Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Състрадателност, висша форма за развитие на духа.


Roemy

Recommended Posts

Какво значи състрадателност?

Да се издигнеш над собственото си его! Това е изкуство, да можеш да преживееш , това което другият изпитва.Но преди всичко трябва да имаш любов в сърцето си.

Мисля ,че една от основните причини да се прераждаме е ,да се научим на състрадателност.

Липсата на това качество се проявява в :

месоядството, войните, обийствата, кражбата, безразличието, егоизма. С една дума противоположното на състрадателност- безлюбието.

Според мен, това е най- високият критерий за духовно развитие, да поставиш нуждите на другия, пред свойте, това е любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз мисля по друг начин.

Според мен, това е най- високият критерий за духовно развитие, да поставиш нуждите на другия, пред свойте, това е любовта.

Според мен това няма да е любов, ами манипулация на другия със сценарий "Аз се жертвам за теб, защото поставям твоите нужди, над моите собствени".

Освен това бедният не може да нахрани гладния, тъжният не може да предаде радост на друг и т.н.

В Библията е казано: "Обичай ближния, КАКТО ОБИЧАШ СЕБЕ СИ".

Който не може да обича себе си, не може да даде обич и на никой друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Състрадание значи да помагаш, без да обясняваш какво правиш или да се оправдаваш пред другите защо. Значи да крадеш от времето си, от парите си, от разума си с единствената цел да помогнеш. Никога не се замислям, когато трябва да помогна, просто го правя. Състраданието не може да бъде обяснено, то трябва да се изживее не като дълг, а като призвание. В този смисъл моят дан пред Бога на жертвата е пребогато въздаден, да му мислят другите.

P.s.

(убийство се пише с буквата "у")

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, това е най- високият критерий за духовно развитие, да поставиш нуждите на другия, пред свойте, това е любовта.

Според мен това няма да е любов, ами манипулация на другия със сценарий "Аз се жертвам за теб, защото поставям твоите нужди, над моите собствени".

Освен това бедният не може да нахрани гладния, тъжният не може да предаде радост на друг и т.н.

В Библията е казано: "Обичай ближния, КАКТО ОБИЧАШ СЕБЕ СИ".

Който не може да обича себе си, не може да даде обич и на никой друг.

Мисля ,че да маниполираш, това означава да използваш слабостта на другия. Ако си състрадателен ,едва ли имаш нужда от сценарий, който да афишираш пред другите.

Всеки има какво да даде от себе си, независимо дали си беден, или тъжен. Когато направиш добро, провидението ти го връща стократно! Така ,че и твоето състояние може да се промени от това. От беден да станеш богат и от тъжен , щастлив и това всичкото , защото си направил добро.

Линк към коментар
Share on other sites

да се научим на състрадателност

не е лесно. Още по трудно е да се достигне до точен баланс на чувствата

за да имаме пълен душевен покой винаги и интуицията да работи при всякакви условия.

Например като гледах "Мийтрикс", Безмълвният вик тези дни изпитах мъчително чувство на безсилие.

Какво да обясняваш на хора които искат да удовлетворяват само желанията си за удоволствие и

освен да се натъпчат, напият и ..., нищо друго не искат да знаят?

Извинявам се че дадох израз на тези чувства в темата за свръхпроизводството.

Все пак, мнението ми е че непрекъснатите войни и проблеми на човечеството са следствие именно

от месоядството и порочния ескалиращ кръг на жестокостта и насилието.

Кармата на човечеството се увеличава и задълбочава.

Дано хората да се замислят най-накрая.

Редактирано от admin
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен това няма да е любов, ами манипулация на другия със сценарий "Аз се жертвам за теб, защото поставям твоите нужди, над моите собствени".

Според мен когато проявяваш състрадателност не е необходимо да уведомяваш другия за това което правиш. И не е задължително да поставяш нуждите на другия над своите. Ако искаш да направиш това, но вътрешно, осмислено, защото така чувстваш че е правилно, това за мен е състрадателност. И не винаги проявите й са нещо голямо и значимо. Понякога едно окуражаване, някоя добра дума също са вид състрадателност. Истинската състрадателност не се изразява чрез 'показните акции', които често присъстват в новините. Тя е всеки ден около нас и в самите нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Тогава защо има такава тема?

И какво лошо, ако някой сподели доброто, което е направил?! Защо да страдаме от излишна скромност? Ако си помогнал на някого - сподели го. Най-вече, за да разбереш, че не си сам.

Линк към коментар
Share on other sites

Тогава защо има такава тема?

И какво лошо, ако някой сподели доброто, което е направил?! Защо да страдаме от излишна скромност? Ако си помогнал на някого - сподели го. Най-вече, за да разбереш, че не си сам.

Темата я има защото според някои хора това е излишно хабене. Всеки да се оправя сам. Според други е в реда на нещата да проявяваш състрадателност. Както винаги - черно/бяло, Да/Не.

Против съм шумното споделяне. Затова сложих кавички на 'показните акции'. Ако всеки път когато помогнем или проявим състрадателност се бием в гърдите ' вижте какво направих' - това не го възприемам.

А за това, че е хубаво да разбереш, че не си сам - напълно съм съгласна с теб.

Линк към коментар
Share on other sites

За да бъде състрадателен човек е необходимо преди всичко да бъде с разширено съзнание. Тогава неговото чувство за съпричастност може да обхване и другите. Границата на осъзнаване, която преди това е поставял около своята личност, вече обхваща и тези около него. При това индивидуалността не се губи, но вече не е ограничена само в себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма смисъл от състраданието.какъв е смисъла да съчувстваш на чуждото нещастие и после да се придереш на топло и спокойно у дома.

Помогни, ако не заради друго то поне за да спиш по спокойно.

