Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хлябът


Recommended Posts

За по-сладко хранене, един съвет от мен - не режете хляба с нож, а го разчупвайте с ръце. Така, между другото, са правили и по времето на Учителя (има спомени и снимки). :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Много обичам хляб,но от доста време не ям никакъв.Чувствам се много по-добре(даже не можах да повярвам,когато разни дребни болежки,които имах изчезнаха!).

Линк към коментар
Share on other sites

Мнението ми за хляба...хмм..интересен въпрос.Ами аз мисля , че хляба е нещо..ужасно ценно за някой хора..за други пък удоволствие идващо от вкуса му..за трети поредното нещо което не трябва да яде за да отслабне.За мен хляба е нещо което се благодаря че всеки ден имам..защото има хора който жадуват за него .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Много обичам хляб,но от доста време не ям никакъв.Чувствам се много по-добре(даже не можах да повярвам,когато разни дребни болежки,които имах изчезнаха!).

Това няма нищо общо с хляба...

Поздрави...

Линк към коментар
Share on other sites

Много обичам хляб,но от доста време не ям никакъв.Чувствам се много по-добре(даже не можах да повярвам,когато разни дребни болежки,които имах изчезнаха!).

Това няма нищо общо с хляба...

Поздрави...

Факта си е факт! :feel happy: Хлябът който се продава по магазините е повече вреден отколкото полезен,а не горя от желание да си го приготвям сама. :)

Линк към коментар
Share on other sites

 Само до преди педесетина години хляб се месеше основно по домовете. Брашното се получаваше от хлебна пшеница ,а не от фуражна. Най-ми е бил сладък хлябът правен от любим човек.И сега очаквам едно прекрасно създание да спре, да се скита из планините ,и да се обади ,че е замесило питка, и да ме покани,но уви това става много рядко.

Линк към коментар
Share on other sites

Лично аз проблеми с теглото никога не съм имала,просто получавам тежест в стомаха след консумация на купен хляб или домашна питка.Да не ям хляб си е мой избор.За други може и да е полезно. :)

Линк към коментар
Share on other sites

предлагам на вниманието ви една статия за маята

http://www.recipemagician.com/polezno/vsic...-hlebnata-maia/

ние вкъщи правим хляб в хлебопекарна и сега сериозно се замислям да намеря алтернатива на маята!

ако имате идея как се прави закваска в домашни условия ще съм ви много благодарна!

:3d_043:

Линк към коментар
Share on other sites

Еми може да си правите хляба със содичка, не зная специално в пекрната дали ще стане, но по-принцип питка със сода може да се направи и не е никак лоша. Опитай!

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години,когато ходех през ваканциите при бабите ми на село, те месеха хляба с квас.За съжаление не знам как се прави домашен квас.

Знае ли някой как се приготвя ?

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам какво точно има в хляба без брашно(който се продава), но от както замених всичко тестено и хляба от бяло брашно с този хляб се чувствам доста по -добре 8 кг надоло с теглото, без никакви усилия и желанието ми да се храня като цяло намаля драстично.В същото време се чувствам жизнена, енергична и без здравословни проблеми.

Белият хляб постепенно ми стана безвкусен, а продуктите от бяло брашно много тежки.Вече 1 година така мога да се похваля с доста добър тонус.Паралелно с това, разбира се, самият ми начин на хранене се промени неизбежно.

Оказа се, че почти всичко което съм приемала е било продукт с участието на бяло брашно.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Преди години,когато ходех през ваканциите при бабите ми на село, те месеха хляба с квас.За съжаление не знам как се прави домашен квас.

Знае ли някой как се приготвя ?

Предполагам, че това мнение ще е от полза. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Обичам хляб!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

От няколко дни нямам апетит за хляб. Купувам все още, не съм се наканила да си взема пекарна, които нашумяха напоследък. Все по-силно усещам, че чрез хляба не поемам това, което ми е нужно. Ден - два го бях намалила и заместила донякъде с ядки. След това си накиснах ръж за покълване - е, такова вкусно нещо не бях яла скоро : покълнала ръж с малко кисело мляко и мед.

За днес имам накиснато жито.

Смятам да заместя купения хляб с покълнали семена, защото загубата на време, ресурс и хранителни вещества е най-малка, а вкусът - прекрасен.

Има ли хора с опит, които да дадат мнения и съвет, а може би и рецепти за салати с покълнали семена?

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Аз се храня по този начин.Просто добавяй кълновете в салатите,които си харесваш.

Аз покълвам освен жито:леща,нахут,слънчогледово семе,киноа,семе за броколи.Сега се каня да си купя и амарант за покълване.Има още разни семена.

