Jump to content
Порталът към съзнателен живот
kipenzov

Тетралектиката - идеи и размисли

Recommended Posts

В 18.02.2019 г. at 16:20, Орлин Баев каза:

Стана ми интересно - разкажи ако искаш накратко!

Принципно още не съм осмислил концепцията за тетралектиката, но ми отваря доста мисловни хоризонти. Самата идея като конструкция - диалектичните полярности, които се удвояват с антиполярностите им в четворична система. 

Ето един интересен пост на потребител kotaraka в един форум, който си прави негови изводи, но по мое мнение, доста му влияят идеите на трансхуманистите /h+/

А, ако интересът е по отношение на гробокопача на системата, която го ражда, като пример бих посочил ентропията и негентропията. Малко по-подробно съм си пописал в темата за Ентропията.

Редактирано от kipenzov
линк

Сподели това мнение

Хубаво - а Лао Дзъ не е стигнал до тетралектиката? И как без количествени натрупвания, качествени изменения? А не е ли диалектиката всъщност трилектика, когато борбата и натрупванията ѝ преминат в третата позиция на синтеза? И защо диалектически или тетралектически или трилектически материализъм, а не холистицизъм? А не е ли именно опростяването от повече в по-малко, по-близо до гениалността на природните закономерности на ядрено/ ключово за познанието ниво? Tя и трилектиката, погледната в развитие, сформира нови две противоположности на по-високо условно ниво, които също биват надраснати в шеста - та, можем да наречем дотук процеса шестлектика или познаване на шесторността, но и това е част от по-голяма и постоянна спирала и отново стигаме до основата, заложена в природата - ян и ин, плюс и минус. Антиматерията - как извън философското разсъждение антиматериалните атоми са тетралектично свързани с материалните? Вероятно са, защото всичко е, но сами по себе си в същата диа/ три лектична спирала...

Редактирано от Орлин Баев

Сподели това мнение

В 20.02.2019 г. at 1:07, Орлин Баев каза:

... Антиматерията - как извън философското разсъждение антиматериалните атоми са тетралектично свързани с материалните?

Д-ре, нали сложната противоречива система в електричния заряд ,,протон-неутрон-електон'' има анти такава триада - ,,антипротон-антинеутрон-антиелектрон''. Даже, ако не се лъжа на антиелектрона, май , му казват позитрон. 

Тука имаме и трилектика и хексалектика. Не знам дали са синтезирали антиатом, но поне електрон-позитронната реакция е анихилация, с отделяне на фотони, което простичко казано си е, че като се ,,сблъскат''  две противосъщности се оказва, че няма две, а едно, което е светлина. :)  

Холистичното си е цялостност, но трудно се научаваме как ,,се прегръща'' тъмнината. На мен поне ми е трудно за момента.

А иначе споделената ти образна представа за спиралата ме изкефи!

Сподели това мнение

Оф, далеч съм от физиката, не разбирам... А философията - ако е приложна, хубаво. Западната обаче, с мисленето си за мисленето, откъснато в огромна степен и от духа и от прагматичността, не е моето нещо... Но. това съм си аз, а на вкус и цвят няма приятели, а собствени предпочитания.

Сподели това мнение

преди 4 часа, Орлин Баев каза:

Оф, далеч съм от физиката, не разбирам... А философията - ако е приложна, хубаво. Западната обаче, с мисленето си за мисленето, откъснато в огромна степен и от духа и от прагматичността, не е моето нещо... Но. това съм си аз, а на вкус и цвят няма приятели, а собствени предпочитания.

Д-ре, какво мислиш за думите на Лао Дзъ - "Всички са прозрачни, аз съм мъгла", щото ям малко шамари, вероятно заради погрешната ми интерпретация.

А иначе хич и не си далече от физиката, щото освободената енергия от анихилация на противосъщности си е в основата на терапиите, с които, докато ти чета блога, си перфектно запознат. Верно,  правили са ми бележка, че психичната енергия няма нищо общо физичната, но идентичните принципи, които долавям постоянно ми стимулират въображението :3d_142:.

