Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е медитация? Видове медитация.


Recommended Posts

Имам мнение :)

за лъка и стрелата:

Концентрацията усещам като опъване на лъка и насочване на стрелата, а медитация е когато стрелата е пусната и тя сама попада в целта (съединява се с обекта). Липсва и напрежението на лъка (ума). :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Ваня, радвам се на проявения интерес към мнението ми,

"Когато се концентрираме, ние фокусираме цялата си енергия върху някой субект или обект, за да разкрием неговите тайни; когато медитираме, ние израстваме от своето ограничено съзнание в по-високо съзнание, където необятността на тишината има пълна власт.

Концентрацията иска да овладее знанието, в което се прицелва. Медитацията иска да се идентифицира със знанието, което търси.

Концентрацията не позволява на безпокойството, крадеца, да влезе в нейната крепост. Медитацията го допуска. Защо? Просто за да хване крадеца на местопрестъплението. Концентрацията е командирът, който заповядва на разсеяното съзнание да се съсредоточи.

Концентрацията и абсолютната твърдост са не само неразделни, а и взаимозависими божествени воини.

Концентрацията предизвиква врага на дуел и се сражава с него. Медитацията със своята тиха усмивка, унищожава предизвикателството на врага.

Концентрацията казва на Бог:"Татко, аз идвам при Теб". Медитацията казва на Бог:"Татко, Ела при мен."

Стремящият се има двама истински учители: концентрация и медитация. Концентрацията е винаги строга с ученика, а медитацията е строга понякога. Но и двете са сериозно заинтересувани от развитието на ученика."

Шри Чинмой

Позволявам си да цитирам Шри Чинмой поради изключително добре изказаната мисъл по отношение на концентрацията и медитацията, не бих могъл да намеря такава точност, съдържателност и скромност у самия себе си, за да изложа същата насока на тази мисъл по толкова подходящ начин.

Надявам се да Ви хареса изложеното по-горе :)

Желая Ви всичко добро и успешни практики.

Линк към коментар
Share on other sites

Към всички, които проявяват интерес към темата,

Има доста описани техники за медитиране, но в съвсем малко от тях се споменава за положението на ръцете, имам предвид мудрите при медитация.

Лично аз съм "разработил"(просто съм съчетавал няколко начина за постигане на определена цел) няколко техники на медитация, в които мудрите са част от самата практика, в съчетание със различни звукови (съобразени с целта на практиката) комбинации, които биха могли да се структурират и като словесно-вибрационно звуково тониране, а също и с определено цветово въздействие (на различно ниво- от цвят на дрехата, ползвана в практиката, през цветово стимулиране на определени точки или зони от тялото чрез "обливане" в цвят, прожектиран от аспектомат, чрез полагане на различни цветове върху точки или зони на тялото - като парченца цветен плат или чрез боядисване на съответната зона с цветна боя, съвместима с кожата и нетоксична).

Имате ли опит и наблюдения в тази насока?

В крайна сметка се получава подсилване на ефекта, по-ясно "виждане" на целта, нивото на концентрация е доста силно, при това на няколко нива - слух, физиологично и психично зрение, тактилноста при разпознаване на цвета, например по отношение на температура и т.н.

Би било интересно да споделите опита си в тази насока - вярно е, че всяка една медитационна техника е строго индивидуална, но тук става въпрос за нещо друго. Има различен тип хора. Някои възприемат информацията на нивото на слуха, други са по-скоро визуален тип, т.е. чрез зрение възприемат най-добре, трети са сетивен тип - чрез вкус, допир и т.н. успяват да възприемат информация. Идеята е всеки да може да подбере съобразно своя тип подходящи методи, които да съчетае в своите практики за да може да използва по-пълноценно това, което му поднася медитацията.

Надявам се да има интерес, защото от тук започва творческия процес и така се изработва най-точния ключ към вселената, намираща се у всеки един от нас.

Желая ви всичко добро. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз предлагам да се започне с нещо много просто и описвано някъде в йога - концентрация в точка, нарисувана на лист и поставена на стената. Концентрация до момента, котато забравяш за себе си и съзнанието се е сляло с точката.

Пробвала съм най-различни варианти, които съм чела - като различни визуализации, обливания, разширение и др. Също с енергиите - излъчване и поглъщане на мир и любов... Но винаги съм се връщала на простите неща - концентрация в точка, която води лесно до медитация.

Наблюдението на мислите и усещанията не знам как се нарича, но успокоява ума и засилва вниманието.

Дънов описва медитация на дъгата, като визуализация.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Да ви предложа една медитация с осъзнато дишане и навлизане навътре.

:)

Безполезно е да се размишлява и да се говори за Бог, тъй като Него го няма в областта на разума, където са мислите. Така може само да се изградят умствени концепции за Бога, което са само представа в ума. - И това ще ни отклони встрани, ще потънем в концептуалната област на ума, която е далече от нашата истинска същност.

