Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво означава за вас Волята Божия?


Донка

Recommended Posts

  • Отговори 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Как наричаш това, в което вярваш - съдба ли? А възможно ли е да е едно и също с Бог?

Линк към коментар
Share on other sites

С Бог или без Бог, природните закони са факт. Тези, които вярват в Бог, могат да ги нарекат Божествени закони, но и при двата случая по-важно е тяхното спазване. Човешката воля е свободна, както да нарушава тези закони, така и да ги спазва. Последното означава живот според Божията воля. Затова и следването на Божията воля ни прави свободни, защото като не нарушаваме Божествените/природните закони, можем да живеем на свобода. Като ги нарушаваме - влизаме в затвора. И това, че не познаваме изцяло Божиите закони също е вярно, но човек като не знае нещо може да го научи. За да можем да разберем по-сложните закони, първо трябва да се научим да живеем според по-простите. Значи, за да достигнем до висшето знание - до висшите закони, трябва да приложим знанието за законите които познаваме - да живеем според него, колкото и ограничено да е то. После ще преминем в по-горен клас.

Линк към коментар
Share on other sites

Истината е безспорна!

:)

Има хора убедени в неверието си, а други убедени във вярата си
:)
. Спорът е безсмислен
:)
.

Поздрави!

Редактирано от Ла Горда
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

Търси произхода на всички неща, за да намериш истинския Бог в душата си. Той се нарича силният в силните и силният в слабите; безсмъртният в безсмъртните и безсмъртният в смъртните; любещият в любещите и любещият в безлюбещите. Той прониква всичко. Дето е Той, там е животът, там е знанието, там е свободата. Той е великата безопасност на всичко.

Слово на планината

Линк към коментар
Share on other sites

"Търси произхода на всички неща, за да намериш истинския Бог в душата си. Той се нарича силният в силните и силният в слабите; безсмъртният в безсмъртните и безсмъртният в смъртните; любещият в любещите и любещият в безлюбещите. Той прониква всичко. Дето е Той, там е животът, там е знанието, там е свободата. Той е великата безопасност на всичко."

А защо истинското трябва да бъде наричано някак. То не е ли безименно, не е ли безсловесност, тишина..

Не е ли просто откровение и взиране?

По-горния текст ми напомня за Даймоните на Сократ и защо той всъщност е бил осъден - защото не е искал да говори...

Линк към коментар
Share on other sites

И най-вече чети много книги, за да натрупаш печал.

Може би.

Липсва познание и то познание за душата. Останалото е суета, наистина.

Защото вярвам е мъртва дума.

Линк към коментар
Share on other sites

Хора с мъртва вяра не е лошо да я съживят.

"Като станеш сутрин смени състоянието си, отстрани всяко недоволство... Тури радост и скръб вън от себе си и съзнай че са нещо външно за теб. И ти си над тях, тогава ще можеш да живееш в Реалното.

Как може човек да е свободен, когато е вързан?

...

Любовта и божествената мисъл трябва да дойдат за да се уравновесят ума и сърцето"

Акордиране на човешката душа, Архив на Боян Боев, т.1, Оперирай със себе си, стр. 365

Умен е онзи, който може да смени невежеството в знание.

Умен е онзи, който може да смени неправдата в правда.

Умен е онзи, който може да смени робството в свобода.

Умен е онзи, който може да смени сиромашията в богатство.

Умен е онзи, който може да смени смъртта в живота.

Умен е онзи, който и в най-голямата тъмнина може да намери пътя към Бога – Вечната и неизменна любов на Битието.

Ценното в живота

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

В интересна посока тръгва темата.

Да вярваш в някого (или нещо) означава да имаш доверие, да можеш да се облегнеш на някого (най-елементарното обяснение за което се сещам).

Явно вече не става дума за това колко силно вярваме, а въобще дали вярваме.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Досега човек се стреми, иска да заповядва на Бога. Той мисли, моли се на Господа и казва: „Аз каквото се помолих, каквото си помислих, Господ го направи.“ Ти боледуваш – защо? Защото искаш твоята воля, не Божията воля. Ти осиромашаваш – защо? Защото искаш да стане твоята воля, не Божията воля. Ти си невежа – защо? Защото искаш да стане твоята воля, не Божията. Ти си безсилен, защото искаш да стане твоята воля, не Божията воля.

