Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо пропадаме и рипваме...


Recommended Posts

Защо много пъти малко след като съм заспивал (не само на мен се е случвало) съм сънувал, че ходя по стълби (най - често) или че се подхлъзвам. Изчезва стъпалото на което се каня да стъпя и аз инстинктивно рипвам и се събуждам.

Обяснения?

И какво ли би станало, ако съумея да не се уплаша и да не ритна с крак?

Забелязал съм, че и котките правят подобни движения (може би и те имат подобни сънища).

На какво се дължат тези конвулсии?

Редактирано от Кон Круз
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 29
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

преди 18 часа, Кон Круз каза:

Обяснения?

Чак обяснения едва ли мога да дам, но бих ти споделил наблюдения и изводи.

Според мен всяко "пропадане", "слизане по стълби", "влизане в сгради" е просто символично представено в съня навлизане в подсъзнателната част от съзнанието ни. А ако не се уплашиш вероятно ще те очакват  неприятни изненади, защото ще се "сблъскаш" с изтласкани психически съдържания, които ще ти се визуализират посредством ума. Но по-добре насън, отколкото наяве, нали?!?

Имал съм доста подобни сънища, но един сън в няколко пласта може би ще е показателен за изводите ми.

Осъзнавам се, че сънувам. До една малка къща съм. Имо приземен прозорец към мазето. Поглеждам към него и в този момент нещо ме хвана за крака и ме задърпа. Изпитах як страх, но се усетих, че би било интересно да продължа, щото си спомних, че вероятно навлизам в по-дълбок слой от подсъзнанието ми. Интересното беше, че не виждах кой ме дърпа, но знаех, че е някаква вещица. Обаче след като "пропаднах" в мазето се оказа, че е някакво момиче, което "изчезна" и вече бях сам в стаята от мазето. Погледът ми се приспособи към бледата светлина. Започнах да се "ориентирам" къде са стените и някак ми заприлича на приземната част на една стара плевня, зад къщата на чичо ми, която е отпреди 1944 г. Вече знаех, че има общ коридор, през който се излиза на двора. Бутнах вратата на стаята, нямах усещането за ръцете си, просто "я отворих", и се оказах в коридора. Запътих се да излизам, но ми привлече вниманието съседната стая. Като си насочих вниманието към нея, вратата изчезна и се "отвори" тъмен тунел. Бях с усещането за мястото си в коридора, но пуснах фокуса си на наблюдение към тъмния тунел, щото много пъти ме е хващало шубе да "погледна". Погледът ми се движеше сред непрогледната и "лепкава" тъмнина, която усещах с тялото си, което беше в коридора. Този път обаче, за разлика от други, се "пуснах" и преди да излезна от другата страна на тъмното вече знаех, че ще излезна през подобен на прозореца в стаята, в която бях "издърпан". Искаше ми се да излезна, но се сетих, че е добре да си затвърдя наблюденията и се върнах в първата стая, където видях, че отново съм си сам и че всичките роли в сценката са некви мои превъплъщения. Некви дълбоко несъзнавани образи, които като се събудя ще трябва да си анализирам от къде са, що са. Запътих си по коридора, за да излезна. Отварям вратата и ... не съм отвън, ами има друга врата. Отварям и нея - още една врата. Почнах да се паникьосвам, но се усетих, че е по-добре да преброя колко са вратите, за да мога да се ориентирам колко дълбоко съм "навлезнал". Чак на четвъртата врата, след като я отворих се появи заслепяваща светлина ... и се събудих в леглото.

 

А по отношение на "конвулсиите". Има толкова много лабораторни изследвания на спящи хора, че ако се замислиш, ще си спомниш че си чел подобни и ще видиш, че въпросът ти е риторичен. Само за интензивно "мърдащите се" очи в REM фазата на съня мисля, че нямаше адекватно обяснение.

Имали сме котки в семейството като малък. Даже с една - Сара, имах егаси преживяването. Но пък един рижак - Паоло, толкова пъти съм го гледал докато сънува как повтаря с жестове сънуването на боеве с други котки от предния ден. Даже и "зъбенето". Като имаш предвид, че бях свидетел на боевете от предния ден, де, иначе нямаше как да направя аналогиите.

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

В 20.03.2019 г. at 20:13, Alexeo каза:

Като символично значение означава да внимаваме за изкушение или предизвикателство, което може да ни "подхлъзне" - например непремерена реакция и т.н.

Съгласен съм. На по-повърхностно ниво и особено, ако си екстроверт, на който вниманието и интересите са насочени към външния свят, символиката на ,,подхлъзване'' е доста по-удачна. ,,Изкушението'' също е интересно като предложение, ако си доста набожен. 

