Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Книгите и настройката към Акаша


Recommended Posts

1.Може ли четенето на книги за даден исторически период и определени исторически личности да помогне на четящият ги да прехвърли поне за малко границите на егосъзнанието си и да се "пренесе" във миналото добивайки пряки впечатления по въпросите ,които го интересуват. могат ли историческите текстове да бъдат ползвани като отправна точка към влизане в космичната библиотека Акаша и придобиване на сведения които ги няма в книгите или сведения които затвърждават някаква теза за миналото?

2 . по голям ли е шанса да бъде направен подобен скок във времето  ,ако изучаващия съответна епоха  чете сведения за периода и мисли върху този период непосредствено преди сън ? или пък ако се събуди посред нощ - почете нещо и после пак заспи ? или  медитира върху дадено събитие/личност ?

3.  има ли сигурен начин да се различи истинно видение за минало или бъдеще време от видение което е фалшиво( фантазия ,халюцинация) ?

Линк към коментар
Share on other sites

По 1. Не само, че може, ами това е и основната идея на написаното културно наследство. Предаване на Опитът през поколенията.

По 2. Това е метод за по-пълноценно използване на подсъзнателния ни капацитет. Като пример : не помня точно дали Тесла или Едисон са спали много малко време. (Вероятно беше Тесла, тъй като всичките му изобретения, по думите му, е оформял в медитативното състояние на полусън). Та, за да не идпадне изцяло в сън, е държал две метални топчета в ръката си, докато седи в креслото. И така, точно преди напълно да потъне в съня, отпускайки се, мускулатурата му не е съумявал да дадържи топчетата, а така от звука пак се я връщал в будно състояние.

По 3. Това вече май е въпрос на центъра Сърце, а не Ум. При умът винаги има двоумене;)

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

Ако мислене преди сън човек си прехвърля в обратен ред през ума си исторически събития и непосредствено преди да заспи се спре на онова в което иска да проникне дали има шанс навлизаики във сънното състояние да има прозрение за желаното събитие ?

Линк към коментар
Share on other sites

Дядо ми на времето често ни казваше една турска поговорка- "Зорлем гюзелик алмаз" (не съм сигурен за произношението)

"На сила хубост не става!"

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

В 6.06.2020 г. at 16:46, Ahmet каза:

1.Може ли четенето на книги за даден исторически период и определени исторически личности да помогне на четящият ги да прехвърли поне за малко границите на егосъзнанието си и да се "пренесе" във миналото добивайки пряки впечатления по въпросите ,които го интересуват. могат ли историческите текстове да бъдат ползвани като отправна точка към влизане в космичната библиотека Акаша и придобиване на сведения които ги няма в книгите или сведения които затвърждават някаква теза за миналото?

2 . по голям ли е шанса да бъде направен подобен скок във времето  ,ако изучаващия съответна епоха  чете сведения за периода и мисли върху този период непосредствено преди сън ? или пък ако се събуди посред нощ - почете нещо и после пак заспи ? или  медитира върху дадено събитие/личност ?

3.  има ли сигурен начин да се различи истинно видение за минало или бъдеще време от видение което е фалшиво( фантазия ,халюцинация) ?

Единственото, което мога да те посъветвам е просто да опиташ да приложиш написаното. Възможно е да постигнеш успех, но той не ти е гарантиран. Преди всичко е нужно да имаш вяра и стремеж да узнаеш търсеното от теб нещо, но то да е съчетано в същото време с непривързаност и безпристрастност. Просто трябва да се концентрираш (но без пренапрягане, запази в ума си една съвсем бегла идея, която да използваш като връзка) върху събитието, някоя от участващите личности или нещо друго свързано с търсената информация, да изпразниш съзнанието си от всякакви други мисли и евентуално в него може да се отпечата определена мисъл или идея свързани с това събитие. Това е по-скоро метод свързан с медитация. Можеш да използваш нещо подобно преди сън, като също насочиш мисълта си към въпросното събитие. Можеш да използваш и самовнушение като си повториш няколко пъти на ум, че през нощта ще потърсиш информация за него. За астралното тяло това не би трябвало да е проблем, но въпросът е, че съзнанието на астралното тяло обикновено е отделено от това на физицеското и споменът най-вероятно ще е изкривен и неясен, ако го има. Преценката на достоверността обаче трябва да си направиш сам - съпоставяйки новополучената информация с вече известната ти, разглеждайки безпристрастно възможностите и с помощта на интуицията.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Не знам дали е изцяло изпълнимо това за непривързаноста и безпристрастноста ,защото  за да търси човек за определени личности и събития най вероятно той има определени страсти и привързаности, за да избере точно тези и тези хора и събития.

