Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Леонардо да Винчи


Диана Илиева

Recommended Posts

Линковете работят при мен, бавничко, но се отварят. Който не успява, може да потърси в колибката.

Това, което ме впечатли точно в този филм, е реализацията на някои от поректите на Леонардо от наши съвременници въз основа на неговите бележки и материали, използвани по онова време. Когато човек сътворява нещо ново, обикновено прави проект, след което започва да го реализира, да открива недостатъци, грешки, да търси начини за тяхната корекция, да се връща върху детайли отново и отново, докато проектът добие завършен вид - и това, мисля, се отнася за всички сфери на човешката дейност, свързани с творчество. За мен е изумително как човек може да проектира нещо коренно различно, нямащо аналог в съвременността, и да предвиди безупречно всички детайли и то в съвсем различни области - на фона на този факт дори това, че не е имал образование, изглежда незначително.

Когато човек сътворява нещо, той има нужда да го сподели със света, да види творбата си реализирана. Леонардо в това отношение е бил повече късметлия от други артисти. Неговата мечта обаче е била да лети и е бил на крачка от това - реално е можел да го направи. Да беше запретнал ръкави сам да сглоби нещо.. вероятно е щял да успее. Зададох си въпросът защо не го е направил, след като толкова го е искал.

Това ме накара да се замисля колко ли често сме наистина на една крачка разстояние от мечтите си, но чакаме време, пари, обстоятелства, за да ги реализираме - и това никога не се случва. И отново се присетих за приказката за неволята - вероятно разполагаме с всичко, което ни е нужно, трябва само намерение за действие, за да превърнем живота си в сбъдната мечта.

Линк към коментар
Share on other sites

Линковете работят при мен, бавничко, но се отварят. Който не успява, може да потърси в колибката.

maggee! Много благодаря!

Днес линковете работят и при мен.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Да,и аз успях да изтегля двете части на филма от посочения сайт на колибката.Остава ми третата,но и с нея ще се справя!

Благодаря, maggee! :3d_059:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Всъщност, Леонардо не е просто художник и изобретател. Най-същественото при него е, че е човек с езотерични знания и търсения, които избиват на повърхността, т.е., в сетивно-материалния свят в определена форма. А картините му никога не са просто имитация на действителността или семпъл преразказ на религиозен сюжет (фонът зад централните фигури винаги доразказва идеята, прозрението). Той май никога не е рисувал разпятието… Смятам, че е бил посветен в християнският езотеризъм.

Колкото до техническият прогрес и неговата полза, ще кажа следното – след като човек се нарадва на естественото си цамбуркане между полюсите добро-зло, в които го е сковала материята, той трябва да достигне до идеята за смисълът. Търсенето на смисълът е това, което ни доближава до Божията промисъл, която пък се излива над главите ни като съдба. Така че нека да търсим смисълът, а оттам можем да добием ясновидски поглед върху човешкото бъдеще. Развитието на техниката и секуларизацията на науката трябва да се разглеждат като процеси (не инцидентни, разбира се), отразяващи еволюционния път на човешкото съзнание. Ако се замислим, ще видим, че човекът все пак не е оставян сам да се справя с пътя си откакто е заслизал от Рая (Бог е милостив и любящ) – насреща е била винаги помощта, която е идвала от Духовните светове я като „прозрение” или като кардиналната инкарнация на някой голям дух (гений); от друга страна са Великите Посветени и Бодхисатвите, които ярко очертават посоката, като изливат пряко Божествената Истина. Ябълката на Нютон е прекрасна илюстрация за това, как се ражда новото, учудващото, чудото в човешкия свят. И накрая, истината е, че човекът трябваше да завладее, овладее, обладае материята, за да се издигне над нея. Всички тези технически изобретения, които ни улесняват в ежедневието са бъдещите ни безтелесни способности – телефонът ще се замени от телепатията, придвижването ни по земната повърхност след време няма да е проблем да се извършва само със силата на мисълта….ще разберем, че човешката музика е само слаб отглас от божествената „музика на сферите”, за която ни говорят древните. Така че аз приемам развитието на техниката просто като симптом на етап, който човечеството ще премине по пътя си нагоре. Защото се движим нагоре, изкачваме се – от събитието Христос нататък около нас става и ще става все по-светло. Вече сме в еона на Водолея…