Когато обаче индивидуалното осъзнаване е обърнато навътре, тогава е възможно да дойдем в съприкосновение с лотоса на сърцето. Само така ще можем да реализираме състоянието на Сат-чит-ананда.

Първата крачка е да се опитаме да усетим една много финна същност вътре в себе си. Това е светлината на лотоса в сърцето, тя не идва от точно фиксирано място в тялото. Но това е усещане за нашата сърцевина. Осъзнаването на дишането може да ни помогне за това. С всяко вдишване и издишване навлизаме все по-дълбоко, приближавеме се все повече към себе си - към тази сияйна същност в нашето Сърце.

Опитайте, усещането е вълшебно, не може да се опише! ;)

И Дънов също е казвал да дишаме осъзнато и с любов.:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Здравейте,

Когато бях в десети клас бях придобил навика да медитирам по 30-40 мин на ден. Просто се концентрирах в областта между веждите и се опитвах да наблюдавам това, което става. Не мога да кажа, че съм имал някакви кой знае какви постижения, но едно от нещата които се случваше е, че излизах от медитация с чувство на покой и омиротворение. Много красиво и велико усещане.

Що е медитация според вас?

Какъв е смисълът и?

Какви видове медитация познавате?

Практикували ли сте някога?

Ако да - какъв ефект сте имали?

Иво

Медитация, според мен, е онази форма на еднонпосочна концентрация върху идеален образ на Бог, която да осигури отдръпването на праната или нервната енергия, захранваща сетивата и да я насочи и заключи в горните центрове на мозъка, пробуждайки го към интуитивното знание, понтециално заложено във всеки един от нас, че ние винаги сме били едно с Абсолютната Реалност - Бог от която този сетивен свят е само тесен отрязък.

Смисълът и е, чрез постоянно практикуване, да освободи съзнанието от идентификацията му на тяло снабдено със сетива, което е лимитирано от време и пространство, живот и смърт и тн..

Лично съм пробвал Будистка Медитация - випасана и шамата. След около шест месеца занимания с тях търсенето ми продължи и се натъкнах на Раджа Йога от школата на Парамахнса Йогонанда, която практикувам ежедневно, от година и половина насам, по два или четири пъти на ден, комбинирано с периоди постене, мълчание, уединение, сексуално въздържание, любуване на формата на Бог индивидуално подходяща за мен, живееща във всеки един от нас и постоянен самоанализ на навиците си на мислене и действие.

Не от позициата си на експерт мога да споделя някои лични преживявания: Седящ удобно на стол с подходяща височина, така че бедрата и ходилата да са успоредни на земята, с изправен гръбначен стълб и ръце отпуснати върху бедрата с длани, обърнати нагоре, стомаха - леко прибран, а гърдите- напред, с брадичка също успоредна на земята, ученикът затваря очи и концентрира вниманието си изцяло на точката между очите, като започва да следи дишането си от тази позиция, като може да добави умственото озвучаване на вдишването и издишването си с някаква фраза, допълнително да подпомага концентрацията, карайки ума да се абсорбира в слушането и, като: "Аз съм ------ вдишване,Той-----издишване", например. Допирането на езика нагоре към меката част на небцето, също помага за успокояването на ума. Когато след определен брой цикли на дишане, усетите че дишането е станало толкова леко, че не може да осигури концентрация вече, трябва да се премине към слушане на разните вътрешни звуци от духовните центрове на тялото - чакрите, лесно доловими при вътршна тишина.

Нужно е тези две техники да се комбинират с дихателни упражнения, като равни по интервал вдишване, задържане и издишване, упражнения по стягане и релаксиране на частите на тялото, което подсигурява волеви контрол на потоците нервна енергия, постоянно течащи по тялото и финалното им подчиняване от практика, сливайки ги в една мощна река, която той насочва нагоре по гръбнака, пробуждайки мозъка до Безкрайя.

Извод: Чрез поемането на леки храни, желателно безместни, сексуално въздържание, периодочно уединение и мълчание и "високи" мисли, аз се научих да пестя нервната енергия в тялото. Чрез упражненията на концентрация, дишане, волево насочване на енергията чрез стягане и ралаксиране, медитация и активно любуване на Абсолюта чрез молба, аз се научих да я насочвам нагоре по гръбначния стълб към сърдечната, вратната и мозъчната област, където тя предизвиква особено наелектризиращо чувство на възторг, радост и блаженство, които автоматично заглушават неуморно мятащите се мисли и концентрират ума от самосебе си. От тук нататък медитацията стана не необходимост а интимен ритуал, за мен, носещ неизмерима радост.

