Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Интересни книги


Recommended Posts

Здравейте! Последната книга която чета е на Вадим Зеланд - Шепотът на утринните звезди. Много от нещата са ми познати, срещала съм ги и при други автори. Следващите, които желая да прочета са на Тихоплав. Така ви открих, за което се много радвам. Има толкова много интересни книги. Алхимика, Край река Пиедра седнах и заплаках и Дневника на един маг са ми любими.

Линк към коментар
Share on other sites

"Истинските Хора (племе аборигени) не смятат, че гласът е предназначен за разговори. Те се водят с центъра на сърцето и ума. Ако гласът се използва в речта, то човек е склонен да навлезе в дребнави, ненужни и по-малко духовни разговори. Гласът е даден за пеене, за празнуване и за лечение..."

Ей, напълно споделям гореказаното! :thumbsup: Трябва да съм била абориген(ка) в някой предишен живот. :1eye::)

Линк към коментар
Share on other sites

Днес мой приятел живеещ в Англия ми изпрати ето това с много гореща молба да достигне до колкото се може повече хора:

http://yogiaol.hit.bg/kniga2.doc

Какво мислите за съдържанието?

Eхей, ще падне работа за хакерите! :D

По-сериозно, не виждам начин да задължат хората да носят импланти, но могат да създадат сериозни ограничения за тези, които не носят.

Ай-ай, потърсих в Гугъл информация за имплантите, положението е алармиращо.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Тъжни тропици" (Клод-Леви Строс)

"Кора и ядро" (Никола Абраам & Мария Торок)

"Надзор и наказание" (Мишел Фуко)

"Мит и реалност" (Мирча Елиаде)

"Агонията на християнството" (Унамуно)

"Първата и последната свобода" (Кришнамурти)

"Мисли за Европа" (Хосе Ортега и Гасет)

"Пет морални есета" (Умберто Еко)

"Творение в черно" (Маргьорит Юрсенар)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Моля, публикувайте тук заглавията на интересни книги, които сте чели или четете и които мислите, че имат отношение към темите разглеждани в Портала. По възможност направете кратко описание на книгата и на това защо бихте я препоръчали на другите.

С Ваше позволение предлагам и аз няколко заглавия:

1."Спасеният език"-Елиас Канети. Една нова за нас гледна точка и превърнала се в ново философско виждане за живота.

2"Тайната история на човешката цивилизация/ зЗабранената археология / " с автори Майкъл Кремо и Ричард Томпсън. Противопоставяне на Дарвиновата теория за произхода на човека.

3."Пътят на Кармата" от Чарлс Брео

4."Живи отново, отново и отново " на Пат Корингтън. Пак засагаща кармичните уроци.

5."Подсъзнанието Може всичко"- Джон Кехоу

6."Изкуството да владееш себе си"- Владимир Леви

7.Лириката на Ефтим Ефтимов, Шели, Пушкин и ненадминатите български поети:Вазов,Ботев,Вапцаров,Смирненски и др.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте ,аз не искам да препоръчам книга , а по скоро да изкоментирам ,ако е възможно. Ако има някой сред вас който е чел "Наука за себереализацията" А.Ч.Бхактиведанта и Свами Прабхупада.От доста време търся събеседник с когото да коментирам написаното ,защото тази книга имаше ключова роля в завръщането ми към християнството от което се бях отрекла.След прочита и просто изтичах в църквата и си купих Библията.Сега след доста време ,мисля че нещо не правилно съм разбрала написаното в книгата и ще се радвам ,ако иам с кого да го коментирам.

Линк към коментар
Share on other sites

мисля че нещо не правилно съм разбрала написаното в книгата и ще се радвам ,ако иам с кого да го коментирам.

давай :)

мисля че ще бъде интересно и за двама ни

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря , искам първо да си изясня с правилно впечатление ли останах че т.нар. гуро ,защото аз вече не ценя особено това призвание смята себе си за последовател на всевишния на Земята?И ако е така има ли това право.Последната моя мисъл която остана в съзнанието ми след последната страница беше"Нима моето съществуване е толкова безлично и никумо не нужно?" Там през цялото време се говори за любов към бога но не тази за която се говори в Библията.Ако спазваш норми ,ако следваш закони, няма я прошката няма, няма го милосърдието.Всичко е следване или наказания.Все едно християнството през средновековието.

