Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Относно окр


Recommended Posts

Здравейте!Страдам от окр от няколко години.четох тук някъде че в детсща възраст ако мислиш някои неща,например че не можеш да имаш деца,на по късен етап това се случва защото се кодира като програма в мозъка.Ако от години страдаш от окр може ли по същия начин мислите да ги закодираш в мозъка, и те да се реализират?Моите мисли са свързани със страх от нараняване на детето,полудяване и т.н

Линк към коментар
Share on other sites

преди 8 часа, Georgieva каза:

Ако от години страдаш от окр може ли по същия начин мислите да ги закодираш в мозъка, и те да се реализират?

Абсолютно не! Пълни глупости са това!

Подлежи на дискусия какво се закодира и какво не, но да речем, че мислите наистина се закодират - мога да те уверя, че по-силната мисъл в душата ти е - "аз съм добър човек и тези натрапливи мисли ме смущават толкова много, защото те не отговарят на моята природа". Ако изобщо закодираш нещо - това е страданието ти и добрата ти природа.

Потърси начини да увеличиш спокойствието в живота си.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 23 часа, Georgieva каза:

...Ако от години страдаш от окр може ли по същия начин мислите да ги закодираш в мозъка, и те да се реализират?

преди 13 часа, Борито каза:

Абсолютно не! Пълни глупости са това!

Аз ще споделя друго мнение!

Изобщо не са пълни глупости, защото по тази логика трябва да отречем и Плацибо ефектът.

Факт е, че мислите и средата ни имат някаква ,,връзка"! 

Е, тогава г-жо Георгиева, защо в съзнанието Ви сте се концентрирала единствено в негативния поток от мисли?

Ами ,,пуснете" ги!!! Възползвайте се от убежденията си и това, в което вярвате го комбинирайте със съветите от терапевтите, които се споделят във форума.

Благодарете за това, че Ви спохождат! Вижте и изпитайте Страхът, с който са заредени и си позволете да ,,ги пуснете" с любов, уважение и благодарност, че са наминали! ,,Всяко зло е за добро" е казал народът ни!

Елементарно приложение на Плацибо ефектът, след като така или иначе го имате закрепено в нагласата на възприемане на света!

Линк към коментар
Share on other sites

Трудно е да имаш спокойствие в живота си, когато натрапливите мисли са постоянно с теб.ходя на психотерапия ,докато съм с психотерапевта всичко ми изглежда постижимо.като се прибера в къщи и зациклям и се свивам в черупката си.Изпитвам срам, вина спрямо детето си,разконцентрирана съм в роботата си.Терапевтите казват предизвиквай страха, приеми го ,направи това от което се страхуваш...е как да опитам да го предизвикам, като аз се страхувам да не наряня някого,глупаво и абсурдно е...

Редактирано от Georgieva
Линк към коментар
Share on other sites

Каквото посееш, това жънеш!

Натрапливите мисли, според мен, са неосъзнат навик, идващ от страхът ни от непредвидимото. Инстинктивно се насочваме към негативното, защото то "носи алармата за опасност" и така не се усещаме кога, но вече "по навик", всеки път си насочваме мислите в тази посока.

"Посей навик, за да пожънеш характер. Посей характер, за да пожънеш съдба!"

А вече предложих как да излезете от този "циклаж" :

преди 3 часа, kipenzov каза:

Благодарете за това, че Ви спохождат! Вижте и изпитайте Страхът, с който са заредени и си позволете да ,,ги пуснете" с любов, уважение и благодарност, че са наминали! ,,Всяко зло е за добро" е казал народът ни!

Елементарно приложение на Плацибо ефектът, след като така или иначе го имате закрепено в нагласата на възприемане на света!

Всичко е въпрос на целенасочено желание! Сигурен съм, че не съм първият, който Ви го казва!

 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 5 часа, Georgieva каза:

Терапевтите казват предизвиквай страха, приеми го ,направи това от което се страхуваш...е как да опитам да го предизвикам, като аз се страхувам да не наряня някого,глупаво и абсурдно е...

Здравей! 

