори това ще се запознаеш или не с тази теория, ще я приемеш или не - също е предопределено. Това как тази теория и вярата в нея би повлияла на живота ти - също. Всичко, всичко до най - малкия детайл, най - малката реакция. На мен най - вероятно и най - логично ми изглежда да има и свободна воля, и предопределености.

 Но ето обяснение какъв би бил смисълът всичко да е предопределено и пълната предопределеност не обезсмисля ли живота: ами смисълът би бил Цялото да преживява и изразява себе си по най - различни начини (включително като хора, които вярват/не вярват в свободната воля).

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Но ето обяснение какъв би бил смисълът всичко да е предопределено и пълната предопределеност не обезсмисля ли живота: ами смисълът би бил Цялото да преживява и изразява себе си по най - различни начини (включително като хора, които вярват/не вярват в свободната воля). 

Да това е есенцията и човек не занимавал се веднага му дава вяра . То е логично издържано . Но практично незначително .То е човешко твърдение и не може да му вярваме повече от колко на други .И като мерим с човешки аршин е ясно , че без свободна воля няма промяна . Защо му е на Бог да върши нещо механично , познато  ? Пак опираме до волята на Бога . Но тя е непознаваема и не можем да я цитираме или използаваме за оправдание . Остава пак нашата . Е , ако някой желае може да се разграничи и от нея .Това на което сега даваш глас казва и , че личния избор много трудно се променя . На това се гради и твърдението че нямаме свободата на избор  . Но някои хора са го направили и те казват обратното . Бог създава за да опознае себе си . Бог е твореца . А в опознаването  в творчеството има неочакваност има свобода .

Да ,не искам с цитати с тях е ясно . Остава вярата и личния опит . Всеки които не го мързи може да опита .И ако не знае как , най лесно е да чете . Има ясно обособени авторитети . Да изследва тяхното наследство , все още е прясно .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Аз искам да ви наведа на свободата, да бъдете свободни, но не така, както днес сте свободни; вие трябва да имате едно вътрешно верую. В какво трябва да вярваме? Всеки човек има едно вътрешно чувство, на което да разчита. Не се смущавайте.

Да идем във Витлеем,

Цитат
Днес хората спорят, има ли човек свободна воля. Само човек, който живее в този съществен, неизменен свят, в който Бог живее; само човек, който разбира Неговите закони и Му служи в Дух и Истина, – само той е свободен, само той има свободна воля. И наистина, свободата седи във волята на човека. Затова свободата винаги подразбира не своеволие, а разумна воля. Само разумният човек може да бъде свободен. И Живата Природа дава свобода само на разумните. Неразумните, които нямат воля, а своеволие, тя ги е ограничила. Хиляди и милиони същества има в царството на Живата Природа, които са затворени и чакат своето освобождение. Защо? – Защото в тях има своеволното желание да се движат безразборно в каква да е посока. Свободата обаче подразбира движение само в една посока – Истината. Защото не забравяйте, че Истината е посоката, в която се движат всички неща в Битието.

Свобода,

От книгата Учителят говори

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Лесно е да се твърди обратното на нещо което ти говорят . То е израз на механичен закон още наричан инерция .В такива условия живеем , на изява чрез противоположности . Та е логично ,както  да няма , така и да има свободна воля . Но те и двете са валидни в определени случаи , не са абсолютно верни за всичко .

Твърдението че живеем без свободен избор е в разрез на всичко което знаем като познанание в материален и духовен аспект .То противоречи на принципа на живота с отричането на творчеството и ражданато на новото . То е само логика , математика , където 1+1=2 . Докато в живота 1+1 прави 3 .То се стреми да ме убеди че е известно  дали сега ще стана от леглото или ще продължа да се излежавам . Само че на кого е известно ? Нали за мен е незнайно . А е знайно какво става с мен ако приема това твърдение и то не ми харесва . Най малкото защото не ми върши никаква работа освен като залъгалка , докато чакам гаджето . Да не се притеснявам ще дойде ли ?

:)

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Кон , как мислиш за свободната воля ? Събираш още информация ?