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно подкрепям горния анализ!

Още с раждането ние сътворяваме характера си и оформяме личността си. Правим го страстно, а така си създаваме и привързаности. Оформяме си и база, от която оценяваме и после решаваме (често ненапълно съзнателно)

Самият избор да търсим в исторически план отговори, вече си е продукт на оценка и решение, с което волята ни вече е насочена към конкретни действия. 

Средата винаги ни връща някакъв поток от информация при всяко наше "излъчване навън".

Така че, скоро след "излъчването" постъпва и информация. Но, когато става въпрос за исторически събития, то е много важно коя история "четем" - на победителите или на победените. 

Добрите историци търсят повече от три източника, за да могат да обективизират събитията. За безпристрастна оценка...

П.п. "акашовите записи" са записи на събития, а не анализите и оценките им.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм човек не желязо. Нормално да си имам някакви симпатии и пристрастия . Но в същото време искам да виждам и нещата каквито са били. Без значение дали ми харесват .Искам да знам повече .Любопитно ми е. Как така коя история четем ? тук не става въпрос за земен учебник по история . Събитията са такива каквито са - без значение нашите оценки .Аз искам да ги виждам както са станали .Но и да мога да видя анализите и оценките на разните участници в събитията .(такива каквито са били - без значение дали видяното ще съвпадне с историческите извори или коментарите на историци).

Редактирано от Ahmet
Линк към коментар
Share on other sites

Срещата на Шар

На снежния Шар вурху лоба студен
три български царя дойдоха за среща
(събрала ги беше орисница веща):
Симеон, Самоил и великий Асен.
И взор като впиха в простора огромни,
Симеон горделиво извика тогаз:
"Познах тез предели! Тук всичко ме помни,
тез крайща пространни владял съм ги аз!"
Тогаз Самуил към синьото море
посочи и викна : "До тамо владях!"
И славний Асен, дух горд, проговори :
"Над онези вълни сини аз знаме развях!"
Внезапно развя се там някакво знаме!
Позна го и с радост възкликна Асен :
"Другари, поклон! Я гледайте: там е
на мили ни правнуци сбъднатий блен!"
А то приближи, поклони се там леко
на трите царе и понесе се пак,
кат орел вихрокрил, полетя надалеко,
все на юг, за да кацне на охридский бряг
И дълго следяха с очи възхитени
на родното знаме полета свещен,
и дълго йощ гледаха там насълзени
Симеон, Самуил и великий Асен.

Декември 1915, Иван Вазов

(стихотворението е илюстративно .без да твърдя че иде реч за реално видение в случая)

 

Петър Дънов е казал че Иван Вазов е описвал добре събитията , поради причината че е общувал с духове които са му диктували какво да напише:

 

"„Иван Вазов е своеобразен медиум от най-висша категория. Освен това той е съвременник на онази епоха и всички убити революционери са негови познати и приятели. И което е също вярно, те идват над него и сега му диктуват какво да пише. Диктуват му не само те, но и духовните ръководители на тези големи личности в българската история. А тези духове са изпратени от Невидимия Свят да пробудят този народ. Затова неговата поезия за тези революционери е от най-висш порядък. Тя е поезия и Слово на Духовните ръководители, които са ръководили онези личности, като Раковски, Левски и всички останали, описани в „Епопея на забравените". А ти не си съвременник на тези хора и те не те познават, и затова няма кой да ти диктува. Или, ако ти диктуват, трябва да можеш и да записваш. Много условия са необходими, за да бъдеш голям поет и белетрист. И много работа. И всичко това трябва да преживееш в себе си, което те ти диктуват. Накрая трябва да издържиш. Така че, не е било лесно на Иван Вазов. Не му гледайте лаврите, но погледнете и страданието му. И тогаз ще разберете цената на това творчество. Творчеството е колективен акт на много души от горе, от Невидимия Свят и долу, от видимия свят. Трудно се съчетават тези неща. Но който ги съчетае, става поет. Отгоре разрешават някой да си сложи фамилното име за автор. Но този автор знае, че това творчество не е негово, а е плод на душите, които са създали тази поезия горе и са я свалили долу на хората."" ( https://beinsa.bg/izgrev.php?id=973) .

Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 часа, Ahmet каза:

Как така коя история четем ?

Когато "погледнем" историята на едно карибско племе "през очите" на местен индианец, бихме могли да видим "белите богове", които ни носят невиждани "дарове"(цветни стъкълца и мъниста).

А "през очите" на конкистадор да "видим" полуидиоти-диваци, които да са естествен инструмент за работа, чийто живот е без значение...