Линк към коментар
Share on other sites

Състраданието аз го разбирам, да помогна ако има нужда, с добра дума, с нещо материално... иначе само да цъкам с език си е лицемерие :feel happy:

Разбира се и да афиширам е глупаво и излишно.

Трябва да се помага ако има поискана помощ, /разбира се не спешна/, но разумно, а не вместо да изпишем вежди, да избодем очи... и крайните решения всеки сам да взима...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Тогава защо има такава тема?

И какво лошо, ако някой сподели доброто, което е направил?! Защо да страдаме от излишна скромност? Ако си помогнал на някого - сподели го. Най-вече, за да разбереш, че не си сам.

" И тъй, когато правиш милостиня, не тръби пред себе си, както правят лицемерите по синагогите и по улиците, за да бъдат похвалявани от човеците; истина ви казвам; Те са получили вече своята награда"( Матея, гл.6 т. 2)

Линк към коментар
Share on other sites

Съ-страдателност - Азът на един човек приема да страда заедно с аза на друг човек. Защо?

- първият аз може би е зависим от болката - отсъствието и, тишината и спокойствието му напомнят за покоя на смъртта и болката е "симптом - жив съм". В този случай чуждата болка играе ролята на поредната доза...

- друг може би благородно се жертва, за да поеме част или цялата тежест на страданието на близък. Имаме ли право да го лишаваме от уроците на болката и да го заблуждаваме, че може да си продължи да живее и мисли по стария начин и да прехвърля последствията върху човека, който го обича. Един ден няма ли да стане зависим от приемащия неговата болка и присъствието му?

Ако и когато избера да споделя страданието на друг човек, то струва ми се, го правя, за да се опитам да погледна света през неговите очи и сърце - но не за да преживея или поема неговата болка, а за да осъзная какво я е предизвикало и как съзнанието му може да се самопочисти и да повиши вибрациите си. Ако страдащият се стреми към същото като мен, ние си помагаме взаимно - той намира Светлината, мира, радостта, Любовта, двамата заедно учим уроците си.

Линк към коментар
Share on other sites

Състрадателност. Каква велика дума. Едно неоткъсване на полско цвете отново е състрадателност.

Толкова много съм се грижила за цветята и за животните - да не умират, в нашата безумна държава... Радвам се, че има добри хора, които правят добро за добрите.

Състрадателност.

Няма такава дума.

Линк към коментар
Share on other sites

За да бъде състрадателен човек е необходимо преди всичко да бъде с разширено съзнание. Тогава неговото чувство за съпричастност може да обхване и другите. Границата на осъзнаване, която преди това е поставял около своята личност, вече обхваща и тези около него. При това индивидуалността не се губи, но вече не е ограничена само в себе си.

:thumbsup: Точно, ясно, кратко и много вярно.

Премахване на границите, това е състрадателност.

То е и сърадване. То е и друго. Много имена, много думи за едно и също нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако и когато избера да споделя страданието на друг човек, то струва ми се, го правя, за да се опитам да погледна света през неговите очи и сърце - но не за да преживея или поема неговата болка, а за да осъзная какво я е предизвикало и как съзнанието му може да се самопочисти и да повиши вибрациите си. Ако страдащият се стреми към същото като мен, ние си помагаме взаимно - той намира Светлината, мира, радостта, Любовта, двамата заедно учим уроците си.
:thumbsup2:

Ако човек не е променил съзнанието си, ако не е допуснал в сърцето си другите не би могъл да разбира чуждите изживявания. Щом това се случи, значи не си позволява да съди, лепи етикети, просто приема различните прояви на живота.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, сега и аз се замислих за понятието "Разширено съзнание"...

Учителят Беинса Дуно говори за всеобхватността на човешката душа и за процеса на нейното растене.

Кен Уилбър говори за "Спектър на съзнанието" - разбира се "Спектър" като помощно понятие, не че действително съзнанието притежава спектър, а за да можем да си представим неговата еволюция и постепенно разширяване, включване в областта на осъзнатото на все повече и повече...

Когато потърсим в google, можем да видим, че понятието "разширено съзнание" се среща сравнително често.

Интересно наблюдение, наистина :sorcerer:

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Човешкото същество е част от цялото, наричано от нас „Вселена” – част, ограничена във времето и пространството. Той преживява самия себе си, своите мисли и чувства като нещо отделно от останалото – но това е нещо като оптическа заблуда на неговото съзнание. Тази заблуда е вид затвор за нас, ограничаващ ни до нашите лични желания и до обич и привързаност към един малък брой хора, които са ни най-близки. Нашата задача трябва да бъде да се освободим от този затвор, като разширяваме кръга на своето състрадание, така че той да обхване всички живи същества и цялата природа в нейната красота. Никой не е в състояние да постигне това напълно, но стремежът към подобно постижение е сам по себе си част от освобождението и основа за вътрешно спокойствие.

Алберт Айнщайн

Цялата идея за състраданието се основава на едно остро осъзнаване на взаимозависимостта на всички тези живи същества, които са всички част едно от друго, и са всички включени едно в друго.

Томас Мъртон

Паметникът на един велик човек не е от гранит, или от мрамор, или от бронз. Той е съставен от неговата доброта, неговите дела, неговата любов и неговото състрадание.

Алфред Монтаперт

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Какво значи разширено съзнание. Що за глупост?

Всичко непонятно и неразбираемо за консервативния(и самонадеян) мозък изглежда така!

Нужно е често да поглеждаш нещата отстрани. С очите на "другия" и истината изглежда друга!

Колкото до наличието на състрадателност(или отсъствието и) когато използваш емпатията, забелязваш колко по- лесно е да си състрадателен.

Редактирано от izgrev
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...