"Чайтанйа Махапрабху описва ,че за да постигне незамърсена любов към Кришна,човек трябва да изпълнява предано служене, т.е. Кришна съзнание .Той трябва да се занимава изключително със служене на Кришна.Най - висшият,съвършенният стадий на незамърсената преданост е човек да бъде освободен от всички материални желания, всички умствени разсъждения и всички кармични дейности.Основният принцип на незамърсената преданост е човек да няма други желания освен да стане напълно Кришна осъзнат"

Това ми звучи някак сектантско , а и е призив за отшелничество. А отшелничеството за мен е бягство . Отшелника е човек който съзнавайки слабоста си бяга от действителноста , за да не попадне в греховете които ще са пагубни за душата му ."Изключителното " служене на някого дори и на нашия Бог е някак ограничено,изобщо думата "служене"е някак смущаваща.А цялата книга е написана в този ред на мисли.

Линк към коментар
Share on other sites

с правилно впечатление ли останах че т.нар. гурy ,защото аз вече не ценя особено това призвание смята себе си за последовател на всевишния на Земята?И ако е така има ли това право.

гуру означава духовен учител. по нататък обяснявам от гледна точка на Свами Шрила Прабхупада.

В неговата терминология Гуру е учител от линията на духовните учители която се проследява до Шри Чайтания Махапрабху, индийски аватар от 16и век, почитан като инкарнация на Кришна.

Казано по-различно, Гуру е представител на земята на Върховната личност на Кришна. За да стане Гуру, той е бил последовател на Всевишния :) и успешно е преодолял илюзията достигайки до самоконтрол. До какво ниво на преодоляване е стигнал, е лична работа между Гуру и Бога. За това че той може да представя всевишния и да учи последователи, нямам съмнения. Има ученици които достигат просветление преди учителите си. В този случай учителите са инструмент. Без този перфектен самоконтрол на нивото на органите на действието обаче никой не може да бъде истински Гуру, дори да е минал през просветлението.

"Нима моето съществуване е толкова безлично и никумо не нужно?"
егото на човека е свързано с физическото тяло. Нито егото, нито това конкретно физическо тяло имат кой знае колко голямо значение за духовния човек. Когато обаче то се отдаде на Бог, то става ценно защото става като интерфейс за проява на Всевишния. Такъв момент неминуемо идва когато човек го желае и се стреми с правилни средства.

Всеки от нас е нужен, много нужен на Господа. Може за света вие да не представлявате нищо, да сте една нула, обаче за Бога сте важна единица. Само Господ, Който ви е пратил на Земята, оценява вашите страдания и следователно не трябва да се безпокоите какво светът мисли за вас; Онзи, който ви е пратил, Той мисли за вас и ви оценява. За вас е важно да имате одобрението на Бога.

Учителят

Там през цялото време се говори за любов към бога но не тази за която се говори в Библията. Ако спазваш норми ,ако следваш закони, няма я прошката няма, няма го милосърдието. Всичко е следване или наказания. Все едно християнството през средновековието.

Има прошка и милосърдие в кришнаизма. Шри Чайтания Махапрабху е велик аватар. Но нормите и законите са важни, да. Книгата е написана за западни читатели от епохата на сексуалната революция и всепозволеността. Затова нещата които Христос например не подчертава поради като цяло високите морални стандарти на евреите, при проповедта в САЩ през 60-те и 70-те години на XX век са се нуждаели от здраво натвърдване.

Но тези пправила съвсем не са трудни, когато човек прави редовно киртан на тяхната хубава музика. Учението което донесе Шрила Прабхупада е цялостно и трябва да се практикува с песни и танци за да се разбере духовната му красота. :)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

"Чайтанйа Махапрабху описва ,че за да постигне незамърсена любов към Кришна,човек трябва да изпълнява предано служене, т.е. Кришна съзнание .Той трябва да се занимава изключително със служене на Кришна.Най - висшият,съвършенният стадий на незамърсената преданост е човек да бъде освободен от всички материални желания, всички умствени разсъждения и всички кармични дейности.Основният принцип на незамърсената преданост е човек да няма други желания освен да стане напълно Кришна осъзнат"

Това ми звучи някак сектантско , а и е призив за отшелничество. А отшелничеството за мен е бягство . Отшелника е човек който съзнавайки слабоста си бяга от действителноста , за да не попадне в греховете които ще са пагубни за душата му ."Изключителното " служене на някого дори и на нашия Бог е някак ограничено,изобщо думата "служене"е някак смущаваща.А цялата книга е написана в този ред на мисли.

Общо взето в различни времена са били пращани различни Учители, за да водят хората в в дадена епоха и място. Идването на Кришна на земята се датира преди около 3000 години преди новата ера. Оттогава много неща са се променили, включително съзнанието на хората и условията на земята. Това че група хора иска да насочва хората към учения отпреди 5000 години, не значи че ние трябва да го следваме. Общо взето това което може да се наблюдава във връзка с така нареченото "Движение за Кришна съзнание" мисля че потвърждава моята теза.

