Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Иво

Бъдещо развитие на сайта. Финансиране. Идеи?

Recommended Posts

Да, реално можете да ползвате еднакво и двете сметки - според това коя от банките ви е по-удобна. Първа грижа ще бъде плащането за хостинг естествено, останалте стредства ще формират някакъв резерв и ще се ползват за развитие на сайта.

Имате възможност да превеждате суми по следните пътища:

- с платежно нареждане от офис на избрана от вас банка; В случай че ползвате банката при която са открити сметките - ОББ или ПИБ - таксите за превод ще са минимални.

- чрез e-pay.

Съответно най-късно до месец след превода ще можете да видите вашите инициали, дата на превода и сумата на определено за целта място в Портала. Моля, ако желаете да извършите превод и имате нужда от допълнителна информация, не се колебайте да се свържете с нас.

Сподели това мнение

Чета чета и виждам, че един от проблемите за финансиране на сайта е хостинга. Не може ли да се ползват някои от безплатните уеб хостинги? Такива например има ето тук:

http://www.free-webhosts.com/free-web-hosting.php

Естествено хостинга е само един от проблемите.

Сподели това мнение

Мисля, че на касите на ОББ могат да се внасят пари направо с вносна бележка, която служителката в банката има задължение да попълни вместо вас, вие трябва да й дадете само IBAN-а на получателя. При така направена вноска няма такса за превод. :) Лично аз още в понеделник ще преведа малко пари за хостинг, защото и аз предположих, че там са ви по-належащи нуждите. По другата сметка малко по нататък. Успех!

Редактирано от Диана Илиева

Сподели това мнение

...Не може ли да се ползват някои от безплатните уеб хостинги? ...

Ценовият план на хостинга на Портала е оптимален към момента. Това значи, че не съществува начин, чрез който да осигурим приемливо за потребителите и за нас качество на по-ниска цена. Безплатен хостинг не е работещ вариант в никакъв случай. Не е подходящ и стандартен shared хостинг поради чисто технологични причини. За да установи това, Екипа на Портала - съставен от специалисти в пбластта - е употребил наистина много време и усилия за проучвания и реални тестове. :3d_167:

Хостинг - планът е оптимален, защото в момента ползваме една от най-евтините и с добро качество за България услуги, предлагаща пълен контрол върху сървъра ни - нещото без което твърдо не можем. Имаме възможност да заявяваме и заплащаме точният обем ресурси, от които действително се нуждаем. Ето защо нито лев от месечната такса не отива напразно. :3d_125:

Ако някой се интересува от повече детайли, моля да ми пише ЛС или мейл за това, и аз ще задоволя всяко любопитство в тази област :)

Смятам, че това решение ще бъде достатъчно за близките години. Съществува и вариант за ползване на собствен сървър. Това ще позволи много повече музика, филми и по-добри услуги за всички нас. Бъдещето ще покаже кога този вариант ще стане нужен и ще може да бъде реализиран, за момента не е на дневен ред.

Сподели това мнение

Сложихме отчет за даренията преди известно време, както бяхме обещали. Засега даренията ползваме единствено за покриване на хостинга - абсолютния минимум необходим за съществуването на сайта. Програмиране, сървър администраиця, поддръжка на форумите и сайта не ги включваме.

Бихме искали също в един бъдещ момент да обявим различни подпроекти към портала. Всеки да има нужда от определен бюджет, план за реализация, отговорник и екип. Когато се съберат нужните средства за изпълнение на проекта, той стартира и се изпълнява. Проектите могат да бъдат не само ориентирани около портала и интернет, но и например срещи наживо. Може да се организира среща на живо в някакъв курорт с организиране на присъствието на подходящи лектори и време за опознаване. Други възможности са например екологични подпроекти - засаждане на дръвчета, чистене. Или пък - благотворителни подпроекти. Има безкрайно много възможности стига да имаме желание, време и възможност.

