Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Свободната воля


Recommended Posts

За да оправдаем нещо, можем да издирим и 100 оправдателни присъди и причини и толкова недостойнства. за а го отречем...

Словото е човешки продукт, както и почти всичко останало. Има обаче факти, и то неоспорими - както например, че Сенека се самубива във ваната си, а Нерон запалва Рим.

Не ме интересува какво е могъл да понесе Левски и какво не. За мен той е убиец на дете, не нациоанлен герой. В тази връзка свободната му воля е движена от слепия инстинкт да открадне пари, за да помогне на организацията... Всички знаем какво се случва после.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 556
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Апостолът на Свободата излиза много над националните шаблони.

От личностните си позиции не бихме могли да го обхванем и измерим, а ние дори съдим. Разбираемо е. И да се заявява, че Словото е човешки продукт и това е разбираемо.

Всеки има право на мнение. Уважавам всякакво, макар и да не го споделям понякога. Винаги съм се опитвала да виждам зад фактите, да разбирам какво стои зад всяко действие и дума, дали го постигам е друг въпрос, но се опитвам. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

"Свободата не ще екзарх - иска Караджата!" Несправеливостта към хората извиква насилие като отговор. Разглеждането

на това насилие само по себе си е любим подход на манипулаторите на историята, а и на настоящето, и от всички времена. Христос например бе осъден след бичуването на търговците в храма, ако и да бе посрещнат с почести дни преди това. Несправеливостта е като бент, който някой строи на планински поток. Рано или късно, ще се събере достатъчно вода и тогава всеки който се случи на пътя на

потока ще бъде пометен на общо основание, виновен, невинен - все едно. Умните хора стоят далеч от мераците на бентостроителите,

и избирайки прераждане, и после през живота си.

По-подробно това е обяснено в "Бхагавад Гита".

А относно словото - ценно е това слово, "което носи свобода за твоята душа" (по песента на Учителя), защото само "Истината ще ви направи свободни". Чак след това може да се говори за свободна воля.

Редактирано от Диан Георгиев
Линк към коментар
Share on other sites

Изводът за мен е един, че дори и свободната ни воля обслужва култове и митологии; най-вече опитвайки се да окачестви нещо като "над и или извън шаблона", тя тотално го шаблонизира и го превръща в аксиома за сляпата си вяра.

Вероятно ще са ни небходими още 200 години, за да осъзнаем какво е свобода и несвобода, най-вече на мисленето.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Мисля, че свободната воля е много хубаво нещо. Това го знаят всички - от бебешоците до старците, нали?

Но ми се струва, че да се прояви свободно една свободна воля й са необходими условия. Защото как би се проявила свободно свободната воля в условията на несвобода? Нали всеки насилник ще пробва да покаже величието си под предлог пак на свободната си воля.

Линк към коментар
Share on other sites

Милички, ние сега само се докосваме и започваме да изучаваме Любовта. И както казва Кристиян тя идва при нас чрез молитвата и то, ако бъде чута...

А Словото, то не е просто човешката реч. То е онази енергия, която му придаваме. Има вече хора, които го пропускат през себе си, разбират го и се радвам за тях :thumbsup:

Да, за свободната воля са необходими условия- това са Любовта и Светлината. Когато изчистим чернилките и решим да работим за споменатите сили те ще ни изпълнят и осмислят живота ни.

А, за да не създаваме още несправедливости просто като ни ударят нека дадем и другата буза, а не да отвръщаме на удара...

Линк към коментар
Share on other sites

словата на Словото се изричат с безмелвие.

а що се отнася до свободата хората я мразят

по лесно е да си роб

ние сме се приковали към веригите а не те към нас. :3d_064:

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Кои по-точно хора я мразят? Познавате ли такива?

И по какво познахате, че я мразят - по думите или по делата им?

Ако някой избира да остане роб заради сигурността и безотговорността, която му дава робството, това непременно ли означава, че той мрази свободата?

Ако един определен човек все пак мрази (или се страхува от) свободата, то защо и кога е започнал да я мрази (страхува) и какво би му помогнало да спре да се страхува и постепенно да освободи себе си от оковите, към които сам се е приковал?

:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Словото винаги носи Истинност и е проявление на Свободата. Поради това не е "на другите", частна собственост там липсва.

Ти с какво мислиш?Чрез слово текат твоите разсъждения.С клавишите изписваш с кирилица български слова.Кой казва ,обаче, че винаги казваш истината, че съжденията ти са истинни?

Сега малко смешно съждение/в рамките на шегата/ "Трудът е песен.Който пие - пее.Следователно , който пее работи." Има математическа логика и ти не маже да я отречеш,

а истинност?

