Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е такт и толерантност?


Аделаида

Recommended Posts

Има ли вече такива качеста като такт и толерантност в хората?

Отварят ли ни вратите по лесно към човешката душа или когато някой ги има и ги проявява, хората се чувствата сякаш малко преиграваш...?

Умение ли е проявата на тези качества или част от характера на индивида?

Не мислите ли, че конакта с човек, който ги проявява е по лесен и плавен и защо като, че ли ни е трудно да ги показваме в последно време???

Стремите ли се към такт и толерантност?

Редактирано от adelaida
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мисля, че това са начални стъпки към ново съзнание и към Любовта.

Тактичният и толерантен човек не навлиза в чуждо пространство, предпочита добрия тон.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: Защо винаги толкова се радвам на темите с "добри думи"?

Много интерсни въпроси - благодаря, Аделаида!

Според моя опит в общуването с хората - съзнавам, че професията ми ограничава кръга и ситуациите - много, бих казала все повече хора проявяват такт в отношенията си. Грубостта, небрежният тон, остротата вече са на изчезване - май ставаме европейци.

Друг е настина въпросът дали и кога са искрени и естествени и кога са показни, преиграни и користни. Аз лично предпочитам да приема и последните с одобрение и доверие - надвам се, че един ден от преиграни и неискрени постепенно ще станат навик и 100 пъти повторената временна лъжа току-виж някой ден стане истина.

Колкото до толерантността - не съм чак толкова оптимистично настроена. Все пак зависи какво разбираме под толерантност и границите и. За мен лично тя означава да оставям свободни хората да разсъждават по начин съвсем различен от моя. За съжаление традициите на нашето възпитание в семейството и училището по-скоро налагат "правилно" мислене и поведение и санкционират различните... Не можем да очакваме някой да прояви толерантност към другите, ако към него никой не е проявил такава - той няма представя какво означава това...

Толерантност, обаче, за мен съвсем не означава да допусна когото и да било да ограничава или оказва насилие или манипулации на моята свобода. В такива случаи казвам - да, разбрах те, но ще помисля сам и ще постъпя както на мен ми е спокойно, ти постъпи както на теб ти е спокойно. ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Ако човек успее да прозре, че съществуването му е ограничено от съществуването на другите, ще разбере, че свободата му се намира в тези граници и желанието му да ги прескочи отразява негативност от страна на околните.

Свободата и толерантността са своеобразна проекция на личната отговорност към себе си и околните. Немислимо е човек да се стреми към свобода, ако не осъзнава в цялост искреното си отношение към себе си.

Неизменният стар въпрос, игнориращ всички останали (въпроси): кой/коя съм аз и защо съм такъв/такава?

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Ако човек успее да прозре, че съществуването му е ограничено от съществуването на другите, ще разбере, че свободата му се намира в тези граници и желанието му да ги прескочи отразява негативност от страна на околните.

Да така е!

Немислимо е човек да се стреми към свобода, ако не осъзнава в цялост искреното си отношение към себе си.

И тук съм съгладна.

Неизменният стар въпрос, игнориращ всички останали (въпроси): кой/коя съм аз и защо съм такъв/такава?

Този въпрос вечно ще стои пред нас...

Искам да попитам. Когато някой се опитва да навлезе грубо в или не чак толкова в личното ни пространство и се опитва да ни моделира, да изчерпва енергията ни и т.н. какво правим тогава?

Говоря по принцип!

Линк към коментар
Share on other sites

Ами по принцип може да се прочете например темата за енергийния вампиризъм и да се помисли за изработване на някакъв вид лична защита. Но винаги следва да се отчита, че нещата се развиват на принципа: "Каквото повикало, такова се обадило."

Линк към коментар
Share on other sites

Ами по принцип може да се прочете например темата за енергийния вампиризъм и да се помисли за изработване на някакъв вид лична защита. Но винаги следва да се отчита, че нещата се развиват на принципа: "Каквото повикало, такова се обадило."

Да, благодаря! И, за другото си права :) , но и някои неща ни спохождат, за да научим нещо, да изработим някои качества.Има хора и ситуации които ни се случват хей така, изневиделица :) - поговорка:"Де го чукаш, де се пука" :) . Което ме навежда на мисълта, че всичко това е свързано с кармата, може би има неща които са се случили в миналото, в някой друг живот, и сега трябва да бъдат изчистени :) .

