Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Агресивно поведение на тийнейджър


Recommended Posts

Здравейте насочиха ме за съдействие към този форум. Ще съм благодарна ако искажете мнение и ми дадете съвет. Случаят е със сина ми който е на 12 години и от известно време 3 седмици може би, започна да се държи страшно арогантно с мен, с приятелите си и с близките. Прекалено е нервен използва нецензурни думи и епитети които ме втрештяват. По принцип той е с много тежък характер, досега се справях дали с наказание като му отнемех телефона или играта но вече и това не помага. На моменти и аз не успявам да,запазя добрият тон за което знам че и това още повече го провокира. Както писах преди два дни ми предписаха хомеопатични таблетки които да приема известно време ако успеем да смекчим напрежението. Той е много будно момче спортист е отговорен но изведнъж просто промени много навиците и държанието.. Пубертет, или проява на характер, не мога да разбера. Но определено ми е много трудно... Благодаря предварително 

Линк към коментар
Share on other sites

Какво означава "тежък характер"? Може ли да дадете примери? 

Какви точно навици и държание е променил изведнъж и как? 


Разговаряли ли сте за неговите лични преживявания, чувства, отношенията му с връстниците, вълненията му - положителни и отрицателни? В какво се изразява изобщо вашето общуване с него? Ако може в развитие от детството му до момента? 

Без да съм запозната с конкретния случай, мога да кажа от опит, че подобно поведение е резултат от прилагани ограничения и наказания. Докато детето се усеща зависимо от възрастния авторитет по някакъв начин, то видимо се подчинява, но това е на цената на натрупване на гняв и порив за освобождаване. То е като капака на тенджера под налягане. В един момент налягането превишава границата и следва "гръм". Колкото повече е "затягана гайката", толкова по-силен е "отката", т.е. избухването. 

Не казвам, че съм краен противник на някакви наказателни мерки, но те трябва да бъдат логични и детето да разбира, че са естествено следствие от негова постъпка и са за негово добро и са наложени от и със любов към него. Нещо като промиването на раната със спирт - боли много, но е за добро... 

Линк към коментар
Share on other sites

Къде и как участва баща му в общуването с него?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...