Отшелничеството и напускането на света не е най-подходящия метод за духовно развитие. Според Учителя дори един чиновник на бюрото си може да работи и да се моли. Друг момент - за така наречената "маха мантра", която Прабхупад и неговите последователи насочват да се повтаря, се смята че е най подходяща за Кали юга (тъмната епоха). Обаче Кали Юга от окултна гледна точка е завършила.

На 9 март стар стил 1914 година Учителя организира молитвено събрание, на което тържествено обявява настъпването на Нова епоха в Духовния свят (Епохата на Водолея).

Следователно оттам трябва и нови методи за работа в духовния път.

Освен това във Бхагават Гита пише не само за бхакти йога, пише и за медитация и др. Според мен Прабхупад дава едно по-специфично тълкувание на бхакти йога и не случайно за някои възниква усещане на сектантство...

Доколкото съм запознат с биографията на Чайтания Махапрабху, той е имал някои мистични преживявания, но определено е имал проблеми със социалното общуване и всекидневни неща от живота. Според Учителя практичните неща са на място, и че глупав човек не може да служи както трябва. Ума трябва да се развива, а не да се...разрушава.

За мен поне, ако някой член на движението за Кришна съзнание се опита да ми продаде книга на Прабхупад(което по моя информация е много развит бизнес :harhar: ) просто тактично бих отклонил предложението, въпреки че на моменти усилията да ви приобщят към литературното наследство на Прабхупад може да са доста интензивни :D:harhar:

Редактирано от Aurel
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

искам да напиша няколко думи за книгата на Конкордия Антарова-"Два жовота".Страхотна езотерика-след прочита й се почувствах озарена,пълна с енергия.В нея има писано за Дънов,за езотериката на Толстой.Лечителят Петър Димков е неин последовател,както и на Дънов.Препоръчвам ви я!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

интересни са и няколко толтекски книги на мъдростта от Дон Мигел Руис. Едната е за "Четирите споразумения" необходими на всеки човек, другата е "Изкуството да обичаме" и за знанието като натрупване на информация у всеки след неговото раждане.

Линк към коментар
Share on other sites

Чели ли сте книгата на Борислав Русанов ''Мистерията Лим''/ http://www.geocities.com/misteriata_lim /? Ако сте я чели ,какво ви е мнението за нея?

Линк към коментар
Share on other sites

Чели ли сте книгата на Борислав Русанов ''Мистерията Лим''/ http://www.geocities.com/misteriata_lim /? Ако сте я чели ,какво ви е мнението за нея?

Искрена и автентична книга, казва всичко както го е почувствал, видял и мислил авторът.

Не са спестени и собствените негативни реакции и несъвършенства.

Книгата определено натоварва психиката.

Защо в България хората са нещастни? Защо има насилие? Защо няма чистота по улиците?

Защо в душите на хората има толкова много егоизъм, злоба и дисхармония?

Книгата ми даде ясно усещане за кризата в морала и вярата.

Какви са проблемите, желанията и психологията на хората в България.

Вероятно ще разбуни много духове и ще предизвика гневни реакции.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

И моите впечатления са точно същите. Дава много автентична картина на живота и нравите в България в момента и определено натоварва психиката.

Единствено не мисля, че ще предизвика гневни реакции - по-скоро на човек му става тъжно и тежко, а ако има желание - ще признае, че дали ни се иска или не, дали ни харесва или не, но действително така стоят нещата у нас.

Линк към коментар
Share on other sites

"Интегрална Психология" - Кен Уилбър. Има я на книжния пазар! :3d_126: Знанието е богатство!

Линк към коментар
Share on other sites

Чели ли сте книгата на Борислав Русанов ''Мистерията Лим''/ http://www.geocities.com/misteriata_lim /? Ако сте я чели ,какво ви е мнението за нея?

Изключително сериозна и разтърсваща езотерична книга! Прочитането й е истински катарзис – пречистващо и извисяващо духа преживяване. Убедена съм, че на автора му е помагано от невидимия свят, за да създаде творбата си, в която има толкова много от проблемите, които ни вълнуват и са толкова съществени – за сродните души и пророческите сънища, за болката и нейното превъзмогване, за вината и способността на човека да прости, за жертвоготовността и малодушието, за връзката между световете и за любовта, която надмогва смъртта... С тази книга сякаш авторът прегръща и дава утеха и надежда на всички, загубили любими същества. Всяка дума в нея е като прекрасна червена роза, която той е поил със сълзите си. И може би на това се дължи магическото въздействие на книгата и способността й да променя читателите. Намериш ли сили да я прочетеш ( защото не само написването, но и прочитането на книгата е истинско разпятие), никога вече не можеш да бъдеш същият...

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...