Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Имам нужда от помощ


Recommended Posts

Здравйте. Имам физически проблем, който ми причинява психически страдания. Преди около 5 години си травмирах раменете на тренировка и от тогава си ги усещам като частично откачени от гърба ( смисъл- не напълно захванати), твърде хлабави в раменните стави и не напълно пропорционални с тялото ми. Убеден съм, че има физическа причина, не е само психическо. Като стана да се разходя обаче или изляза  навън и си отпусна свободно горните крайници, усещането е все едно ми увисват и чувствам всяко движение в раменната става, особено в лявата и все едно, че костта ще се извади от ставата. Отделно от това задната част на раменете и ръцете ми е по-малка от предната. Тези усещания са ме обсебили и постоянно търся в нета за заболявания и упражения да си оправя ръцете, защото не мога да живея така. Вече 5 години ме тормозят периодично и не мога да ги приема, защото имам физически дискомфорт, не е само визуално. Тези усещания и мисли ми причиняват отделно едни кризи, от които трудно се излиза и волево почти не мога да ги спра. По време на тях ми почват едни мазохистични мисли, имам някакво желание за страдание, обсесии( натрапливи мисли, свързани с това да наплюя или ударя някого примерно, също и мисли за убийства, свързани с моите родителни, по време на тези кризи имам чувството, че съм полудял и ще нараня нашите, тези мисли са свързани с мазохистичните ми, все едно искам да наплюя някого, за да страдам аз, понеже нали ще има последствия за мене), също едни натрапливи образи, като например като си представя някой човек и той ме напада като чудовище, това обаче ми казаха, че не е халюцинация, понякога се виждам себе си като мисъл как се смея сам на себе си., също ми почват и дереализации( всичко ми изглежда като нереално и все едно съм полудял). А тези мазохистични мисли са изключително неприятни, все едно аз сам се боря със себе си, и не могат да се спрат с нищо докато не преминат от само себе си. Бях в няколко болници през последните 2 години, в които допълнително се усложниха нещата, изпих много лекарства, които смятям ми навредиха и още продължавам да пия антидепресанти и малка доза антипсихотик. Постоянно ме връхлитат неприятни спомени от тези болници, от дните, в които съм бил в кризи у нас, искам  някакси да забравя всичко през тези 2 години, но някак не мога. тези лекарства ми намалиха паметта, концентрацията, самото мислене и обработване на информация, едвам чета книги вече, учех медицина, но се отказах, защото не мога да науча за изпитите, нищо не запомням и ми е трудно да осмислям нещата, дори ми е трудно да напиша този пост, защото думите ми бягат, трудно се изказвам. Още ходя на психиатър и психотерапевт, но сега без никакво подобрение. Имал съм около 30-40 кризи сигурно и ме е страх да няма следваща. Това с ръцете е напреднало до такава степен, че мозъкът ми все едно не ги приема за част от тялото ми, все едно не са за мойто тяло, като диспропорционални и донякъде е така, забелязвам всякакви детайли и ги виждам в огледалото, но най-гадно е чувството все едно ми висят и имам чувството, че като ходя и понеже ми увисват, ми дърпат врата и главата надолу и така допълнително ме изгърбват. Мойта теория е, че понеже не приемам нещо в себе си и за това са тези мазохистични мисли, но те са просто отвратителни. Имам и натрапливи суицидни мисли, мисли за смърт, страх да не умра и тн. Като излезна навънка все едно съм в полусъзнание, цялото ми съзнание е като замъглено, като притъпено, все едно съм в мъгла и понякога все едно ще изгубя съзнание, От 2-3 дни имам болки и във врата и като си местя главата, все едно главата ми ше ми падне и ми се върти свят. не мога да живея така, не мога да живея по този начин с ръцете ми, причинявяат ми проблеми периодично. Безработен съм, зашото почти не излизам навънка, пак заради ръцете и ме е страх да не получа някоя криза на работа, напуснах университет, защото не можех да уча, заради лекарствата и още ми е трудно...Отделно от това имам и едни движения в гърлото само при положителни мисли обаче. При позитивни мисли гърленият мускул ми се свива и колкото е по- силна мисълта, толкова по рязко и силно се свива, това вече го имам от месеци. Не знам как да се справя, все едно съм в накякъв омагьосан, затворен кръг. Когато си помисля за тялото ми получвам едни психосоматични болки и движения в гърдите и корема, все едно душата ме боли. Страх ме е да не си причиня някоя болест. Кажете какво да правя

Линк към коментар
Share on other sites

Какво да правиш? Добър психиатър и още по-добър психотерапевт! Психиатърът е нужно да предпише точните медикаменти в точните за теб дози. А психотерапевтът - работа по стабилна връзка с реалността, извличане смисъла от ставащото. Та, добър психиатър и още по-добър психотерапевт. Добра комбинация в твоя случай, е качественият и плътно ангажиран със случая ти психиатър, да е и също толкова вещ психотерапевт. Това е! 

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте и благодаря! Малко се забавих с отговора, но наскоро имах пак криза и то като отидох при терапевта. Наложи се да си тръгна по-рано и продължи цял ден, мина чак вечерта. Беше ужасно. Просто с нищо не можех да спра мазохистичните мисли, те бяха една след друга. Сега от 2 дена не съм имал, но проблема с ръцете продължава да ме притеснява и затова почти не излизам, защото се притеснявам, че пак ще получа. Като си представя или спомня примерно как съм облякъл суитчер или яке и си чувствам ръцете в тях увиснали, и ме заболява корема и гърдите. Карат ме да почна работа, а аз не знам какво да правя, като почти не излизам. Не мога да изпитам удоволствие от нищо като че ли и когато пробвам медитация движенията в гърлото ми, за които ви казах, стават много силни и ме разсейват. Като се опитам да изпитам удоволствие, също. Все едно собственият ми мозък или психика се опитва да ме спре да мисля позитивно и да изпитам удоволствие.

Миналата година бях станал много духовен, вярвах в минали животи и си правех регресии, но през лятото получих индуцирана психоза от четене на много езотерика. Говореха ми Петър Дънов и Архангел Михаил и аз си мислех, че са наистина те. Даже говорих с вас по телефона и вие ми казате, че бягам от нещо. Оттогава съм спрял четенето и вече не знам в какво да вярвям, кое е истина и кое не, особено след всичко, което ми се случи с тези болници, чудя се защо ми се случи всичко това, защо Бог не ми помогна и тн.

Имам някакви усешания за движения в главата и чувство за загуба на баланс, също и размазан поглед от време на време и се притеснявам.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, fantaforest каза:

Даже говорих с вас по телефона и вие ми казате, че бягам от нещо.

Казал съм ти, че духовността не е бягство, а когато няма стабилна връзка с реалността, ползването ѝ като бягство не е добра идея. Има здрава духовност - заземена, вписана в ежедневието, проявявана в най-малките неща като стабилност, обич, смисъл, доверие в себе си, следване на приземени житейски цели с вдъхновение. 

Работата е добра идея. Умереният спорт също. Много важно е психозата ти да бъде наблюдавана от вещ психиатър, който да регулира персонализирано медикаментозния ти прием. Психотерапевтът може да ти помага да поддържаш връзката с обективната реалност, да следваш здрав смисъл и се учиш от състоянието си. 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...