Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кафето - стимулатор, лекарство или наркотик?


Recommended Posts

Аз по това време обикновено съм с чаша кафе пред компютъра, обаче ми свърши кафето, а вънка вали доста силно... Явно не съм чак толкова зле, щом още не съм излязъл в дъжда за да си купя кафе :).

А за алкохола си мисля, че колкото и малко да е количеството вредния ефект пак си остава, дори и да е по-незабележим.

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко зависи от това какъв начин на живот води човек, както и в какво състояние на здраве или болест се намира. Ако няма тежки сърдечни, чернодробни и други болести, изискващи пълно спиране на кофеина и алкохола и ако същият човек не е под силен всекидневен стрес и не се стреми да стане фин медитатор, няма смисъл да се подтиква към нещо повече, отколкото той самият за момента изисква от себе си. Докато иначе - макар и в различна индивидуално степен - ефектът ще е влошаване на здравето, утежняване вредите на стреса и разбалансирване на духовната му практика. Всичко това не е задължително да е явно и да настъпва скоро, тъй като има и много други фактори, които оказват влияние; възможно е някой под тяхно въздействие да е по-добре, отколкото друг, който е пълен въздържател, но в други отношения е по-зле... Но аз си мисля, че това, което е лесно да се спазва, не бива да се игнорира като съображение, защото като стигнем до наистина трудните неща, ще ни бъде още по-трудно и т.н. :rolleyes:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Тук някой спомена за разликата между филтрирано и нефилтрирано кафе (еспресо). Някои изследвания показват че нефилтрираното има мазнини, които повишават лошия холестерол в кръвта. При филтрираното обаче тези мазнини остават във филтъра. И пак - има много въздействия кафето, явно не е само кофеинът...

Линк към коментар
Share on other sites

Защото антиоксиданти има в толкова много полезни храни, че направо е жалко ако хората се хващат за тази дума 'антиоксиданти' и най-спокойно си поемат кофеин.

И не се подвеждайте от реклами и хора, които уверявят, че примерно 2-3 чаши кафе на ден е нормална доза :wacko:

Всичко е с комерсиална цел , всичко е с цел някой някъде да си напълни джоба. За съжаление. Защо например няма реклами за ябълки :whistling:

:thumbsup::thumbsup::thumbsup: ...

Точно това имах в предвид...

Поздрави

Включвате ли бирата и друг вид алкохол към 'отровните' напитки? И ако 'да', как компенсирате тяхното изхвърляне от организма, когато се изкушите да си пийнете?

С вода... :thumbsup2:

не бива да се приплашваме до смърт от различните вредности, което обаче не означава да бъдем безразборно податливи към тях!

"Най-важното нещо, за да сме здрави е да не ни е страх от болести"

Мисля, че го е казал Димков... А и цитирам по памет... :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Аз пия страшно много кафе - всяка сутрин ГОЛЯМА еспресо кафеварка без мляко или захар. Много ми е вкусно и никак нямам желание да се лишавам от това удоволствие. Особенно странно ми е обаче че досега не съм имала сърцебиене, нервност или някакви други "лоши" симптоми - пия кафе от дълги години. Например шоколада и какаото (които употребявам малко) както и колата (която пък хич не пия) ми действат много по възбудително, поради което и са ми неприятни.

Не знам, сигурно кафето е вредно ама аз не мога да усетя тази вреда за себе си :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Доказано е че кафето е полезно за жените и вредно за мъжете.

Правени са експерименти, а защо е така никои не знае.

Може би защото жените имат 1-1.5 литра повече кръв.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не мога без да изпия чаша нес кафе сутринта. Шофирам 90 км до университета ми и ако не си изпия кафето преди това, просто ще заспя на пътя. Тук кафето традиционно се приема в малки чашки-финджани по три, четири пъти на ден и се придружава задължителнон с половин литрова бутилка вода. Но това винаги е прясно печено кафе, в съотновение- 30% силно припечено и 70% средно, смесено с хел.Вкуса е много различен от онези кафета, които пием в България и Европа.

Имам приятели лекари. които твърдят, че кафето, ако е добро, е не само оксидант, но и прочиства стените на червата. Не знам, не съм компетентна, казвам само каквото съм чула.

Линк към коментар
Share on other sites

Близо 20 години аз пиех по много кафета на ден, почти вместо водата го пиех, дори вечер преди лягане си правех кафе.

Обаче от 2-3 години нещо започнах да се чувствам зле след чаша кафе, особено ако е горещо.

Така постепенно го намалих, и минах на дълги кафета. След това дългите кафета ги замених с три в едно комбинациите.

Сега от няколко месеца, пия само безкофеиново кафе и то сутрин по навик си правя и понякога вечер.

Вкусът не е същия, но поне замества усещането, че пиеш кафе.

Линк към коментар
Share on other sites

Само дето никой не обясни кое му е полезното на кафето? Аз поне не зная. Иначе виж и аз обичам...като по-малка започнах да го пия по идея на майка ми защото съм с адски ниско кръвно. Пиех го първо със захар, после започнах без и любимото ми когато съм си вкъщи ми беше да си го пия в голяма чаша, дори да не е пълна разбира се, студено и си мъкна с мен чашката из всички стаи и си го пия за целия ден...От един период от време обаче взе да ми се гади защото го пия на гладно, нямам навика да закусвам, ям като огладнея. И сега вече не пия от няколко месеца не пия хич, най-много 1 или два пъти съм пила безкофеиново на заведение и то защото няма български чай, а само ония боядисаните отрови...И честно да си призная без бой не усешам голяма липса...нито от към гледна точка на ниско кръвно, нито от към гледна точка на липса...Според мен е по-скоро въпрос на навик.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, сигурно кафето е вредно ама аз не мога да усетя тази вреда за себе си :rolleyes:

Имам предложение - спри за няколко дни и виж как ще се чувстваш. Ако получиш абстинентна криза, което е на практика сигурно - значи просто си е токсикологично пристрастяване и при телб, както и при другите. Но всеки различно го усеща, при някои поддържащата доза наркотик за дълго време приспива разните симптоми, а при други тя не е достатъчна и те се чувстват зле независимо от кафето. Като го спрат, и двете категории имат кризичка, но обикновено след около седмица вече са наистина по-добре - отровата започва да се изчиства и организмът си припомня истинската хармония, а не лъжливото ниво на равновесие с помощта на наркотика. За справка: нали не е нормално след като човек е похапвал няколко седмици ябълки и ги спре, после да има очистителни кризи? Затова не е важно дали човек се е приспособил добре или не дотам към наркотика, а какво се случва, когато го прекъсне!

Линк към коментар
Share on other sites

Добромир е абсолютно прав.

Аз имам и опит в тази насока. Започнах да пия турско кафе на 15 години, защото в семейството ми се пиеше 2 пъти на ден.Докъм 30-годишна възраст пиех по веднъж - два пъти, без да чувствам нужда, просто заради приятния вкус.

На 30г. за мен започна тригодишен много труден период, свързан с недоспиване. Нямаше кой да ме отмени и за да са справя със задълженията си, пиех 4 двойни кафета на ден, на равни интервали. От системното недоспиване и кафетата се чувствах почти не-жива, като механична кукла на пружина.

В един момент реших, че това трябва да се прекрати и минах на 2 кафета дневно. В резултат 3 дни ме боля глава силно, но изтърпях. След това нещата се нормализираха. После минах на 1 кафе, с по-малък дискомфорт от промяната. Това беше преди много години. От 2 години не ползвам кафе. Понякога си овкусявам млякото с няклко гранулки нес-кафе, но не усещам разлика в организма си от това.

Единствената временна "полза" от кафето е да мобилизира и доизцеди силите ви за определен момент от време. Но след това оставате с празни батерии и е желателно да се презаредите със сън и спокойствие. Иначе бягате през живота като кон, върху чиито гръб постоянно плющи камшик, но никога не спира да се нахрани.

Опитайте в 15те минути за сутрешно кафе да правите гимнастика - това е природният начин за събуждане и добро начало на деня, особено и с хубава музика и свеж въздух. Може да прибавите и 1 - 2 чаши чиста питейна вода, а още по-добре 1 чаша топла вода.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз никак не се заблуждавам, че кафето ме събужда и ме прави по-бодра, просто ми е вкусно.

Добромир, какви точно са симптомите на абстинентна криза това не е ли мноооооого сериозно?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз никак не се заблуждавам, че кафето ме събужда и ме прави по-бодра, просто ми е вкусно.

Добромир, какви точно са симптомите на абстинентна криза това не е ли мноооооого сериозно?

:) Зависи! Ако човек е решил да скъса с тази зависимост, в общия случай най-много 1 седмица с главоболие, обърканост и храносмилателни неразбории, но при всеки признаците са различни. Проблем е обаче, ако се успокои, че му е лесно да отказва кафето и пак да си го почне... с течение на годините абстинентните кризи могат да станат по-тежки, защото с напреднване на възрастта организмът все по-бавно разгражда кофеина. Всъщност, хората се различават много в това отношение и генетически - при някои е твърде много и 1 кафе, а при други сякаш няма изявени възбудни реакции и от 10. Но основното е дали човек ще тръгне по спиралата на пристрастяването, все едно дали с 1 или с 10. Генетичната способност по-бързо да се ацетилира кофеинът може да допринесе някои да си пият по малко и без дългосрочна вреда, но ако няма пристрастяване - ако има, те ще увеличават дозите, докато надхвърлят капацитета си да обезвреждат кофеина. И при това те често са много работни и съвестни хора обаче не мислят достатъчно за себе си. Защо 15 часа работа им се вижда даже малко, та се стимулират допълнително, а не могат 1/30 от това време, т.е. половин час сутрин, да отделят за общодостъпни физически упражнения, самомасажи, дишане, релакс и витаминозна плодово-ядкова закуска?! Това ще даде не само по-хармонизирана енергия за деня без никакви вреди, но и ще повиши способността да се отделя наистина нужната работа, която в случая едва ли е повече от 7-8 часа - от останалата, която предизвиква претоварване и "необходимост" от кофеиново стимулиране, и е или непълноценна, или подлежи на отлагане, или изобщо е неправилно насочена, т.е. грубо казано вредна за самия човек и/или за околните!

Разбира се, и при други зависимости - към битови, твърди или лекарствени дроги, храни, екстремни спортове, проблемни отношения - също се появяват подобни проблеми. Много сериозна е най-вече склонността да се бяга от същинските проблеми чрез различни форми на пристрастяване, а не толкова абстинентната криза; все пак, ако човек е по начало зле физически и/или психологически, добре е отказването да се извършва под контрола на специалист. Освен общите указания, в случая могат да се предпишат леки билкови тонизатори без кофеин, за да не спада прекалено кръвното, някои витамини и минерали за пречистване и регулиране на обмяната и т.н. :thumbsup:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Запомнила съм едно интервю с много фина дама над 65 години - българка, преводачка от няколко езика, мисля.

Тя каза така:

"Редувам една сутрин кафе, една сутрин чай, за да не се пристрастявам."

Да им е сладко и да са здрави тези, които обичат вкуса на кафето! :)

Линк към коментар
Share on other sites

За три дена съм изпила 1 кафе, което за моите стандарти - 10 кафета минимум за деня, си е едно няма нищо. Не съм усетила чудовищен дискомфорт, е боля ме малко глава ама не знам дали това е от кафето или от това, че съм простинала и ми е схванат врата. Не съм имала трудности със събуждането и май кафето никак не ме ободрява ами просто ми доставя удоволствие. Явно съм пристрастена към удоволствието да си пийнеш кафенце :wub: но ще го намалям де, схемата от поста на късметче ми се струва много добра

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Кафе->Кортизол->Повишена липогенеза в областта на корема + още 1000 други неща.

Да кажа кофеин е достатъчно :)

Не пия :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Доказано е,че кафето е полезно(до 3 кафета дневно,ако е силно!).Чаша силно кафе се дава при бронхиален спазъм(Стига да не става въпрос за дете до 12 години).Предотвратява появата на алцхаймер и други заболявания,които водят до умствена непълноценност.Не бива да се пие от хора с лесновъзбудима нервна система,страдащи от стомашни заболявания,хипертоници(тук въпросът е спорен!).Самият аромат на кафето действа тонизиращо на организма.Кофеинът в кафето,което пием е прекалено малко,за да предизвика пристрастяване.Много хора не понасят зелен и черен чай,в това число и аз.Пия билкови чаеве и кафе и ми е добре!Защо да се мъча с чай само защото било полезно за някого?!Всеки организъм има своите особености.

Линк към коментар
Share on other sites

;) Имало е периоди, когато пиех много кафе. И такива, дето, изобщо не пиех. Сега пия, по едно на ден. Защо ли?-можеби, защото ми харесва вкуса... Както и обичам да хапна две-три парченца шоколад :feel happy:

Зная, че това ми е слабост, но... ще се справя и с нея. :)

Линк към коментар
Share on other sites

късметче:

"Единствената временна "полза" от кафето е да мобилизира и доизцеди силите ви за определен момент от време. Но след това оставате с празни батерии и е желателно да се презаредите със сън и спокойствие. Иначе бягате през живота като кон, върху чиито гръб постоянно плющи камшик, но никога не спира да се нахрани."

