Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Разделно хранене, рецепти за разделно хранене


Recommended Posts

Ябълко-зелева салата

1 малка бяла зелка,накълцана

количеството зависи от апетита ви

1 средноголям настърган морков

1 настъргана ябълка

1 чаена лъжичка накълцан лук

2 много ситно нарязани глави арпаджик

2 настъргани ореха

1 чаена лъжичка пресен лимон сок(за ябълката)

1 супена лъжица кисело мляко за заливката

Заливка :

1 равна супена лъжица кисело мляко

1 арпаджик,много ситно нарязан

1 скилидка скучан чесън

1 чаена лъжичка пресен лимонов сок

Малко морска сол и прясно смлян черен пипер

Продуктите за заливката се изсипват в буркан с винтова капачка и се размесват чрез енергийно разклащане.Ако не използвате всичкия сос,остатъка можете да запазите няколко дни в хладилника.

Приготвят се съставките за салатата.Ябълката се оставя за накрая и след като се настърже,веднага се залива с лимоновия сок и се размесва.Всичко се разбърква заедно със заливката и се поднася веднага.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Е защо толкова да ги съчетаваме? Нима е естествено да не можеш да изядеш малко хляб със сиренето, или чаша мляко с ... каквото и да е. Честно казано - не съм забелязъл съчетаващите храните да са по-здрави. И ако вегетарианството е морално аргументирано, то разделянето граничи с фанатизма и фантазирането и парадокса и търсенето на под вола теле. Може би - опростяване, но разделяне ... абсурд на преситена цивилизация ...

Баща ми казва - няма столетник който да не си пийва и който да не обича жените...

Ами - приятно самомъчене ... :)

Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от модераторския екип.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Искам да науча нещо повече за Лунната диета.Знам,че при новолуние, пълнолуние,първа и последна четвърт на Луната, 24 часа се консумират само течности,но незнам какви.Може ли да се пият мляко,готови натурални сокове и може ли чаят да се подслажда с мед?

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Аз вече десет години съм вегетариянец, но се оказва, че това не е достатъчно. Сега от известно време се храня разделно и ям по малко. За първи път откакто се помня, ям бавно и дъвча. Без дългифилософствания искам да кажа, че разликата е огромна. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Разделното хранене също се развива, има повече или по-малко строги разновидности, а аз съм привърженик на уменерия му, т.е. научно обоснован вариант. Това например да не се комбинират сладки и кисели плодове или бобови и ядки с други храни не го намирам за обосновано. В малки количества почти всичко с всичко върви, но при големите количества струпването на различни концентрирани храни натоварва. Не е вярно, че при прекъсване на разделното хранене се явявали кризи (както пише акад. Микулин), освен ако човек съвсем не се "освини" с количествата. Само ти става малко по-тежко като не комбинираш правилно и после свикваш. Но в твой интерес е поне в 80% от времето си да се възвръщаш към него, т.е. за повечето хора не е нужно винаги да събюдават тези правила, но силно преобладаващо си е полезно. При някои болести може и по-строго и продължително, само да не се превърне в мания. Много важено е при това да не се забравя и за разнообразието (ВЛ. Леви: разнообразието да е стратегия, а еднообразието - тактика). Само плодове и ядки цял ден не е съвсем добре, но за закуска плодове+натурални ядки е идеално! Стигам до извода, че 1 супена лъжица ядки, ако са сурови, върви почти към всичко, а сутринта те допълват по състав плдовете. Да закусваш само с плодове може при някои хора, но при други не е достатъчно. Тези с лаблен баланс на неврохормоните следва да прибавят и малко белтъци и есенциални мастни киселини, а натуралните ядки и лененото семе са най-добрите растителни техни източници. Опитайте и ми пишете как се чувствате!

Линк към коментар
Share on other sites

Не знаех, че понякога се препоръчва съчетаване на плодове с ядки. Навсякъде чета, че плодовете се ядат отделно. Преди няколко дни ми се прииска на закуска ябълка с орехи - ядох и блаженствах. Чувствах се добре, искам да кажа, а вече ще го правя и с по-голямо убеждение. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте! Напоследък все повече чувам за разделното хранене съпроводено о т приемането на билкови чайове, плодове, зеленчуци и лечебен глад като средство срещу затлъстяването и като способ за смъкване на иначе така проблемните килограми.Много ми се иска ако знаете за тези методи да споделите свои опитности или ако сте чували за специализирана литература по темата да споменете автори и книги. Зная че всяка неконтролирана или самостоятелна (на своя глава предприета) диета може да доведе до анорексия и други по-сложни проблеми.Наясно ли сме обаче с рисковете?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели!

