Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да се опознаем


Recommended Posts

Винаги съм проявявала любов към литературата и българският език. Правописните грешки ме дразнят, говорят ми за по-слабата езикова култура на пишещият. Но само за това.

Това не е съдене, а наблюдение. И забелязване/отбелязване.

И с грешки и без грешки, мнението ми за конкретният човек тук не се е променило.

Но това е моето виждане, а аз съм свикнала винаги да говоря за конкретният проблем, а не да премълчавам. Такава съм и с близките си хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз напълно споделям мнението на Чудесна.На правопис се учим до 4 клас-основно образование,да стъпиш на основата.Жалко ,че много хора го пропускат и си остават неграмотни за цял живот.Недопустимо е да се бориш за култура и да напишеш збогом или данак згради.

Редактирано от SNEJA
Линк към коментар
Share on other sites

Ама и вие сте едни сладурани!!!

:D

КЪ КОРИНТЯНОМ ПЪРВОТО ПОСЛАНИЕ НА СВЕТАГО АПОСТОЛА ПАВЛА

ГЛАВА 13.

1. Ако говоря с человечески и ангелски езици, а любов немам, ще съм мед що звънти или кимвал що дрънка. 2. И ако имам пророчество, и зная всичките тайни и всеко знание, и ако имам всичката вера щото и гори да преместям, а любов немам, нищо не съм. 3. И ако раздам всичкият си имот за прехрана на сиромасите, и ако предам телото си на изгореване, а любов немам, нищо не се ползувам.

Ето това пък за мен е най-важното. Всичко друго е от относително значение, а това е центъра.

Бих захвърлил цялото си образование в замяна на това да мога да изпитвам Любов!

:wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Ники, че ти си пишеш без правописни грешки :thumbsup1: Много правилно даже. Почти всички тук пишат правилно, много рядко забелязвам по някоя правописна грешка. Правописът е външен израз на нашата култура и отговорност.

Линк към коментар
Share on other sites

Любов към всичко! И към красотата на езика, на който общуваме.

Иначе е лесно да си търсим оправдания.

Ако живеем във времето, в което болшинството от хората не са можели да четат и пишат, добре. Но при днешните възможности за образование и за развитие, неграмотното писане прави много лошо впечатление.

Получава се едно несъответствие: духовно търсещ човек, стремящ се към съвършенство, но за съжаление неграмотен.

И все пак грешките не са чак толкова много. А нали приятелите би следвало да се подкрепят, показвайки грешките си един на друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък ще се представя. Казвам се Силвия Стоянова Делева и съм на 40 години. Не зная защо съм тук, още не съм разбрала. Доведе ме едно име - Петър Дънов.

Много неща съм виждала през живота си и какви ли не хора. Харесвам свободомислещите и разкрепостени люде, неподвластни на изтъркани и ограничаващи шаблони. Харесвам искрените прояви, а не дирижираните. Харесвам честността, прямотата. В този ред на мисли ми се ще да попитам модераторите защо ограничават правото на мнение на някои хора, които пишат тук? Считам, че отрицанието е проява на страх, а свободните хора нямат от какво да се страхуват, нали. Свободата е липса на страхове. И тези, които са тръгнали по път на духовно развитие, приемат без предразсъдъци всеки различен от тях или поне се стремят. Животът не е розова сапунка, а умението ни да виждаме по - дълбоко не би трябвало да се свежда до бегъл взгляд върху лице. Въобще не ме интересува дали ще се цензурират моите мнения, но много ме интересува да мога да проявя правото си на свободен човек да чета когото си искам и каквото си искам. Днес ми е криво, защото това мое право е нарушено.

Хубав ден!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Максим!

Хич не ми пука как пиша! :P

Нито пък, под кой вол - теле се търси, то спорове много може да се измислят, ума е голям немрник и по гръб трудно пада и който е наясно с неговата игра - знае. B)

А да се оправдавам не ми е в природата, аз съм от тези, които се предават на Истината обаче, на нищо друго.

Има много възвишени овчари! Едни от тях са онези тримата дето посетиха младенеца!

А и за да получим царството на Онзи трябвало да станем като децата пък те не са много грамотни, погледнато от към такъв стандарт.

Да се изясни термина "Духовен" е от полза, не че има нещо дето не е от полза, но...

Примери за неграмотни, но истински Духовни хора, е дала много историята, ако се държите и за нея. ;)

Също е написано ясно какво да се търси - "...Царството Божие и Правдата Негова и всичко останало ще ви се ...."

Стремящия към съвършенство никога не ще го постигне. Това от опит знам!

