Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Само да вметна нещо - мисля също като Божидар и Дъгата, само дето те не уточняват, че такива предпоставки не се изразяват при всички хора като заекване; при други хора се проявяват по други начини.

А иначе всеки е убеден в собствената си теория. И я подкрепя, най-вече заради самия себе си, с всичките "аргументи" и "факти". До ... следващата промяна на убежденията. :) Което всъщност е чудесно - нека се развиват и доближават до истината нашите убеждения.:v:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Сега се замислям. Наистина основното при заекващите е гордостта. Трябва ли тогава да развиваме у тях самоувереност за спряване със заекването като тя само ще подхранва гордостта. Не е ли по важно смирението?!

Самоувереност, поне според моите разбирания, е именно смирение на егото и разтваряме за вярата и любовта на Селфа!

Орли, станало е объркване с отварящите и затварящи символи. Този цитат не е мой.

p.s.:

'Карма и раждане" (From Garuda Purana)

"...... who speaks lies becomes a stammerer;

who listens to lies becomes deaf. "

".... който говори лъжи се ражда заекващ, които слуша лъжи оглушава...."

"Карма и болести" - Свами Шивананда

Човешкото страдание и различност винаги си е било добра изтривалка за параноидните проекции на обществото.

Не бих се наела да коментирам хора от ранга на Свами Шивананда Сарасвати и защо той в една от книгите си е цитирал Garuda Purana.

Днес по странен начин попаднах на тази книга и преглеждайки страниците мнооооооого бързо погледът ми летеше, но се спря именно на този текст. А в този момент случайно темата бе активна...:feel happy:

Все пак тук водим цивилизован диалог за евентуални причини, обменяме идеи, мисли, наблюдения.

Само си общуваме без да слагаме щампи и диагнози, нали?

Линк към коментар
Share on other sites

Голям хаос е станал в тая тема.

В смисъл че хората които НЕ СА НАЯСНО що е това заекване-класика преобладават. Става въпрос за заекване при което хората нямат спомен от живота си когато да са биле без този проблем. Ако някой заекващ влезе в тая тема да чете и търси информация/помощ вероятността да се обърка е сериозна!

Разбира се ако има малко повече стаж в заекването като потърпевш веднага ще се усети кой е наясно що е това заекване, но ако е още едно малко незряло дете може и да се обърка и да започне да се обвинява неоснователно.....

БожидарЗим проблемите които си имал ти и които ти наричаш заекване, всъщност се заблуждаваш разбира се според мен и сигурно и според всички наясно поне малко със заекването.

Това твоето е била някаква си комбинирана не много сериозна социална фобия/тревожност, но не и заекване-класика.....даже не ми се вижда да е и това което Орлин нарича психогенно заекване. Ти нямаш разсъждения на човек който е вътре в нещата от личен опит…..

Аз не ги говоря тези неща защото съм някакъв сериозен заекващ в момента(преди години да, сега не), и за да си намирам извинения евентуално заради некадърността ми че не съм изтрила заекването на 100% от хардиска си. Ако някой пишещ в тая тема ми завърти по телефона или скайп и си поговорим ще каже какво заекване какви пет лева....няма такова нещо. И въпреки това аз съм един заекващ човек, който в 90% от говоренето няма такъв проблем изобщо. Останалите 10% на някои хора даже им хрумва че става въпрос за акцент и ме питат вие от къде сте май не сте българка, и през главата не им минава че става въпрос за остатъци от заекване. До толкова не се забелязва и много рядко че даже са ми предлагали да ставам певица преди 4 години, разбира се не ме вълнуват подобни занимания.

Тоест мнението ми и това че подкрепям мненията на Орлин..... не е вследствие за да си оправдавам някакви значително открояващи се недостатъци.....а поради чисто БЕЗПРИСТРАСТНО-ОБЕКТИВНИ НАГЛАСИ.

Ще дам пример между двама заекващи, .....защото пример между закващ и незаекващ не се схваща добре виждам

Примера е между мен и Орлин. Смятам Орлин за по зрял, осъзнат, ерудиран от мен с по здрава чувствителност и с по голям житейски опит съпоставяйки го към днешна дата, което мое мнение е лишено от каквато и да е маскираща фасада и лицемерие………абсолютно нищо нямаше да ме спре ако мислех обратното да го кажа.