От скоро пробвам разделно хранене. И честно казано ми е трудно. Ако ям месо със салата се нахранвам, но не и ако изям една купичка боб със салата.

Решила съм да не се насилвам и постепенно да включвам нови ястия и да изключвам други: например месо със картови, месо със ориз съм изключила от менюто си. В момента приготвям кафяв ориз със зеленчуци.

Един въпрос: грах с царевица май не е разделно, но пък на мен ми е вкусно-какво мислите?

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен обърни внимание само на най-основните принципи, те са с висока степен на универсалност. Има системи, които забраняват почти всички възможни комбинации, но това е почти невъзможно за спазване и в крайна степен не е оптималният вариант. Някои от тези препоръки важат само за някои хора. Например, комбинирането на сладко и кисело при много хора си е идеално, но има и такива, които получават ферментативни проблеми от това. Значи ще трябва да видиш какъв е твоят случай. Освен това даже и най-трудните комбинации, ако са в малки количества, обикновено се понасят добре, но затова пък и най-добрите съчетания при екстремно преяждане ще навредят. Изобщо, гледай балансът да е налице преди всичко!

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Здравейте !!! Искам да започна да се храня разделно....Някой мои съученици вече цяла година спазват този режим и забелязвам резултати....Не толкова до отслабване , колкото до стягане на тялото , промяна на цвета на кожата и др. Искам да знам освен таблицата , която беше побликувана.Трябва ли да знам нещо друго....Надявам се да ми помогнете....

Предварително Благодаря на всички !!!

Линк към коментар
Share on other sites

Не е нужно да спазваш по таблица всичко стриктно, но обръщай внимание на триадата количество-качество-съчетаване в най-едри щрихи. Например, колкото по-голямо количество общо наведнъж храна консумираш, толкова повече трябва да внимаваш за нейното качество и правилно съчетаване. Най-вредно е погрешното комбиниране между по начало не много подходящи за теб продукти. Виж дали често препоръчваното плодово разтоварване всеки ден до обяд е за теб или не - хората с бавна обмяна се чувстват добре и така, но иначе и по-добре да добавиш и по малко нещо по-питателно, например натурални ядки. Внимавай с дъвкането, често при преход от предимно готвена към повече сурова храна човек заБравя да я дъвче добре - или евентуално да я смила предварително - и това води до газове в корема, разстройство и други проблеми. И най-вече - постарай се да установиш трайна промяна в храненето си, дори да е само частична според пожелателното. Иначе ставаш жертва на кампанийни диетични увлечения, често с резки скокове от крайни ограничения в пълна безразборност в храненето - това определено би бил по-лош вариант, отколкото да не правиш никакви усилия към промяна...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Дайте таблица бе хора! Ама без крайности .За пръв път чувам глупости от сорта без кафе,черен чай и дрън дрън.Говорим за разделно хранене все пак.Какви толкова калории ще дадат те?

Линк към коментар
Share on other sites

Дайте таблица бе хора! Ама без крайности .За пръв път чувам глупости от сорта без кафе,черен чай и дрън дрън.Говорим за разделно хранене все пак.Какви толкова калории ще дадат те?

Таблица за съчетаване на храните при разделно хранене

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Хм, в книжката, която аз имам "Съчетаване на храните за здраве - система на Д-р Хей за лечение чрез хранене" на Дорис Грант и Джийн Джойс, определено има разлики спрямо тази таблица - още на първия ред ми направи впечатление, че е дадено да не се смесват месо, птици, риба с оцет, горчица и с кисели плодове, а в моята книжка е точно обратно.

Кое ли е по-правилно? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Круела искаше тоблица и сложих тази която ми изглеждаше най-разбраната. Интересно, че в темата толкова се говори за разделно хранене, а няма нито една таблица. :3d_035:

Аз се чувствам най-добре, когато ям това което ми се яде в момента, но без преяждана. :3d_017:

Тогава става много зле. :3d_168:

:3d_040:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами да споделя и аз.

