Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е духовно?


Донка

Recommended Posts

:):v:

Духовен и морал се изключват взаимно.Както сигурно разбра морала се нагажда по мнението на масите, а духовното не е подвластно на хорската глупост.

Безразличие значи липса на любов, липса на омраза,безразличието е приемане на света такъв какъв то е, без да се обвързваме емоционално с него.

:) безразличие...има резон - така си е...без + страстност = без ПАТОС :thumbsup: обаче духовен и морален ...никак не се изключват взаимно - човеците сме приемници + проявители и на дух и на морал :sleeping:Що е морал

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

какво разбираш под безразличие? Може би непривързаност?
:thumbsup: Да, и на мен ми се струва, че неволно или полуволно се объркват двете понятия, защо ли?

Безразличието наистина е тотална липса на Любов и усещане за единство и Живот. И като такова то е "черната дупка" на човека. Безразличието означава пълна откъснатост от Цялото, от което е част нашето цяло (холон), капсулираност, отсъствие на обмен и развитие и творчество. Безразличието, според мен е следствие от пълно господство на Егото (човешкото ни "облекло") над истинското ни Аз, пълно изтриване на "програмата", заложена в нас от Бог и заместването и с измислен от Горд Ум по-съвършен свят. С това за мен безразличието е пълен синоним на бездуховност.

Безусловната Любов (любов без привързаности и зависимости) е качествено различно понятие, това е друго измерение на съзнанието. Тя осигурява хармонично функциониране на нашата единица (холон) в организма на Вселената, а това означава свързаност, обмен, развитие, творчество... Живот заедно. Безусловността на Любовта означава запазване на това състояние и на хармонията с Цялото при контакта между света на нашия ум и динамиката на Цялото. Ако съзнанието загубва усещането за любов при конфликт между двете - налице е зависимост от ограничения на ума ни и липса на разбиране, гъвкавост, търпение... Именно развитието на духовността осигурява преодоляване на конфликтите чрез разширяване на света на ума и "настройването" му към Цялото. Нещо като заложения от Бог механизъм в детското съзнание (детско като светоусещане, не като възрастови характеристики).

Може би затова Христос казва:

"Истина ви казвам: ако се не обърнете и бъдете като децата, няма да влезете в Царството Небесно. (Ев.Матей, 18:3)"

Децата - Беинса Дуно

Детето е символ на едно пасивно състояние, или, тъй да се каже, то представя потенциална енергия, енергия в спящо състояние. Но тази енергия не е в бездействие, защото вътре в нея са складирани всички условия за нейното развитие; тя е едновременно в потенциално и кинетическо състояние. Потенциалната енергия се превръща в кинетическа и обратно. Кинетическата енергия има по-голяма сила на активност, но нейните размери са по-малки, когато пък потенциалната енергия има размери на безгранично развитие.

...Ако нямате ума и сърцето, т.е. невинноста и чистотата на дете в себе си, вие не може да влезете в Царството Божие, защото условията, при които трябва да растете, изискват вашият ум и вашето сърце да съдържат Божествения живот в себе си. Едно от най-големите заблуждения в съвременните духовни движения е това – да мислим, че сме големи;

И за да не звучи твърде теоретично ... случаят "Андрейчо" ми отвори очите за разликата безразличие - любов без зависимости.

Усещах, че губя любовта си към това дете - каквото и да направех, всичко потъваше без следа - нулеви резултати. Един ден, решена да прекъсна уроците като безмислено губене на време, погледнах в очичките му и останах поразена - от тях ме гледаше Любовта - той ме обичаше въпреки че току що на лицето ми се беше изписало искрено разочарование от видяното в тетрадката му.... Прозрението проряза ума ми като мълния. Моята любов към него беше станала зависима от резултатите, които АЗ си бях "набелязала" за постигане и ги очаквах от него и себе си. Смених ги с "ние сме заедно, за да ни е хубаво без значение какво сме постигнали". Андрейчо беше моят "изпит". Още щом изчистих зависимостите си и любовта ми към това дете стана безусловна нещата потръгнаха с изумяваща и за мен скорост! Само че не по начина, по който вървяха с другите деца, а по негов си начин... Андрейчо сега разбира и говори английски с любов, е граматиката.... но той и без нея може... :feel happy:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Безразличието, според мен е следствие от пълно господство на Егото (човешкото ни "облекло") над истинското ни Аз, пълно изтриване на "програмата", заложена в нас от Бог и заместването и с измислен от Горд Ум по-съвършен свят. С това за мен безразличието е пълен синоним на бездуховност.