Но с днешна дата при Орлин заекването е по силно от колкото при мен. Да аз не съм се срещала с него….само съм го гледала на един запис в интернет и на скоро преди 20-30 дни в предаването на Мартина Вачкова. Всъщност си говореше доста добре… ако беше някой който не знае нищо за него, можеше и да не му хрумне че е заекващ…………но моята интуиция и нюх по въпроса са много силни и преценявам че при него проблема с днешна дата е по силен в сравнвние с мен

Примера е с цел да покажа че степента на осъзнатост и индивидуалната схема на машината на чувствителността са условие ЕДИНСТВЕНО И САМО за намаляване на личната логофобия до лична/уникална/индивидуална здравословна степен, ………….. но не са условие за тотално изчезване на заекването, и не са условие за сравнения между двама заекващи кой повече кой по малко.

Както човек като се роди с да кажем кафяви очи си остава за цял живот с кафяви очи.

И за заекването от типа за който говоря е същото при голям човек, може да се работи само върху психологическата зависимост-страх, срам, вина, негативни хронични убеждения. Има нещо друго ДНК, наследственост, вътреутробна грешка ....или нещо друго от сорта...........занимаващите се професионално със заекването и като лечение и като изследване нямат точна предства със сигурност та някой пък в тая тема току що да е открил топлата вода по въппроса за произхода на заекването ЗВУЧИ ДОСТА ИНФАНТИЛНО

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

аз също съм/бях от заекващите. От тези съм при които то е възникнало между 3 и 5 години. Тоест нямам спомен някога да съм била без проблема заекване.

НЕ, не казвам че съм си излекувала заекването, и според мен заекването НЕ СЕ ЛЕКУВА, това за което Орлин говори неврологичният корен на заекването не се лекува!

Неврологичните причини които са главния проблем за възникването НЕ се лекуват, но главния проблем неврологичния създава производни/периферни проблеми.

Производните/периферните проблеми са психологичните както обяснява и Орлин - и именно те се лекуват.

В най силната фаза на моето заекване, моето лично мнение е че едно 80% е било психичен проблем и само около 20% се е дължало на основния проблем/неврологичния/

В момента мога да кожа че производната психична зависимост при мен е намалена до максимум 5%, с което за мен проблем вече не съществуува!!!

Тоест основния психично-информационен паразит който тормози заекващия е - предубеденост на заекващия че заеква и какво ще си кажат хората....и ако този паразит се унищожи в неоходимото лечебно количество УСПЕХЪТ ИДВА.. Както и при чисто органичните паразити, те си присъстват в човешкия организъм винаги, но създават проблеми само когато се наруши пропорцията полезни-вредни бактерии.

Аз също смятам че унищожаването на този паразит НЯМА КАК ДА СТАНЕ чрез дихателни и речеви упражнения, тоест чрез логопеди, курсове логита и такива подобни. Още по малко пък с лекарства! С акъла който имам в момента никога няма да посегна към Транксент, но на 19 годишна възраст съм го взела дадено ми от невролог! Спирането на Транксента ме доведе до най-тежкото ми заекване през целия ми живот........добре че продължи само 15-20 дни и после постепенно се върна в традиционните граници!

Не че не съм ходила, ходила съм като дете при логопед и съм имала в къщи от ония специалните копирани в папка упражения за четене. Но ефекта от това според моите лични наблюдения е нулев!!!

Ключът към справяне със заекването е психотерапията според мен. Не че аз съм ходила, дори и да съм искала сериозна психотерапия съществува едва от 5-6 години мисля, първите 10-15 години експериментиране и прохождане и трупане на опит на специалистите. Да е било тогава истински късмет/уцелване на чисдлата от тотото/ някой да попадне на стабилен психотерапевт. И то не психотерапия насочена специално към заекването е необходима мисля, а по принцип насочена към личността му като цяло и изграждането и. Ей това автоматично тушира заекването и го свежда до минимум!!!

