Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Теодора Андреева

Християнство, Ислям, Будизъм

Recommended Posts

малко история на Иран

Тази статия е написана доста тенденциозно, но въпреки това на мислеш човек ще обясни доста неща. Аз съм съвременник на тези събития и добре помня КОЙ нямаше интерес Иран да стане самостоятелна образована силна държава с много нефт, който си продаваше сама и като капак да дава тон и да обединява под своите ценности държавите в региона. И сега в тези държави изкуствено се подклаждат вътрешно разделение и конфликти на каква ли не основа... мислите ли че случайно??? Интересен е абзацът за събитията в началото на 50-те и д-р Мосадех (и дори няма статия за него....) И да напомня на младите пловдивчани, че градът им дължи своята прекрасна библиотека на .... иранския шах!

Но дори и така осакатена статията дава ясна представа кой създаде ислямския фундаментализъм в Иран. А иначе нека не забравяме че под това име е "скрита" великата родина на Рудаки, Фирдоуси, Омар Хайям, Низами, Руми, Саади, Хафез, Алишер Навои, великия Авицена.... Пиша всичко това с безкрайно уважение към моите персийски приятели - и тримата носят името Реза :) и към двете красиви и много интелигентни и мъдри ирански момичета, с които ме срещна живота - Нур и Алис. 

Иран заслужава да върне своята слава и блясък, но... дали Великите ще му позволят? И докога ще вярваме в самозачатието на ислямския фундаментализъм? 

Сподели това мнение

Добре, много хора са съвремнници на онези събития, но и много хора са съвременници на тези, отсега.

Ислямът е вреден, ислямът е пагубен.

Казва ти го човек, завърнал се от тези земи.

И пак ще ида там да доизследвам.

Човек тябва да има сетива за това, да го вижда отдалече, да вижда злото отдалече.

Донче, познаваме са отдавна, аз съм регулярен човек, пак не в правилата но, но винаги държа на европейското, но в тоя случай, ме загуби.

Твоите ирански приятели да се борят за правата на жените си и да не лежат върху близки познанства, защото само при подобен конфликт, ще се обади нещо по-тежко, а именно архетипа и ако са били такива борци за права, да са в затвора.

Т.е. не вярвам на лисици.

И наистина трябва да пообщуваме с такива хора, че да видим откъде ни е дошло.

И  благославяваме християнството.

Редактирано от Лиула

Сподели това мнение

Мила, не отричам нищо от това, което пишеш. Просто се опитвам да видя/ покажа още няколко плочки от пъзела на картинката там... Самият факт, че пишем с теб двете тук, вече ясно показва нашата духовна ориентация, нашия избор. Но точно този избор, точно Христовото учение (не религията) ми дадоха силата и свободата да обичам и тези с другия духовен избор. Имам приятели, които изповядват истинския ислям. Те самите с огорчение казват, че това не е тяхното учение. И ние казваме същото за вещиците на кладите, за кръстоносните походи, за индулгенциите... 

За мен правилният въпрос е кой има финансов интерес от налагането на мракобесие чрез религията? Обикновените хора нямат. Тези, които имат, нямат духовност - доказано. 

Сподели това мнение

Имам приятели, които изповядват истинския ислям. Те самите с огорчение казват, че това не е тяхното учение. И ние казваме същото за вещиците на кладите, за кръстоносните походи, за индулгенциите... 

Добро утро първо :)

Ако можеш да ми обясниш или изобщо някой да ми обясни какво точно е "истинския" ислям. Ако приемем, че това са единствено и само морални послания, то той не надвишава един обикновен законник от третото хилядолетие преди Христа, каквито е имало навсякъде по тези земи, пък и не само там.

Връщайки се назад към генезиса на исляма, се натъкваме на преинтересни факти, добре е всеки да ги прочете. Отделно от това, за мен постиженията на "ислямската" цивилизация са заемки от доислямския период на Близкия Изток и народите, населявали Междуречието. 

Предполагам, че в една обзорна дискусия тук в тази тема, много факти ще излязат на повърхността. Визирам исторически факти около налагането на исляма като социален модел първо и после като "духовно" послание. 

Бих могла да разкажа за връзката между Дева Мария и боготворената в ислямския свят Фатима. Изобщо има много интересни неща, които е добре да се знаят.

А сега ви желая хубав дъждовен ден :)

Сподели това мнение

След като Ислямът завладее света, в следващия си живот ще се преродя като мюсюлманин :))). Аллаху Акбар.

А тези, които сега са сред най-фанатизираните последователи, може пък да си намерят някоя нова, новоизлюпила се религия. Хората са едни и същи. И без Ислям ще си намерят начин да се прецакат ако бъдат оставени сами на себе си. Нищо, с времето някоя по-силна личност ще се въплъти заедно с определен кръг свои съмишленици в нужния момент и ще извърши необходимите реформи. И ако като цяло в този момент в тела на мюсюлмани са въплътени относително по-развити души, нещата ще се получат.

Сподели това мнение

Донка : 

За мен правилният въпрос е кой има финансов интерес от налагането на мракобесие чрез религията? Обикновените хора нямат. Тези, които имат, нямат духовност - доказано. 