******************************************************************************

Започнах темата. Точно от това имах нужда - благодаря :thumbsup2:

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

Във тази връзка ще ви разкажа една малко комична ситуация, която ми се случи наскоро в един автобус. :dancing yes: Бяхме аз, дъщеричката ми , сестра ми и племенницата ми, качваме се в един автобус, в който няма много свободни места, по точно са разпокъсани. И докато чаках дъщеря ми да влезе на вътрешната седалка, една на пръв поглед скромна госпожа буквално ме сръга, бутна ме , вмъкна се преди мен и извика и сина си да седне до нея! :3d_001: В първия момент бях като цапната с мокър парцал, но после се възмутих! Никога не ми се беше случвало подобно нахалство! Наложи се четирите да седнем заедо на две седалки,/ добре че сме слабички :P /. Може би защото никога не съм постъпвала по този начин и за това не съм очаквала че хората може да постъпват така. Колко наивно нали! После се замислих защо точно на мен се случва това! Да не би да е някакъв вид проверка, а аз не я издържах и излязох от равновесие?! Вие как мислите?

Принципно съм на мнение, че човек винаги трябва да бъде толерантен към другите, дори и да не му отвръщат със същото. Ето го отговора на въпроса ми!!! Къде беше моята толерантност! Както казва Лагорда, може би някои неща ни спохождат за да ни научат на нещо, за да изработим някои качества.

Линк към коментар
Share on other sites

Във тази връзка ще ви разкажа една малко комична ситуация... В първия момент бях като цапната с мокър парцал, но после се възмутих! Никога не ми се беше случвало подобно нахалство! Наложи се четирите да седнем заедо на две седалки,/ добре че сме слабички :P /.
:3d_146:

Може би защото никога не съм постъпвала по този начин и за това не съм очаквала че хората може да постъпват така. Колко наивно нали! После се замислих защо точно на мен се случва това! Да не би да е някакъв вид проверка, а аз не я издържах и излязох от равновесие?! Вие как мислите?
Няколко подобни случая с мен като ученик и студент в България :)

1. Качвайки се в атобуса изглежда съм прередил семейство на средна възраст защото мъжът ми каза да спра да се бутам, а жената - че щом е говедо да се бута. С натъртване, още веднъж - "щом е говедо". Не отговорих.

2. Отваряйки вестник съм го допрял до главата на ~50 г. мъж с внушително телосложение, също като мен ходил рано на басейн. Обръщайки се той ми направи културно забележка, извиних се и се отдалечих, след което чух доста неприятен епитет изръмжан под нос.

в Индия

Пътувахме с други йоги европейци в претъпкан влак когато нашият домакин който ни придружаваше влезе в разправия за нашите места във влака с местен човек. Настана олелия и едва ли не щеше да се стигне до бой. Погледнах човека и го помолих учтиво да се успокои. Всичко се оправи веднага.

На запад

Отидохме с един приятел да играем бридж в един клуб. Направих анонс който подведе партньора ми и нашите съперници и те изпуснаха добър контракт. Възрастната жена вляво от мен ме попита откъде съм и като чу "България" язвително подхвърли че това не е цветът на Европа.

Захилих се най-сърдечно в лицето и. Че като се засрами, чак на мен ми стана мъчно за нея.

Принципно съм на мнение, че човек винаги трябва да бъде толерантен към другите, дори и да не му отвръщат със същото. Ето го отговора на въпроса ми!!! Къде беше моята толерантност! Както казва Лагорда, може би някои неща ни спохождат за да ни научат на нещо, за да изработим някои качества.

Да, съгласен съм. Точно в това е смисълът на тези ситуации.

Линк към коментар
Share on other sites

Принципно съм на мнение, че човек винаги трябва да бъде толерантен към другите, дори и да не му отвръщат със същото. Ето го отговора на въпроса ми!!! Къде беше моята толерантност! Както казва Лагорда, може би някои неща ни спохождат за да ни научат на нещо, за да изработим някои качества.