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Тъкмо събрах две изречения за връзката на разума със свободната воля и попаднах на това интервю с Иво Христов . Той дава добра представа за ролята на свободния избор . :)

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Самото заглавие на темата е и отговорът. Всеки избор направен във времето носи със себе си решение, ситуация, житейски опит. Така се случва развитието, надграждането на един възрастен. При децата е различно. Докато сме деца събираме информация, откриваме, изследваме нови територии. Етапът на осъзнаване като възрастен е част от първото помъдряване. Да предопределено е да се родим/умрем. Това в цикъл, част от природата. Но съзнателно взети решения, са част от поемането на отговорност за собствените действия. Често срещан случай е хората да се оправдават с предопределеност, съдба, когато събитията не се случват така както са били планувани подсъзнателно. Голяма грешка, ние сме отговорни както за нашите действия, така и за всички избори в живота си. Губим право на избор, когато загубим себе си. Мъжът и жената се свързват, но често мъжкото начало налага обществените правила по които живеем. Психологията е част от женското начало и с грижата към другите, които не могат сами да се справят. Здравословния начин на живот е избор, но се иска и воля. Връзка с природата, основата на женската енергия и решителност, действия, част от мъжкото. Жената е по-устойчива от мъжа, но само когато живее осъзнато като такава. Мъжът е по-слаб в това отношение, непостоянен но на действия, работа е той. Само тогава се чувства добре. Така си мисля, споделям мнение. Жената е баланс, мъжът е хаус в балансът. 

И така, да има предопределеност, заради пол, религия, общество, възпитание. Но правото на избор, свободната воля е това, което ни прави уникални, неповторими. Пожелавам на всеки да има силата да е смел, да е стъпил здраво на земята и да живее животът си, както иска. А не както му е наложен. 

Редактирано от Над_02
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за напомнянето .  

Цитат

И така, да има предопределеност, заради пол, религия, общество, възпитание. Но правото на избор, свободната воля е това, което ни прави уникални, неповторими. Пожелавам на всеки да има силата да е смел, да е стъпил здраво на земята и да живее животът си, както иска. А не както му е наложен. 

Рождество Христово ----раждане на Христовия Дух в нас , който ще освободи човека .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Не мога да разбера защо интелигентни хора ,,циклят'' в нещо очевадно!

Цялата дискусия се базира на неяснотата в смисъла на двете понятия - свободна воля и личен избор.

Много ясно, че нямаме свободна воля, защото за да имаш такава трябва да можеш да избираш между нещо сътворено и несътворено. Ние осъзнаваме че живеем, защото има ,,среда'', в която това ,,да се случи '', а не сътворяваме средата си. Единственото, което сътворяваме е кои смятаме, че сме. Както и кои смятаме, че са другите и другото. Също така и как смятаме, че се случват нещата. И това е Свободата ни - да творим, избирайки между вече сътворени възможности.

ИЗБИРАМ - СЛЕДОВАТЕЛНО СЪЩЕСТВУВАМ!

Нямаме свободна воля! Имаме свободен избор! 

А как е възможно всичко да е предопределено!?!

Първо, напълно нормално е всичко да е предопределено, защото вече е измислено от тази сила, която е всезнаеща и е източникът на идеята за съществуването, последствие и формата.

И второ, вече по-практично, напълно логично, без парадокс всичко е предопределено и имаш свободен избор, но за целта е нужен ,,нов поглед''.

Не знам дали знаете задачата за свързването с три непрекъснати линии на четири точки, разположени в ъглите на квадрат! Те тази задача изисква ,,разчупване'' на шаблона на стереотипното мислене.

Съответно, за да е възможно да съществува хем предопределеност хем свободен избор, е нужно да се ,,излезне извън рамките''. По тази методика решението на триизмерен ,,проблем'' става в по-високо откъм измерения пространство. В четиримерно пространство е напълно нормално да има налични всички ,,развития на събитие'', които се разпределят в различни ,,времеви потоци''. Предпологам всеки се сеща за по-дълбокото значение на ,,Времето е в нас и ние сме във времето!''. А свободният ни избор на ДЕЙСТВИЯ в тримерната ни материална реалност определя по кой ,,път'' вървим. Тук е проблемът на повечето хора, с които дискутирам темата, защото твърдението ми изисква нашата същностна представа да е различна от общоприетата, наложена от хилядолетия с догми. Но надеждата умира последна и за мен и се надявам някой да ме е разбрал,:)

Цялата ни свобода се състои в един избор, който съдържа като акт цялата ни личностна представа!