Това са само някои идеи. Ще видим как ще потръгнат. Ако имате конкретни предложения, пишете ни.

Редактирано от Иво

Сподели това мнение

Много ми харесва идеята за засаждане на дръвчета! :thumbsup2:

Сподели това мнение

Guest Мона

Проектите могат да бъдат не само ориентирани около портала и интернет, но и например срещи наживо. Може да се организира среща на живо в някакъв курорт с организиране на присъствието на подходящи лектори и време за опознаване. Или пък - благотворителни подпроекти. Има безкрайно много възможности стига да имаме желание, време и възможност.

Ето това е една наистина чудесна идея. Семинарите и срещите на живо са много по-плодотворни и творчески, отколкото тези във виртуалното пространство.

Сподели това мнение

Супер. Значи решено. Орлин се заема с организацията по засаждането. Мона - ти с организацията за среща на живо.

Аз съм за! :thumbsup:

По-нататък ще обавим и виртуалните проекти.

Разбира се, все още остава нерешен въпроса с приходите и финансирането на сайта и подпроектите, които ще обявим. Все още смятам, че даренията са временно решение само. Това е мое мнение разбира се, може и да не съм прав.

Сподели това мнение

Иво, братче - ако се заема, ще го свърша! :thumbsup2:

Дайте идеи - къде да садим, какви дръвчета, откъде да ги набавим и кога да стане всичко? Аз съм за. Знам един разсадник на околовръстното в София - 111 минава покрай него - има дръвчета - борчета например! Обожавам градинарството, земеделието по принцип и природата, както и работата в природата с растенията!!!

Това лято още не съм твърдо планирал дали ще съм във Варна, на златните,з а да работя или ще съм в София - пак за да работя! Не зависи всичко от мен, затова изчаквам. Ако съм в София, можем да засадим цяла гора! Писах го току що на шега, но - сериозно, бях чел разказ за възрастен човек, който почти не говорел. Заниманието му било да сее дървесни семена. Човекът обичал прородата - бл мног омъдър! 20 години след като си отишъл, цялата местност бил апревърната в жива божествена гора! Да бъдеш посредник на живота - това е велико! Ом Намаха Шивая!!! :sorcerer::thumbsup::thumbsup2:

Сподели това мнение

Guest N_Damianov

Здравейте!

Едно малко предложение и от мен.

Тъй като и аз подкрепям идеята сайта да бъде изцяло некомерсиален т.е. без такси,абонаменти и други предлагам да се открие отделна тема примерно "ПРЕДСТОЯЩИ МЕСЕЧНИ РАЗХОДИ" в която в края на всеки месец модераторите да публикуват предстоящите месечни разходи и нещата да се оформят в три графи :

1.Належащи месечни разходи за месец ....- включват се цената на хостинга и други неща ,без които сайта не би могъл да съществува.

2.Поддържащи месечни разходи за месец ....- относно набелязани проекти,които ще подобрят работата в сайта и ще обогатят общуването тук !

3.Равносметка от изминалият месец ....- приходи и разходи и какво е свършено по проектите от изминалия месец ,като се споменават и списък с дарителите.

Убеден съм ,че пари ще се намерят за ВСИЧКО стига да има прозрачност и целите да са достатъчно възвишени и стойностни ! :)

Поздрави и успех !

Редактирано от N_Damianov

Сподели това мнение

Здравейте,

Чудя се по какъв начин да започна да пиша... На база всичко прочетено досега.../не бях влизал никога в темата за финансиите.../

За съжаление опираме до едно необходимо зло - парите/ перефразирам Макиавели.../

От отчета, който видях нещата стоят много добре... За 10 месеца - около 3000 лв. в плюс... Налични...

Виждам, че някои от разходите може би са по-ниски от пазарната им стойност... Но и дарителите си ги бива...

В този ред на мисли не виждам никакъв финансов проблем за форума...