Мислете за светлината

Много точно средство да разберем нашата воля ли искаме да стане или Божията - болест, негативна емоция, неблагоприятна ситуация - трънчетата, които ни предупреждават, но и ни оставят свободна волята сами да спрем, да помислим как и в какво искаме да стане нашата, а не Божията воля - и да разберем коя е Божията, коя нашата. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"У всеки човек има Божествено, само че едни се подчиняват на Божественото в себе си, други не се подчиняват. По това се различава един човек от друг. Някой път човек се усеща раздразнен, отслабнал и търси причината отвън. То е, защото не се подчинява на Божественото в себе си. Противоречието, което усещаш в себе си показва, че Божественият принцип, Божественият Дух ти казва Истината, а ти не се подчиняваш. Той ти казва: "Този е пътят" - и се отегля нависоко. Оттам гледа, наблюдава какво правиш. Щом се извърши един акт по човешка воля, човек се ограничава. Туй е характерът на човешката воля. Човешката воля се отличава по това, че докато човек започне нещо, той е свободен, но щом започне се ограничава. Всяко едно човешко действие ограничава човешката воля и при всяко едно такова действие Божествената воля ще те спре, ще срещнеш един възел. Понеже Бог не допуща никаква дисхармония, Той веднага ще разгледа твоята постъпка, веднага ще ти въздаде подобающето и после пак ще те пусне на свобода. Ще започнеш друго нещо по своя воля - втори възел ще те спре. Бог пак ще разгледа твоите постъпки, пак ще ти въздаде за твоето действие и пак ще те пусне на свобода. Тъй щото в това отношение Божествената воля действа абсолютно независимо."

Свобода, знания и мир - ООК 5.12.1923 г.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: За действията съм съгласна с поста на Станимир.Ако добавя,че бог е в нас и извън нас и сме се родили за да оперираме с тази сила Мисълта,уповавайки се на положителни емоции,като индивидуални личности,не забравяйки,че сме едно цяло,тогава ще се получи моето виждане за нещата. :3d_051:
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Станимир и Селин

Ние не сме изолирани и разделени, но се влияем и влияем на всичко останало...

Няма разделение и това е същността на науката на посветените ...

Когато разберем, че всички хора, всички страни са клетки от един и същ организъм, Човечеството,

и че когато една клетка е болна, целият организъм е болен - тогава човечеството ще бъде спасено.

И тогава ще имаме много повече светлина, много повече светлина, много повече светлина.

Омраам Айванхов

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::wub:

Свободни сме да се ограничим и да си понесем последствията или да следваме волята Му.

А тя е всичко, което правя без усилие, с радост и мир в душата си.

Ако има дисхармония, външна или вътрешна, значи съм се отклонила.....

Божията воля, това значи да гледам Истината в очите, а с Любов да поглеждам всичко наоколо...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Който върши волята на Бога, той се подмладява, става радостен и весел и животът му се осмисля. Който не върши волята Божия, той преждевременно остарява. Каквото му се даде, все е недоволен. Следователно разрешението на въпроса се заключава в изпълнение на волята Божия. Колкото и да търсите разрешение по друг начин, не може да намерите. Ти си недоволен, мрачен. – Защо? – Защото не вършиш волята Божия. – „Работите ми не се нареждат.“ Защо не се нареждат? – Защото не изпълняваш волята на Бога. –

Важно е да изпълняваш, а не само да разбираш нещата. Вие се мислите за големи хора. Имате право, големи хора сте. Минавате някъде, виждате нещо паднало и не се навеждате да го вдигнете и изправите. Аз, като видя нещо паднало на земята, наведа се и го слагам настрана. Аз зная защо се навеждам, а вие не знаете защо не се навеждате. Аз съм клон на дървото, и като дойде вятърът, навеждам се, да не ме пречупи. Щом мине вятърът, пак се изправям. Вие стоите изправени, като големи сухи клони. Обаче като не се навеждате, вятърът ще мине и ще ви пречупи. Разликата между мене и вас е следната: „Аз съм жив клон, а вие – сухи, мъртви клони“. Ако ме разберете буквално, ще се обидите, че ви наричам сухи клони. Това е за обяснение. Под „вие“ разбирам всички хора на земята. Под „аз“ разбирам всички разумни хора, а не аз, който седя пред вас на стола.

Вътрешна свобода Утринно слово

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки е изказал мнението си според своето разбиране и като чета мисля, че всеки има право. Това е така защото всеки един от нас се е докоснал до божествената Истина в някаква степен. Да изпълняваш волята божия е да осъзнаеш себе си, като едно с него. А за това ни е дадена молитвата, която е най-сигурната и силна методика за това.

:3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

"Човек нищо не знае за сърцето си, нито за сърцето на Природата, нищо не знае за ума си, нито за ума на Слънцето, нищо не знае за душата си, нито за душата на Вселената, нищо не знае за духа си, нито за духа на Вечността, а пита за Бога, към когото няма никакво отношение"

Беинса Дуно от "900 МИСЛИ НА УЧИТЕЛЯ" стр. 27

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Волята Божия е Логоса. Интересен е момента - дали Той има връзка с причинно-следствените движения в материята, в коята се въплатява душата? Ако има вземане-даване с тези движения Логоса вероятно ще се обвърже с карма. Причините и следствията в човешките взаимоотношения са изява на желания за реализация в обществото. Но във Вселената също има физически закони покриващи се с причините и следствията, но в тях липсва кармата, която е човешко качество. В човека има неутрална част, която желае необвързване с материята и обществото. Логоса има допирни точки с нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...