Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво означава за вас Волята Божия?


Донка

Recommended Posts

Всички обяснения и оправдания на личната воля са само страх и неверие.

 

Човешката воля е разграничението, да започне да провежда по-висшата воля е нужно качествено изменение. То обаче се постига само с пълната и жертва, тъй като всяко друго усилие е затвърждаване на разграничителното и качество. Но няма смисъл да обсъждаме това в страх и неверие.

 

Всички обяснения за онова, което пише в началото на темата, са човешки.

Божии няма. 

 

 

Някак удобно пропускаш свободата :)

Аз не вярвам в Бог и в неговите велики творения, защото творенията са плод на самите нас и то се вижда с просто око. 

Колкото до жертвата, като човек, който се занимава с нея повече от 15 години, ти казвам, че е безсмислена, ако не си дал надежда на поне 1 човек или не си направил поне 1 нещо важно. 

 

Не се постига нищо, ако човек няма свободен ум, сиреч - освободен от оковите на статуквото, освободен от племето, ако човек на си изкарва парите сам и да са толкова, че да прави каквото иска. Това е целта на всеки свободен човек.

Страстта да живееш и да си жив няма облози с Господ, тя има само страстта да се бъде.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Някъде четох , че религиите са проходилката на човечеството . Идеята , държащо го в определени граници , да не подивее . . Какво става сега в България . Мисля насилственото ни откъсване от религиите , доведоха до сегашната ,,свободия" . . Като общество още бъркаме ----да бъдеш с коренно различното да имаш--- .

П.п.това е реплика на предишното ти мнение

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че не е тук темата за подобно обсъждане.

Но. 

Религиите са архетипна инстанция, сиреч и нуминозна за повечето хора, които припознават родителските архетипи. Защо говорим за Бог Отец - просто е ...

Човекът е един нещастен самотник, нещастен само сам по себе си не може нищо и вечно търси подкрепата не нещо невнятно и извън него, докато не разбере, че е само и неговият живот е негов. 

Вечният бозайник самотник, който до енти години не може без родители спрямо животните, които се раждат и тръгват. При нас са нужни поне 20 години някой да разбере, че е самостоятелен, Това е трагично. 

Какъв Господ, какви пет лева? 

Ако не си свободен, ако не си осъзнат като личност какво искаш и какво можеш, нито една религия няма как да задоволи претенциите ти, освен със заучени фрази от друг предшестващ зависим. 

 

Религиите са поредна патерица.

Но както е казала великата Блаватска - няма религия по-високо от истината. 

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

При нас хората е така . Всяко обяснение разкрива не реалноста а мястото от където се наблюдава ..

Харесса ми това----да бъдеш--- . Прилича ми на бисер :) . Днес гледах ,,Пипи дългото чорапче" . Май това е идеята , Пипи е себе си . За това може да бъде каквато пожелае . Малко самостоятелно момиче , герой , играещо дете с невероятни способности , уважаващо другите , което всички обичат .

Да бъдеш себе си . Може ли човек да прави нещо по добро .

Да знам :) . Всички сме чували ,,добър специалист съм , изкарвам по.....лв. ". За това ---опознай себе си---важи с пълна сила , за всеки .

пак днес ми попаднаха две статии на добри журналисти , за пенсионерите . Едната---Страх ме е да остарея в България---.. Тъжна правдива картина . Мисълта ми е , че неподготвения човек губи години докато се усети , кое е важното . Вътрешния живот . Ако човек се самоизучава , няма начин да не подобри и светския се живот . Тогава и по лесно може ---да бъде--- .

Ще прощаваш , самотник си я употребила в тъжния смисъл . Асоциирам я със затворник .

Линк към коментар
Share on other sites

Глупости. 

Какви пенсионери. 

Виж нещата от  друг ъгъл. 

 

Надскочи ги. Моите родители са пенсионери, но си имат чудесна пенсия. Намери им повод да търсят оправдание? Няма да намериш. Намери им повод да вярват в Бог? - няма да намериш такова. Това са жестоки хора, реални, стъпили на земята на парите и на смисъла. 

 

Защото всичко в тоя живот е лично отношение - лична съпротива и лично решение. 