Поздрав от мен :)

Линк към коментар
Share on other sites

Леонардо да Винчи е наистина една от универсалните и уникални фигури в историята на човечеството, които подобно на Аристотел и Хегел се опитват да обобщят всички достижения на човешкият разум и дух в своето творчество. Обаче той е един Homo Universalis, чието дело не остава само в книгите и мислите, но минава и през неговите ръце в практиката. Импулсът му е сходен с този на Ал-Бируни и Авицена, Алберт Велики и Мирандола, Нютон и Лайбниц, Гьоте и Вронски, и печели удивлението ни. Гении винаги ще има, но само се притеснявам, че човешкият мозък ще трябва да се уголемява, защото информацията за обобщаване става все по-голяма. : )) Но, разбира се, хора като Леонардо мислят винаги в бъдещето и задават множество перспективи, било като идеи, било като изобретения, било като енигми в произведенията си. Може би този свръх-човешки стимул и мисия да бъдеш винаги целокупен и изобретателен, оправдава и някои от не толкова хуманните му творения като бойните машините за убиване и оръдия. Но може би най-висшите адепти са тези, които могат да си позволят да работят и с Доброто и със Злото...

Да не забравяме и че Леонардо е работил с Лука Пачоли върху сакралната геометрия. Въобще, има нещо доста питагорейско в Леонардо. Личи си, че е бил в старите школи. :)

Има ренесансови учени, по-скоро са средновековни, които говорят за летене.

:) , Ами сигурно , може и да има , но едва ли някой от тях е правил макет на летателен апарат и е правил опити за летене с тях . Поне аз не се сещам за такъв .

Философът Роджър Бейкън през XIII в. построил машина за летене, която обаче не успяла да литне. Освен това предсказал появата на автомобила (1769), парахода (1783), самолета (1849), и телефона (1860).

Той май никога не е рисувал разпятието…

Да, наистина, и аз не съм виждал такова в неговите картини. Ето например картината "Мадоната на скалите" (Virgin of the rocks) е нарисувана без никакъв кръст, обаче след това Църквата принуждава Леонардо да я нарисува с кръст. И не случайно в първата оригинална версия се вижда сочещият пръст на Уриил, докато при втората вече го няма, понеже е въведен кръста, което променя геометричните построения на картината. Въобще, за сакралната геометрия на Леонардо много добре е говорил на лекции българският художник Карандаш.

Линк към коментар
Share on other sites

Aбсолютно съм съгласна с вас:

- да, Леонардо да Винчи е човек с езотерични знания и търсения;

- да, той е универсален и уникален;

- да, той е велик гений;

мога да изреждам още и още суперлативи.

Но ...

Именно защото е такава уникална, силна личност, той би могъл да повлияе на хода на човешката цивилизация. Притежаването на знания е голяма отговорност. А той определено и знае, и може. Изкушението да направиш неща, на които може би не им е сега времето, е много голямо. Затова и зададох моя въпрос - направил ли е нещо Леонардо, което, образно казано, е вкарало човечеството в друг коловоз? Защото (според мен) колкото повече се развихря техническия прогрес, толкова духовността отстъпва на заден план. Ако да - кой или какво го е подтикнало да го направи?

Имам чувството, че едва няколко века след него започват мероприятия по "корекция на курса". :)

И това, което пише Аметист:

...

И накрая, истината е, че човекът трябваше да завладее, овладее, обладае материята, за да се издигне над нея. Всички тези технически изобретения, които ни улесняват в ежедневието са бъдещите ни безтелесни способности – телефонът ще се замени от телепатията, придвижването ни по земната повърхност след време няма да е проблем да се извършва само със силата на мисълта….ще разберем, че човешката музика е само слаб отглас от божествената „музика на сферите”, за която ни говорят древните. Така че аз приемам развитието на техниката просто като симптом на етап, който човечеството ще премине по пътя си нагоре.