През очите на историята на карибското племе, бихме "прочели" митът за "свършека на света", а през очите на испанския колективен дух - митът за "златния век"....

Линк към коментар
Share on other sites

В 20.06.2020 г. at 14:49, Ahmet каза:

Не знам дали е изцяло изпълнимо това за непривързаноста и безпристрастноста ,защото  за да търси човек за определени личности и събития най вероятно той има определени страсти и привързаности, за да избере точно тези и тези хора и събития.

Не е необходимо да е изцяло. Точно докъде желанието ти е разумно и откъде започва зависимостта и напразното пилеене на усилия сам ще определиш с времето.

Линк към коментар
Share on other sites

Психометрията може ли да бъде наречена "акашов способ за изследване" ?

В 21.06.2020 г. at 7:35, kipenzov каза:

П.п. "акашовите записи" са записи на събития, а не анализите и оценките им.

Аз пък знам че в Акаша се отбелязва всичко .включително субективни оценки и анализи. Както и че от Акаша човек би могъл и глупости да почерпи - нечия фантазия вместо реална информация .

Доколко надежден начин биха могли да са...регресиите?

Редактирано от Ahmet
Линк към коментар
Share on other sites

Все още "акаша" е просто неква мисловна представа за теб явно, без никаква опитност.

След като знаеш какво е "Акаша", явно знаеш и къде се намира - ами иди там, опитай, извлечи си информация, използвай я както намериш нравствено за добре. 

Повече ми прилича да търсиш "застраховка от провал"... "Който го е страх от мечки, не влиза в гората"

Линк към коментар
Share on other sites

преди 8 часа, kipenzov каза:

Все още "акаша" е просто неква мисловна представа за теб явно, без никаква опитност.

След като знаеш какво е "Акаша", явно знаеш и къде се намира - ами иди там, опитай, извлечи си информация, използвай я както намериш нравствено за добре. 

Повече ми прилича да търсиш "застраховка от провал"... "Който го е страх от мечки, не влиза в гората"

Акаша доколкото знам е навсякъде. И аз съм се свързвал с нея неволно предвид на факта, че ми се е случвало да имам ясновидски сънища.

Колкото до застраховката от провал и онова за мечките: по твоята логика не би следвало да съществуват никакви школи (ни духовни, ни по кормуване или други).

Линк към коментар
Share on other sites

Мислех си за това, че сигурно понякога писателите описват неща, които са доловили от Акаша или които са преживели те самите в предишни животи (или най - малкото са станали свидетели), но тези неща са смятани за измислици дори от тях. Струва ми се невероятно да описваш детайлно и талантливо какви ли не събития на които не си станал свидетел и всички тези неща да са измишльотини и да няма работи дето са станали реално. Та затова допускам, че понякога неволно са описвани в романите реални ситуации.

Редактирано от Ahmet
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
В 24.06.2020 г. at 21:46, Ahmet каза:

Акаша доколкото знам е навсякъде. И аз съм се свързвал с нея неволно предвид на факта, че ми се е случвало да имам ясновидски сънища.

Прегледай постовете на @стругар, а може и на @User123. Първият тотално са го подминали тука...

 

В 24.06.2020 г. at 21:46, Ahmet каза:

Колкото до застраховката от провал и онова за мечките: по твоята логика не би следвало да съществуват никакви школи (ни духовни, ни по кормуване или други).

Странно "тълкуваш" логиката ми. Не мога да кажа, че не съм темерут, ама чак пък толкова неразбираем...

Вероятно си прав!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Историческите документи не могат да бъдат съвсем сигурни. Работила съм доста в архивите - и с документи, и със спомени. Виждала съм как документите си противоречат в прав текст, как други документи отразяват тогавашната действителност или отчасти или субективно (което си е съвсем нормално). Може да се вярва, примерно, на запазена класна книга с данни за учениците. Да се опираме, обаче, на доноси на таен агент до неговите ръководители, едва ли е разумно. 

Предметите са интересен източник на историческа информация. От една страна, това са "реалии". От друга, обаче, нямаме 100% сигурност по какъв начин са били преценяни и ползвани тези предмети през съответната епоха. Ако преди 200 или повече години гърнето е служило за съхранение на нещо (т.е. съвсем практическа употреба), то сега се намира в музея като експонат. След още 100 г. е възможно да му дадат друго предназначение... 

Легендите затова са легенди - защото са анонимни устни предания. По правило всеки, който ги е разказвал, можел да ги допълва и украсява -  и това се е смятало за принос :). Можем да извлечем от тях някаква идея, която да проверим с други средства (Шлиман), но да се осланяме на тях, е прекалено смело. 

За Акаша не мога да коментирам. 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...