Безусловната Любов (любов без привързаности и зависимости) е качествено различно понятие, това е друго измерение на съзнанието. Тя осигурява хармонично функциониране на нашата единица (холон) в организма на Вселената, а това означава свързаност, обмен, развитие, творчество... Нещо като заложения от Бог механизъм в детското съзнание (детско като светоусещане, не като възрастови характеристики).

Може би затова Христос казва:

"Истина ви казвам: ако се не обърнете и бъдете като децата, няма да влезете в Царството Небесно. (Ев.Матей, 18:3)"

Децата - Беинса Дуно

:thumbsup2::yinyang::thumbsup::angel::)

Линк към коментар
Share on other sites

Донка не разбирай безразличието като липса на заинтересованост и пренебрежение към света, а още по малко като проявление на егото.Безразличието изразява подчинението на егото към Аз-а, защото то вече престава да категоризира нещата като добри и лоши,като светли и тъмниш и като висши и нисши.Безразличието не е откъсване от цялото, а възприемането му в най-чист вид.

Линк към коментар
Share on other sites

Безразличието наистина е тотална липса на Любов и усещане за единство и Живот. И като такова то е "черната дупка" на човека.

Да :)

Има голяма група демонични монади които се опират на този ръб на абсолюта.

световете които са били създавани от тях са неустойчиви и са се разрушавали защото липсва обединяващото начало на любовта

разбрали че не са в състояние да сътворят свой свят, те се опитват да завладеят световете създадени от ангелските йерархии които работят в унисон с Божията воля. За много от тях те са успели. Но работейки със същите унищожителни за живота принципи, резултатите са подобни.гигантските космически катастрофи на които сме свидетели в телескопите разказват доста неща за тези процеси

същите неща те се опитват да прокарат и на земята <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Ако правилно разбирам Вендор, под безразличие има предвид безпристрастност? Мислила съм си за това, наричала съм за себе си едното пътя на безпристрастността, а другото пътя на любовта, но това е само за мое си означение, защото Любовта пронизва всичко и тя е основа, начало, продължение и съдържание и на двете, а под безпристрастност по-скоро си представям директно виждане, необлечено във формите и групите, които познаваме тук. Ех, тези думички! Валентин, ако имаш възможност посочи източник или разкажи нещо повече за тези т.нар. демонични монади и особено за безлюбовието, което се опитват да прокарват на Земята. Каква мислиш е причината за появата на подобни тенденции? Има ли тя нещо общо с естествения подбор според теб? Интересно ми е.

Линк към коментар
Share on other sites

Вендор, ...разкажи нещо повече за тези т.нар. демонични монади и особено за безлюбовието, което се опитват да прокарват на Земята. Каква мислиш е причината за появата на подобни тенденции?

според мен Вендор наистина е по-компетентен в тези въпроси

за мен досега с тези монади се свежда до мерките за защита

"Говорит товарищ маузер!"

Вл. Маяковский

Линк към коментар
Share on other sites

Ако моженето беше равно на желанието -

критерият би бил неважен.

Върховното в езика е -

безсилието да изкаже.

пак на Емили

Вендор, ако имаш желание - обясни.

Линк към коментар
Share on other sites

Към Валентин:Si tacuisses, philosophus mansisses.(Ако беше мълчал, щеше да останеш философ.)

Към tamin:Човек е подобрил почти всичко, освен себе си(в това число и езика)

Линк към коментар
Share on other sites

:D Да, тамин, искаше ти се да е така . :D

Сега си мисля, че точно "недоразумението" с думичките безразличие и безпристрастност е вратата, прз която "демоничните монади" влизат в световете и ги разрушават. Маскирано с претенции за безпристрастност, безразличието постепенно обезмисля любовта в ежедневието ни и я обявява за "враг" и за сигурен генератор на зависимости. За да се спасят от тях, хората поемат по пътя на безразличието и скоро спират да правят разлика между свободата и безсърдечността. Последствията са ясни.