Чета с наслада Трудовете на Дънов. които ме зареждат с директно знание и топят сърцето ми вив Висша Любов. Наскоро четях "Книга за ЗдраВето", която изтеглих от тук, и със нова сила преоткривах истините зад тази вечна наука.

В параграфа - "Нервна Система" , например, чета: "Мозъкът, нервната система не са мястото, дето се създава мисълта. Те само възприемат и обработват мисълта. Значи, има един висок свят, дето мислите се създават, и оттам се изпращат в нашия свят .чрез мозъка и нервната система— проводници на тия мисли. Вярата образува един хормон у вас. Ако вярата не може да привлече кръвта в мозъка, тя е слаба. Надеждата също има специален хормон. Ако надеждата ви не може да привлече кръв в мозъка ви, тя е слаба. Ако вашият разсъдък не може да привлече кръв в мозъка ви, и той е слабо развит..."

За всеки сериозен търсач, този параграф, сам по себе си може да предизвика вътрешна революция, а за този, който има и малко опит в движението на тази "кръв" по гръбнака, към мозъка и факторите, които му влияят, той може директно да го тласне към блажена интроспекция.

Благодаря ви Учители, а също и ученици!

С Уважение.

Линк към коментар
Share on other sites

"Мислете две минути върху думите «любов и съгласие». Ако правите това упражнение по десет минути на ден, ще се уверите в резултатите.

Ще се стремите да имате хармония всеки момент в ума си.Умът ви да трябва да свиква да се съсредоточава. Той се отклонява много, но когато го концентрирате една две минути върху хармонията, умът ви ще свикне да се съсредоточава. Като правите упражнения, вашите клетки, вашите нерви ще започнат да се тренират и ако имате каквото и да е неразположение, то ще мине. От този род упражнения Като правите, може да се лекувате. Всяко лекуване е изчистване, а изчистването е здраве. Като правите упражнения за хармония, всичко у вас ще се пречисти. " (Свещени думи на Учителя, том 2, № 2092)

Според мен има медитация(процес, състояние) и методи,упражнения, практики, които побдотвят за медитацията, която може да е на различни степени и дълбочина - според човека и Божията Воля.

Едно от основните неща - да се развие еднонасоченост на съзнанието - за някакъв период от време да се мисли само за едно нещо(красив или възвишен обект) и постепенно все по-дълго и по-дълго да се задържа вниманието (съзнанието на обекта) ПОстепенно познаване на обектаи неговата същност, сливане...

една от точките на която можем да се концентрираме(освен между веждите Божествения Ум ) е точката на върха на главата, хилядолистния лотос.

може подред - първо между веждите, след това на върха на главата.

"Сега ще ви дам още едно естествено упражнение - медитация върху дъгата. Ще медитирате върху дъгата дотогава, докато създадете в ума си красива картина за нея. Това упражнение може да отнеме на някой една, на други две, на трети три години, докато в ума им се създаде тази красива картина, но те трябва да работят в това направление. Някои пък могат да успеят в кратко време - това зависи от способността на ученика да се концентрира. Значи всеки ден ще медитирате върху дъгата, докато в ума ви се създаде жива, ясна картина. Ще си я представите такава, каквато сте я виждали в природата с всичките й цветове. Това упражнение ще послужи като стимул за развиване на въображението във вас. За окултния ученик въображението е необходимо, понеже то е майка на идеите. Когато медитирате върху дъгата, ето какви картини можете да си представите: на запад - Слънцето, на изток - черен, тъмен облак, а дъгата - от север към юг, след ситен пролетен дъжд. Или на изток е ясно, а дъгата се явява на запад. Изобщо, каквито положения да заема в ума ви, един ден дъгата трябва да изгрее в душата ви така, както изгрява в природата. Като медитирате по пет, десет минути на ден върху дъгата, ще видите как незабелязано, естествено в ума ви ще се яви образа на дъгата. Като медитирате, ще затваряте очите си да виждате образа на дъгата ясно, картинно. В първо време, като си я представите умствено, тя няма да бъде ясна, но след време ще изпъкне добре, и то такава, каквато е в природата - жива, реална. Най-доброто време за медитация е сутрин или при всяко добро разположение на духа. За резултата на упражнението не мислете. Какъвто и да бъде резултатът, все ще спечелите нещо, но няма да загубите. Освен сутрин, можете да медитирате преди обяд, няколко часа след ядене и вечер преди лягане. Всеки е свободен да избере онова време, което е най-добро за него. Добре е да нарисувате дъгата, винаги да я имате пред себе си. Още по-добре е да наблюдавате дъгата след всеки дъжд, да запомните обстановката, условията, при които се е явила. Дъгата ще внесе в ума ви нов елемент."

“Двата пътя”, “Сила на волята” стр. 24-26.