Редактирано от kipenzov

Сподели това мнение

преди 4 часа, kipenzov каза:

"Всички са прозрачни, аз съм мъгла"

Прозрачни за виждането на мистика (мист-мъгла). А мистикът е "мъгла" за сивата актуална мъгла в ума на маймуночовека, идентифициран със социалното си его и тяло.

Сподели това мнение

Прав ли ще съм ако допусна, че имаш определена неприязън към масата хора, определена мизантропия (дори и да не са преобладаващи в психиката ти). Понеже от години пишеш за маймуночовеци и голи маймуни визирайки все пак най - могъщото, умно и одухотворено същество на планетата - човека. Сещам се за една дама, която дори много по - често роптае срещу вида човешки. Не се заяждам (не липсват основания за такива ти коментари), питам просто от любопитство (проверявам дали правилно допускам и как възприемаш тези ти изказвания за вида ни).

Редактирано от Кон Круз

Сподели това мнение

Човека обичам. А психопатията в примата - приемам я, уча се и нея да обичам, въпреки. Благодаря за интереса към малката ми личност. 

Сподели това мнение

Току-що, Орлин Баев каза:

Човека обичам. А психопатията в примата - приемам я, уча се и нея да обичам, въпреки. Благодаря за интереса към малката ми личност. 

Аз мисля, че хората, които имат нужда да им помогнеш като психолог те приемат кат враг и заплаха, и именно тези, които се свързват с теб имат най-голяма нужда от помощ. Разбира се, така го разкоспирирам Кон Круз, но наистина психолозите имате такава гледна тока, която наистина е полезна.

Редактирано от mecholari

Сподели това мнение

Коне, определено водещата идея да се отдели дискусията се съдържа в заглавието на самата тема. Надявам се това да не го приемеш като рязко напомняне. Ни най-малко искам да обидя, просто призовавам да се придържаме към темата.

А, за да не е толкова рязко, ще си позволя да коментирам думите ти 

преди 50 минути, Кон Круз каза:

Прав ли ще съм ако допусна, че имаш определена неприязън към масата хора, определена мизантропия (дори и да не са преобладаващи в психиката ти). ...

Според мен малко си объркал източника на метакомуникацията. Това, което съвсем правилно си доловил идва като послание от мен. Аз имам проблем с интерпретацията на думите на Лао Дзъ, защото ,,прозрачността'' на другите при моята интерпретация, е подсъзнателен фактор, на чието основание без да се усетя често ,,навлизам'' в чуждото пространство и не ,,признавам'' граници, а това определено има негативно въздействие в комуникацията ми с околните. Особено, ако не са надраснали голяма част от вътрешните си страхове, най-вече усещат поведението ми като ,,човъркане'' в главите им.

Не защитавам Орлин! Той няма нужда от адвокат.

Просто предната ми констатация, според мен, дава прекрасен мост към описание на тетралектично взаимодействие при комуникация.

Аз и моята сянка осъществяваме вербална връзка с друга диалектична система аз-сянка. Дори може да се ,,вкара'' и сложна система от противоположности, в която има и междинно звено - синтеза.

Като пример -

сизигия Дух/Душа .... АЗ .... Сянка

А терапевтичният ефект, който Д-ра обяснява перфектно при обосновката на методите му и резултатността им се дължи именно на ,,по-късата'' му сянка. Така тетралектично той служи ,,за буксир'', спомагайки за интегриране на сянката на  събеседника му и подпомага консолидирането на дисоциираната личност на човека, с който заедно ,,работят''. Мое мнение! Без претенции.

Сподели това мнение

Хихихи, даже сега като си прочетох поста ,,прозира'' опит да ,,се сложа'' на д-ра, който изобщо не осъзнавах докато пиша...:3d_040:

Извинявам се Кон Крузе! Вероятно си прав и по отношение на Орлин, но потенциалът на дискусията за социалното его и дисоциацията на личността, а от тук и различните индивидуални мирогледи и философия за живота, съответно една от производните им - личната оценка и отношение към другите и природата, според мен е достоен за отделна тема. Защото същият този потенциал на дискусията, според мен, би имал и голям индивидуален ефект, за всеки включил се, да изследва собствената си позиция.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега