Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кафето - стимулатор, лекарство или наркотик?


Recommended Posts

Едно капучино с мед, сутрин ми идва добре,това ми е кафето за деня. Имало е дни в които не съм пила,но не съм чувствала някаква липса на тонус.Смятам,че влиянието на кафето е различно при различните хора,което пък е нормално.

Линк към коментар
Share on other sites

Минала съм през различни фази на зависимости към кафето.

Изпитвала съм какви ли не усещания от приема му.

Това, което мога да потвърдя със сигурност е, че имам нужда от него ако не се храня здравословно. Тогава храната, която приемам не ме зарежда с необходимата енергия и си въобразявам, че мога да си я набавя чрез кафе:3d_080:

Когато обаче се храня с плодове, тук мога да спомена и житния режим (по време на житен режим изобщо не се е сещам да пия кафе, сутрин се събуждам бодра и свежа) тогава не ми трябва.

Понеже съм с ниско кръвно, установих следното: когато се навеждам и изправям рязко ми се завива свят; но когато не съм употребявала кафе от няколко дни, при това навеждане и изправяне не се получава никакъв дисбаланс в кръвното.

За мен лично, всеки външен стимул те прави зависим по един или друг начин. Аз не искам да се чувствам зависима от едно кафе.

Всеки сам трябва да прецени дали е зависим, дали може без него, какво му дава, какво му взема и т.н.

Редактирано от helen
Линк към коментар
Share on other sites

Кафето е като стимулант, Учителят го препоръчва при проблеми с дихателната система.Лекарство при някои състояния, но бих се съгласила за всеки е въпрос на предпочитание.Пазара предлага безкофеинови продукти. За себе си бих споделила, че не изпитвам нужда от подобен стимулант.Има пристрастяване в някои случаи, но е подходящо при хора, работещи с нощен режим на работа.Редовната употреба би довела до това да няма действие подобна напитка.

Линк към коментар
Share on other sites

Харесвам аромата и вкуса на кафето,имам нормално кръвно налягане,не страдам от безсъние и нервни изблици...

Защо да се лишавам от кафе,само защото някой го прави?! newspaper.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Още едно изследване доказва,че кафето е полезно особено за жените!:)

Кафето предпазва жените от инсулт

Изследването продължило 10 години и обхванало 35 000 участнички

Жените трябва да пият по няколко чаши кафе на ден, за да намалят риска от инсулт, пише Дейли експрес, позовавайки се на резултатите от шведско изследване, продължило 10 години и обхванало 35 000 участнички на възраст между 43 и 83 години.

Проучването е направено, след като в друго изследване е установено, че кафето намалява риска от мозъчен удар при мъжете.

Изследователите от института "Каролинска" са открили, че за жените, които пият повече от една чаша кафе на ден, рискът от инсулт е с между 20 и 25% по-нисък, отколкото за тези, които консумират по-малко количество или не пият кафе.

Зависимостта не се променя дори когато се вземат предвид фактори като тегло, диабет, високо кръвно налягане и консумация на алкохол.

"Някои жени избягват да пият кафе, защото смятат, че е нездравословно. Оказва се обаче, че умерената консумация на ободряващата напитка понижава риска от диабет, рак на черния дроб и инсулт", казва д-р Сузана Ларшон от изследователския екип.

изт.

newspaper.gif

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Умерената консумация на ободряващата напитка понижава риска от диабет, рак на черния дроб и инсулт", казва д-р Сузана Ларшон от изследователския екип.

изт.

newspaper.gif

Именно! Когато е с мярка, е чудесно! Смешно ми е, когато някой се свръхфиксира в полезността или в здравословното. А къде остава вкусното, приятното, радостното? Вредно, да? Ами и кислородът е вреден, гори тялото и създава свобдни радикали. Ами да го спрем тогава... А живи ли ще сме тогава и да бягаме от живота си ли? Да, краен е, това е ясно! Нужна е мярка! Сега, като пиша тези редчета, пия чай. Сутрин обаче нямам нищо против чаша две кафе - силно, черно, гъсто и плътно, огромно, в половин литрова чаша! Великият духовен Учител, Омраам Микхаел Айванхов препоръчва чаша или две кафе до обяд. Същото препоръчва и съвременната наука!