И най-вече свобода, когато това се разбере, всичко ще се разбере. 

 

А другите нека търсят Господ, пожелавам им го от Сърце :)

Линк към коментар
Share on other sites

:) мисля че се глезиш (кокетничиш). Не е ли достатъчно че тази идея показва нашето единство . Направени сме по един калъп от едни материали ,живеем заедно .

Спирам . Лека нощ .

Линк към коментар
Share on other sites

Като го кажеш, че и това е твоя господ, ще разбера, иначе не - а твоето глезене запази за охтичавите госпожици, които обичаш, които между другото са вечно болни, сори аз съм вечно здрава и вечно наясно :)

 

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Личното отношение само по себе си е обвързаност.

Волността на личното отношение е далечна сянка от една друга свобода, която няма как да накажем със своите думи тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Лиула , нямах намерение да те засягам . Това ме подсеща за Волята Божия , или практически , най доброто  което всеки може да направи .То е , да почистим онова във себе си което се сърди . Онова което се обижда , което се чувства самотно , което ни разделя използвайки думите обратно на тяхното предназначение .Онова  което се радва само  когато надвием някого .Онова личното , което мислим , че сме ние , а е само преживяване . Да го почистим , като го поставим на мястото му .

Как би коментирала твоята яснота , това :


Линк към коментар
Share on other sites

Преди да говорим колко сме свободни и самостоятелни, е добре да си спомним, че извън средата в която живеем сме нищо. А тя не е нито създадена от нас, нито се е появила случайно. Въздух, светлина, температура и какво ли още не - всичко е в някакви граници, които да осигурят временно съществуването ни в тази среда. Всяка сфера в която обитаваме е създавана дълго време и се подържа с непрекъснати волеви и умствени усилия (не от наша страна).

 

Човек е добре да може да се грижи за себе си. Тук обаче имаме множество степени. И на високите степени грижата за себе си се трансформира в грижа за другите. Ако сега използваме създадените от други условия за да живеем и да се развиваме, то на някое последващо стъпало, ние ще сме тези, които ще създават и подържат условията за други да се развиват.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди да говорим колко сме свободни и самостоятелни, е добре да си спомним, че извън средата в която живеем сме нищо. 

 

Напротив. Точно излизайки от средата, започва реалната, истинската свобода и истинската самостоятелност. 

Средата често е куха хралупа, създадена от проективни архетипи, докато онова там, онова навън - там сме всичко.

Лесно проличава кой какъв е. 

Линк към коментар
Share on other sites

За мен, определението на Волята Божия е следното: независима сила в нас и около нас. Обикновено сякаш сблъсъкът с Волята Божия се случва, когато въпросната сила е против личността и характера – всичко, което не харесваме и искаме да променим в нас и около нас, но няма как, защото изглежда като даденост. Подлежат ли всички дадености на промяна? Някои да, а други не. Можем да променяме себе си и външната среда, когато не харесваме нещо, но има случаи, в които наистина не можем да променяме независимо дали в нас или около нас. И това са две различни положения. Ето, че се определиха две категории – неща, които можем да променим и неща, които не можем. И двете са част от Волята Божия, защото приемаме, че тя е вездесъща като част от определението ни за самия Бог. Въпросът е да си даваме сметка, кое обстоятелство, кой факт, коя даденост търпи промяна зависеща от нас и кое, просто или трудно трябва да приемем? И в двете има урок – правенето на големи промени изисква смелост, борбеност, инициатива – самостоятелността, за която говори Лиула. Но не би било възможно да променим каквото и да е без определената независима сила да е в съзвучие с тази промяна. Волята Божия като елемент тук е в хармония с цялата картина, независимо, че изглежда, че имаме препятствия по пътя и че сякаш се справяме съвсем сами. От друга страна, безусловното приемане, смирението и прошката, като висша форма на любов са начините да позволим на това, което не можем да променим да бъде. Тук силата (Божията Воля) един вид върви срещу егото ни и вярвам всички виждат какво излиза от това.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом казваш. Ако беше прочела написаното преди да отговориш щеше да е още по-добре, но аз не съм и очаквал друго.