Преди 13-14 години поне няколко години наред готвех и се хранехме разделно цялото семейство. Тогава още не бяхме отказали съвсем месото, но по принцип рядко ядяхме риба или пиле. В началото ми беше трудно. Забраната за месо с картофи или ориз я преглътнахме по-лесно, обаче много обичам баница или питка (тутманик) с яйца и сирене....

Резултатът обаче си заслужава. Определено се храносмила по-лесно и по-бързо, липсва усещане за тежест или газове, нормализира се отделянето и т.н. Дори и при малко повече поета храна не се усеща затруднение. В началото се чувствах все леко гладна, но се свиква, обикновено за 1-2 седмици.

Ако случайно се наложи да смесиш храни, наистина не се получава никаква криза, просто липсва тази лекота при храносмилането, която човек който не се е хранил разделно, най-вероятно въобще не е усещал.

В нашето семейство може да се каже, че всички сме с някой друг килограм под нормата, така че при разделното хранене действително напълняхме малко. Племенничката ми обаче, която има 10-тина килограма в повече при същото хранене отслабна (и то трайно) с няколко килограма за няколко месеца без лишения и глад.

Постепенно излязохме от режима, заради компромиси, поради нарастналите ми служебни ангажименти, но и до сега някои принципи си ги спазваме. Научила съм и децата да ги съблюдават. А винаги, когато имам възможност, пак приготвям подходящо съчетана храна.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз гледам да го спазвам, но не стриктно, а и съм доста слаба и незная как би ми се отразило. Добре е да се спазва разделното хранене освен за всичко останало и за стомаха разбира се. При една позната, която бе качила страшно много кила в резултат на разделното хранене отслабна с 12-13 кг. за окол 2 месеца.

Диана я, разкажи, наистина ли в резултат на разделното хранене качихте някое и друго килце или и в резултат на други фактори. Това определено ме заинтригува. :3d_023:

Ани, нещо таблицата не я схващам....гледам сирене и извара била добра комбинация с плодове, домати, а с мляко лоша???....Или не я тълкувам правилно?!? :3d_142:

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Да, съвсем сериозно и категорично го твърдя - в резултат на разделното хранене аз качих може би 2-3 кг, а съпругът ми дори 5-6кг., но той все пак е доста висок. Аз, при ръст 164см съм около 50кг, +/-2кг, а тогава станах 53-54кг.

И на нас тогава ни направи впечатление, нямаше друга възможна причина, затова го споделих тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е КОЙ и КАК разбира т.нар. "разделно хранене"... И какъв смисъл търси в него...

Горната таблица дадена ни от Ани категорично не е адекватна... Като гледам комбинациите на храните се чудя дали да плача или да се смея... :)

Не искам да правя цялостен анализ на "таблицата", защото не разполагам с такова време...

Ако някой се интересува за нещо конкретно - на ЛС...

Поздрави...

Линк към коментар
Share on other sites

Горната таблица дадена ни от Ани категорично не е адекватна... Като гледам комбинациите на храните се чудя дали да плача или да се смея... :)

Не искам да правя цялостен анализ на "таблицата", защото не разполагам с такова време...

Ами по-добре се смей! По-полезно е . Дори и за храносмилането. Имаше един период от живота ми през който се занимавах с разделно хранене - любителски. Най-вече по книжката на Владимир Леви. Но след това забелязах,че някои храни, които са според правилата на разделното хранене несъчетаеми, като киселото мляко и хляба например, при мен са добре. Нямам никакви проблеми, но хлябът трябва да е препечен.

Тази таблица, която съм пуснала е от тук. Бих желала модераторите да я заменят с линк. По-малко място заема.

Булгаро, след като си специалист в тази област защо не дадеш по-подходяща таблица?

За интересуващите се ето още информация в тази област: Разделно хранене и още една таблица за това как бързо да се ориентираме в комбинирането на храните :feel happy:

Бих помолила специалистите в тази област вместо да критикуват, да споделят професионалния си опит и да дадат линкове към правилните според тях таблици за разделно хранене. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Имаше един период от живота ми през който се занимавах с разделно хранене - любителски. Най-вече по книжката на Владимир Леви. Но след това забелязах,че някои храни, които са според правилата на разделното хранене несъчетаеми, като киселото мляко и хляба например, при мен са добре. Нямам никакви проблеми, но хлябът трябва да е препечен.