по принцип уж е така, но аз мога да допусна и друго - че този етап не е непременно неизбежен и необходим, а по-скоро се е получило едно забавяне по пътя.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Техническият прогрес е нещо неизбежно, защото такава е природата на човека - да търси, да намира, да твори, да се развива. Аз мисля, че това са си естествени процеси. Начинът на живот определено има значение, но както знаем, на Земята има места, на които има твърде различни условия. Има изолирани групи хора, които дори не знаят що е то технически прогрес. Ако някъде процесите протичат по един начин, а другаде - по друг, вероятно си има основателна причина за това.

Вярно е, че нашият начин на живот поставя известни пречки пред "духовността", но може пък точно в това да е замисълът. Хората на изток получават някои знания с раждането си, на готово. Хората на запад сами достигат до тях, което често е свързано с глобална промяна на личността - е, животът в условия на технически прогрес очевидно предоставя добра среда за душите-мазохисти (казано на шега).

По-горе Диана беше поставила въпроса дали източник на Леонардо са били добрите или злите сили. Според мен такъв концентрат от дарби може да понесе само една изключително чиста душа. Самите качества на човек не могат да бъдат добри или лоши по принцип, но пред човека с много качества стоят много изкушения да кривне - да се възгордее, да се самозабрави, да потърси лесни пътища. Животът му не показва нищо такова - правил е неща, които не е харесвал, за да оцелее, но е балансирал с творчеството си, с научните си търсения - и очевидно е успял да намери баланса. А какви са източниците на Леонардо може да прецени всеки, когато погледне негова картина - с душата си. Лицата от картините му греят - може ли източник на такава светлина да бъде тъмна сила?

Що се отнася до това дали е променил коловоза на човечеството в технологически аспект - могъл е, но явно не го е направил, поне не в осезаема степен. Ако е трябвало да направи нещо повече, хората са щели да го последват - което не е станало. Техническите му постижения вероятно са свързани с някакво негово лично изпитание. Всеки е изпитвал усещането, че знае нещо, което другите не знаят, че може да направи нещо нова и различно, а няма как да достигне до хората около себе си, да ги накара да го чуят. Много хора на този етап захвърлят призванието си, потопяват се в рутинна дейност и увяхват. Леонардо не го е направил. И въпреки това откритията му са преоткрити пост фактум, а за света той си остава художникът Леонардо да Винчи.

Леонардо е докоснал душите на хората с картините си и вероятно посланията, които е имал да предаде на човечеството, са именно там. Затова и има интерес към тях.

Линк към коментар
Share on other sites

maggee, много хубаво си го написала! Благодаря ти! :feel happy: Точно такова беше усещането, което остави у мен и филма за Леонардо, препоръчан от теб. :thumbsup: Това, върху което продължавам да мисля е защо чак в края на дните си, след един нелесен житейски път, когато има идеалните условия да се развива и твори, да осъществява проектите си, Леонардо е притиснат от болестта и не след дълго умира!? Това само потвърждава, думите на Учителя, че не трябва да се чакат подходящи условия и не трябва да се оправдаваме с липсата на такива, защото когато Духът има какво да даде и да каже, нищо не е по-силно от него. И все пак - защо се е наложило това "забавяне по пътя" на човечеството, както казва Диана?! Дали наистина не е свързано с "умишлено" забавяне на техническия прогрес в полза на духовността?! В този аспект на мисли - явно не е случайно, че именно картините му остават единственото открито наследство за толкова години.

Още нещо, което ме озадачи във филма и което беше само мимоходом споменато или аз съм се разсеяла, но не ми дава мира, е фактът, че Леонардо - човекът нарисувал такива шедьоври, които вълнуват поколения наред, е изобретил една от най-страшните машини за масово убийство!? Единственото обяснение, което намирам е, че все пак е трябвало да живее и се прехранва, но това не ми е достатъчно... Споменава се на няколко места и за неговата прагматичност, което лично аз не намирам за недостатък. Какво обяснение бихте дали вие?