Линк към коментар
Share on other sites

Alexeo, че си нахален идиот - такъв си си, но защо си просиш реакцията ми? Харесвам ли ти кво? Загрижен си за здравето ми? Като гледам не само за моето здраве се ,,грижиш''. ,,Раздаваш'' абсолютната си позиция, сипеш оценки, воюваш за принципи. Вече ,,даваш мнение'' и от позиция ,,Форумът''. Ако имаш нужда да си ,,мериш'' нещо с нечие друго - ми мери си го, но не занимавай мен, пораснал пубертете!

Линк към коментар
Share on other sites

В 20.03.2019 г. at 15:16, kipenzov каза:

Според мен всяко "пропадане", "слизане по стълби", "влизане в сгради" е просто символично представено в съня навлизане в подсъзнателната част от съзнанието ни

Интересно предложение! :) Чрез съня действително преработваме несъзнаваното - така да се каже, интегрираме го - всякакви впечатления от деня, които съзнанието не е "регистрирало". През сънищата можем да имаме достъп до несъзнаваното, да го тълкуваме и изследваме.

 

________

@Кон Круз, @kipenzov, споделям няколко линка, които може да са ви интересни - ето тук, от сериозен източник - всякакви отговори, свързани със съня. 

Тук намерих обяснението, което самата аз съм получавала на същия въпрос, зададен в темата. И още едно

Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 часа, Ines Raycheva каза:

Интересно предложение! :) Чрез съня действително преработваме несъзнаваното - така да се каже, интегрираме го - всякакви впечатления от деня, които съзнанието не е "регистрирало". През сънищата можем да имаме достъп до несъзнаваното, да го тълкуваме и изследваме.

 

________

@Кон Круз, @kipenzov, споделям няколко линка, които може да са ви интересни - ето тук, от сериозен източник - всякакви отговори, свързани със съня. 

Тук намерих обяснението, което самата аз съм получавала на същия въпрос, зададен в темата. И още едно

Ще прегледам, благодаря Инес.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 13 часа, Ines Raycheva каза:

Интересно предложение! :)

https://duhovno-razvitie.com/hiuit.pdf

Този автор ползва техника за ,,достигане до базовото ниво'', от която също съм си направил изводите за символиката на ,,стъпалата'' или ,,сградите''.

Линк към коментар
Share on other sites

Горният линк е много интересен. Като имам време ще се опитам да разбера какво влага в концепцията 'базово ниво' и това с 'пясъците'. Но явно с този автор имаме допирни точки.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

User123, как успяваш да запазиш съзнателното възприемане при прехода между будно и сънно състояние?

Щото аз карам до един момент и после чак към края на съня се усещам съзнателно, не че не ми стига, но ми е интересно!

Линк към коментар
Share on other sites

преди 12 часа, kipenzov каза:

User123, как успяваш да запазиш съзнателното възприемане при прехода между будно и сънно състояние?

Щото аз карам до един момент и после чак към края на съня се усещам съзнателно, не че не ми стига, но ми е интересно!

Не мога да опиша точният механизъм. Например, ако искаш да предизвикаш сън с определена тематика, достигаш до т.нар. база данни. На асоциативен признак (предмет, море и т.н.) започват да изникват в съзнанието моменти от стари сънища, за по-голямата част от които нямам спомен в будно състояние. Ако направя този номер - те се изтласкват - после мога да си ги спомня и в будно състояние.

При събуждането, ако трябва рязко да ставам, а искам да мога да си спомня съня в будно състояние в подробности, отново се 'хващам' за някоя картина съзнателно и 'превъртам' на бързи обороти съня преди да стана. Един вид 'преговарям' си го набързо.

Иначе в самото начало, когато започнах с това, съм правила нещо, което би могло да се нарече автохипноза. Представях си една спокойна ситуация, как потъвам плавно и някъде там, в това състояние полу-заспиване - вече оставаш частица логика да действа.

Та в този смисъл това рязко 'пропадане' (целта на темата) показва по-скоро, че заспиваш бързо. Аз успявах да го правя плавно.

Все още не съм прочела нищо от книгата (линка, който даде), но ще го направя.

И друга вметка: в момента нито си контролирам сънищата, нито стигам до базата данни, нито си правя 'труда' да ги помня. Решила съм, че на този етап поне контрола върху сънищата мога да пусна. (А те така или иначе са прекрасни сънища, Слава Богу!)

 

Редактирано от User123
Линк към коментар
Share on other sites

преди 10 часа, User123 каза:

Например, ако искаш да предизвикаш сън с определена тематика, достигаш до т.нар. база данни...

...И друга вметка: в момента нито си контролирам сънищата, нито стигам до базата данни, нито си правя 'труда' да ги помня.