Стремящия към това да зареже стремежите си - постига Всичко.

Цената е в това да се отдадеш, а не да придобиеш. Щото от времето Адамово, човека все придобива, ама до къде я докара!? Хайде аман от придобивки. Настанало е време на раздаване.

"Там където е съкровището ви, там ще бъде и сърцето ви."

:)

Много от мненията си не съм птодложил дори и на повърхностна проверка. А дали има правописни грешки или не за мен си остава без значение и отнасям това само да грешните представи на ума, който винаги се срутват някога и падането им никога не е малко.

Езика винаги е бил многозначен и измамен, лъжовен и това не би могло да бъде друго след като принадлежи на хората и света. Но вижте езика на природата!

Поздрави!

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Езикът е опаковката. Хубаво е да е лъскава. Но ако не е, толкова ли е важно? А съдържанието, вложено чрез средствата на езика не е ли смисълът на общуването чрез него? Езикът е средство. Като автомобил. Всеки обича лъскав пик ап или спортна кола, но не е ли по-важно докъде те водят, за какъв бизнес ти служат и кой ги кара?

В този смисъл лъскавите шлифовани изразни средства на много учени често са само празна черупка за душевната им слепота, а често в най-обикновените фрази на някой живее красотата на интензивния му вътрешен живот!

Така че, хубаво е да сме грамотни, но не това е най-важното. Защото има грамотност и на душата, и на духа.

А ако, да речем,сме в друга държава и езикът ни не е перфектен? Веднага ще попаднем на мястото на неграмотния... макар и да сме по-грамотни ментално и емоционално от повечето си колеги. . .

Ако си отворя постингите, ще видя, че често съм писал с много грешки - от невнимание, а и от липса на перфектни граматически познания, дори на родния ми език. Така че, попадам в графата на неграмотните ...

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Синева, спорът го търсиш ти. Аз съм искрена и казвам това, което мисля. Написах "тихичко" какво ми направи впечатление.

Желая ви спокойна нощ! :3d_012:

Линк към коментар
Share on other sites

В никакъв случай не мога да сравня красотата на езика с лъскава кола. По-скоро с каручката на Сали Яшар!

Мога само да съм благодарна на учителката си по литература, която освен, че ни научи да пишем и да говорим, винаги е ценяла индивидуалността ни. А освен това ни показа светът през очите на Йовков, Елин Пелин, ...

И тъй като дъщеря ми има много по-голяма нужда от мен в момента, отколкото вие, още веднъж лека нощ!

Линк към коментар
Share on other sites

Когато един човек е духовен,това не го прави автоматично грамотен.Духовността и интелекта са дар от природата,или ги имаш или не,но грамотността я придобиваш сам.И ако си такъв,значи си небрежен към себе си.Не уважаваш себе си,значи не уважаваш и другите,значи не уважаваш и Бог,а нали натам сме се запътили,ама май всеки по криви пътечки.

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото повече красота има в споделените мисли, толкова по-хубава е атмосферата тук. Ако по някакъв начин съм нарушила хармонията във форума се извинявам. Характерно за мен е, че винаги казвам каквото мисля и чувствам. И не се сърдя, когато друг сподели своето мнение, ако то по някакъв начин се отнася за мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз греша, но другите не.

Ако съм видял други да сгрешат, значи съм видял себе си в тях. Всеки си намира някой в който да се огледа.

"Който не е грешен, нека пръв да хвърли камъка."

Ако не грешеше някой нямаше да е тук, нямаше да съществува в този вид. Само който не е раждан, той не е грешил.

Знам, че Ева сгреши, за да познае, а Адам я последва. За да се стигне до познанието се върви през грешките.

Много време може да мине и много стрели може да изхаби стрелеца, докато се научи да стреля точно. Често и аз не позволявам да стрелците да стрелят, но проблема си е в мен, защото се мотая около мишената. Туко виж съм отнесъл някоя стрела в дупето!

Да се греши е поучително. Поне според мен.

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Синева, присмиваш ли ми се нещо. Аз нося на хумор. Много често се самоиронизирам. Така, че ако искаш да се посмееш на воля :3d_124: забавлявай се

И аз ще се забавлявам като наблюдавам твоите настроения.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се регистрирах тук преди около няма и 3 месеца, но и аз забелязвам, че през последните 2-3 седмици Синева се промени (преценявам, разбира се, по това какво и как пише сега и преди това). И вече само ако той иска, ще ни каже каква е (или поне от какво е) тази качествена промяна в него.

