Jump to content
Порталът към съзнателен живот
АлександърТ.А.

Свободният избор и свободната воля

Recommended Posts

преди 22 минути, АлександърТ.А. каза:

Само че защо разделяш избора , от мисълта

Защото има избор и преди мисълта! Нарича се преднамереност, намерение. И е продукт на подсъзнателните ни пориви.

А последните могат да се оформят и съзнателно, но може и само с практиката на повторението, която не изисква кой знай какво ниво на съзнателност.

Просто повтаряш постоянно това "е вредно" или "това Трябва" и скоро се оформяш като морализатор с несъзнателно намерение "да променя".

Сподели това мнение

преди 6 часа, kipenzov каза:

Защото има избор и преди мисълта! Нарича се преднамереност, намерение. И е продукт на подсъзнателните ни пориви.

А последните могат да се оформят и съзнателно, но може и само с практиката на повторението, която не изисква кой знай какво ниво на съзнателност.

Просто повтаряш постоянно това "е вредно" или "това Трябва" и скоро се оформяш като морализатор с несъзнателно намерение "да променя".

Така разглейждайки нещата , става разделяне на мисленето . На т.н. съзнателно мислене и несъзнавано .Такова разделение не е точно , въпреки че върши работа .На практика , изборите които правим съ основават на несъзнаваното . От където идва харесване/нехаресвне , както и много податки от ума .И макар да ни се струва че някои въпрос е пределно ясен и логичен.....съж. друг път ще продължа

Сподели това мнение

Eto от фейсб. един цитат от Илияна, който много ми хареса за връзката м/у избор и мислене . 

Цитат
“Добра ни среща, Мотивирани!
Вчера една моя дружинка, реши, че финансовия ми проблем ще бъде решен, ако съм станела "мотиватор". Много нова и яко доходна професия било.
В това ново време се народиха куп нови професии, аз с моите претенции, че много чета, за да се ограмотявам и развивам познанията си изпаднах в шок, като разбрах, че хората плащали, някой да им пълни главата с наизустени думички, че да ги мотивират...
Ха...
Най-добрата мотивация за един човек е самия той. Желанието му за живот. Силата на психиката му. Вярата му към самия него, вярата в утрешния ден и живата надежда!
Та, Добречестиви,
мотивацията е в това да си част от собствения си ден, да диктуваш сам правилата, по който да живееш!
Сполай ви!

Днес искам да свия гнездо от добри помисли, да го закрепя с добри намерения, да го изградя с дела!
Благословени!“

Гогато говоря по тези теми , изхождам от факта ,че от детството излизаме вкарани , в калъпа на редовия обикновен човек . Нататък , постепенно отхвърляме шаблоните на семейството и обкръжението , като градим ново--свое виждане , влизаме в нови шаблони . И този нов свят зависи изцяло от нас .Това , до колко ще е различен от света на родителите , до колко ще ни е удобен , зависи само от нашите желания и силата да ги осъществяваме .

Ще подразня  и подредя , смятам различно ..... Избор можем да осъществим само ако имаме идея/мисъл за нещо . Смятам важно е да споделя , че мисъл е всичко , не само абстрактния образ , който ни се върти в главата .Ако бъдем обективни , ще видим как този образ е ,,подкрепен" с някакво чувство (одобрение/неодобрение) или с нещо ни привлича/отблъсква . Това са неща от паметта , които умът извлича  и ги подава различно , като чувство , предпочитание  , отношение ., картина

И факта , че не можем да обясним конкретен избор , не означава че няма мисъл а просто , че не я разбираме . Тя е извън разбирането ни за мисъл .Тя е несъзнателен отклик на текуща обстановка  съобразен с паметта на предишни поколения .Есенцията от опита съдържащ се в несъзнаваното изплува и се намесва във всеки нов избор които правим .

Редактирано от АлександърТ.А.

