Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Кон Круз

Свещеният огън?

Recommended Posts

"Помнете: вън от свещения огън няма живот. Той изпълва цялото планетно и междупланетно пространство. Като се говори за огън, мнозина мислят, че той се пали и изгасва. Това се отнася до обикновения огън, който сутрин се пали, вечер се оставя да изгасне. Обаче свещеният огън вечно гори. Веднъж запален, той не трябва да се изгасва...Онзи, в когото гори свещеният огън, всякога е добре разположен; той се отличава с вътрешен мир и спокойствие, с вяра и любов към Бога. Изгаси ли свещения огън в себе си и влезе в обикновения огън, човек става нервен, неразположен, всичко го смущава. Той се оплаква от лишения, от беднотия, от болести...Следователно, щом страдате, щом сте нещастни и смутени, ще знаете, че живеете в обикновения огън. Сами сте изгасили свещения огън и сами отново ще го запалите...Виждате млада булка, облечена с нови, скъпи дрехи. Така е облечен и младоженецът. Всички им се радват, веселят се заедно с тях. Те са запалили свещения огън в себе си. Обаче мине ли този светъл ден, те изгасват свещения огън, обличат старите си дрехи и започват да си служат с обикновения огън. Още от първия ден очите им започват да сълзят. Задушават се, дишането, кръвообращението им не стават правилно. Кой е виновен за тежкото им положение? – Сами те. Казват: „Делнични дни идат в живота, не можем да поддържаме свещения огън. Макар и да дими, обикновеният огън струва по-евтино“. Така мислят всички хора, но горчиво се лъжат. В края на краищата обикновеният огън излиза по-скъпо от свещения. Той е причина на всички болести и нещастия, при които човек плаща с живота си...Който съгради къщата си на канара, той се осигурил – никакви бури и ветрове, никакво наводнение не може да я събори. Който съгради къщата си на пясък, и най-слабият вятър ще я разклати...Обикновените работи лесно се забравят, а необикновените, които произлизат от свещения огън, остават за вечни времена; те никога не се забравят. Забравиш ли нещо, не се мъчи да си го припомниш, то е обикновена мисъл. Благодари, че си я забравил. Ако губиш богатството, знанието, силата си, ще знаеш, че си изгубил нещо човешко, а не Божествено. Не съжалявай, че си изгубил човешкото, но се стреми да придобиеш Божественото и да го запазиш. Разумният свят допуща загубването на човешките работи, за да оцените Божествените, които са вечни и безсмъртни...Свещеният огън превръща недоволството на човека в доволство. Той обединява всички хора, примирява враговете. Той носи изобилието на живота. Където гори свещеният огън, там няма смущения, крамоли и раздори. При него хората се чувстват братя...Кои са условията за подържане на свещения огън? – Вярата, надеждата и любовта. Кое още го подържа? – Животът, знанието и свободата...Задачата на човека не се заключава в разискване, защо Бог е създал света, но в подържане на свещения огън, от който излиза животът. Ще те срещне някой и ще започне да се оплаква, че това-онова нямал, че хората не го обичали и т.н. Това са второстепенни работи. Стреми се да запалиш свещения огън в себе си и да го поддържаш. Носиш ли свещения огън в себе си, всичко ще имаш: и пари, и приятели, и любов. Изгасиш ли го, всичко ще изгубиш. При свещения огън всичко е на място, в пълен ред и порядък. Вън от него всички неща губят смисъла си. Нямаш ли свещения огън, никаква работа няма да ти върви. Имаш ли го, и на камък да сееш, плод ще придобиеш. При свещения огън безлюбието се превръща в любов, невежеството – в знание, беднотията – в богатство. "

Откъси от "Свещеният огън" - "Утринно Слово от Учителя, държано на 10 ноември 1935 г., 5 ч. сутрин, София, Изгрев." (
http://beinsa.bg/beseda.php?id=2495).

Въпрос: Какво се има предвид под "свещения огън"?

Сподели това мнение

АлександърТ.А , а как ще приемеш предложението ми, че "първите същества" не са образувани единствено от огън/топлина?

Ето и малко обосновка:

Във въображението ми още от малък, или поне отдавна, ми се върти идеята, че в основата ни като същества са "преплетени" четири елемента. Огън, вода, въздух и земя. Даже преди известно време разбрах, че свастиката е стар санскритски символ, а не символен продукт на нацизма. Скоро се запознах и с неква система У Син, в която елементите са 5, но "желязото" нещо ми е непонятно, за това предложението ми е ограничено до 4 елемента, така както си ги "разпознавам" у мен си.

По тази линия предложението ми е, че ако говорим за същества и от какво са изградени, можем спокойно да обединим и четирите елемента. А пък "кръговото движение" в определена посока, предизвикващо взаимното им проникване да се явява синтеза на "изграждащата есенция" с която да се "пълнят" мехурите от "пространство". Нещо подобно: 

No photo description available.

А пък самото проявление да е съобразено и с параметрите на сетивния свят, които да са символно отразени във формата на "решетка". Още едно визуално предложение:

No photo description available.