Линк към коментар
Share on other sites

Пришелец, благодаря ти много.......това ми е една от най - любимите медитации...от години.......тя ме промени..мноооого ......даже я споделих в темата мисля за цветовете.....само нямам достатъчно време да преглеждам всички беседи наново ...специално за ...открия от къде е цитата/извадката....къде го пише....преди когато Словото не беше вседостъпно, четеш, преписваш , прилагаш...получаваш огромно вдъхновение и даже не се сещаш да помниш/записваш от коя беседа е ....

По тоя повод като те виждам каква супер инфо банка си....виж по темата за астрологията...медитации и упражнения...медитацията с планетите е също от МОКа, но не помня точно томчето...после си я разширих /аранжирах.....и вече няколко години работим с нея ...успешно казват приятелите..

А с формулката /мантра ..."Любов и Съгласие" също работя с нея, даже Учителя дава да я пишем по 100 пъти на ден за една година....правих го....резултатите бяха отлични...и сега си остават...то си е постижение.

Благодаря!

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здраве+ Късмет на всички порталци!

Упражнението с думите ЛЮБОВ И СЪГЛАСИЕ по 100 пъти на ден е съчетано с чертаене на прав ъгъл 100 пъти а думите се преживяват мислено докато чертаеш...10 по 10...тетрадките с квадрадчета са подходящи....отначало..после линиите се получават от само себе си отлично прави и успоедни....вибрацията.. при мисълта за Любовта и Съгласието е чудесна! Действа за хармонизиране на всякакви взаимоотношение - семейни, родови, лични - професионални, интимни , духовни., съседски....

Важното е да се започне.....и преживее....

Вдъхновено чертане на тези които ще работят...

ЛЮБОВ + СВЕТЛИНА +МИР +РАДОСТ

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Ще вметна практиката към която аз се придържам:

"Тук ще изложим някои практическки моменти по отношение на техниките и етапите на медитация. Те са предназначени най-вече за начинаещия, но и за напредналия ще е полезно да ги прегледа.

1. Особено важно е постоянството на време и място. Това настройва ума да забави дейността си, без да губи много време. Когато човек седне за концентрация, е трудно да съсредоточи ума си веднага. Условният рефлекс е реакция към определен външен стимул, и затова умът ще се успокои по-бързо, ако времето и мястото са постоянни.

2. Най-подходящото време е призори и при здрач, когато атмосферата е наситена със специална духовна сила. Предпочитано време е БРАХМАМУХУРТА - между 4 и 6 ч. сутрин. В тези тихи часове след съня умът е свеж и свободен от проблемите на светския живот, може лесно да бъде насочван, и концентрацията ще дойде без усилия. Ако нямате възможност за медитация в тези часове, трябва да бъде изберете време, когато не сте ангажирани с ежедневието и умът е спокоен. Редовността е много важно условие.

3. Опитайте се да медитирате в отделна стая. Ако това не е възможно, отделете част от стаята си със завеса и не позволявайте друг да влиза там. Тази част трябва да се използва само за медитация, за да няма други вибрации и асоциации. Сутрин и вечер горете тамян. Най-важното място в стаята трябва да бъде изображението на избраното божесво, като пред него се поставя килимчето за медитация. При повторението на медитацията силните вибрации, породени от нея, ще се натрупат в стаята. След 6 месеца ще усетите чистотата и спокойствието на атмосферата, и стаята ще придобие магнетична аура. При стрес, ако поседите в нея за половин час, като си повтаряте някоя мантра, ще почувствате облекчение и успокоение.

4. За да се възползвате от благоприятните магнетични вибрации, трябва да сте обърнати с лице на север или на изток. Седнете в удобна поза, като гърбът и вратът са изправени, но без напрежение. Това успокоява ума и помага за концентрацията. Важно е психическият поток да преминава безпрепятствено от основата на гръбнака до върха на главата. Не е необходимо да се седи в класическата падмасана (лотос) - всяка поза с кръстосани крака е подходяща. Позата с кръстосани крака осигурява здрава основа за тялото и създава триъгълната пътека за протичане на енергията,която трябва да бъде по-скоро съхранявана, а не разпръсквана във всички посоки. Задълбочаването на концентрацията забавя метаболизма, умствените вълни и дишането.

5. Преди да започнете, заповядайте на ума да се успокои за определено време. Забравете минало, настояще и бъдеще.

6. Съзнателно регулирайте дишането. Започнете с 5 мин. дълбоко коремно дишане, за да обогатите мозъка с кислород. След това го забавете до такава степен, че да бъде неуловимо.

7. Задръжте дишането ритмично. Вдишайте за 3 сек. и издишайте за 3 сек. Регулирането на дишането регулира и притока на праната - жизнената енергия. Ако се използва мантра, тя трябва да бъде координирана с дишането.

8. Отначало оставете умът да блуждае. Постепенно с концентрацията на праната той също ще се концентрира.

9. Не насилвайте ума да се успокои. Това ще задвижи допълнителни мозъчни вълни, които пречат на медитацията. Ако умът продължава да блуждае, просто се дисоциирайте от него и го гледайте, както се гледа кино. Той постепенно ще се успокои.

10. Изберете фокусна точка,върху която умът да си почива, след като се измори - като птичка, която търси клонче, за да кацне на него. Онези, които са предимно с интелектуална насоченост, трябва да визуализират обекта на фокусирането си в междувеждието. По-емоционалните - в кардиалния плексус. Никога не променяйте фокусната точка.

11. Фокусирайте се върху неутрален или възвисяващ обект или символ, като задържате изображението му в мястото на концентрация. Ако използвате мантра, повтаряйте я на ум, като координирате повторението с дишането. Ако нямате лична мантра, използвайте ОМ. Онези, които предпочитат персонализирано божество, могат да се запознаят с главата за мантрите, или да използват РАМ или ШИЯМ. Ако човек започне да се унася, мантрата може да се повтаря на глас, но повторението на ум е по-силно. Никога не променяйте мантрата.

12. Повтарянето ще доведе до чистата мисъл, в която звуковата вибрация се смесва с мисловната, а значението не се осъзнава. Повторението на глас води до повторение на ум и до телепатичен език, а оттам - до чистата мисъл. Това е фино състояние на трансцедентално блаженство с двойственост, където остава осъзнаването на субект и обект.

13. С практиката двойствеността изчезва и се достига до САМАДХИ - състоянието на свръхсъзнание. Не бъдете нетърпеливи, защото за това е необходимо много време.

14. В самадхи човек е в състояние на блаженство, в което Знаещ, Знание и Познаваемо стават едно. Това е свръхсъзнанието, достигано от мистиците във всички религии.

15. Започнете практикуването на медитацията за период от 20 мин. и увеличете до час. Ако тялото започне да трепери, овладейте го и задръжте енергията вътре. "

източник

Ето това е.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Христос Воскресе!

:thumbsup2:

Знаещ, Знание и Познаваемо стават едно

Обект+Субект+Действие...Дишащ+Дишане+Дъх... едно са....

Аз живея в Бога + Бог живее в мен +аз и Отец Ми - едно сме!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Разбира се, че може да навреди.Трябва всичко да се прави по естествен начин, без насилствени действия - с нежност, вяра и любов!

Тук ще споделя метод, с който гарантирам, че ако се спазва точно по описания начин, дава на начинаещия търсач много приятно чувство на удовлетворение и мотивация за по-нататашен духовен труд.

"СТЪПКА ПЪРВА: След като вземеш мерки да не бъдеш бепокоен, седни удобно със затворени очи за минута или повече.

СТЪПКА ВТОРА: За около десет минути съедини дишането си така че да няма интервал между вдишването и издишването.

СТЪПКА ТРЕТА: За около десет минути се съсредоточи върху областта на сърцето и забележи вибрация във форма на пулсация някъде в твоето тяло, която не е от биенето на сърцето, движение на тялото, видение, чувство или нещо, което чуваш. Това е твоята Вътрешна Вибрация .

СТЪПКА ЧЕТВЪРТА: Изчакай още няколко минути преди да отвориш очи след осъзнаването на твоята Вътрешна Вибрация. Ако излезеш от състоянието твърде бързо, може да се почувстваш развълнуван или раздразнен.

СТЪПКА ПЕТА: Повтаряй тази медитация всяка сутри и вечер с интервал поне от осем часа между двете. Когато станеш близък с Вътрешната Вибрация, може да преустановиш свързаното дишане. Ти ще установиш, че след като се успокоиш твоята Вътрешна Вибрация автоматично се появява. Тогава просто стой съзнавайки я, заедно с всичко останало, което може да последва.

Не съди медитацията. Някои медитации може да са ясни. Други ще са изпълнени с мисли. Някои може да изкарат дълбоки емоции. Просто не обръщай внимание какво се случва. Прави процеса и му позволи да се разгърне по свой собствен начин. Периодично, във времето, даровете ще се промъкват във всяка страна на твоите дейности.

Това е всичко приятели. Това е вашият прост ключ към по-благополучен, щастлив, творчески и изпълнен със значение живот."

Лесна Медитация

от Бабаджи

представена от Roger G. Lanphear

Когато има приятно чувство на удовлетвореност и пълнота, ако си задоволен и се чувстваш по-жив, пълен с енергия, значи медитацията е преминала успешно и не е опасна за човека.

