Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Зависи каква е травмата. От друга страна, за органа Мозък ли е въпросът или за различните механизми на психиката, които се управляват основно от Ума.

Линк към коментар
Share on other sites

В 15.07.2020 г. at 2:18, Диляна Колева каза:

Зависи каква е травмата. От друга страна, за органа Мозък ли е въпросът или за различните механизми на психиката, които се управляват основно от Ума.

Органа мозък имах предвид.

А как зависи от каква е травмата?

Линк към коментар
Share on other sites

Травмите винаги са и психически . Няма да забравя как ядосах жената и тя посегна с портатиния  телевизор ( към 5 кг.) , да уцели главата ми . На мозъка ми нищо му няма но психическата травма си я нося  . Сега много внимавам да не прекаля .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

В 17.07.2020 г. at 18:59, АлександърТ.А. каза:

Травмите винаги са и психически . Няма да забравя как ядосах жената и тя посегна с портатиния  телевизор ( към 5 кг.) , да уцели главата ми . На мозъка ми нищо му няма но психическата травма си я нося  . Сега много внимавам да не прекаля .

Нещо не сте разбрали. Питам как се отразяват психичните травми на мозъка. Нямам изобщо предвид физически травми на главата :))

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Нямам изобщо предвид физически травми на главата :))

Радвам се че се усмихваш , С усмивка с хумор се лекуват психичните травми .  Ако обясниш за какво точно говориш , ще са по точни отговорите . Може на лично на Колева , дето те пита ,,каква е травмата"

пп . Както аз не те разбрах така и ти не разбра , че не черепа ми е пострадал , а представите които имах .

Линк към коментар
Share on other sites

преди 14 часа, АлександърТ.А. каза:

Радвам се че се усмихваш , С усмивка с хумор се лекуват психичните травми .  Ако обясниш за какво точно говориш , ще са по точни отговорите . Може на лично на Колева , дето те пита ,,каква е травмата"

пп . Както аз не те разбрах така и ти не разбра , че не черепа ми е пострадал , а представите които имах .

Оф.. много добре те разбрах, но примерът ти няма никакво отношение към моята тема.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Бях решила да оставя темата.. ама наистина.. комплексно посттравмати4но стресово разстройство не е ли достатъ4но уто4нение? Какво още да уто4ня? Може и просто да ми посо4ите къде да про4ета, въпреки 4е ми се искаше да ми го каже с няколко разбираеми изре4ения специалист..

Линк към коментар
Share on other sites

 

Бях ви писал отгоре - никакви промени в мозъка няма и не се откриват при посттравматичното разстройство.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
В 12.09.2020 г. at 21:52, Ally каза:

Бях решила да оставя темата.. ама наистина.. комплексно посттравмати4но стресово разстройство не е ли достатъ4но уто4нение? Какво още да уто4ня? Може и просто да ми посо4ите къде да про4ета, въпреки 4е ми се искаше да ми го каже с няколко разбираеми изре4ения специалист..