Линк към коментар
Share on other sites

:D Да, тамин, искаше ти се да е така . :D

Сега си мисля, че точно "недоразумението" с думичките безразличие и безпристрастност е вратата, прз която "демоничните монади" влизат в световете и ги разрушават. Маскирано с претенции за безпристрастност, безразличието постепенно обезмисля любовта в ежедневието ни и я обявява за "враг" и за сигурен генератор на зависимости. За да се спасят от тях, хората поемат по пътя на безразличието и скоро спират да правят разлика между свободата и безсърдечността. Последствията са ясни.

:thumbsup::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Към Валентин...

...

към Вендор:

"всяко идиотско деяние има свое философско оправдание"

пътя на хомосексуалния сатанист и магьосник м-р Алистър Кроули?

много далеч е от моята философия

Но всяка вълча яма носи поука. За целите на този който я е построил. Начина му на мислене. Как действа. Кого хваща. Защо точно на това място. Кога и защо точно тогава? и други любопитни подробности... :thumb down::thumb down::sleeping:

...

Така че мерси за поуките.

сега ще ми позволиш ли да ти задам едно въпросче?

защо живееш?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Вендор, от последното ти изречение, отново не можах да разбера, какъв смисъл точно влагаш в думата “безразличие”. Затова и няма да се наемам да коментирам. Много мъдрости и поговорки, но общия смисъл ми убягва.

За демоничните монади нищо не знам, но съм съгласна с това, което е написала Донка - разликата между свобода и безсърдечност е огромна! Добре, че ни е даден ключ - сърцето! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

пътя на хомосексуалния сатанист и магьосник м-р Алистър Кроули?

много далеч е от моята философия

сега ще ми позволиш ли да ти задам едно въпросче?

защо живееш?

1.Ако съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш. Майка Тереза

2.Защо живея ли:Не е добър този, който живее като по книга, а този, който като сгреши намери сили у себе си да преодолее грешката и да я изправи. Д. Амиров

Мерси че ми показа какво не е духовност. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

tamin вече незнам по какъв начин да кажа нещо което вече обясних преясно.А що се отнася за поговорките както казва Мона "метафората е най-удобната дреха за истината."

Линк към коментар
Share on other sites

Ако съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.  Майка Тереза

хубав цитат :thumbsup:

Надявам се да се възползваш от него и ти.

този, който като сгреши намери сили у себе си да преодолее грешката и да я изправи.

успех в това! :thumbsup:

тоест ти определяш целта на живота си в изправянето на грешките си?

или имаш и други цели, още по-големи цели, например твоите удоволствия?

Линк към коментар
Share on other sites

тоест ти определяш целта на живота си в изправянето на грешките си?

или имаш и други цели, още по-големи цели, например твоите удоволствия?

Моите грешки не те засягат.Поработи върху комплексите си.

Линк към коментар
Share on other sites

Моите грешки не те засягат.Поработи върху комплексите си.

:D :D

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Донка не разбирай безразличието като липса на заинтересованост и пренебрежение към света, а още по малко като проявление на егото....Безразличието не е откъсване от цялото, а възприемането му в най-чист вид.

:) Благодаря за "урока" :D:D

Ето кратка справка за смисъла на понятието безразличие в съвременния български език:

Синоними: безучастие, равнодушие, апатия, незаинтересованост, иниферентност, отчужденост, безчувственост, неотзивчивост, хладност.

безразличие - Уикипедия

Благодаря за импулса да проверя в речника! :feel happy: Трудно бих могла да дам толкова точно определение на "бездуховност".

С което за себе си смятам проблема с безразличието за приключен, но ми се събудиха други интересни страни на представите ни за духовното:

- Дали е право пропорционална зависимостта между духовността и количеството и качеството на усвоените знания и склонността към тяхното демонстриране :hmmmmm:

- Духовното в нашите лични взаимоотношения с конкретен човек - дали то ни помага да опознаем неговата личност и излъчване или

ни дава шанс за нов поглед върху себе си? Или и двете? По какъв начин - първото, по какъв - второто? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене, каквито и да са други способности, освен самата духовност - вкл. за знания и ефективно общуване - могат да бъдат или да не бъдат насочени в духовно направление. Бързината, леснината и "блясъкът" на тяхното усвояване също не са ясни позитивни критерии...

Люк Скайуокър: Тъмната страна по-силна ли е?

Йода: Не, но тя е по-бърза, по-лесна, по изкусителна...

Из „Междузвездни войни”

:sorcerer::yinyang:

Но Животът винаги разкрива Истината! :angel::feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...