Това е сайт на суровоядци,който открих скоро и много ми хареса,има много интересни рецепти и идеи.

http://www.zemianazaem.com/

Единствения хубав и истински хляб в София е тук:Фантастичен е.

http://www.sunmoon.bg/

Имат и магазин с био продукти:

http://www.bioslunceluna.com/shop/

:3d_122: ПП Днес обядвах салата Капрезе-айсберг,домати,моцарела и босилек,в която си добавих кълнове микс.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Към това,което е написала Мария-София искам само да препоръчам кълновете от боб мунг и от репички - много са вкусни!:)

И аз се храня така.

Линк към коментар
Share on other sites

Гранатче,боб мунг зелена соя ли е?

А от къде купуваш семена за репички?:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Боб мунг е зелена соя.Почти всичко купувам от магазина на Слънце и Луна на "Парчевич"48.

Това ми е любимия магазин:thumbsup2:

Намерих един в цетъра на Графа,мисля да го посетя.Електронен е,но ако ти е удобно си вземаш нещата на място.

Малко по-евтин е:

http://www.zoya.bg/

И още идеи за покълване:

http://www.zemianazaem.com/archives/159

Линк към коментар
Share on other sites

Късметче, много точно усещане, относно хляба.

В белият хляб отдавна няма това, което трябва да има в него, главно са набухватели. По тази причина, вече хляба дори не мухлясва стандартно, вкисва в оранжав цвят.

Аз от близо 2 години съм на хляба без брашно с кълнове или семена, като също силно се съмнявам в качествата му, но се засищам от съвсем малко и после ми е леко ( за разлика от белия с който изяждаш много не се насищаш и после ти става тежко).

Варианта с покълналите семена също е хубав, аз си правя основно за салати, също си ги слагам в таратора, много ми е вкусно и засищашо и здравословно. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички за линковете и мненията! Ще са ми много полезни.

Досега просто не ми оставаше време да организирам промяната.

Аз вероятно ще съм по по-обикновените рецепти.

Винаги е вкусно, щом е истинско.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Замислям се, че в молитвата има думите:"Хлябът наш насущний дай нам днес..." Звучи ми много топло такова обръщение към Отца!

Учителя препоръчва:"Да се храним по новия начин:с малко хляб - с живия хляб слязъл от небето!Сегашните хора ядат много и въпреки това страдат от липса на енергия.Това е причината за различните болести!"

Много ми хареса идеята за кваса, Ани ни подсеща кава е технологията, благодаря ти!Попадала съм на любимото ядене на Учителя тархана.Колко съм се озадачавала за кваса, понеже аз обичам да се занимавам с тестени ястия, но универсалния метод е със мая или сода.Попадах и на информация за хляб приготвен с мая от хмел и добавен розов цвят.Бил полезен за хора с глутенови алергии и регулира теглото.Траките приготвяли такъв хляб, едрозърнест и е от дива пшеница-лимец, който дава много енергия.Предлага го Емил Елмазов.Билкарят обяснява, че розата като царица на цветята дарява с много милосърдие.Хлябът е много сходен с черните немски хлябове без брашно.Вкусът му бил с аромат на роза и сладни...

Бих предложила една рецепта за пита Слънце, от многолистно тесто. Един кг. брашно, 1/3 мая за хляб, пакетче краве масло, 2 яйца, сол ч.л. ,кисело мляко една супена лъжица, 1/2 кафена чаша олио, хладка вода 300 мл, сусамови зърна 50гр.В дълбок съд поставяме 3/4 от брашното правим кладенче, в което слагаме яйцето, солта, млякото, олиото и маята, размита в хладката вода /ако някой му харесва може да добави и една с.л. захар/ по принцип въпрос на предпочитание.Замесва се тестото хубаво, няколко минути да се смесят хубаво продуктите.Накрая се поставя в помазана с мазнина тавичка и отгоре се намазва с мазнина да не хваща коричка.Оставя се да втаса 40 минути, при топло помещение и повече минути ако не се е разляло тестото в съда.Изважда се тестото и се къса на три топки.Разточва се с точилка на три кръга.Всеки кръг се помазва с1/3 краве масло и се поставят един върху друг.С нож се правят прорези и се оформят 8 триъгълника.Всеки от тях се изтегля, навива на кифла и се реже през средата.Получаваме 16 броя, в намазнена с олио тава се редят две кифли в средата, останалите в кръг и се оставят да втасат още един час.След това се помазва с жълтък питата, визуално трябва да е напълнила тавата, и се ръси със сусама.Пече се на силна фурна 20 минути.След като е изпечена се изважда от тавата и се обвива с кърпа, за да се охлади за около 20 минути.

За Димитровден, е хубаво занимание да се приготви подобно нещо, да са живи и здрави именниците, който му харесва да хапва курбан чорба, а който не яде месо мисля, че е добро решение хлябът!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Да попитам в тази тема: какви отзиви можете да дадете за пекарните за хляб (тези които имат естествено)? Заслужава ли си, много време ли отнема, шумни ли са?

При тези машинки ми харесва идеята, че знаеш какво има в хляба ти и можеш да си приготвяш когато ти трябва.

Моля, споделете. :3d_040:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...