Здравейте,
посттравматичното стресово разстройство води до множество промени в начина на функциониране на нервната система (мозъка и тялото). Буквално физиологията на човека се променя след травматичното събитие.
Някои от тях са:
- промени в "алармената система" на мозъка - амигдалата и прилежащите и структури, които задействат страховия отговор;
- намалена или липсваща активация на мозъчните области свързани с усещането за Аз - медиална префронтална кора, предна цингуларна кора, теменен дял, островен дял;
- намалена/липсаща активация на дорсолатералната префронтална кора
- нефункциониращ/ненормално функциониращ таламус
и други, които не се сещам в момента.
Имайте предвид, че не е задължително всички да са налични или могат да са налични в една или друга степен - това зависи от индивидуалния случай.
Голяма част от тези променени в мозъчните области се отнасят до обработка и интерпретация преживяванията ни и е очевидно защо хората след това стават/се държат по съвсем различен начин.
Общо взето, за да се възстанови човекът е необходимо да се възстановят нормалните модели на мозъчна активация. Има различни начини да се направи това като донякъде зависи от конкретния случай - какво доколкото нефункционира при човекът както трябва.
За повече по темата може да погледнете книгата Тялото помни на Бесел Ван Дер Колк.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря! А как се установява при съответния 4овек какво и доколко не функционира? Имам 4увството, 4е при мен нищо не работи! 4увствам се абсолютно сякаш спя през цялото време! Вси4ко правя абсолютно автомати4но! Нищо не минава през съзнанието ми.. нищо не стига до мен!.. Не мога да си движа тялото! В смисъл няма никакво естествено движение, вси4ко е само насила и с голямо усилие. Не мога да си движа едновременно горната и долната 4аст от тялото.. Не мога да си координирам движенията. А преди това, докато бях добре, бях най подвижното и гъвкаво същество! Не мога да мисля.. Не мога да говоря! Нямам глас, сякаш някой ми е стиснал гърлото.. сякаш нямам въздух, който да издишам.. и супер трябва да се силя, за да кажа нещо, и пак имам 4увството, 4е никой не ме 4ува, 4е аз всъщност не казвам нищо, и 4е тва, което казвам, няма никакъв смисъл.. просто защото все едно не го казвам аз..говоря, ама все едно не говоря, вси4ко е като на сън. При мен е комплексно посттравмати4но стресово разстройство. Нищо не усещам, нищо не 4увствам.. все едно от месеци не съм общувала с никой, не съм изживявала нищо..вси4ко е едно и също нон стоп, без никакво усещане..

Редактирано от Ally
Линк към коментар
Share on other sites

преди 15 часа, Ally каза:

Благодаря! А как се установява при съответния 4овек какво и доколко не функционира? Имам 4увството, 4е при мен нищо не работи! 4увствам се абсолютно сякаш спя през цялото време! Вси4ко правя абсолютно автомати4но! Нищо не минава през съзнанието ми.. нищо не стига до мен!.. Не мога да си движа тялото! В смисъл няма никакво естествено движение, вси4ко е само насила и с голямо усилие. Не мога да си движа едновременно горната и долната 4аст от тялото.. Не мога да си координирам движенията. А преди това, докато бях добре, бях най подвижното и гъвкаво същество! Не мога да мисля.. Не мога да говоря! Нямам глас, сякаш някой ми е стиснал гърлото.. сякаш нямам въздух, който да издишам.. и супер трябва да се силя, за да кажа нещо, и пак имам 4увството, 4е никой не ме 4ува, 4е аз всъщност не казвам нищо, и 4е тва, което казвам, няма никакъв смисъл.. просто защото все едно не го казвам аз..говоря, ама все едно не говоря, вси4ко е като на сън. При мен е комплексно посттравмати4но стресово разстройство. Нищо не усещам, нищо не 4увствам.. все едно от месеци не съм общувала с никой, не съм изживявала нищо..вси4ко е едно и също нон стоп, без никакво усещане..

За мозъчните зони - освен функционален ядреномагнитен - няма какво друго, а това не е опция, защото е скъпо и изобщо не знам дали се предлага свободно срещу заплащане... Не е и от първостепенно значение. По-важното е да намериш добър специалист, който разбира теорията зад ПТСР и последствията му (диагноза, която сама по себе си е прекалено обширна и обхваща твърде различни неща - например и катастрофа и сексуално насилие в детство) и да работите практически в посока интегрирането на травматичното преживяване или поне да има опит с такива случаи.
Това, което описваш сега на мен ми звучи като вцепеняване/замръзване/изключване/дисоциация - пълно/почти пълно изключване на човека. Замръзнала си в минал момент и си спряла да живееш в настоящето - не се чувстваш жива в настоящето.
При това което описваш обичайната вербална терапия не е ефективна, така че имай това предвид. По-скоро подходи през тялото, EMDR, неврологична обратна връзка и евентуално след това по-конвенционална психотерапия.

Редактирано от DanielChutrov
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...