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Медитация - хм... Преди време когато започнах да се интересувам от "духовност", започнах да чета тонове книжки - да пробвам техники, практики - доста и ми е останало от тях, поне като опитност. Години наред, а и сега спирам ума, тоест осъзнавам мислите и чувствата, поне докъдето стигна. Също така от доста години наблюдавам, осъзнавам енергийното си състояние, движението на енергията по каналите, осезавам я доколкото мога... малки резултати има, но важното е да не се спира, да се продължават опитите и устрема! Трите основни центъра - отдолу нагоре - сила, чувства, съзнание. Всичките три са неделими и трябва едновременно да се работи с трите. КОгато човек успее да нагнети силата си, тялото му става енергийно компактно и тогава възниква осъзнаването му като единен център. Единно осъзнаване на всички центрове и течението и връзките между тях, а не на отделни центрове, чакри. Осъзнаването е най-велико, да, и то е което насочва потока на чувствата(превръща ниските във висши - похотта и омразата в любов и радост), съзнанието е което наблюдава и се грижи за енергията в системата. А от своя страна енергията е всичко. Ако има растяща енергия, освободена от трансформацията на чувствата и действията, водена от съзнанието, тогава всичко става възможно. Тогава има сила и за Любов, и за мъдро, ясно и задълбочаващо се съзнание. Съзнание което е като ръководител зад пулта на мислите, чувствата и енергията! :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Много благодаря за хубавите постове.

Синева :thumbsup2:

:)

Благодаря за този важен свет. Дава веднага чудесни резултати.

Хубав пост, Орлин. :)

За мен медитацията е необходимост при модерния начин на живот.

2 пъти на ден, сутрин и вечер правя Со Хам медитация с дишането и Медитация върху звуковия поток Ом. Много пъти през деня също се достига до спонтанна медитация. Както се казва в Йога сутра на Патанджали,

"Или, той може да медитира върху всичко, което пожелае".

Има взаимно усилване на ефектите от молитвите, медитацията и от дълбоко изучаване на духовните знания от беседите на Учителя. Някои от тях водят автоматично съзнанието ми в медитация и блаженство.

Все пак има някои правила които е важно да се спазват. За мен те са:

Редовност. Молитва и смирение, ненасилие. Медитацията да е след минимум 2 часа след ядене и повече. Духовен учител или приятел(и).

Медитацията е начин на контакт с Бог и отношението е добре да бъде като към нещо свещено. Затова много йоги използват специална стая за уединение.

Желая ви много здраве и духовни успехи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Свами Шивананда - "Медитация и Мантри"

Това е медитацията – плод на непрекъсната и дълга практика на концентрация. Радостта е неописуема. Когато и тази идея отмре, се достига състоянието на свръхсъзнание – самадхи. С отстраняването на единствената идея се достига състояние на умствен вакуум или отстъствие на мисли. Като се издига над това състояние на празнота, човек се отъждествява с Върховното – тихият, неподвижен наблюдател на всичко. Едва тогава се достига най-висшата цел в живота.

Практиката на концентрация може да изглежда уморителна в началото, докато в ума се формират новите коловози. Но след известно време се развива истински интерес. С напредването си начинаещият осъзнава някои от нейните полезни страни и открива, че не желае да я изостави. Ако я пропусне дори за един ден, той става неспокоен. Концентрацията носи огромна радост, вътрешна духовна сила и безкрайно вечно блаженство. Тя прониква в дълбините на абсолютното знание и интуиция и води до единение с Бога.

- - - - - - - - - - - - - -

До медитацията не се стига лесно. Красивото дърво расте бавно. Трябва да се изчакат цъфтежа, зреенето и едва тогава да се вкуси плодът на върховното блаженство. Цветът на медитацията е едно неизразимо спокойствие, което прониква в цялото битие. Плодът й е блаженството на свръхсъзнателното състояние, неподлежащо на описание, защото човек става То, слива се с Него, и не може да каже нищо за Него. Където и да броди човек, от най-низкото до най-святото място, умът му бива удовлетворен само когато се отдръпне от света и докосне вътрешната тишина.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Има взаимно усилване на ефектите от молитвите, медитацията и от дълбоко изучаване на духовните знания от беседите на Учителя. Някои от тях водят автоматично съзнанието ми в медитация и блаженство.

Все пак има някои правила които е важно да се спазват. За мен те са:

Редовност. Молитва и смирение, ненасилие. Медитацията да е след минимум 2 часа след ядене и повече. Духовен учител или приятел(и).

Не знам как да се изразя по-разбрано за повече хора, но ще опитам с пример.

Един път имах следната случка. Майка беше накарала дъщеря си да научи наизуст най-различни молитви от различни светии. Вече беше научила около 200 молитви. Един човек й каза ..."аа да познаваш добър психиатър за помощ после?" и ефектите не закъсняха, що доктори обиколиха !!! :) Но човек явно трябва да се опари за да се научи да мисли. И това е обучение все пак. По-добре това от колкото нищо."ако няма риба и ракът е риба." :)

Автоматичното повтаряне + самозаблудата е много ценен съветник и "учител" . Без съмнение.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Не знам как да се изразя по-разбрано за повече хора, но ще опитам с пример.