 

Станимире, не би било лошо да отпуснеш каиша :)

Линк към коментар
Share on other sites

no-self ,

Харесва ми това което казваш . За това ще те попитам . Какво ще се промени , ако за момент допуснеш една промяна в обрисуваната от теб картина ? За посоката на действието . Ние можем да вървим срещу Божията Воля .

В смисъл Божията Воля е пасивна спрямо нас . Тя се изразява в строежа на средата , закономерностите и , (вътрешни и външни) . Ние с дадената ни свобода , опитваме това , онова . И вървим срещу , защото не се познаваме .

Свободата като част от Божията Воля . Мъничкия ми опит показа момента на появата , способноста , за многократна промяна на гледната точка . Това е стъпка към свободата . Свобода от собствените си ограничения . Стъпка към разбиране на израза , че този свят е илюзия .

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей АлександърT.A.,

Има ли Бог, воля, свобода извън съзнанието?

Всичко има възможността да съществува само в съзнанието. 

Съзнанието е единствената реалност. 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е идея , или по-точно опит , изваждайки ,, божественото" на вън , разглеждайки го като нещо различно от същността ни , по добре да го опознаем . И някога разберем , че то е вътре в нас , дори е основа на съществото ни ...Съзнание , Разум , Космос , Бог . За мен думата Живот отразява най точно същността и е най малко натоварена с негативи . Живота е обединение и на действието и на потенциала .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Много умни хора са го казали преди мен.

Волята Божия е едно пожелание и не значи нищо за моя живот. 

 

Как да ви кажа, тя не съществува. Страшно е, че още на Бог се уповававаме, т.е. на родителския архетип. 

 

Дреме му на Бог за Петкан и Драган дали са живи или дали нещо си мислят там ..... 

Линк към коментар
Share on other sites

Сетивата на човека възприемат само онзи обем от информация, за който са дораснали. 

Човек опознава света само с онези сетива, които са събудени у него. 

 

Така че субективността в отговорите на въпроса  "Какво означава за вас Волята Божия?", води до перманентни спорове. Истината не е в обясненията и споделянията. Всички мравки са прави - слонът е една тръба, слонът е един стълб, слонът е едно въже с метла накрая. Но и всички мравки са в заблуждение. Слонът е слон! 

Линк към коментар
Share on other sites

Много умни хора са го казали преди мен.

Волята Божия е едно пожелание и не значи нищо за моя живот. 

 

Как да ви кажа, тя не съществува. Страшно е, че още на Бог се уповававаме, т.е. на родителския архетип. 

 

 

Е, за тебе нищо няма. 

 

Няма воля Божия, няма смисъл на живота, няма България, няма нормални мъже, няма нормални жени, всичко тъне в невежество и т.н. 

 

Все повече ми се оформя картинката на група бабички одумващи всичко минаващо покрай пейката им.....

Линк към коментар
Share on other sites

 

Много умни хора са го казали преди мен.

Волята Божия е едно пожелание и не значи нищо за моя живот. 

 

Как да ви кажа, тя не съществува. Страшно е, че още на Бог се уповававаме, т.е. на родителския архетип. 

 

 

Е, за тебе нищо няма. 

 

Няма воля Божия, няма смисъл на живота, няма България, няма нормални мъже, няма нормални жени, всичко тъне в невежество и т.н. 

 

Все повече ми се оформя картинката на група бабички одумващи всичко минаващо покрай пейката им.....

 

 

Продължаваш да ме анализираш. 

Хайде, събери мъжество, стисни юмрюци и не се занимавай с мен. 

 

Сетивата на човека възприемат само онзи обем от информация, за който са дораснали. 

Човек опознава света само с онези сетива, които са събудени у него. 

 

Така че субективността в отговорите на въпроса  "Какво означава за вас Волята Божия?", води до перманентни спорове. Истината не е в обясненията и споделянията. Всички мравки са прави - слонът е една тръба, слонът е един стълб, слонът е едно въже с метла накрая. Но и всички мравки са в заблуждение. Слонът е слон! 