Да, съгласен съм. Точно в това е смисълът на тези ситуации.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Що е отговорност?

Какво е толерантност?

Има ли постигане без страдание?

---

Ако отговорните модератори вникнат в смисъла на въпросите и не им отрекат правото да съществуват - оооооооооо, ще научат много. Ама, много. Добре дошли! Непознати приятели. Нека някой каже, че тук цензура няма и че никой не й обръща внимание. Ама, да го каже!

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Можем ли какво?????

Ох, що за нелогично формулирана тема! Ако ти беше Самюел Бекет или Йонеско, щях да те разбера, но ти не си.

За мен темата е абсурдна.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки един форум е като проекция на самия живот

съответно с дадена насоченост .

Обикновенно човек какъвто е в живота е такъв и във форумите е не за абсолютно всичко.

Ще отговоря за мен какво са откъм форум

по първия въпрос ако има правила трябва да се спазват от всички

Всеки пишейки трябва да има отговорноста да не ги нарушава.

Толерантноста -изслушване и неналагане на своето ,а само излагане на своята гледна точка

... правене на изводи и броене до десет преди написване на остър отговор т.е уталожване на моментната емоция.

По третия въпрос отговорям така нищо значимо не се постига лесно

винаги има трудности.

Ако отговорните модератори вникнат в смисъла на въпросите и не им отрекат правото да съществуват - оооооооооо, ще научат много. Ама, много. Добре дошли! Непознати приятели. Нека някой каже, че тук цензура няма и че никой не й обръща внимание. Ама, да го каже!

Цензурата ... хехе защо ли в които и един форум все се опира до нея

ако човек е достатъчно изобретателен и надарен с дар слово винаги може да я заобиколи

а дали я има ДА и тук я има <_<

Всепак и модовете са хора и ако не направят точната преценка според правилата на даден форум и хоп цензура.

Ако е насочена цензура вече е друга тема има я и тук , но тя е с написването на правилата за което

никой няма право да се сърди според мен ами просто да не влиза .

Линк към коментар
Share on other sites

Можем ли какво?????

Ох, що за нелогично формулирана тема! Ако ти беше Самюел Бекет или Йонеско, щях да те разбера, но ти не си.

За мен темата е абсурдна.

Абсурдно може да бъде твоето отношение, твоят избор - и то, винаги в даден мометнт. Е, и? Стига показва колко мното си чела. Отдавна, много отдавна, преди да се родиш - всички знаят, че си брилиантна. Защо?

Защото ПРОМЯНАТА е основен Закон на Съществуването - посоката всеки я избира сам. И всички ние виждаме нещата различни в различните моменти на реалното ни възприятие. Ти си жива илюстрация на предното. Оспорвай, щом искаш.

Животът е вечно променяща се Река. Да преоткриваме красотата или досадата на собственото си съзерцание, любов и деятелност, зависи от нас самите. Ти за каква логика питаш? За онази, към която се придържаш и те прави щастлива ли? Любовта и животът не са логични. Що се дразниш? Ти не обичаш да се дразниш, май - ти обичаш да си удовлетворена. Или сгреших?

И какво попита, всъщност?

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Аз нищо на никого и на нищо не искам да забранявам. Не ми се понрави думата забрана в заглавието на темата. Не зная какво е имал предвид автора, може би се закача с модераторите по повод някои забрани.

И все пак - на гости сме, както във форума, така и на този свят. Освен това, както споменава bee bg доброволно сме се регистрирали тук.

А що се отнася до скуката, може би този форум би могъл да бъде и малко по-истински, по-жив, а това, естествено, зависи от участниците в него. А как да стане това - ами точно като не се брои до десет. Броенето ми напомня минутите преди излизането на сцената и времето за поставяне на маска на лицето някъде из гримьорните на актьорите и из кулоарите. А на бек стейджа скука няма, там е истинската игра - играта, наречена живот. :)

Линк към коментар
Share on other sites

А що се отнася до скуката, може би този форум би могъл да бъде и малко по-истински, по-жив, а това, естествено, зависи от участниците в него. А как да стане това - ами точно като не се брои до десет.

Да но така ще стане истинска ''революция'' Пък и темите някакси предразполагат за по-умерени постове .