Тогава излиза, че свещения огън е част от системата от четири елемента заедно със свещения въздух, свещената вода и свещената земя.

Ако интерполираме от общото към частното може да,  излезне, че:

Свещения огън е   -  страстта да живееш,

Свещената вода е - страстта да обединяваш,

Свещения въздух е - страстта да твориш,

Свещената земя е - страстта да приемаш, да се смиряваш.

Това определено е само една от множество интерпретации, но пък на мен доста ми "резонира" и си ме кефи - за това я пускам като предложение.Пък и като още едно предложение може и да послужи като "мост" с темата "Безкористен ли е Бог" след следните допълнения:

- решетката на втората ми картина е "мнението" ми за наследствеността, която на индивидуално нива се проявява като "предразсъдъци";

- характерната дуалност за страстите, бидейки дълбоки чувства, отразява и двойнственоста на отношението човек-околна среда под формата  користен/безкористен

Сподели това мнение

Цитат

- решетката на втората ми картина е "мнението" ми за наследствеността, която на индивидуално нива се проявява като "предразсъдъци";

- характерната дуалност за страстите, бидейки дълбоки чувства, отразява и двойнственоста на отношението човек-околна среда под формата  користен/безкористен

Да , на личностно ниво , абсолютно . Но по отношение на Бог , тези расъждения са забавление . Щото може да кажем ,, Бог е користен или , Той е безкористен " . И е точно така , а това какво ни помага ?

А за свещенния огън , горе дадох една отправна точка . То в беседата много точно и обстойно е обяснявано . Също , има една легенда в която Бог оживява човека с една божествена искра . И от тогава у всеки има искрица божествен огън .

А за ,,първите същества" ...Ти уточняваш думите си за днес съществуващите същества . А , аз споменавам първите същества след Бог-отец ; Бог--син ; и Светия дух .  Със уточнението , че не лично съм се ,,докоснал" до тази информация . А , не съм срещал по достоверна . И там има много йерархий от същества , живяли и се развивали преди днешния човек .

:) . По реално достижимите въпроси за мен се появяват от такива мисли ,, Във въображението ми още от малък, или поне отдавна, ми се върти идеята, "....Не че имам някакви постижения . Просто е по лесно човек да се върне назад и ако може да открие как е дошла конкретната идея . Разбирам , че и ако не се види нейния път , това не потвърждава теорията за прераждането . Но все пак е нещо .

Редактирано от АлександърТ.А.

Сподели това мнение

В 13.03.2019 г. at 21:00, АлександърТ.А. каза:

Да , на личностно ниво , абсолютно . Но по отношение на Бог , тези расъждения са забавление . Щото може да кажем ,, Бог е користен или , Той е безкористен " . И е точно така , а това какво ни помага ?

Абстрахирам се от "линията", че наистина можем да си твърдим каквото и да е относно Бог, но това не го описва в пълнотата, защото съм напълно съгласен. 

Но това ни помага, поради простата причина, че по този начин можем от "мащаб- Божествен свят" да подходим към интегриране на индивидуално ниво на самата идея за "божествен свят". По този начин, без да се усетим, докато се "кахърим" користен или безкористен е Бог, вече водим вътрешен разговор с най-дълбоката част от същността ни като същества. Същата тази "божествена частица" или "искра", която всеки може да открие във вътрешния си свят в лицето на Вътрешния наблюдател. Но, според мен и така както го предложих, "огънят отвътре" е само единият от елементите, които формират "субстанцията" на Вътрешния наблюдател. А пък изграден ли е от "субстанция" /Атман/ или е една велика илюзия сред Нищото /Шунята/ е вече бая абстрактна тема

Иначе ми направи впечатление едно интересно "развитие" в думите ти, което на метакомуникативно ниво "съдържа" и представата за времето:

има една легенда в която Бог оживява човека

И от тогава

Ти уточняваш думите си за днес

споменавам първите същества

Предполагам, че така извадени от контекста на изказа ти, се вижда как думите отразяват концепцията за Времето, в което се развива митологията на "вътрешния ти свят на убежденията" и "разполагането" в съзнанието ти на дискусията, която водим. Въодушевяваща представа, нали!? Когато го наблюдавам у друг се опитвам после "да го върна" и в собствените си представи, щото често се замислям за концепцията за "илюзорността на времето", но към момента ми е трудна за интегриране, защото всичко "се събира" в едно, и си е доста отвъд моментните ми възможности, хихи.

Другото, което споменаваш - за Светата троица, комбинирано с Монадологията на Лайбниц, също дава въодушевяваща представа!  Стига да не противопоставим Кантовата критика на монадологията на Лайбниц, щото тогава пак ще се стигне до положението за "ограниченият Ум в опитите си да обхване безкрайното"

Но, да продължа по хронологията на поста ти...

Да, напълно съм съгласен, че има и по-реално достижими въпрос-отговори, които произтичат съвсем логично при ретроспективното проследяване на идеите, което ни вълнуват. Но, я "изключи" Времето, де! ..... Ухаааааа:lol:

А за прераждането, предполагам, че е препратка към другата тема, но поне за сега предлагам "да отложим" малко този аспект?!

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега