Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Страстите , чувството да си жив и всичко останало


Inatari

Recommended Posts

Страстта е до голяма степен усилване , повишаване на някакъв устрем или качество , има нужда да се съчетае с нещо , за да бъде достатъчно разумна . За да се прояви достатъчно разумно .

А иначе по учебник , винаги можем да кажем колко са вредни и как ни разфокусират и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:feel happy: Страсти + Слабост + Смърт !

Поддаването /Отдаването на Страстта - Изкушението е Метод за Отделянето от Съзнателността + Светлината !

Предупреждават ни за това от Вечността ! Будни да бъдем + непрестанно да се молим!

:feel happy: Творчество + Вдъхновение + Виделина...в тази тройца няма място за страстта.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Творчество + Вдъхновение + Виделина :feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Споделям това мнение .

Но страстта си има мястото в нашия живот . В движението , в патоса на всяко едно живо същество.

Като емоция страстта може би е вредна -твърде много страсти , твърде много емоции , стават вредни повличат ни в енргийни вихри , далеч от осъзнатостта .

Поне наскоро точно този вид емоционална страст изпитах и бях повлечена далеч от центъра си , далеч от осъзнатостта.

"едното, защото поражда движение, а другото, защото е подложено на импулс за движение. Но когато духовната душа се отдели от тялото, тя се освобождава от страдания (патос, страст). Може би по-добре е да се каже, сине мой, че нищо не е

без страст (страдание), а че всичко е подложено на страст (страдание)"-Цитат- Благост

Живи ли сме ние сме подложени на своите страсти , на своите страдания .

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки човек, който не е преминал през ада на своите страсти никога не ги е превъзмогнал. Тогава те обитават "съседната къща" и без той да подозира може да избухне пожар и да се прехвърли към неговия собствен дом.

Когато човек се отказва от твърде много неща, а други изоставя или забравя, възниква възможността или опасността изоставеното или отказаното да се върнат с удвоена сила.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Мона.

За това се казва, че е хубаво да изживеем, за да овладеем емоциите и страстите си-страданието е двигател за осъзнаване.

Вместо да се говори за другите колко грешни били, по-добре да се мисли на тяхно място как ще се чувстваме и какво ги е накарало да сгрешат.

Разбирането ни прави по-близки, по-осъзнати и ни доближава до Любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

Защото да обичаш е въпрос на инициатива и предприемачество на духа .

Да отдаваш любовта си е желание за разширяване на обхвата си от съзнаване и преживяване на реалността . Предприемаш голямата стъпка и инвестиция в света на услугите и разумността.

Пренаситила съм се на безразлични , безстрастни и духовни хора .

Без желание и страст да приемат и отдават любов .

Хората без желание да приемат и отдават любов определено съществуват. Може би имат някакви други страсти, в друга област да речем, но тези харесващи и приемащи живота без любов са според мен хора които са доста по сложни, трудни за общуване и разбиране и навярно имат своите причини и ....пречупен страсти.

Да, така е и според мен страстите е = страдание.

Страстите са пристрастяване, зависимост и кагото някой е пристрастен към нещо той ще страда, защото е зависим от него.

Тук бих добавила "крайно" и "болезнено" пристрастин, защото има пристрастяване, което е в нормите на нормалното и такова, което се превръща в "начин на живот".

Страстта е до голяма степен усилване, повишаване на някакъв устрем или качество, има нужда да се съчетае с нещо , за да бъде достатъчно разумна .

Както и неизчерпаем интерес и влечение към нещо, което те човърка постоянно и понякога не ти дава мира.

Съгласна съм и с мнението на Мона.

Линк към коментар
Share on other sites

"Както и неизчерпаем интерес и влечение към нещо, което те човърка постоянно и понякога не ти дава мира."-цитат adelaida.

Всъщност и концентриран интерес , задълбочен , в корените , в същността . :3d_004::3d_133:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако човек е безстрастен като стена, той не би могъл да се развива (тъмнина=тамас по източната терминология). Страстта дава импулс за развитие, но води и до затъвания, разочарования.... Нямаме друг избор, освен да ги признаем страстите (раджас) за необходими, поне за повечето хора на това ниво на земна еволюция. Низшите страсти (тамас-раджас) причиняват много беди, но страданията от тях ни водят до висшите или "чисти" страсти (раджас-саттва). От там може да се погледне и към безстрастното блаженство (на чистата сатва, която е именно интелигентно спокойствие и хармонично блаженство, а не безразличие и затъпяване) и - дай Боже! - към недуалистичното осъществяване (отвъд качествата). Но нека не екстраполираме прекалено висшите теории към всекидневните си преживявания. Както го показват красноречиво и поетите, сегашното ни битие е амалгама от инертност и страсти на определени нива, плюс моменти на отрезвяващи, по-чисти стремежи и евентуално - кратки проблясъци за Нещото отвъд всичките тях...

ВАЛЕРИ ПЕТРОВ

СБОГУВАНЕ С МОРЕТО

Сбогом, мое море, сбогом, мое море!

Още топло е, още е лято,

но от час там над нас се върти, без да спре,

вече първото щърково ято.

То се сбира, разрежда се, дълго се вий

на различни въздушни етажи.

Сбогом мое море! Дойде време и ний

да събираме вече багажи.

А пък колко обичам те:нейде встрани,

не летовищно- диво и степно,

мое синьо море от детинските дни

до задъхване великолепно:

със чаршафа опънат, с дома от камъш,

със заритите в пясъка котви,

със варела ръждясал, със младия мъж,

който риба на спиртника готви,

и с момичето русо, което лежи

или иде във весела блуза

и вода във кесийка от найлон държи

като жива, прозрачна медуза.

Сбогом, мое море! Не е весел тоз час.

Даже просто ми иде да плача.

Този мъж не съм аз, този мъж не съм аз-

аз съм само зад тях минувача!

Боже мой, боже мой! Сбогом, мое море!

Дни, години- какво ни остава?

Както твоята пяна във шепата мре

чезнат зависти, страсти и слава.

И защо са ни те? Своя земен живот

ний тъй бързо хабим в суетене.

Дъх на сол, водорасли, черупки и йод,

влей от свойто спокойствие в мене!

Стига този ламтеж! Не съм вече момче

и в часовника вечен на Хронос

твоя пясък, море, все по- бързо тече

от добрия във лошия конус.

А пред тебе какво е животът ни? Миг.

Тъкмо почнал, и ей го, изтече.

И не сбогом е туй, а панически вик

и какво, че познат е той вече,

че безброй преди мен в своя път един ден

са изплаквали винаги тая

своя жажда и скръб през простора зелен,

виолетов и син до безкрая!

Ти, което си люлка на всеки живот,

на сновенето наше нестройно,

дай ми- вечно подвижно- нелюшкащ се под,

върху който да стъпя спокойно!

Отучи ме от нервност! Стори ме ти цял!

Дай ми мъдрост и трезвост, и верност!

Стига вън съм блестял, стига вътре звънтял

като хвърлен на плажа ти термос!

Укрепи ме, море, укроти ме, море,

над пространство и време разлято!

На въздушни етажи кръжи, без да спре,

вече първото щърково ято

и в мъглата- уу- уу!- като горестен зов

се дочува на кораби воя...

Сбогом, мое море! Сбогом, моя любов!

Сбогом, вечност, жадувана моя!

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

:3d_106: Благодаря , Добромир , за подаръка от стихове на Валери Петров . :king:
Линк към коментар
Share on other sites

Страстите? Единственият начин да ги преодолееш е да им се отдадеш.Няма друг начин да ги победиш. А започнеш ли да ги побеждаваш - значи си тръгнал по пътя на мъдростта. Предполагам, че един човешки живот няма да стигне за това, но да започнем отнякъде.

Линк към коментар
Share on other sites

Страстите? Единственият начин да ги преодолееш е да им се отдадеш.Няма друг начин да ги победиш.