Както е казал Айнщайн -,,Не можем да решим проблемите с начина на мислене, с които сме ги създали''.

В 23.11.2018 г. at 23:24, Кон Круз каза:

Но ето обяснение какъв би бил смисълът всичко да е предопределено и пълната предопределеност не обезсмисля ли живота: ами смисълът би бил Цялото да преживява и изразява себе си по най - различни начини (включително като хора, които вярват/не вярват в свободната воля)

Евала! Най-накрая го срещнах изказано и от друг. Преди две години като стигнах до този идвод много се изкефих. Ще дам пример скоро, само да си намеря записките!

 

В 24.11.2018 г. at 0:13, АлександърТ.А. каза:

Защо му е на Бог да върши нещо механично , познато  

За да се види през нашите очи, тъй като съдържа всичко!

За това и пред Бог всички сме равни, а това че някои хора си мислят, че са по-равни е друг въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 1 час, kipenzov каза:

Ще дам пример скоро, само да си намеря записките!

"...по пътя на логиката / ако приемеш причинно-следствената конструкция : намерение-мисъл-действие-резултат/ произтича фактът, че Първичното съзнание/Бог/Всевишния създава/съзидава, твори/ реалностите, за да създаде движение. Движението предизвиква разбъркване на частиците, т.е. предизвиква ентропия /степен на НЕ-подреденост на частиците,т.е. състояние на средата, както мъдростта е състояние на съзнанието, а не показател /. Колкото по-висока е степента на ентропия на средата, толкова повече са възможните състояния, съответно колкото повече индивидуални създания, толкова повече възможности за емоционални преживявания ще има.

Емоционалните преживявания създават опитност, а тя носи себепознаване.

Намерението да опознаеш себе си води до неизбежният избор да създаваш, за да преживяваш... себе си.

И какво би направил, за да имаш множество преживявания - ще създадеш множество твои копия във всичките ти нива на Бъдене / плътности, измерения/. "Твои копия", схващане което само по себе си е дуално /разделящо/, щото принципът на себепозоваването- формирането на Аз-а, на този център на съзнанието, се базира на субективното разделяне от общото, чрез използването на логическата конструкция на оплетените йерархии/Аз съм аз, щото така се осъзнавам, но защо се осъзнавам - щото съм аз, хихи/.

Та като твои копия различните разумни създания биха притежавали твоите качества /"Вие г-н Andersson ми дадохте нещо- свободата да избера да не се подчиня", агент Смит /, което само по себе си им дава възможността и те да творят тяхно си субективно усещане за реалност. И за да има още повече ентропия - съответно още повече качество и количество на преживяванията - съответно по-дълбоко себепознаване, логично а и неизбежно по презумпция би създал средата такава, че да могат да си взаимодействат.

Всеки твори собствената си реалност, но във взаимодействието с другите/ "другите" - отново дуалност, но няма как/ се формира резултатна, нали вси пак резултатната от две криви е права хихи. При това "триене" формираме една консенсусна реалност, която съпреживяваме. Сетивната 4-мерна реалност е такава, щото болшинството от хората са "решили", че е такава /това е доста дълга тема, обхващаща дори и програмирането и контрола на съзнанието/. Само ще ти спомена, тъй като постоянно търсиш доказателства на това, което знаеш, но не осъзнаваш, опитно е установено, че актът на наблюдение на поведението на елементарна частица / в опита - сноп от електрони/ кара частицата да се прояви като такава, а не като вълна / предполагам знаеш за корпускулярно-вълновата природа на реалността/. Ха сега като имаш предвид консенсусната реалност се осъзнай кой материализира всичко около нас.