Линк към коментар
Share on other sites

С кирилица пиша букви и думи, сестричке. Словото е над тях. Е, Вендор го е казал. Тишина...Чрез всеки се проявява в една или друга степен и всеки го възприема така както и колкото може. За истинност не съм претендирала, смешно ще е, то е само нищожна частица, тази, която ми диктува сърцето. Там логиката не вирее. Без значение е за мен кой как ще го приеме, това не е мой проблем. Моят е много да не мисля, че това ми докарва безсъние само. Не ще да е от Словото мисленето значи. :blink::D

Хм, темата е за свободата, за свободната воля и погрешно разбраната от човека негова такава, извор на всичките му беди.

Линк към коментар
Share on other sites

Докато се ровех в един речник съставен на базата на мисли на Учителя Дънов, намерих следните слова, които мисля, че са подходящи за темата:

Светът е основан на един морален закон, на една абсолютна свобода. Праведен или грешен, всеки трябва да бъде свободен. Да прави добро или да греши - свободата трябва да съществува. Защо е злото? Злото съществува, понеже има свобода в света. Доброто съществува, понеже има свобода в света. Ако нямаше свобода, нито доброто, нито злото щяха да съществуват. При несвободен режим не може да има нито добро, нито зло. Понеже доброто може да функционира само при абсолютна свобода, всички други сили трябва да функционират при същите условия.

Вие казвата: "Защо Господ е направил така света?" Защото е дал абсолютна свобода. Не мислете, че всичко, което можете да направите, е свобода. Свободата не е това да правиш всичко, което поискаш. Нима ако се хвърлиш от един планински връх и паднеш, това е свобода? Не! Под думата "свобода" ще разбирате в даден случай да имате право на избор. Каквито и да бъдат резултатите, дава се пълна свобода на избора. При абсолютната свобода обаче крайните резултати винаги са добри. Тук не може да има никакво изключение.

Когато някой разбойник ме обере, аз се радвам, че Господ му е дал свободата да ме обере, но не одобрявам постъпката му. Свободата на разбойника е от Бога, а постъпката му не е от Бога. Защото утре ще дойде друг майстор и ще обере разбойника.

Според законите на Любовта и на природата, всеки човек трябва свободно да прояви своето естество, така както изворът свободно тече. Най-голямото зло произлиза от големите ограничения. Велико е да не ограничаваш.

Енциклопедичен ричник - Петър Дънов (Свилен Чорбаджиев - съставител)[660-661],Астрала 2002

Линк към коментар
Share on other sites

Един монах се явил пред учителя си с две саксии цветя в ръце:

-Пусни!-наредил учителят.

Монахът пуснал едната саксия.

-Пусни!-отново наредил учителят.

Монахът пуснал и втората саксия.

-Пусни!-изревал този път учителят.

-Ама вече няма какво да пусна!-заекнал монаха.

-Носи си тогава-кимнал учителя.

Линк към коментар
Share on other sites

Един монах се явил пред учителя си с две саксии цветя в ръце:

-Пусни!-наредил учителят.

Монахът пуснал едната саксия.

-Пусни!-отново наредил учителят.

Монахът пуснал и втората саксия.

-Пусни!-изревал този път учителят.

-Ама вече няма какво да пусна!-заекнал монаха.

-Носи си тогава-кимнал учителя.

Хе-хее.. темата е "Свободната воля"

А пък този е бил монах / monos от гръцки - сам, единствен./ Един Учител никога не заповядва, само съветва... иначе нарушава свободната воля ..ха хааа.. :3d_011:

Не знам цитата от къде е .. но е от съмнителен източник.

Друг Цитат..:

"Бъдете будни"

"Бог обича тези които мислят".

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки тълкува хоризонта от своята камбанария... За едни - той се вижда добре, защото времето е ясно и безоблачно, а за други - само черна тясна ивица. Така е и със свободната воля. Аз бих я нарекла освободената воля.

Трябва да преброя колко пъти се употребява думата "любов" досега в целия портал и във всички форуми. Дали от повтарянето й добротата е нарастнала, а любовта е станала начин на светоусещане. Съмнявам се. Оставете посрещането и усещането на любовта и на добротата на Свободната воля на всеки, който пише тук.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Излъчването на каквито и да са положителни вибрации като любов, доброта и т.н. допринасят за хармонизирането на света като цяло. Така че многократната употреба на думата любов определено е допринесла за нарастването на добротата и тук в този форум, и изобщо.

А посрещането и усещането на любовта и добротата и без друго всеки си го избира сам за себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Един монах се явил пред учителя си с две саксии цветя в ръце:

-Пусни!-наредил учителят.

Монахът пуснал едната саксия.

-Пусни!-отново наредил учителят.

Монахът пуснал и втората саксия.

-Пусни!-изревал този път учителят.