 

Нещо не мога да схвана мисълта ти: хем е субективно възприемането, хем е Воля Божия, която я обуслява като трансцедентност, т.е. надсубективно. Самият Тома Аквински, който доста е пописал по въпроса, като че ли се е пообъркал накрая. 

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам за Тома Аквински, но тук нещата са ясни. Разбирането на всеки човек за Божията воля е субективно и това по никакъв начин не пречи на обективното въздействие, което Божията воля оказва.

Аз мога да затворя една рибка в аквариум и тя изобщо няма да си има представа за мен. Може дори да не се почуства ограничена. За нея условията, които ще съм и създал ще изглеждат естествени. Но аз ще знам, че не са. И при това упражнявайки волята си, аз ще оставя достатъчна свобода за рибката, да си мисли, че всичко зависи само от нея самата.

Ако приложим това към Божията воля, то тя упражнява контрол само върху тези аспекти от човешкия живот, за които човек или не е готов, или не е необходимо да упражни своята индивидуална воля. Т.е. Божията воля не отменя индивидуалната воля, но я обуславя.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...
В 28.03.2007 г.,, Донка каза:

Във всички епохи на нашата цивилизация са живели хора, които са смятали Волята Божия за книжна и изпразнена от конкретно съдържание фраза.

Живели са и хора, които са се учили да чуват, разбират и изпълняват това, което са наричали образно Волята Божия.

 

Как я разбираме ние - хората от 21 век? Старомодно, изтъркано, книжно ли звучи това понятие, изписано на клавиатурите на компютрите ни и във виртуалното пространство?

Много ще съм благодарна на всички приятели, братя и сестри за мненията, споделените опитности и разсъжденията.

Какво ни е завещал Учителят за изпълението на Волята Божия?

Нека споделим негови и на други Учители думи, близки до сърцето ви и оставили следа и променили живота ви?

Zdraveite na vsichki asam ot turski proizhot jiveq v holandiq.iskam da znam dali e allah ili bog imali znachenie kam kogo chtese obarnesh za molitfa.hodq na jamiq kogato imam vreme za molitva no ponqkoga saznanieto mi i sarceto se molqt kam bog.neznam kak se polu4ava.blagodarq 4akam zitati po tazi tema.

 

Здравейте на всички аз съм от турски произход живея в холандия.искам да знам дали е аллах или бог имали значение към кого ще се обърнеш за молитва.ходя на джмия когато имам време за молитва но понякога съзнанието ми и сърцето се молят към бог.незнам как се получава.благодаря чакам цитати по тази тема.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей и добре дошъл при нас, Севгин. 

Твоят въпрос заслужава да бъде отделен в нова тема, но засега ще изчакаме да се съберат достатъчно разсъждения и отговори. 

Ето моят "цитат":

 

Във всички религии се говори за Бога, но не със същинското Му име. Първият човек, който назовал Бога с истинското Му име, той изгубил тази дума. – Коя е тази дума? – На български е Бог, на турски Аллах, обаче това са преводи на първото име на Бога. Понеже тази дума е загубена, хората и до днес говорят неразбрано. Говориш на Бога, но Той не те слуша. Бог ще те разбере само тогава, когато произнесеш истинското Му име.

Простри ръката си

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Всяка молитва завършвам с "Да бъде волята Божия в моя живот." 

За мен това е духовност, не е религиозност. Не изповядвам никоя религия. 

 

Да се подчиниш Смирено на по-голямото, по-мащабното от теб - ти, малкото човеченце. Ние не сме Дори мушички еднодневки в тази необятна Вселена.

 

Пред това е моят поклон - Смирено вярвам, че всяко нещо си има смисъла, мястото, времето, че се учим до колкото ни стигат силите и сме много повече от преходните си телца. 

Това променя цялата биохимия в тялото, съвсем сериозно - когато не функционираш страхово и борейки се със сетни сили всеки ден, а живееш вдъхновено, с доверие, любов и възхищение към живота и всичко отвъд него! Красиви моменти са това, а молитвата лесно ни въвлича в тях!

Да бъде волята Божия не означава бездействие от наша страна. Означава вяра в собственото ни действие и това на другите, на цялото, от което сме част. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...