Обърни внимание, че в статичния модел на време-пространството, за който писах в темата "Мисъл форми", индивидуалното възприемане за Аз, преминаващо през елементарни събития-ситуации си го представям за собствено удобство като енергиен "сноп", съставен от енергиите на собствените ни емоции / може и като мисловен модел, съставен от мисъл-форми - принципът е същия, все пак фракталността на реалността се запазва, а тя се изразява като общи принципи на изграждането, проявлението и съществуването и е вече математически доказана/. Но процеса на творене го правим с насочения поток на цялостната ни личност, т.е. и с личното си несъзнавано, в полето на което индивидуалното положение при някои хора е отвратително от моята морална гледна точка, но пък предизвиква специфични емоции, а това е опитност - съответно възможност за себепознаване. От тук пък сам си прецени защо светът е такъв.
След изложеното до тук ми е интересно дали ще приемеш, че от цитата на твоето изказване приемам за вярно само твърдението, че умът не е съзнанието - да не е - това е егото.
Както ти самият спомена за отрицателната ентропия, която се нарича Негентропия, би следвало сам да стигнеш до извода, че краят на този процес е липсата на движение или връщане в Празнотата на липсата на дефинируемо съществуване, но "там" Е и присъствието на всичко което Е, няма разделение, няма дуалности, няма емоции- съответно няма мисли, няма и време /през което да отречеш фактът, че доста хора са били там, не и с физическото си тяло - аз не съм от тях, все още работя, но го ПРИЕМАМ/. От основната идея следва, игнорирайки времето, че пишейки на теб пиша на себе си в друга инкарнация, за това се опитвам да съм изчерпателен :)./ филмът "Г-н Никой" предполагам ще ти хареса/.

Линк към коментар
Share on other sites

Кипензов ,

Цитат

Цялата дискусия се базира на неяснотата в смисъла на двете понятия - свободна воля и личен избор.

Горе/долу е така .  Една учителка по математика , съм запомнил с твърдението , че тази наука може да докаже всичко . Достатъчно е да се подберат нужните условия . :)

Цитат

Много ясно, че нямаме свободна воля, защото за да имаш такава трябва да можеш да избираш между нещо сътворено и несътворено.

Градиш върху това условие . Но има ли достатъчно основание ?

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

В 28.03.2019 г. at 8:16, АлександърТ.А. каза:

Една учителка по математика , съм запомнил с твърдението , че тази наука може да докаже всичко . Достатъчно е да се подберат нужните условия . :)

Това е готино, но язък за учителката ти. Не вярвам да не ти е споменала, че математиката е език, който не всеки говори. Но може и да е пропуснала.

Математиката вече доказа стария херметичен принцип на съответствието - "Каквото горе, това и долу!" , с разработките за фракталната природа на реалността:

Фракталчастичен цитат от статията  -"През 1872 Карл Вайерщрас открива пример за функция с неинтуитивното свойство да е непрекъсната навсякъде без да е диференцируема никъде (Функция на Вайерщрас)"

Как ти звучи удебеленото?!!?:3d_163: 

Ако добавиш пък и от Теорията за хаоса, че "съществува такава област на физиката, като теорията на квантовия хаос, изучаваща недетерминираните системи, действащи по законите на квантовата механика" и най вече Атракторите, които носят символиката на "Във всеки хаос има малко ред" и ще се сглоби интересна картина. Хаосът и редът пък можеш да ги комбинираш с ентропията и негентропията. За това съм си пописал в темата за ентропията. Но пък ако ти е интересно как мога да имам свободен избор и всичко да е предопределено, мога да споделя един модел, субективен, които въпреки, че е доста прост, всъщност е доста вълнуващ. Много се зарадвах на тази статия, независимо че ми "дойде" с 20 г. закъснение.

 

В 28.03.2019 г. at 8:16, АлександърТ.А. каза:

Градиш върху това условие . Но има ли достатъчно основание ?

За мен да! Но кой съм АЗ! 

Иначе по-надолу в цитирания ми пост съм се обосновал, според мен. Няма как да имам свободна воля, ако избирам между вече сътворени алтернативи. Това е неизбежно, защото иначе влиза в противоречие с единния център на сътворение, йерархичния принцип на организация на системите и куп други естествени принципи на проявлението. Освен, ако не съм се идентифицирал с представата за Бог и несъзнателно вярвам, че притежавам в пълна сила неговите атрибути. Но в този случай може да се повтори сценката с шизофреника, на който комисията по изписването съобщила, че вече е добре. А той възроптал, че изобщо не е добре, защото миналата година е бил Наполеон, а сега е обикновен ЧОВЕК. 

Напълно те подкрепям в тезата ти, че всеки може да вярва, в каквото иска. Няма как да почувстваш свободата, ако не можеш да я дадеш другимо!

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

В 28.03.2019 г. at 8:16, АлександърТ.А. каза:

Градиш върху това условие . Но има ли достатъчно основание ?

Цитат

kipenzov

За мен да! Но кой съм АЗ! 