Линк към коментар
Share on other sites

Присъствието на грешки малко или много говори за отсъствие на ум и логическо мислене, за отсъствие на его. Но да се греши умишлено е отново гордост.

Преди време с приятел си говорихме за цензурата, която сам човек налага на себе си! А защо? Питай, де!

Умът е онази "многострадалница", която все изисква за себе си, все се лакоми, все не и достига нещо, мърмори. Добре е човек да приложи ума в разумност, а не в безсмислени въртележки, в които самият ум ни вкарва. Порочен кръговрат.

Е, и като правя грешки, по-лош човек ли ставам? Не. Оставам си същия, но твоето мнение за мен се изменя, защото ме слагаш на "съд", на собствената си везна, с която измерваш себе си и света около теб. А казано е да не съдим, защото, с какъвто аршин (мерка) съдим - с такава ще ни съдят и с каквото измерваме, със същото ще ни премерят.

И да греша и да не греша аз си оставам един и същ, не се изменям, но се променяш ти - ставаш съдия. Променя се единствено твоето отношение към мен. А с отношението си се променяш и самата ти, защото си се вкопчила здраво в него.

Всичко това са ограничаващи рамки, които някога ще бъдат разрушени от нови - по-широки, после тези ще преминат и на тяхно място ще се изградят още по-широки и така, докато не станеш всеобхватен.

Децата.

Децата не премерват, те просто наблюдават и се учудват с радост на всичко. Децата живеят, докато не започне в тях да бъде тренирано егото, докато "възрастните" не започнат да ги въвличат в порочния си и ограничен свят. Свят обречен на разруха. После имало страдание.

Ами да! Ще страдаме като сме индивидуалисти, като търсим за себе си материални облаги, като сме се вързали за личностното ни усещане, за ума си.

Науки разни, умници мнозина, но разумни малцина. А защо всичко това? За да има контраст ясен. За да има разграничение и урок. Самия живот е урок. Самия живот е Бог. Животът с всичките си съставни части.

:thumbsup2:

Ники, прекрасно, радвам се за промяната в теб. Има израстване и ти благодаря за напомнените Истини... :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато някой се оглежда в някого, не е най-важното какво вижда. Най-важното е какво не вижда! А за това което вижда може да каже: „МММ.... много интересно! Браво!”

Много интересно!

Ще напиша нещо от филма "Време разделно”: „ - С това по-добър човек ли станах или по-лош?"

С това и започнах „нашия разговор”! Само спестих „Браво-то” , за да мога да те задържа по дълго в полезрението си и така по-добре да се огледам в теб!

Да се промениш, значи да се "движиш"! Щом съм се променил значи съм добре. По-малко добре е ако се опитам да вляза в застой!

Застой несъществува. Всичко е в кръговрат.

Ако някой ще се почувства по-добре от мойте извинения - приемете ги сега.

ИЗВИНЯВАМ СЕ!

Линк към коментар
Share on other sites

Просто се оглеждам в теб. Въждам се какъв съм!

И нарочно ли пишеш с грешки?

Ще ми се да имам възможност да ги коригирам. Дали да не поискам разрешение от модераторите? Тия грешки са ми като трън в пръстта!

Но поне ми е весело :3d_086:

Линк към коментар
Share on other sites

Важно е да не те боде надълбоко! Намери си пинсетите за вежди, с тях става ваденето на тръни сполучливо.

Колкото до грешките - писах ти не ми пука!

Линк към коментар
Share on other sites

Забавлявам се чудесно във вашата компания, но дойде момента да ви кажа лека нощ. Хубави сънища от мен.

Синева, пинсетата тук няма да ми помогне. А иначе като имам трън си го вадя с игла.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой ще се почувства по-добре от мойте извинения - приемете ги сега.

ИЗВИНЯВАМ СЕ!

О, не, не, защо извинения. Като казах промяна, не съм имала предвид нищо лошо, напротив!

Линк към коментар
Share on other sites

Когато някой установи "тръни" в "очите" си и предприеме вадене и край на болката са му нужни няколко неща сега се сещам за някои от тях:

- инструменти за вадене на тръни - тръне-вадачи

- огледало

- остър поглед и засилена наблюдателност

Иначе "тръните" са си тръни, "очите" са си "очи", ама тебе те боли и тебе те дразни. Зависи да кога човек може да изтърпява собственото си безразличие към себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Тръните не са ми в очите. Внимавай с тези сравнения. Не ми прозвуча особено приятно. Ако искаш да отворим отделна тема за тръните(ако ни разрешат).

В добро настроение съм. Дайте да се веселим, пък лошото забравете. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...