Да! И докато не престанем с външните стимуланти, вътрешните трудно могат да бъдат открити.

За мен кафето е една лиготия на скуката.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз от близо година не пия кафе. Преди това пиех редовно по две – сутрин и следобед. Сега сутрин обикновено пия мляко, по-рядко чай или въобще нищо не пия. Навън понякога пия капучино, но в къщи не си правя.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен кафето е една лиготия на скуката.

Не знаех, че съм скучна, нито лигава :o:harhar:

Това може би защото мога да се насладя на чаша кафе :). Както и на хубав сладолед (най-лесният начин да ме подкупят - приятелите ми знаят ;) ) + още много други неща...

Урааа! Да живеят скучните хора!

Линк към коментар
Share on other sites

;) ... може би, защото ми харесва вкуса... Както и обичам да хапна две-три парченца шоколад :feel happy:

Зная, че това ми е слабост, но... ще се справя и с нея. :)

Моето виждане е , че няма лошо, ако ползваме скалата от сетивност на своите физически органи, за да си доставим малко наслада. Въпросът е това да не става приоритет. Именно тогава се получава пристрастеност. Но няколко глътки кафе или 2 хапки шоколад могат да балансират напрегнатото ежедневие - хора сме все пак. Пък и вкусът ни е даден за ползване. Аз не противопоставям духовното на плътското, смятам, че трябва да действат съвместно за успешния ни живот на земята.

Благородно завиждам на толкова целеустремени хора като Браман, за които не остава време за скука. Впрочем и на мен не ми остава, но понякога губя стремителността си и имам нужда от малък оазис от удоволствие. Някога всички ще дораснем до момента , в който това ще е излишно. Дотогава ... всеки има своята мярка и своя път.

Понеже темата е кафето - стимулант или наркотик ( като лекарство не го възприемам), бих казала - и двете, но зависи от количеството.

Все пак зависимостта от кафе не е така непреодолима ... ако някой непременно държи да се окопае в някаква зависимост:

... много работни и съвестни хора обаче не мислят достатъчно за себе си. Защо 15 часа работа им се вижда даже малко, та се стимулират допълнително, а не могат 1/30 от това време, т.е. половин час сутрин, да отделят за общодостъпни физически упражнения, самомасажи, дишане, релакс и витаминозна плодово-ядкова закуска?! Това ще даде не само по-хармонизирана енергия за деня без никакви вреди, но и ще повиши способността да се отделя наистина нужната работа, която в случая едва ли е повече от 7-8 часа - от останалата, която предизвиква претоварване и "необходимост" от кофеиново стимулиране, и е или непълноценна, или подлежи на отлагане, или изобщо е неправилно насочена, т.е. грубо казано вредна за самия човек и/или за околните!

Разбира се, и при други зависимости - към битови, твърди или лекарствени дроги, храни, екстремни спортове, проблемни отношения...

:thumbsup:

Ако не се ползва всекидневно в големи количества, ако при липсата му човек няма главоболие или друг силен дискомфорт - все още това не е пристрастеност.

Позволете ми да ви върна пак към мнение 65, като към много полезна идея.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Химиците отдавна са доказали, че кафето не вдига кръвното налягане. Ако някой има ниско кръвно - нека пие айран със сол - така вкарва течност в организма си и има шанс да си повиши кръвното.

Много хора се пристрастяват към кафето или заради аромата, или заради социалните контакти.

То и много са пропушили, за да имат оправдание да се почиват от работа или да се свалкат с някой....

Линк към коментар
Share on other sites

Още 2 варианта за разнообразие в топлите напитки:

- Прясно мляко с мед и канела.

Медът се слага, когато млякото не е съвсем вряло (върхът на малкото пръстче трябва да може да стои в млякото без да пари нетърпимо). Аз си разреждам млякото наполовина с вода, защото ми е много силно, но това всеки сам решава.

- Какао + няколко трохички нес кафе за аромат.

- Инка + малко канела +мляко също е интересен експеримент.

А някой знае ли какво съставки има в нес кафето? ( Освен задължителниет консерванти). Дали то е по-вредно от кафето или обратно?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...