От горното излиза, че разходите на сайта/форума на месец са около 170-180 лв. Средно около 2100 лв. на година... При положение, че сега има 3000 лв. това означава, че сайта в този си вид може да издържи още година и половина без никакви дотации, дарения и т.н. /и без промяна в пазарната конюнктура в IT сектора естествено/

Може би нещо ми убягва - ще бъда благодарен, ако ме подсетите...

Сега, друг е въпроса за какво стигат тези 170-80 лв. месечно... Според мен за нищо... Софтуер и хостинг... А хората? Утре ще се сменят машини и т.н.

Вариантите, които виждам за издръжка на сайта/форума са следните:

1. Дарения - един несигурен и относителен резултат...

2. Търговска дейност - извършвана от сайта/форума и форумците... Изкарват се пари, сайта няма финансови проблеми, а и форумците печелят...

3. Услуги от страна на форумци, които могат да спестят пари... Пр. Някой от нас урежда хостинга да не е 93 лв., а 52 лв. ... И т.н...

4. Реклама - звучи ми най-зле... Като доходи... Ще трябва да се правят компромиси с ценностите и морала на форумците и на сайта... /Имам идея и за това - да се докарат добри пари, но нямам желание... А и няма да го направя/

А администраторите и модераторите също са хора като нас - с проблеми, усещания, ангажименти... Те го правят безплатно за нас... Това е работа... Колко от нас работят безплатно...

И ние трябва нещо да дадем...

Вариантите, които бих подкрепил са: т. 1 - дарения/най-опростения начин, а може би и най-лесния/, т. 2 - търговска дейност - "в ползу роду" - ще помагаме и на хората, и т. 3 - друга помощ.../кой каквото се сети/...

Конкретно мога:

1. Да помогна с техническа база...

2. Да помогна със софтуера...

3. С IT отношенията като цяло...

4. С дарения...

5. Да организираме и бизнес...

Очаквам отзиви за горенаписаното...

Поздрави на всички...

Сподели това мнение

Благодаря на всички за споделените виждания, мнения и предложения.

От отчета, който видях нещата стоят много добре...

Всъщност, въпреки 1-2 щедри дарения и множество малки, нещата съвсем не са така добре, както би ми се искало и на мен. Когато се прави активна техническа поддръжка, ъпгрейд и програмиране на нови функции в портала (а в последните месеци това е така), разходите само за уеб програмиране на месец са в размер на около 3-4 минимални заплати. Това е изчислено по минимални несофийски цени (а за европейски да не говорим) за програмиране от професионалисти с опит. Това не включва например моя труд, когато аз също правя конфигурации, инсталации, промени в кода, рестарт на сървъра и др. Не включва и труда за хостинг поддръжка и ъпгрейд, както и всичкият друг труд за профилактика на форумите, многото нетехническа работа и т.н. и т.н.. За 5 години труда за програмиране и техническа поддръжка е изцяло покриван от екипа, който работи по сайта. Едва в последните 8-10 месеци има дарения и те се използват САМО за асболютния минимум необходим за съществуването на портала. Ако от тях досега вземахме и за цялата техн. поддръжка и програмиране, щяха отдавна да са свършили.... Т.е. погледнато чисто финансово, сайта всеки месец е на много сериозна загуба.

За да продължим да поддържаме и развиваме сайта на досегашно ниво до около две седмици, планираме да пуснем първите малки платени услуги, както и да въведем цени за реклама. Също ще търсим партньорства с организации, сайтове и хора за някакъв вид сътрудничество. Евентуално може да има и някакви малки платени консултации. Поради законови изисквания, бъдещи дарения също ще минават през юридическо лице.

Благодаря още веднъж на всички за изказаните идеи и помощ. Засега закривам темата. Ако имате някакви нови мнения и предложения, пишете ни тук.

Сподели това мнение

Гост
Тази тема е затворена за писане.