Има форуми в които имат точно обратния проблем на този прекалено много емоции и ''живот''

а са изпразнени откъм смисъл <_<

Най-добре е златната среда ,тук в този форум за малко да я има можеби в бъдеще форума ще се развива към по- добре .

Линк към коментар
Share on other sites

А що се отнася до скуката, може би този форум би могъл да бъде и малко по-истински, по-жив, а това, естествено, зависи от участниците в него. А как да стане това - ами точно като не се брои до десет.

Да но така ще стане истинска ''революция'' Пък и темите някакси предразполагат за по-умерени постове .

Има форуми в които имат точно обратния проблем на този прекалено много емоции и ''живот''

а са изпразнени откъм смисъл <_<

Най-добре е златната среда ,тук в този форум за малко да я има можеби в бъдеще форума ще се развива към по- добре .

Революциите не са лошо нещо. Предизвикват се, знаете как - от невъзможността за съществуване на старите модели. В този смисъл смяната на нещо старо и изтъркано с нещо ново ще поддържам винаги. А на когото му е добре да се влачи по спокойствието на течението, нека - както му харесва. Водата, обаче, е най-чиста откъм извора, от към горното течение, където ври и бушува, неутежнена от всякакви наноси.

Форумът би могъл да бъде и по-истински, зная го!

Линк към коментар
Share on other sites

Пък и темите някакси предразполагат за по-умерени постове

Щооооооооооооооооо?

Как защо ?

Донякъде заради правилата с които всеки се е съгласил влизайки тук .

Аз мисля ,че това е една от причините .

Друга няма много теми за живота(реалноста) , но това е нормално щом е форум за духовно развитие

макар че си е взаимносвързано ...

За мен лично не ми е скучно всеоще защото съм отскоро и има доста да чета из форума

но откъм дискусии наистина си малко скучничко доста трябва да се съобразява човек

диалога малко губи ...

Линк към коментар
Share on other sites

Странна е тази тема, аз не намирам, че тук е скучно. Е, на един консуматор може и да му е скучно, но на него трябва да му предоставяш непрекъснато разнообразие - той всичко поглъща, затова все нищо не му достига, от нищо не е доволен, все търси нещо ново. Пък на мен разнообразната форма на нещата не ми е достатъчна - тук под форма имам предвид пищните семантично натоварени изрази, но изпразнени от съдържателна полезност или красивата, но лекомислена одежда на интелектуалщината /ако има такава дума/ или думите-неща, в които има игра, без да ти става весело.

Плюс това, намирам, че хората тук са доста интересни и откровени, но културни. Между някои от нас прехвъчзт искри, но участвам в това тъкмо защото ги харесвам, а не защото се заяждам. Да не говорим, че нивото е доста високо и като че ли говорейки си тук можеш и да се променяш към по-добро или дори да се образоваш по някои въпроси. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми става скучно когато започнат поучаванията. Това е липса на толерантност.

Отговорноста е свързана с толерантността и с усилието да броим малко повече от 10 за да осмислиме това което ще напишем.

Какво се постига без усилие и без страдание?

Линк към коментар
Share on other sites

Странна е тази тема

Ирена, темата не странна. Може би, ти си странна.

----------

Оооо - я, стига - кой може да ме научи да живея като щастлив човек или нещастент такъв ако не Онзи, Който ме обича? Няма друг въпрос.

Господи, какво искаш от нас, че да проговориш. Аман от тоя зор.

-----------

Няма да си поправям правописните грешки - така стана.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям Ирена, аз не намирам форума за скучен, още по-малко за умиращ. Лично за себе си намерих и продължавам да намирам много ценни неща, които ми помагат в собственото развитие, върху които размишлявам и определено тук има много интересни и извисени хора, които не бих срещнала другаде в ежедневието си.

Е, нормално е по това ваканционно време по-малко хора да участват, в сравнение например преди 2 месеца.

Обаче aorhama зададе 3 други въпроса, на които кой знае защо никой не обръща внимание. Според мен той с формулировката на темата искаше само да ни подпали фитила :D и да ни даде летящ старт за трите по-сериозни въпроса. Ама нещо не се получава...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...