Сподели това мнение

преди 21 часа, АлександърТ.А. каза:

И факта , че не можем да обясним конкретен избор , не означава че няма мисъл а просто , че не я разбираме . Тя е извън разбирането ни за мисъл .

Евалла, бре Александре!

Аз лично, описаната от теб ситуация ми харесва да я споделям като - "Всичко има логика на случване. Хаосът е Ред, чиято логика не разбираме към момента."

П.П. разбра ли са, че сме два "+" и за тва има "търкане"!?! :P.... да ти се връща "Ще подразня" ...:lol::3d_084:

Сподели това мнение

Цитат

Хаосът е Ред, чиято логика не разбираме към момента."

:)  :)  ...Точно така ! Има потвърждение с думите ,,бавно му увира главата". Няма нищо общо с теб , чул съм го в  в училище , като дете .

п.п . за някои случани признаващи за мислене само абстрактното , ще добавя че чувствата предхождат думите . Преди да се научим да мислим с думи , сме мислели с образи и чувства . И сега го можем до някъде . Например без такова мислене човек не може да стане водач  на М.П.С.

Редактирано от АлександърТ.А.

Сподели това мнение

преди 11 часа, АлександърТ.А. каза:

Преди да се научим да мислим с думи , сме мислели с образи и чувства . И сега го можем до някъде .

Не само го можем, ами така го правим. Само че този метод е символичният език на подсъзнанието ни.

А резултатите от подсъзнателните процеси на умствена преработка на информацията избиват на съзнателно ниво като съзнателни мисли и донякъде осъзнавани чувства. 

А чувствените ни реакции на взаимодействието ни със средата са емоциите.

Сподели това мнение

В 18.11.2019 г. at 15:03, kipenzov каза:

Стига се до основна дуалност, която всеки може да си установи в съзнанието му. Индивидуалното и колективното. Как възприятието ни за Светът, го пречупваме през призмата на индивидуалната гледна точка и колективната (груповата). И беше добре, според мен, да уточня, че общественото(колективното) не е "между" човека и центъра. То е друго изражение на центъра, но като колективен избор в рамките на самото общество.  ....

За това съм си въвел представата за комплексен Аз, като една хоризонтална 8-ца, два "кръга", свързани в точката на същинския ни Аз, който е различен от егото ни. И според мен е най-близък като значение на думата Човек, но не го изчерпва.

Единият "кръг" e на индивидуалните нужди(инстинкт за самосъхранение)  и произтичащите от тях желания, за задоволяването на които проявяваме(избираме на къде да насочваме) една част от свободната воля, на която сме проводници.

А другият "кръг" е на нуждите(стаден инстинкт) ни да сме част от общество и произтичащите от тях пък желания, за задоволяването на които използваме друга част от свободната воля, на която сме проводници.

А в "сечението" на двата "кръга" се проявява същинската, синтезът от двете части свободна воля ( инстинкът за растеж и развитие) и произтичащото от това желание за себепознание , за задоволяването на което проявяваме, избираме да насочваме волята към стремеж за растеж и развитие. 

В това отношение, предполагам ще е интересна символиката на Vesica piscis, описана много добре в следните две статии Цветето на Живота. Сакрална геометрия (Мегавселена)  и  VESICA PISCIS (на Цвета Димкова)

220px-vesica_piscis-svg.png

Дори няма да "навлизам в по-дълбоките" нива на символизма, където са и Ин-а и Ян-а. "Фракталното" каквото горе - това и долу, вече го споменах, а пък и във символния свят всеки си осъществява индивидуална комуникация.  

.......

А в другия "кръг" няма посредник. Там комуникацията център-човек е първична(архетипна). За това е и субективна, индивидуална. Наричат я "проникновение" на някои места.

Та, Александре, предполагам, че вече в цитираното ми мнение по-горе започва да ти става по-ясно каква идея съм споделил?!?!

Сподели това мнение

Моля регистрирайте се, за да коментирате

Вие можете да публикувате коментар след като влезете в акаунта си

Влизане Сега