Иначе по-надолу в цитирания ми пост съм се обосновал, според мен. Няма как да имам свободна воля, ако избирам между вече сътворени алтернативи. Това е неизбежно, защото иначе влиза в противоречие с единния център на сътворение, йерархичния принцип на организация на системите и куп други естествени принципи на проявлението. Освен, ако не съм се идентифицирал с представата за Бог и несъзнателно вярвам, че притежавам в пълна сила неговите атрибути. Но в този случай може да се повтори сценката с шизофреника, на който комисията по изписването съобщила, че вече е добре. А той възроптал, че изобщо не е добре, защото миналата година е бил Наполеон, а сега е обикновен ЧОВЕК. 

 

Споменах за математиката , защото тази случка илюстрира как всички се обосноваваме . :) 

В случая , ти говориш за Божията воля , като единствено непознаваема , за нас.  Поради което си мислим , че само тя е свободна воля . Обичам да се придържам към ежедневието и по--достъпните възможности на човека .Например , когато вляза в сладкарница избирам , коя торта да опитам . И си прав , да попиташ , ограничения избор какъв е ? Трудничко е да се внесе яснота по въпроса . Дали не се намесва нечие външно влияние ? Дали по навик или по някакъв страх избирам точно това ? Дали си давам сметка на нуждите на физическото тяло , На емоционалната памет прикачваща , приятно/неприятно към всяка представа ? В състояние ли е разбирането ми , да обхване всичките взаймовръзки в момента , отнасящи се за този избор ? И , им даде подобаващата тежест за този момент ?

С други думи , колкото човек е по на ясно със себе си и вътрешния механизъм за взимане на решения . Толкова по лесно/свободно може да го прави . И още , колкото , човек е по--наясно с причините и последствията , толкова е по свободен в избора си .

А буквално си прав според това , че Бог е един . И всичко е от Бог . И нищо не е извън Него .И всичко става по Неговата воля .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се, че се разбираме!

Даже ще си позволя да поразширя н още малко дълбочина, тезата, че нямаме свободна воля, но имаме правото на избор.

Както перфектно си отбелязал, по-добре от мен т.е. не толкова заплетено, в процеса на развитието ни като хора  ние формираме заучени реакции. Къде от семейството, къде от взаимодействието ни с обществото, къде от онаследени генетично модели. ,,Около аза ни'' се оформя егото, с чийто атрибут - индивидуалното проявление на Умът, ние решаваме какви действия да възпроизведем. Устанновено е, че в много голяма част от случаите ние действаме детерминиирано, предопределено в посока на заучените реакции. Бихейвиоризмът даже твърди, че всичко като реакция в нас е строго определено и предвидимо, ала на мен не ми се нрави изводът, че трябва да се идентифицирам с еволюирало животно и че самосъзнанието ми е епифеномен на телесните ми процеси

От трите изброени начина на познаване на Аза на света - от семейната и обществената среда и отделно от генетично унаследените, архетипно проявяващи се модели на поведение, с които ние с нашия Аз се идентифицираме и проявявайки специфичното поведение добиваме опит, съответно познание, най-сложен за осъзнаване е последният изброен. Проблемът с осъзнаването идва, когато сме невежи по отношение на това с кой архетипен мит, ,,извиращ'' от колективно несъзнавания ни психически слой се идентифицираме, т.е. когато не знаем, че възпроизвеждаме някаква история, свързана с определено поведение на главния герой, с когото нашият Аз се идентифицира. А в натрупаните като памет заучени реакции, център на съзнателното изживяване, на което е Егото ни, пък се проявява и връзката ни с обществото и неговите архетипни потоци както и с физическото проявление на природата вън и вътре в нас. Последното е проявено от иннстинктите или нагоните, все тая според мен.

Цялата тази амалгама от взаимовръзки все пак е възможна за случване в предопределена като параметри среда. Моментът на първично творчество не е наличен за нас. Ние не можем да си променим формата на тялото или физиологията ни. Обаче на по-ограничено ниво на творчество ние сме проявили свободната си воля с реализирането на избор да се родим. Но този избор и проява на свободна воля/ защото сме избрали между да ни няма и да се проявим/ е от перспектива отвъд егото, защото егото е отражението на аза при взаимодействието с околната среда, а контактът с нея е следствие на първичният избор да се родим.