Тази таблица, която съм пуснала е от тук. Бих желала модераторите да я заменят с линк. По-малко място заема.

Булгаро, след като си специалист в тази област защо не дадеш по-подходяща таблица?

За интересуващите се ето още информация в тази област: Разделно хранене и още една таблица за това как бързо да се ориентираме в комбинирането на храните :feel happy:

Бих помолила специалистите в тази област вместо да критикуват, да споделят професионалния си опит и да дадат линкове към правилните според тях таблици за разделно хранене. :smarty:

Аз ти благодаря за инфото.

Ако някой има някяква по - адекватна табличка или схема, моля нека я постави тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек не трябва да се ръководи твърде строго от чужди таблици. Винаги да е отворен за информация, но да не забравя, че неговият собствен организъм знае най-добре какво е добро за него. Нямам предвид вкусовите навици, а действителните потребности.

Винаги разсъждавайте. Теории има много, които в една или друга степен си противоречат. Кисело мляко с хляб. Мога да кажа в момента няколко причини, поради които тази комбинация е добра.

Преди време с учудване научих, че в млякото има повече въглехидрати, отколкото белтъчини. Хлябът също е предимно въглехидратна храна. Освен това, в друга книга преди време авторът беше определил млякото, сметаната, жълтъкът и мазнините като неутрални храни, тоест такива, които може да се съчетават с всички останали.

Другото ми съображение да приема тази комбинация като добра е, че аминокиселинният състав на тези храни се допълва до идеално съчетание, тоест заедно те са по-пълноценни, отколкото отделно. По тази причина добри комбинации са също мляко с ориз и много други между зърнени и млечни храни, дълбоко навлезли в бита и генетичната памет не само на нашия народ, но и на много други народи. Обмяната ни от хилядолетия е приспособена към такова хранене.

И последната, не по-малко важна причина е индивидуалната поносимост. Ще говоря за себе си. Никога не съм чувствала дискомфорт след приемане на макарони със сирене например, на мляко с бисквити или хляб, на мляко с ориз... Напротив - усещала съм се заредена с енергия и хубаво настроение.

Най-важно е според мене да се храни човек на спокойствие, в добро настроение, да не преяжда, да сдъвква добре храната си, да си дава нужното време за спокойно усвояване на храната.

Аз лично съм свалила много килограми по системата за разделно хранене на Харви и Мерилин Дайъмънд. Плодове и чай сутрин, въглехидратна храна със зеленчуци на обяд, ядки или мляко следобяд и белтъчна храна със зеленчуци вечер. Тази система е съобразена и с денонощните цикли на обмяна, затова се понася добре. Трудно ми беше да свикна да приемам белтъчна храна без хляб, успях някак да го заместя с варено яйце и наблягах на салатата. Тогава естествено избягвах комбинациите, за които говорих по-горе. Мисля, че не е голяма грешка да се сложи например малко сиренце на макароните, колкото за вкус и аромат и да се наблегне на сочната салата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Здравейте и от мен. Съгласна съм напълно с написаното от latina, защото същият принцип на разделно хранене (на Харви и Мерилин Дайъмънд) спазвам и аз в момента. Всичко започна с един тест за това какви храни мога да ям, който си направих след няколкоседмично спазване на режима на Д-р Дюкан, от който не се чувствах добре. Момичето, което ми прави теста ми препоръча този стил на хранене, както и книгата на Владимир Леви. Проблемът при мен е Близначеската ми буйна природа, която освен крайности не признава друго вече тридесет и няколко години. С този стил на хранене някък си успявам да вляза в златната среда, което за мен е постижение. Иначе имам доста килограми за сваляне, а освен това и се надявам да забременея скоро, та всичко това налага разумно отношение към храната и спокойствие-това ми дава разделното хранене;) Пожелавам искрено късмет на всички, които като мен са пробвали с години чудодейни и не толкова, рецепти за отслабване, повишаване на жизнените сили и възпитаване на самоуважение, докато разберат, че отговора винаги е бил в тях.

Редактирано от Сабина
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...