Това го "минах" като желание, след като се усетих, че ми идва от егото, а определено не съм толкова осъзнат, за да знам в цялост за какво съм тук. Така оставих "вътрешното ми аз" само да определя тематиката, а аз да се концентрирам в дешифровката на "разговора".

 

преди 10 часа, User123 каза:

При събуждането, ако трябва рязко да ставам, а искам да мога да си спомня съня в будно състояние в подробности, отново се 'хващам' за някоя картина съзнателно и 'превъртам' на бързи обороти съня преди да стана. Един вид 'преговарям' си го набързо.

Това е готино и аз го "правя", но ако сънят до известна степен ми е привлекъл вниманието и съм "хванал" полезната му нишка по въпроси, които съзнателно ме вълнуват. Даже има един "номер" с чаша вода - изпиваш половината преди лягане, а другата веднага след като се събудиш, но аз лично не съм го пробвал. Дънов пък съм чел, че препоръчва чашата вода сутрин да е топла, вероятно по тази причина.

преди 10 часа, User123 каза:

Иначе в самото начало, когато започнах с това, съм правила нещо, което би могло да се нарече автохипноза. Представях си една спокойна ситуация, как потъвам плавно и някъде там, в това състояние полу-заспиване - вече оставаш частица логика да действа.

Ето това ми беше причината да потърся преди година психотерапевт - за да се пробвам с регресивна хипноза, за да мога да придобия възпроизводима паметова рутина за самото "навлизане в по-дълбокото", без да губя съзнателността. Пък и евентуално да си "пипам по характеровото ядро". Само, че терапевтката ми като ме чу и само дето не подскочи :) и ми отказа. Горе-долу се ориентирам вече защо, но все пак от интерес да питам - Как оставяш частица логика?

Тъй като, поне при мен, устоявал съм до моментите, когато започват мултиизмерните геометрични фигури да се преплитат и да се оформят в некъв "поток", но това са и последните ми спомени преди да заспя и колкото и да съм искал преди да заспя, не успявам да устоя и неусетно губя съзнателността.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, kipenzov каза:

Как оставяш частица логика?

Тук не мога да обясня механизмите. Някак отдава ми се. Когато започнах да го правя отдавна беше като игра, експеримент. Не съм 'насилвала' нещата. Не съм 'гонила' цели. Нямала съм никакви конкретни очаквания. Беше като да си поиграя и да тествам функциите и способностите на мозъка, без да имам и грам идея до къде ще ме доведе това. Нещата се случваха естествено.
Обяснявам си го (горе-долу), че успяваш да тренираш мозъка да остане стабилен на определени мозъчни честоти, където и частица логика остава 'будна'. Може би поради плавното заспиване, което съм правила и съм успяла да 'закова' на едно междинно ниво. Съжалявам, че не мога да бъда по-конкретна. И аз не зная точните механизми. Преди мислех, че всички хора го правят и е нещо нормално.

И защо толкова много е подскочила терапевтката ти? Тези неща опасни ли са? Нали все пак частица съзнание е будна?

А това с чашата с вода - не съм го пробвала.

Редактирано от User123
Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, User123 каза:

И защо толкова много е подскочила терапевтката ти? Тези неща опасни ли са? Нали все пак частица съзнание е будна?

Обясних си го по мой си начин, защото усетих притеснението й, и не съм насилвал нещата. В последствие като си се самовглъбих се усетих защо. Опасни са, когато нямаш представа какво "си носиш" като психически товар, за това и се насочих да си изследвам и отработвам "вътрешните страхове", за да може при по-дълбокото навлизане да "не ме изядат собствените ми бесове". От тук се сещаш, че "опасността" идва точно от тази "частица съзнание", която е проекция на това, което си мислиш, че си. А без да си "бръкнал" по-дълбоко и да се опознаеш, страховете, които си носиш ще ти се проектират в доста страховити мащаби.

А при теб се е получило добре, защото просто или нямаш подобни характеропатии, или пък в съзнателното ти "незнаене" си ги "ограничила" като настройка. turn off :thumbsup:

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм била притеснена за нещо тогава. Не съм имала страхове. Всичко беше чисто и наивно по детски.

Стигнах и по-дълбоко. Един вид на 3то ниво. (Ако първото са сънищата, второто е близко до акашевите записи, то третото е при още по-дълбока 'медитация' или 'самовглъбяване'). Имаше бяла светла, искряща топка. Това беше моята същност. Много шантава история. После се опитах да си обясня и този 'феномен'. Може би съм синхронизирала 2 чакри - 6та и 7ма - тези жлези, които съответстват на тях. И така се е получило. Наистина странна история. Разбира се, че никога не съм повторила, защото нагазвам в напълно непонятна за мен територия. А страх лозе пази.

Линк към коментар
Share on other sites

Даааа

Току-що, User123 каза:

А страх лозе пази.