-Ама вече няма какво да пусна!-заекнал монаха.

-Носи си тогава-кимнал учителя.

Хе-хее.. темата е "Свободната воля"

А пък този е бил монах / monos от гръцки - сам, единствен./ Един Учител никога не заповядва, само съветва... иначе нарушава свободната воля ..ха хааа.. :3d_011:

Не знам цитата от къде е .. но е от съмнителен източник.

Друг Цитат..:

"Бъдете будни"

"Бог обича тези които мислят".

Ян "носи си тогава"

Дзен притча

Линк към коментар
Share on other sites

Малка подробност:

В ръцете си нося саксия с цвете когато трябва да я подаря на някого.

Иначе другото "цвете" е в Душата ми. Не го пускам това" цвете" на земята. Нито го хвърлям.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки тълкува хоризонта от своята камбанария... За едни - той се вижда добре, защото времето е ясно и безоблачно, а за други - само черна тясна ивица.

Съгласна съм с теб, Мона. Важно е всеки да прояви любовта или Любовта и най-вече да я разбира :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Свободната воля е Човекът в сложния организъм, в който протичат сложни процеси. Тя е пряка проява на Вечния Дух - Атман. Според степента на развитие, се проявява като чиста агресия, като нарцистичен его - интерес, като съзидателен устрем към Свобода.

Волята в нас е част от висшата дихотомия в нас - Воля-Любов. Двете заедно раждат Мъдростта и стават триединството на истинския човек.

Според степента на проява на Волята, и Любовта (Буддхи) се проявява успоредно на нея - като груба страст, като его удовлетворяващи желания, като нежност, чувство за красота, чиста всеобятна обич и радост.

Съответно Мъдростта (Манас) при един развиващ се човек, е истинска Мъдрост, докато ако Любовта и Волята се проявяват в низшите си форми - като грубо либидо и мортидо (страст и омраза), тогава и тяхното дете, мъдростта, се превръща в имбецила на животинското заслепление, мрака на невежеството и обсебването от обусловения живот!

...

Проявата на Свободната Воля в нас, е Изборът! Изборът във всеки един момент - изборът на мисъл, чувство, постъпка.

...

Аз имам богат опит с неправилни избори и падания. Бих желал волята в мен по-спокойно и сигурно да си проправи пътя и да поеме юздите на ръководство на процесите в психофизическия ми организъм, в процеса, наречен човек! ! ! <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Тук в този свят има един феномен.

Ако един човек има хубави, добри помисли, но не ги реализара, не може да се докаже че са такива пред хората.

Ако един човек има нездрави, порочни мисли отдадени на пороци не може да се докаже, че са такива ако не се реализират.

Живеем в един свят в който доказателството е опитноста. Т.е. постъпката. Мировия съд отсъжда за постъпки, не за помисли.

Бог е този който отсъжда за помисли.

Мъдро е сътворил творението си. Дал му е дълго време за размисъл в процеса от помисъл до реализирана постъпка. Така му е дава възможност да спре реализацията на грешната помисъл като прояви свободната си воля на мислещо същество. А болката е най-добрият Учител. Вложена от Създателя кто истинен критерий за Добро и Зло. А този който се лишава доброволно чрез различни нормални и паранормални техники / билкови отвари или хипноза .,или автохипноза... и т.н./ от възпиращото въздействие на болката, той се лишава от Божията помощ

Линк към коментар
Share on other sites

Живеем в един свят в който доказателството е опитноста. Т.е. постъпката. Мировия съд отсъжда за постъпки, не за помисли.

Бог е този който отсъжда за помисли.

Мъдро е сътворил творението си. Дал му е дълго време за размисъл в процеса от помисъл до реализирана постъпка. Така му е дава възможност да спре реализацията на грешната помисъл като прояви свободната си воля на мислещо същество. А болката е най-добрият Учител. Вложена от Създателя кто истинен критерий за Добро и Зло. А този който се лишава доброволно чрез различни нормални и паранормални техники / билкови отвари или хипноза .,или автохипноза... и т.н./ от възпиращото въздействие на болката, той се лишава от Божията помощ

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Точно казано, Ян! Подкрепям напълно. Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Сега болката е най-добрия учител, утре ще е любовта, вдруги ден всички ще седнат до ложето на някой красноречив бърдорко наречен учител.

Болката ни учи на това че незнаем какво искаме и най-вече че незнаем каде да го търсим.

Линк към коментар
Share on other sites

Има и по-добри учители от болката. Тя е пътят на най-голямото съпротивление в природата. От това не ставаш по-силен, защото по-голямата част от енергията е пропиляна напразно (в грешна посока). Може би най-важния урок, който може да се научи от болката е различаването на правилното от неправилното (като израз на доброто и злото).

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...