Относно думите ти, маркирани в червено и подчертани от мен, бих желала да кажа, че около 30% от децата в детските градини имат речеви проблеми и огромна част от тях се преодоляват именно чрез логопедични и др. видове упражнения.

Брат ми е имал изключително тежко заекване, което е преодоляно напълно благодарение на логопед в периода 4-7 годишна възраст чрез редовни посещения и занимания у дома. Логопедката му за да окуражи стресираните родители го е давала като пример за огромен успех.

Сега в детските градини и в различни общински центрове има логопеди и техния труд и всеотдайност заслужават уважение!

Относно причините за заекването - ами щом науката още не ги е изяснила, значи ние тук :rolleyes:тези дни :rolleyes:едва ли ще ги разберем...:feel happy:

И определено всяка гледна точка има право на съществуване щом не се натрапва насила на никого, та макар и да не е много 'его'-угодна...

Явора,

а мислила ли си на напишеш статия (брошура, книга) за това как си преодоляла заекването си?

Това може да се окаже полезно и вдъхновяващо за хората, които се борят с този проблем.

Разбира се ако има малко повече стаж в заекването като потърпевш веднага ще се усети кой е наясно що е това заекване, но ако е още едно малко незряло дете може и да се обърка и да започне да се обвинява неоснователно.....

Едва ли в този форум може да попадне дете, още повече малко и незряло.

Различните гледни точки не са обвинения, а друг поглед и всеки сам е отговорен за интерпретацията му.

Този форум е за взаймопомощ, а не за критикарстване, нали?

Има нещо друго ДНК, наследственост, вътреутробна грешка ....или нещо друго от сорта...........занимаващите се професионално със заекването и като лечение и като изследване нямат точна предства със сигурност та някой пък в тая тема току що да е открил топлата вода по въппроса за произхода на заекването ЗВУЧИ ДОСТА ИНФАНТИЛНО

Божо, тези думи не са твои, но доказват, че си написал правилни идеи...

Неврологичните причини които са главния проблем за възникването НЕ се лекуват

Орлине, този цитат не е твой, но позволи ми, моля да те попитам -

в колко процента има доказано неврологични причини?

И до колко те могат да се израстнат с възрастта или да се повлияят от алтернативни практики (хомеопатия, йога, прана лечение)?

Според най-новите данни мозъкът активно се развива поне до 30-годишна възраст => следователно има надежда!

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

Не бих се наела да коментирам хора от ранга на Свами Шивананда Сарасвати и защо той в една от книгите си е цитирал Garuda Purana.

Все пак тук водим цивилизован диалог за евентуални причини, обменяме идеи, мисли, наблюдения.

Само си общуваме без да слагаме щампи и диагнози, нали?

Аз пък се наемам да го коментирам. Шивананда е живял преди доста време. Това, че е правил кариера в областта на гуру професията, която си има определена джоб дескрипшън, не го прави автоматично специалист по въпроси, от които си няма представа. Моите уважения към него - аз самия доста време съм се занимавал с йога школи от неговата линия. Оценявам приноса му в полето на самопознанието, но не възвеличавам никого излишно. Религизоните идеи, заложени в древните текствое, са чудесни в известна тяхна част. Но са и силно преплетени с когнитивни инструменти за манипулация на съзнанието на масите, идващи и от самите автори на текстовете и от редактиралите ги.

Относно думите ти, маркирани в червено и подчертани от мен, бих желала да кажа, че около 30% от децата в детските градини имат речеви проблеми и огромна част от тях се преодоляват именно чрез логопедични и др. видове упражнения.

Брат ми е имал изключително тежко заекване, което е преодоляно напълно благодарение на логопед в периода 4-7 годишна възраст чрез редовни посещения и занимания у дома. Логопедката му за да окуражи стресираните родители го е давала като пример за огромен успех.

Сега в детските градини и в различни общински центрове има логопеди и техния труд и всеотдайност заслужават уважение!