Тогава се оказва, че ,,свободната'' ни воля е ограничена в изборът ни между предопределени алтернативи, докато оперираме в режим на Его-преживяване. Обаче има и други нива на преживявания, които включват трансперсоналните - например състояние на пробуденост ,,буди'', при което човек е започнал да ,,надскача'' его-програмите и мирогледът вече е по-различен. Отвъд егото първичният избор е вече съзнаван, което освобождава и потенциал за известна свобода на волята кой или какъв модел на поведение да проявим чрез осъзнат избор за последствията.

И така най-накрая стигам и до потвърждението на разширеният извод, че всъщност нямаме свободна воля, защото вече сме избрали ,,да играем Играта''. Но какъв е смисълът на избора, довел ни дотук? Ето това е яка тема за самовглъбяване. За това на входа на Храма в Делфи пише ,,Опознай себе си!''

Линк към коментар
Share on other sites

Леле, колко сложно се изразяваш :) Ама е интересно де. 

Аз бих казал, че човек е продукт на средата, в която се е появил. И е устроен да смята, че това, което мисли като истина, наистина е истина. 

Така човек смята за истина, вярванията на средата си. След време минава в нова среда - може да приеме нейните вярвания за истина. 

Тук някъде много се губи Аз-а на човека. А като няма Аз, не мисля, че има смисъл да се говори за свободна воля. 

Така например малко хора съзнават, че вегетарианството в западния свят е добило популярност на основата на политически идеи - леви и анархистични и че веганството граничи с психотизма. 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей ,,В" .Отдавна не съм те виждал тука . Много се чудех дали да пусна един адрес към тебе . Нали си специалист по правене на избори . Някъде бе писал интересни неща , но не ги намерих .

Може да е от полза .

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, B__ каза:

Аз бих казал, че човек е продукт на средата, в която се е появил. И е устроен да смята, че това, което мисли като истина, наистина е истина. 

До известна степен съм съгласен с теб, но ако заменим ,,човек'' с ,,егото''. Защото, ако човекът беше егото му, то осъзнаването за ,,Мая'' - ,,булото на илюзията на реалността'', което закрива истинското лице на Брахман нямаше да бъде сведено до концепция в опитът и познанието ни за света. Или пък ,,минато'' през християнската религиозна риторика - демоните, които ни отдалечават от Божественото. Различни подходи - единия базиран на самозаблудата, а другия на ,,външна зла'' сила, но принципът е идентичен.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, АлександърТ.А. каза:

Здравей ,,В" .Отдавна не съм те виждал тука . Много се чудех дали да пусна един адрес към тебе . Нали си специалист по правене на избори . Някъде бе писал интересни неща , но не ги намерих .

Може да е от полза .

Самият принцип на Хюман дизайн в основата си не ми се нрави. Ще се обоснова:

В основата му стои материалистическата гледна точка за "пренос на влияние", материални частици, дори и във вълновата им форма - неутрино, което пренася енергийно-информационно въздействие. Пак сме във затворената спирала на ограниченото ни мислене. Има цяла сфера на пренос на информация различна от материалната - трансцендентната отвъд време-пространствената, там където е и източникът на личното ни творчество, източникът на рядко осъзнаваната ни свобода.

Няма как системата Хюман дизайн да ми обясни как "виждам вълната" в ротиращите около център точки :

ckxfccq.gif

Още повече, че към настоящия момент се разработва Реципрочната система, съобразно която се разглеждат по различен начин параметрите време и пространство, а така меко казано се модифицира гледната точка за Дарвиновата еволюция и времевите диапазони, в които вярваме, че са протичали познатите в паметта ни процеси. Дори и на цивилизационно ниво.

 

Току-що, АлександърТ.А. каза:

Може да е от полза .

Съгласен съм, че за дискусията може да е от полза запознаването с практическите следствия от прилагането на дадени принципи в поведението ни. Но самата тема е за същността на понятията "свободна воля" и "личен избор", а не какво е най-целесъобразно да правим при осъзнаването на същността на смисъла им. Според мен, де!

 

А и да добавя, че анализът на "В" отразяваща философията му, доста ми допада.

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек започне да осъзнава собствената си ограниченост, може да види истината. 

Александър , не пиша вече по форуми, защото всичко е една логика. А та майата е в логиката :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...