Един път имах следната случка.  Майка беше накарала дъщеря си да научи наизуст най-различни молитви от различни светии. Вече беше научила около 200 молитви.  Един човек й каза ..."аа да познаваш добър психиатър за помощ после?" и ефектите не закъсняха, що доктори обиколиха !!!  :)  Но човек явно трябва да се опари за да се научи да мисли. И това е обучение все пак. По-добре това от колкото нищо."ако няма риба и ракът е риба."  :)

Автоматичното повтаряне + самозаблудата е много ценен съветник и "учител" .  Без съмнение.

Същността на медитацията е съвсем друга. Няма нищо общо с този пример.

"Медитация има когато няма медитиращ".

Медитацията е отсъствие на мисли. Отсъствието на мисли става чрез концентрацията върху една мисъл. Широко прието е тази мисъл да е насочена към Бог.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Ей сега вече съм съгласен.

Значи можем и да говорим и сериозно.

Но много трябва да се внимава за различни грешки в такъв момент какъвто описваш Синева. Защото ако в момент на силна медитация ти мине коварната мисъл /от липса на самоконтрол/ да пожелаеш жената на ближния си и вземеш да я каниш на плаж / само като пример го казвам , за по-голяма яснота на философските термини/ , за да го провериш колко е силен медитатор или да му навредиш. Ако този ближен е субект превърнал се чрез медитация в "Обект достатъчен сам по себе си" да съставя правила за медитация , реакцията може да се окаже много близка до "край на опитите с медитация в инкарнацията" и няма да има арбитър , защото както казах състоянието "Обект сам по себе си" получено чрез много сириозна медитация е напълно достътъно. Въпросът е вече на тактическо решение и милосърдие. Защото е нарушен Висш Закон даден от Бог Отец чрез сина Христос в 10-те Божи заповеди.

Така , че опитите с медитация са много опасно нещо. И лично спазвам едно мнооого , ама мноооого златно правило.

А то е ..: " Ако не знаеш какво да правиш , по-добре нищо не прави, от колкото какво да е. / Стриктно спазвам правилото да не ям каква да е Духовна храна , за да не съм като свинете да плюскам какво да е /Изключение прави варианта при липса на друг избор"

Правилото съм го извлкъл от съждението , че Светът не е мой и не съм го създал аз , за да навреждам на когото и да е било , освен при казуса " Пълна безисходица или разрешение от Създателя" . Но тогава не е пълна безисходица , а си е живо разрешение.

Това по моему е много сериозна и качествена медитация - да получиш правото на последно решение.. При такава медитация , думите са излишни и са по милостиня.

Разсъждавал ли си по въпроса Синева?

Линк към коментар
Share on other sites

За да подрепя думите си по-горе, ще споделя опит в една примерна медитация. Един дев докато в медитативно ниво докато четях книжка Бития 20 за някой си Авраам , някоя си Сарра и един там цар Авимелех трябваше да повиша медитативните вибрации с ОММ....... за да ми се изясни, чи Бог правил много ясна разлика кога сърцето и ръцете на един човек са чисти. И по това дали са чисти помислите на сърцето и дали са чисти ръцете на медитиращият, по това взимал разумни решения. Защото какъв Бог ще е ако гледа на хората по лице и отсъжда по това каква музика слушат хората според настроението им.в момента.

Та мисълта ми е, нека да прочитаме по една глава от Библията преди дамедитираме, ей така за настройка на земното ни съзнание. За да го накараме земното съзнание да се обърне от преходноста в която пребивава в непреходноста на разсъжденията , както подобава на Човеци тъсещи непреходното в медитацията.

Така правяи и само споделям опит, пък който му хареса да го прави. Който не го харесва - да не го прави.

В крайна сметка Бог е този който взема решенията и отсъжда по помислите на сърцата ни , не по думите ни. Е, ако думите с в хармония с помислите на сърцата ни ...... всички се стремим към това за да угодим на Бога и така се докоснем до непреходноста на Битието - онова непреходното Битие.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог правил много ясна разлика кога сърцето и ръцете на един човек са чисти. И по това дали са чисти помислите на сърцето и дали са чисти ръцете на медитиращият, по това взимал разумни решения

Да. Напълно съм съгласен.

Линк към коментар
Share on other sites

Ей сега вече съм съгласен.

Значи можем и да говорим и сериозно.

Но много трябва да се внимава за различни грешки в такъв момент какъвто описваш Синева. Защото ако в момент на силна медитация ти мине коварната мисъл /от липса на самоконтрол/...

Явно е нужна светлина! - Ето.

Момента, Оринави на силна медитация е, когато се намираш в нищото и си забравил дори че съществува тялото ти - тогава няма мисли!!!!!!!