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е кафето! Особенно с мед!...Лекарство против грип, и настинки. Ако се прекали става опасно....

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, и аз го обичам с мед :)

Линк към коментар
Share on other sites

И аз обичам кафето с мед, но нали знаете, че ако прибавим меда в горещата още напитка то той ще загуби свойствата си...

Линк към коментар
Share on other sites

Подобни изследвания ми изглеждат доста манипулативни и силно се съмнявам, че са добре платени. Ами да бяха направили изследването вместо с кафе с гореща вода. Какви щяха да са резултатите? Според мен нямаше да са много по-различни. Знаем, че кафето се прави с гореща вода. Остава въпросът кое реално оказва влияние върху резултатите от изследването: горещата вода в кафето или кофеина като вещество?

А иначе не оспорвам правото на всеки да си пие кафе, но да се въвеждат масово хората в заблуда с половинчати изследвания не мога да приема. А те изследванията дори и половинчати не са. Нека като са тръгнали да правят изследвания, да правят цялостен анализ на всички положителни и отрицателни ефекти от кафето, да открият реалните причини за едните и за другите, и да излязат пред обществеността с истински полезна за тях информация.

Линк към коментар
Share on other sites

Намерих още нещо за кафето!:)

Кафето намалява риска от подагра

Учени от университета в Британска Колумбия твърдят, че пристрастените към кафе почти не боледуват от подагра. Това се дължи на факта, че кофеинът бързо намалява нивото на пикочната киселина в кръвта. А тя е, която е виновна за появата на подагрозните „тофи" и кризите от страшни болки.

- Това е предимство само на кафето - казва д-р Андрю Барни от Лондонската ревматологична асоциация. Чаят няма такова въздействие. Може би защото кофеинът в него е значително по-малко, а теофилинът не снижава нивото на пикочната киселина в кръвта.

изт.

smehy,медът може да се добави когато кафето поизстине - все ще е вкусно!

И аз обичам кафе с мед,но го харесвам и горчиво.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Моите изследвания ги прави моя стомах, гарантирам истинноста на информацията. Вземам меда с лъжица и хоп в устата, после глътка кафе,,,,и т.н......Не го слагам въобще в кафето.....:3d_052:

Линк към коментар
Share on other sites

Този тест е много стар и вероятно е познат на мнозина от вас. За мене беше интересно да го направя отново след няколко години.

Обожавам кафе - силно, горещо, сладко, омекотено с мляко или сметана, с каймак, в голямо количество и по много на ден. Пия кафето веднага и не го чакам да изстине. Предпочитам нес - фино, силно и се приготвя бързо. Дръжте се!!!

:3d_124:

Тест на личноста “Далай Лама” intro.jpgЧовешкият мозък е като чадър: работи най-добре, когато се отваря.

Тестът съдържа само три въпроса. Не поглеждайте в края, за да не видите отговорите преди да сте започнали. Отговаряйте на въпросите последователно!

Този тест ще ви даде представа до голяма степен за вашата същност.

1. Подредете долните животни съгласно собственото си разбиране:

a) крава; б) тигър; в) овца; г) кон; д) свиня

2. Напишете по една дума, която характеризира всяко едно от долните понятия (например куче – приятел или пазач, котка - глезла и т.н):

a) куче; б) котка; в) плъх; г) кафе; д) океан

3. Посочете по една личност (с която се познавате, и която е важна за вас), която можете да свържете с един от долуизброените цветове. Не правете повторения. Посочете само по една личност за всеки цвят:

a) жълт; б) оранжев; в) червен; г) бял; д) зелен

Резултати:

1. Това са вашите приоритети в живота:

КРАВА: означава кариера.

ТИГЪР: означава гордост.

ОВЦА: означава любов.