 

Току-що, User123 каза:

Имаше бяла светла, искряща топка. Това беше моята същност.

Аз съм я виждал, но в полусънно състояние. Обаче беше опасана цялата с черни нишки. Така май добиваш представа за мотивацията на действията ми.

А иначе, един човек ми е споделял повтарящ му се сън, как стои до много силен, светъл поток и в последните му "повторения" му се е проектирало несъзнателно "1".

Покрай тази ти "искряща топка" ще започнат да ти излизат и цифри. Но този етап е свързан вече със осъзнаването на цифрите и тяхното значение в живота ни. Това, което съм си навързал е, че 0 е абсолюта, 1 е проявлението, 2 е мъжкото и женското, 3 е аз и от двете ми страни мъжкото и женското, а 4 е предноото с добавената сянка. Това са си мои интерпретации, без претенции, защото на това субективно ниво има доста интерпретации. Виж Дънов, след като сме и в този форум, де, има некви ноо интересни интепретации. Даже често, според записките дето вадят некви последователи, си е "играл" като е подхвърлял числа. Скоро даже бяха цитирали една беседа за "Има време" май се казваше, а там как си ги "подхвърля" 7 и кратни като 21, 28, после пък скача на 48, 68 / интервал от 20/, после пък след 68 - 98 /интервал 30/. Некви кодове "хвърля" дето ме заинтригуваха. Ма както казваме по нашенски - "Секи си е бахча луд" :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Черни нишки - странно. Не, нито цифри, нито черни нишки имаше. Не, не беше сън. Нямах никаква предварителна нагласа какво ще стане. Започнах чак после да чета и да се опитвам да си обяснявам някои неща. Преди това - не.

Редактирано от User123
Линк към коментар
Share on other sites

 Черните нишки бяха опасали светлото кълбо като прежда за плетене. Това, което ти описвам е образната представа, която ми се появи, когато пожелах да си видя Егото. Беше отдавна, не беше сън, а беше във въображението ми, в полусънно състояние. Тогава разбрах, че междинното състояние мога да го ,,разтеглям'', но навлизането в сънно състояние ми е моментът, след който губя съзнателните спомени за последвалите процеси.

А цифрите! Те са доста след това състояние. Вероятно скоро ще започнеш да обръщаш внимание и на тях, защото отразяват отношения, на които обикновено не обръщаме внимание. Ето ти примерен низ - 1-2-3-5-8-13-21-.... Но по-вероятно е според мен да минеш първо през геометричните фигури или спиралата. Не говоря за сънища!

 

А за това, че не е било сън ти си знаеш. Аз принципно се опитвам да разделям това, което ми се иска да видя от това, което си мисля,че виждам...във въображението си. Защото потоците са доста. Поне с един повече от броят на желанията ни, на които сме подвластни.

В тази връзка... за да видиш светлото кълбо, което съм сигурен, че в същия момент си имала интуитивното знаене, че това е съществото ти, е трябвало да го наблюдаваш извън самото кълбо. Е тогава там, от където наблюдаваше, не беше ли пак ти!?! Коя беше ти? Наблюдаващата или наблюдаваното? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Нямах никакви предварителни нагласи или очаквания. Видях го с вътрешния си взор. Както писах - странна история. Относно наблюдаващата или наблюдаваното - и двете едновременно, по-точно казано самонаблюдаваща се. Както и да е.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма как да сложа повече от един лайк!!! Супер! 

Току-що, User123 каза:

Относно наблюдаващата или наблюдаваното - и двете едновременно, по-точно казано самонаблюдаваща се

Очакват те вълнуващи моменти щом си осъзнала, че е  едновременно!!! На ,,по-дълбоко" ниво времето го ,,няма''!!! Супер си!

Линк към коментар
Share on other sites

Zdrw.   Я как си бърборкате тука :)  :)  :)  

Цитат

защо толкова много е подскочила терапевтката ти? Тези неща опасни ли са? Нали все пак частица съзнание е будна?

:)   :) Не е била готова да се забърка с точно такива откачалки :)  :)  .:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

преди 18 часа, АлександърТ.А. каза:

Zdrw.   Я как си бърборкате тука :)  :)  :)

Бърборим... Киро пак се изгъбарка лекинко, но ще се направя, че не съм забелязала :)

Линк към коментар
Share on other sites

Юзърке, нямаше грам шега в това, което ти  написах! Когато спреш да правиш грешката, подобна на моята - да имаш желанието да ,,ти се потвърди" и от друго място, ще разбереш, че цялата налична информация, която те интересува си е в теб. Ти си дошла да изживееш себе си. Останалото са декори. Всеки живее по собствен начин, а разликите са защото сме повече от един, независимо че сме един.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...