А ако липсва самоконтролът ти никога не би достигнал това - медитацията.

До нея се стига единствено с висока степен на концентрация, както е описано в темата. / дали обаче си е правил някой труда да я чете?/

Съществуват йогини които не излизат от медитация с години.

Медитацията е съществена част от Йога. Смисъла на тази философия, която е плод на практиката, може да се схване единствено чрез практика.

Ето ти дълбокия основен смисъл на Йога. Той е система с 8 степени:

"1. Яма - Всеобщи морални заповеди.

2. Нияма - Самопречистване чрез дисциплина.

3. Асана - Пози, физически упражнения - укрепващи здравето, духа, волята и концентрацията.

4. Пранаяма - Ритмичен контрол над дишането.

5. Пратяхара - Оттегляне и освобождаване на ума от господарството на сетивата и външните обекти.

6. Дхарана - Концентрация.

7. Дхяна - Медитация.

8. Саматхи - Състояние на свръхсъзнание, постигнато чрез вглъбена медитация, когато медитиращия става едно с Всемирния Дух.

Първите две степени контролират страстите и емоциите на йогина и го поддържат в хармония с ближния.

Третата степен поддържа тялото силно и здраво и в хармония с природата. Накрая йогинът става свободен от телесното съзнание. Той овладява тялото си и го превръща в подобаващ носител на душата.

4 и 5 етап учат как да се регулира дишането и така да се постигне контрол над ума. Това помага да се освободят сетивата от робството на обектите на желанието.

6, 7 и 8 етап въвеждат йогина в най-съкровените кътчета на неговата душа. Йогинът не гледа към небесата, за да открие Бога. Той знае, че Той е вътре в него и е познат като Антаратма - Вътрешния Аз. Последните три етапа го поддържат в хармония със самия него и с неговия Творец.

Чрез дълбока медитация познаващия, познанието и познаваемото стават едно. Съзерцателят, съзерцанието и съзерцаемото не съществуват едно от друго. По същия начин великият музикант се слива със своя инструмент и с музиката, извличана от него. Тогава йогинът пребивава в собствената си природа и осъзнава своя Аз /Атман/, Частта от Върховната Душа в него."

От Б. К. С. Айенгар

А... за какви неща разсъждавам, ти си нямаш и представа! Дори и аз се чудя понякога на себе си, за това, над какви чудатости мисля.

Надявам се на просветление!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Тук темата беше за медитацията.

Всичко е хубаво дето си го написал, но иам мънички въпросчета.

Този йогин къде медитира и кога ?

Напуснал обществото на някой склон на Хималайте ли ?

Напуснал обществото клечи на мръдните брегове но Инд и Ганг ли?

Напуснал обществото и се покатерил на някое дърво като стълпник ли ?

Напуснал обществото и се качил на накой баир ли ?

За да прави всички тези безкрайни упражнения за да може да изтегли ума от сетивата си и направи контакт с Всемирния дух.

Ааа... обществената реализация, аа.. .повдигането съзнанието на обществото, ааа... зачитането на личния периметър по какви закони ще става / старателно избягна този /тези въпроси/ ааа... създаването и отглеждането на семейство и деца в обществото след като не е повдигнато общественто съзнание?????

Или прастарата грешка и заблуда и самозаблуда .... ОММММ... в манастира и на баира , пък на обществото от където сме дошли майната му. Така ли ? Да се докопаш до факирските номера и после ще се изживяваме на Властелини. Ти Христос за толкова елементарен ли го мислиш, та се е върнал от "бягството си" от "властелините" обратно само и само да го утрепят щото е мазохист. ???

Ти наистина ли не виждаш по-далече от сабственното си ...носле или си по рождение егоист. ???

Защото всички тези отделни елементи на йогизма християнството ти е модифицирало да се правят без много усилия . И усилията да се насочат към повдигането на общественото съзнание. Нещо много сложно и трудно поради съществуването на много егоисти в обществото и....мазохисти. Всички тези упражнения християнина ги е правил в предишни прераждания и сега трябва само да отключи наученото в предишните прераждания и да го изпозва като Дар Божий, както и знаенето на чужди езици и ред неща , които за неграмотния духовно падат от "горе" като на богоизбран и незаменим ... аре стига глупости си дрънкал , ами помисли ако можеш гласно пред всички. Че нали точно това е опита от преражданията на всеки. Всяко отделно прераждани "вкарва" познанието по отделен въпрос и дисциплина във Великата съкровищница - Причинното тяло , а Християнството само я отключва при живот в Обществото за да бъде използвана тази Съкровищница от Познание предобито в Еони Еволюция.

Извинявам се за директния тон, но така поне няма да избягаш от отговорите, ако изобщо решиш да ми отговаряш !!! Защото от дипломация разбираш само когато ти изнася на Егото и интереса ти.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...