Аз също смятам, че логопедичните техники имат мястото си. Когато социофобията е изчистена, единственият начин за повлияване на невралната база на заекването си остават тези техники. При мен работят добре. Основните, които вършат работа, са няколко, а всички се автоматизират като нов речеви навик на говорене. Малко по-мелодично, леко по-бавно, думите се сливат леко напевно, удължава се ударената гласна, издърпва се при нужда, вместо да се повтаря...Когато се практикуват нарочно в кабинетни или домашни условия, техниките с еправят нарочно много усилено, а в реални условия незабележимо.

Относно причините за заекването - ами щом науката още не ги е изяснила, значи ние тук :rolleyes:тези дни :rolleyes:едва ли ще ги разберем...:feel happy:

И определено всяка гледна точка има право на съществуване щом не се натрапва насила на никого, та макар и да не е много 'его'-угодна...

Дъгата, някои мнения относно заекването много приличат на 'гонене на вещици". Защото ако при отрязан крак причините са видими, при заекването отрязаните невронни нишки не са - затова то е много удобна мишена за проекции на човешки слабости, за стигматизираното превръщане на заекващите в изтривалка на нечии ирационални проекции. Ако имаме дете с церебрална парализа, виждаме нещата външно и разбираме. Можем ли метафорично казано, да 'вдигнем камъка" на проективните си умозаключения, идващи от невежеството ни и да го хвърлим върху тези деца и възрастни? По-трудно ни е - защото проблемът там е видим! При заекващит еобаче невралните дефицити са вътре и не се виждат. Затова народопсихологията на невежеството често приписва какви ли не умозаключения за този проблем, които са наистина далеч от причините и решаването му. А понякога решаване не е нужно на сто процента. Понякога може би заекването е избор на душата и в зависимост от следването на пътя и, то може да намалее силно. Аз така го чувствам, знам че при мен поне е така. Съзнавам колко много добри качества ми е дало заекването - какъв силен водач е било през годините. Сатурнов, но силен! Писал съм за това в тсатиите си. Ако някой желае да направи сериозно коментари, вместо пренос на ирационални вярвания, може да ги прочете -има линкове към тях по-нагоре в темата.

Едва ли в този форум може да попадне дете, още повече малко и незряло.

Различните гледни точки не са обвинения, а друг поглед и всеки сам е отговорен за интерпретацията му.

Този форум е за взаймопомощ, а не за критикарстване, нали?

Напротив! Пишат ми деца на по 12-15 години, които са чели този форум и след някои от мнения като тези от по-горе, са изпаднали в отчаяние. Форумът е четен и като се кликне дума заекване в гугъл, излиза. Дъгата, познаваме се от 15 години и знаем, че и двамата сме точни хора. Никой не критикува никого. Но в България относно заекването съществуват всякакви абсурдни мнения - затова има нужда от яснота по въпроса. Нима ако темата беше за болестта лупус или за епилепсията нямаше да се вслушаме в научните изследвания по въпроса? Свободните разсъждения са нещо чудесно разбира се, но ако се правят въз основа на непознаване на фактите около разискваното, често се получва стигматизиране. А именно от това заекващите нямат твърде голяма нужда !

Неврологичните причини които са главния проблем за възникването НЕ се лекуват

Орлине, този цитат не е твой, но позволи ми, моля да те попитам -

в колко процента има доказано неврологични причини?

И до колко те могат да се израстнат с възрастта или да се повлияят от алтернативни практики (хомеопатия, йога, прана лечение)?

Според най-новите данни мозъкът активно се развива поне до 30-годишна възраст => следователно има надежда!

Сигурно има надежда. Винаги има, докато сме живи! За мен лично целта ми обаче не е лиспата на заекване, а наличието на хармонична личност! С течение на времето в последнит егодини изминах огромен път в развитието на личността си, а оттам и заекването ми става все по-спокоен фактор, вс епо-добро куче приятел (за което писах по-горе).

Линк към коментар
Share on other sites

Пишат ми деца на по 12-15 години, които са чели този форум и след някои от мнения като тези от по-горе, са изпаднали в отчаяние. Форумът е четен и като се кликне дума заекване в гугъл, излиза.

Орли, ако моите мнения нямат място в тема ти давам право като модератор да ги редактираш/триеш.

Съзнавам, че е отговорно да се пише в интернет пространството, но ако всички теми се стремим да ги пишем като рекламите (т.е. тествани с аудитория от 12-годишни деца) .... ... ...