КОН: означава семейство.

СВИНЯ: означава пари.

2. Вашето описание за КУЧЕТО характеризира вашата личност.

Описанието, което сте посочили за КОТКАТА, характеризира вашия съпруг (съпруга) или вашия спътник в живота.

Описанието за ПЛЪХА характеризира личността на вашите неприятели.

Описанието, което сте направили за КАФЕТО, показва вашето отношение към секса.

Описанието за ОКЕАНА характеризира собствения ви живот.

3. ЖЪЛТ: Това е някой, когото никога няма да забравите.

ОРАНЖЕВ: Този човек можете да смятате за най-добрия си приятел.

ЧЕРВЕН: Някой, когото наистина обичате.

БЯЛ: Вашата душа близнак.

ЗЕЛЕН: Някой, когото ще запомните за цял живот.

Тест на Далай Лама

Линк към коментар
Share on other sites

Наред с другите теми, малко освежаване с една "чаша" информация за кафето:).

Рудолф Щайнер, "Проблеми на храненето":

Някои храни имат специфичен самостоятелен ефект върху организма. Един такъв пример е кафето. Ефектът на кафето може да се види във влиянието му върху астралното тяло. Чрез кофеина и ефектите на кафето, нервните ни системи автоматично изпълняват функции, които ние иначе трябва да задвижим чрез нашата собствена сила. Не бива да се твърди, обаче, че при всякакви обстоятелства е ползотворно за човека да действа независимо от астралното си тяло. Хората са същества, които не са изцяло независими. По-скоро, те са поставени в целокупността на живота.

Кафето е също продукт на растителносто царство, който външно е издигнал една степен по-високо специфичния процес на растението. Като резултат от това, кафето може да стане проводник на известна човешка дейност при консумация. Човек, подготвен за свръхсетивно възприемане може да види, че всичко в дейността на нашите нерви, което има отношение към логическата кохерентност и ваденето на заключения се усилва чрез кафето. Така, ние можем да позволим на кафето да вземе контрола над процеса на създаване на логически връзки и на придържането към една мисъл, но това, разбира се, е в замяна на известно отслабване на нашите вътрешни сили. Това, за което говоря, може да се наблюдава в тенденцията при клюкарстването по време на почивки с кафе на хората да се придържат към една и съща тема, докато напълно я изчерпат. Не се шегувам. Това също демонстрира ефектите на кафето.

Преведено от английски текст на http://wn.rsarchive.org/Lectures/19090108p01.html

Линк към коментар
Share on other sites

Ейййй

Всичко ми е ясно, както се казва, ама едно не ми е ясно... Как ще ни гледат на кафе, ако не пием кафе?

Няма нужда да ви разказвам как веднъж ми гледаха на кафе и как просто всичко се случи в рамките на седмици...

А вие гледате ли на кафе?

Линк към коментар
Share on other sites

Дали гледам на кафе? В гимназиалните години направо бях спец.Шегувам се,но наистина се случваше да позная разни неща на приятелки и роднини,ей така неангажиращо,за развлечение.Те пък взеха да ме препоръчват на свои близки и познати и аз се отказах,разбира се,никога не съм имала намерение да ставам гледарица.Иначе най-голямото ми попадение беше през 1984г. когато гледах на една братовчедка,бременна в шестия месец и казах,че ще има близнаци,а аз бях в седми клас тогава.Видиозона не беше навлязъл в широка употреба по онова време,но в осмия месец я гледаха и потвърдиха предсказанието - роди момичета,вече са семейни.От години обаче не ме влече това хоби,много рядко поглеждам чашите.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не мога да гледам на кафе,но като студентка съм опитвала. :)

Една близка,която отдавна не е сред нас,гледаше на кафе и всичко познаваше,до най-малките подробности.

Как го правеше - не знам,но и до ден днешен продължавам да се възхищавам на дарбата и.:)

Според мен да гледаш на кафе,на карти и на каквото и да било друго и да познаваш,си е дарба и не може да се научи.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...