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Още нещо, което ме озадачи във филма и което беше само мимоходом споменато или аз съм се разсеяла, но не ми дава мира, е фактът, че Леонардо - човекът нарисувал такива шедьоври, които вълнуват поколения наред, е изобретил една от най-страшните машини за масово убийство!? Единственото обяснение, което намирам е, че все пак е трябвало да живее и се прехранва, но това не ми е достатъчно... Споменава се на няколко места и за неговата прагматичност, което лично аз не намирам за недостатък. Какво обяснение бихте дали вие?

Явно е притежавал дарбата да не изпада в крайности. Когато човек работи и мисли върху работата си, каквато и да е тя, през ума му минават хиляди идеи - ако си ги записва, както е правил Леонардо, и след време хвърли един хоглед, доста би се изненадал, някои от тези идеи ще е забравил, за други ще се чуди как изобщо са му хрумнали, за трети дори ще си помисли дори, че не са негови. А може и наистина да не са. Имайки предвид за какви хора е работил Леонардо, разбираемо е в каква посока е трябвало да работи ума му.

Линк към коментар
Share on other sites

Да... :hmmmmm: ,той просто е имал невероятните способности да черпи от натрупаната информация в миналото (контакта му с природата), да се приспособява в настоящето (хората, за които е работил), за да твори за бъдещето...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Леонардо да Винчи е велик гений на Ренесанса.Той е бил всестранно развита личност, гледала съм филми за него на bbs, книги съм чела.Той е от хората на Светлината.Невероятен конструктор, получавал идеите си свише, писал ги в малкото си тефтерче, което говори за пестеливост, недоимък на моменти, развит разум от трудностите, които го съпътствували.Зная, че е бил вегетарианец, физически силен и издържлив.Навлиза в анатомията на човека,  това му помага му в изобразителното изкуство, а там в своите картини закодирва знания за бъдещите поколения.В "Мона Лиза" озадачава с векове експертите изкуствоведи със своя автопортрет,изобразявайки родните планински пейзажи и НЛО, изобщо полъха на Ренесанса  се усеща и при Сандро Ботичели и разчупването на църковните догми.Дори и в други свои творби Леонардо изпраща кодирани послания за същината на живота на Иисус.Изометрията като стил на рисуване, златното сечение, прогресията на Фибоначи, сакралната геометрия проявена в природата, пропорцията в човешкото тяло, божествения произход на човека.Изобщо човек с особена мисия на Земята, изразявам своето възхищение от него!

Линк към коментар
Share on other sites

Естествено, че тръгва оттук - Богомилството създава основа на европейския Ренесанс.

А относно "тайната" на Да Винчи и останалите споменати по-горе имена - нищо мистично няма, а мистичния ореол е умишлено създаден, за да отклони вниманието на Инквизицията по ония времена от истината. Защото въпросните лица са били посветени в много "тайни" на науката и битието, по простата причина, че повечето от тях са били Велики майстори в Ордените на различните Ложи... които Ордени са и пазителите на тези знания. Просто те са ги изучили, а когато е трябвало са ги разпространявали и сред хората.

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Напълно съгласен. Нарисувал Исус Христос; че кой е действително Христос до Леонардо - има една сентенция - животът е кратък, искуството вечно - времето ще покаже кой, кой е.

 

Леонардо просто е от друг свят - във всякакъв смисъл. Не мисля, че Ренесанса има връзка, а и той възниква няколко века по-рано. Според мен, за италианския ренесанс няма да стигнат и 200 форума, а за Леонардо - 2000. Освен да повтарям колко е велик и какво е открил, и какво е нарисувал, и т.н, и т.н., и да повтарям кой какво е казал, няма какво друго. Велик творец, това е. Имам щастието да съм гледала негови творби "на живо", във Венеция и в Париж. Бях вкаменена.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...