Искрено вярвам, че учениците, които са стигнали до този форум ще прочетат достатъчно и ще си направят правилните изводи, още повече, че може да се свържат с такива прекрасни хора като екипа терапевти от форума.

:3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

Хей, Дъгичке, поздрави и целувки! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

...

техниките с еправят нарочно много усилено, а в реални условия незабележимо.

...

При заекващит еобаче невралните

С течение на времето в последнит егодини изминах огромен път в развитието на личността си, а оттам и заекването ми става все по-спокоен фактор, вс епо-добро куче приятел (за което писах по-горе).

Интересното е, че заекването се изразява не само при говорене. Забелязали ли сте, че при заекващите хора, се наблюдава ето такова залепяне на последната буква от думата за следващата дума, каквито примери съм извадила от последния пост на Орлин.

В тази връзка, аз, без да познавам Явора, бих казала, че тя наистина няма забележимо заекване. Въобще, измежду пишещите във форума, само при няколко човека го забелязвам това.

Предпоставките за заекване, които разбуниха духовете (и които между другото не са само тези, но сега е късно, друг път ще пиша по-просторно), засягат по принцип 5 чакра и заекването е само един от видимите, и бих казала от редките, резултати. Много по-често например човек реагира с обикновена ангина и други по-леки или по-тежки заболявания на гърлото - фарингит, ларингит, дифтерит и др.п., които обаче са чести, повтарящи се.

Опа, разширихме кръга на обидените и засегнатите:P .

Шегувам се, разбира се.

И аз като Дъгата, искам да подчертая, че нямам за цел нито да очерням някого, нито да го набеждавам за еди какъв си, нито да стресирам когото и да било. Аз лично си имам достатъчно кусури, за да ми е цел и удоволствие да се занимавам с нечии други. А и това, което споделихме като наблюдения и хипотези относно заекването, аз лично не го възприемам в негативен план относно заекващите хора.

За протокола по данни на моите родители аз също съм заеквала като малка, но самата аз не помня това (била съм на 2-3г. някъде), но затова пък прекрасно си спомням периода с честите ангини от малко по-късно :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Това за първи път го научавам. Не знаех, че се проявява в писането. Но иначе всеки може да започне да заеква в определен период от живота си, ако е подложен на стрес.

Линк към коментар
Share on other sites

Кои заекващи хора? Моята процедурна памет може ли да послужи за каквито и да е заключения, без това да бъде скачане към тях с пожелателно мислене и никаква връзка с обективността на феномена? Къде са научните изследвания и статистиката? Аз имам такъв навик, да - не съм забелязъл други заекващи да го имат. А си пиша с такива! Много лесно е да слагаш телета под вола, наистина, особено когато наоколо ти прехвъркат чакри и спекулации на базата на други спекулации.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Дриада

Имам близки с подобни проблеми, които са прекрасни хора, приятели.Надмогнали веднъж това явление те са се реализирали в обществото, и са много чувствителни и състрадателни хора.Всяко изпитание в живота на човек идва да го преодолее и да разгърне своя потенциал като Христова душа.Най- близката ми приятелка е такъв човек, просто я усещам като духовен учител, раздава се на хората .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Позволявам си да ви препоръчам да изгледате търпеливо английския филм "Речта на краля".

Това е филм за преодоляване на недостатъците, за стремежа към самоусъвършенстване, за поемането на отговорност, за това да изпълниш дълга си като крал, да съобщиш тежки новини и решения пред гражданите на Великобритания. Да преминеш от отношението към човека срещу себе си от позицията на владетел към отношението на респект към учителя си, дори той да няма формалната педагогическа или медицинска квалификация, да му се довериш, да се учиш, да бъдеш на висотата, която се очаква от теб. Да се научиш да говориш на хората по начин, който да е кралски, ораторски, но - и по човешки въздействащ.

Филмът “Речта на краля” – The King’s Speech – получи 4 от 12-те номинации на “Оскарите”. Определен е за филм на годината за 2011 г. Има 7 отличия на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

 

Видео, в което говоря за заекването на семинар на сдружение за инициативи по заекването. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...