Идеята не е да направиш това, от което се страхуваш - защото така или иначе няма да го направиш. Ако натрапливата мисъл е, че искаш да убиеш някого, например, не се очаква от теб да "действаш", а да стигнеш до момента, в който съзнаваш, че действие няма да последва - защото това е просто игра на твоят ум и нищо повече.

 

Разбирам, че се страхуваш. Често в терапията си напомняме, че смелостта не е липса на страх, а е самото действане, стъпването в "тъмното", поглеждането на този страх. За да го приемеш за свой приятел, да му се посмееш дори. В момента си го взела много насериозно и това го храни, помага му да расте и да изглежда като чудовище в очите ти. Дали е такова или пък е малко, симпатично страхче, зависи от теб и уменията, които ще изградиш за "смилането" му - качествено и мъдро. 

 

Страхът е голям учител! Натрапливостите не са "гадорийки", които да се чудим как да разкараме, а пипала на тревожността ни, която пък има своите послания - те са различни при всеки - житейски баири, които имаме да преминаваме!

 

Довери се на терапевта си. Ученето на доверие и смиреното приемане - както на всичко онова, което не зависи от нас, така и на подкрепата и помощта от другите, са част от справянето, от научаването и мъдреенето. 

_____________________

Можеш да чуеш тази водена медитация, която направих точно с идеята за сприятеляване със страха - това е процес, не става от раз. Опитай да се отпуснеш на спокойно за теб място. :)

Успех! 

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря !Обичам да слушам сесиите на Орлин Баев и с тяхна помощ се успокоявам донякъде.Знам, че трябва да намаля разните ритуали, които като ги правя уж намаляват натрапливостите и ме предпазват от нежелани действия.Чета, че хората се освобождават от окр ,и се чудя аз ли съм слабохарактерна или окр е наистина нещо трудно победимо!

Линк към коментар
Share on other sites

Ритуалите за малко създават илюзорно успокоение, но в дългосрочен план правят обсесиите по-силни, както и те самите се разклоняват, имат тенденцията да стават по-чести и продължителни. Тоест, захранват състоянието. 

Линк към коментар
Share on other sites

В 12.04.2019 г. at 11:20, Georgieva каза:

Здравейте!Страдам от окр от няколко години.четох тук някъде че в детсща възраст ако мислиш някои неща,например че не можеш да имаш деца,на по късен етап това се случва защото се кодира като програма в мозъка.Ако от години страдаш от окр може ли по същия начин мислите да ги закодираш в мозъка, и те да се реализират?Моите мисли са свързани със страх от нараняване на детето,полудяване и т.н

Натрапливите мисли са фалшиви мозъчни сигнали плод на зацикляне на определен импулс. Те нямат нищо общо с действителния мисловен поток. Точно поради тази причина вярването, че мислите насочват енергия, към определено нещо, което се случва не важи за натрапливостите. Те НЕ са мисли, а фалшиви мозъчни съобщения.

Линк към коментар
Share on other sites

Трудно ми е натрапливостите да са постоянно с мен,постоянно да живея в страх,но аз обявих война на окр.Засега то печели повечето битки,но и аз правя малки крачки.Иска ми се  да направя голяма крачкаи, да го превъзмогна и да мога да напиша и аз ,че съм се справила с чузовището окр

Линк към коментар
Share on other sites

Малките, но постоянни и постъпателни крачки, водят до големи резултати. "Скокът" на костенурката! Тоест, неспирни, спокойни, но правилни усилия. Именно премахването на борбата и медитативното приемане на нормалността на тези в основата си добри и защитни мисли, е пътят. Приемане и непривързано, ведро пропускане.

Линк към коментар
Share on other sites

В много редки изключения. В преобладаващия случай, развоят е добър. Условията за това: терапевт, който наистина знае какво прави в случай на натрапливости. Потърсил помощ, който е наистина мотивиран, учи се отвъд мрънкането, с готовност за осъзнаване и изоставяне на "печалбите". Дори при тежко и много дълго поддържано окр, при такива условия резултатите са добри. Не са, когато натрапливостите са подлежани от хистерия и всъщност несъзнавано желани. 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...