:hmmmmm: Опитвала ли си?

Аз се старая да се отдавам на техните (положителни) противоположности. icon12.gif

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

За да стане една страст такава,според мен тя има начало от където е тръгнала.Според мен в началото е чувството(като усещане),после идва желанието ,което се превръща в страст ако му се позволи.Когато гледаш как някой кара сърф усещането е свобода,идва желанието да се научиш да караш сърф ,за да усетиш истински свободата която чувстваш докато гледаш,после карането на сърф се превръща в страст,и живота се живее за да се кара сърф с цената на всичко.Това е страстта на моя най- близък човек.При мен обаче нещата спират на ниво чувства.Т.е.гледам нещата които се случват радвам им се, вълнувам се ,но нямам желание вече да ставам част от тях и това автоматично спира прерастването им в страсти.За 12 год преминах през всякакъв вид крайности - положителени и отрицателени.Сега само наблюдавам,прави ли ме това безстрастна ?И пропускам ли нещо от живота по този начин?Факта че вече на пляскам с ръце, не скачам от радост и не изпадам в еуфория , а стигам до вътрешно вълнение и радост,прави ли ме безчувствена?

Линк към коментар
Share on other sites

Да Станимире - точно това съм правила - емоции, страсти, излишен разход на време и енергия. Но всяко нещо с времето си. За всяка страст си има време и място. Вече съм по-спокойна и гледам отстрани на себе си . Това ми дава възможност за самоконтрол.

Съгласна съм с didi_ts. И аз вече не пляскам с ръце. И мисля, че да преодолееш излишните емоции не значи , че си безчувствен. Човек може да е спокоен и уравновесен без да е равнодушен.

Линк към коментар
Share on other sites

:D;) Признавам си, че и пляскам с ръце, и подскачам и потропвам с крака от радост и дори понякога плаша близките си с възклицанията си (не нарочно) - позволявам си го с удоволствие! Мога и да си потанцувам и да нацелувам и напрегръщам който е до мен... :D :D и дори да го "намачкам" от радост и еуфория.

Не си позволявам обаче да страдам, ако загубя или не получа това, от което съм изпаднала в тази еуфория.

Не си позволявам еуфорията да определя отношенията ми със света ми и поведението ми.

Просто си я "изплясквам и изцелувам" и като попремине спокойно вече си вземам решенията и не съжалявам, ако се наложи сама да се откажа от това, за което съм подскачала - то си е свършило работата, сега е наред нещо друго....

Така си разбирам страстите и така си се оправям с тях... :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, мисля че всяко живо същество е подвластно на страсти. Това че си жив е страст към живота! Но има страсти които те принизяват, а има и такива които те извисяват. Затова не може да се говори общо за страстите. Ценностите на човека определят това кои страсти ще са му присъщи, духовните или материалните. Но това че един човек е преобладаващо духовна личност, не означава че у него няма материални страсти. Просто едните са по-силно изразени от другите. Учителя казва: "Човек не трябва да е нито много лош, нито много добър". Тези думи показват че човекът, трябва да постигне хармония в мислите си, действията си, а също и в страстите си. Най-добрият модел за баланс на страстите са децата. Всеки от нас е бил дете! Има ли дете което да мрази силно? Всяка детска караница се забравя за 15 минути, и след това все едно не я е имало! "Пазете малките - децата, защото те ще наследят царството ми" казва Исус на учениците си. Овладяването на страстите е част от житейския път, но подтискането им не решава проблема.

Редактирано от krasi 33
Линк към коментар
Share on other sites

Страст - да, харесва ми да усещам Жи`вото-трептенето в себе си;

- "да чувам" сетивата си, които ми говорят с езика на цветовете :sorcerer:

Да й се отдадеш ? - бавно, без да бързаш, за да я изпиташ в пълнотата й...;

както когато приливът започва - плавно и леко, с кадифена плътност...

Емоциите - багрят света ни, преливайки се едни в други...

П.С. Страстта може да се изразява и в Намерението да усвоиш един чужд език или ново умение /напр. да изпечеш топъл и сладко ухаещ хляб :sorcerer: /. Да правиш "нещата" с Въодушевление, да влагаш Себе си и да се наслаждаваш...

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_106: Благодаря , Добромир , за подаръка от стихове на Валери Петров . :king:

Съжалявам, че повечето ги имам в състава на разни стихосбирки, а не в компютърен формат, той има наистина забележителни попадения и от друга страна е жестоко подценяван от образователната система... Всъщност, отдавна търся и песента по цитираното стихотворение за морето, по детски спомени тя беше много хубава, ама още не съм я открил... :dancing yes:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

"Страстта може да се изразява и в Намерението да усвоиш един чужд език или ново умение /напр. да изпечеш топъл и сладко ухаещ хляб /.

Да правиш "нещата" с Въодушевление, да влагаш Себе си и да се наслаждаваш...

Ами да, не е задължително да бъде някаква изпепеляваща разума, вредна опитност . :3d_104:

Моята последна страст е карането на колело и дишането на чист въздух . Времето, прекарано навън сред природата .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Страстта може да се изразява и в Намерението да усвоиш един чужд език или ново умение /напр. да изпечеш топъл и сладко ухаещ хляб /.

Да правиш "нещата" с Въодушевление, да влагаш Себе си и да се наслаждаваш...

Ами да, не е задължително да бъде някаква изпепеляваща разума, вредна опитност . :3d_104:

Моята последна страст е карането на колело и дишането на чист въздух . Времето, прекарано навън сред природата .

Да, така, значи страстите също се делят на вредини и полезни и изпепеляваща разумност и изпепеляваща неразумност :3d_005:

Линк към коментар
Share on other sites

Страстта на една обикновена зелена салата бе градинаря. Макар и нарязана се притесняваше, дали не е в повече подкиселена, но пък олиото и солта бяха добре и тя нахрани градинаря в този му ден. Полезна или вредна бе страстта на салатата?

Линк към коментар
Share on other sites

П.С. Страстта може да се изразява и в Намерението да усвоиш един чужд език или ново умение /напр. да изпечеш топъл и сладко ухаещ хляб /. Да правиш "нещата" с Въодушевление, да влагаш Себе си и да се наслаждаваш...
Ами то това си е точно намерение, защо да намесваме и думата страст? Самата дума страст означава, че това е нещо, което прекалено силно желаем, нещо, без което не можем, следователно тя е нещо, от което ние сме зависими, а това вече не е добре. Ако не беше така, то съответното нещо нямаше да го наричаме страст, ами щеше да е едно обикновено желание или намерение - временно, не особено силно и по-принцип преодолимо. В тази връзка не бих казала, че например желанието да се кара колело е страст, макар че при някои хора може и да страст. А "нещата" предпочитам да правя с любов, а не с въодушевление. :3d_046:

Страстта е до голяма степен усилване , повишаване на някакъв устрем или качество , има нужда да се съчетае с нещо , за да бъде достатъчно разумна . За да се прояви достатъчно разумно .

Ако беше разумно проявена нямаше да бъде страст. Разумна страст ми звучи като весела тъга например...

Другото, което ме учудва, е делението на материални и духовни страсти.

Но има страсти които те принизяват, а има и такива които те извисяват. Затова не може да се говори общо за страстите. Ценностите на човека определят това кои страсти ще са му присъщи, духовните или материалните.
Какво разбирате под духовни страсти и с какво те са по-добри от материалните такива?

Всички тези мои коментари и въпроси са валидни при традиционното тълкуване на думата "страст", каквото е в Български тълковен речник например. Нещата се променят, ако приемем тълкуването на Орлин, Синева, Вендор, Донка...

А към края на обсъждането се забелязва тенденция да се уеднакви смисъла на думата "страст" с тази на "живец", но те са много, много различни все пак... Нека не ги бъркаме и изкуствено да повишаваме нуждата от страсти

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...