Възможно ли е да не става въпрос за изкуствено налагане на мракобесие (тоест, да не става въпрос за такова мракобесие, което да се налага заради финансов интерес - бил той на мюсюлмани или на немюсюлмани) ? Възможно ли е положението в Иран просто да отразява искрени убеждения на част от иранците (политици, духовници, обикновени хора) ? Не твърдя тези неща, просто питам. :)

Сподели това мнение

Тва е отвратилна работа. Като сметнеш всички религии, секти, вярвания... мале ква каша се получава. Направо не е истина как досега никой не се е сетил да измисли Бъгс Бъни религия, секта, култ или някво образувание от тоя сорт. Може би тва липсва... Бъгс Бъни. Може да се обличаме в костюми на Бъгс Бъни, да обикаляме с големи моркови в ръце и да боготворим Бъгс Бъни. Що пък да не... не е лоша идея.

Сподели това мнение

Тва е отвратилна работа. Като сметнеш всички религии, секти, вярвания... мале ква каша се получава. Направо не е истина как досега никой не се е сетил да измисли Бъгс Бъни религия, секта, култ или някво образувание от тоя сорт. Може би тва липсва... Бъгс Бъни. Може да се обличаме в костюми на Бъгс Бъни, да обикаляме с големи моркови в ръце и да боготворим Бъгс Бъни. Що пък да не... не е лоша идея.

Съществуват църква на летящото спагетено чудовище и религия джедайство. :)

180px-Pastafar_bibliya.jpg

Редактирано от Кон

Сподели това мнение

Няма как да променя отношението съм към тези хора, визирам арабите, но след като е минало повече време, се опитвам да ги разбирам - това са хора антицивилизация, и въпреки всичко - те имат най-модерните магистрали и най- древните обичаи. Цяла Западна Африка е осеяна с магистрали, на които дори Германия би могла да завиди. 

С мирис на кускус и рас ел хануд (смес от 30 подрпавки, нещо като индийската гарам масала) - в цяла Северна Африка, това е парфюма, та чак до Тарифа отвъд Средиземно море. С висящите трупове на овце по всички бензиностанции, такъв е животът там - един проникновен мирис на овнешко, който те съпровожда навсякъде, дори и в двореца на Хасан 2, когато, при смяна на караула, войниците се объркват, жегата е страшна, а туристите - хапливи и нахални. Червените тежки колани и червените чехли явно тежат, но честта е над всичко.

Трябва да кажа, че Рабат е една от най-европейските столици на Африка, нещо което не може да се види в Кайро, където водачите на камили ти съдират кожата :) Да, Рабат, е един красив град по нашия смисъл, само да не бяха жените с кърпи на главите .... 
И над всичко, се оформя яденето на плодове от кактуси - това е голям пазар в Африка, вижда се и в западната част на Испания също, много се консумират тези плодове. 

Но тези в арабския свят са по-автентични, защото пресичат улиците с каруците си, по-скоро талиги, които сами влачат и сами белят плодовете за отрицателно време и вземат най-много по 1 евро за 4 до 8 плодове от кактус. Много са бедни хората там. 

Но пък във всеки по-голям град имат университет, който смесен. Визирам Мороко, единствената ислямска държава, където жените имат право да се смеят на публични места и да танцуват. 

Колкото до темата, е тъжно, че религиите определят социалното битие, но е факт и това не може да се промени. Пример - арабите са смлели берберите, едни земеделци и по неволя воини на пустинята, но сега са 1/3 от населението на Северна Африка. Правят сметки и с таурегите, но те са воини и не се дават лесно поне засега - визирам Източна Сахара и южните части на Тунис, Алжир и Египет. Те сега-засега остават номади, каквито са били всички предци на днешните държави от Северна Африка и не само. До Сиера Леоне, до Брега на слоновата кост и по-натам още, всички са номади в Африка. Неслучайно единствената цивилизация там е създадена по поречието на долината на Нил.

И пак ще се

върна към първите християни коптите и аскети - пак в Северна Африка, където днес властва полумесеца. 

....

Времена. 

Сподели това мнение

Стига вече с исляма, това е преживено чудно чудо, сега идва ред на Китай и на Япония. Изобщо, идва ред на всички :)

Въпреки екстравертната ни нагласа да приемем, че субективният фактор е само субективен, неговото огромно значение съвсем не е непременно показател за личен субективизъм. Защото, психиката и нейната структура, са достатъчно реални. И о, чудо - те превръщат материалните предмети в психични образи. Ние не приемаме вълни, припознаваме се със звука, не дължините на вълните, а с цветовете ... Битието е онова битие, което виждаме и чуваме!

По-трудно е да асимилираме видението на Майстер Екхарт на "хубавото голо момченце", и още повече мъжа с пурпурната мантия на Сведенборг, който искал да го отучи от преяждането и в когото той - въпреки това или може би точно затова - познал Господа.
Не е лесно да разберем подобни неща, понеже те са на границата с гротеската. Но много от преживяванията на сатори не само граничат с гротеската, а са в самия център на гротеската и звучат като невъобразима безсмислица.
Но за този, който дълго време е изучавал, с разбиране и любов, подобния на цвете дух на Далечния Изток, много от удивителните неща, които непрекъснато затрудняват прекалено наивния европеец, просто отпадат.

И действително, дзен един от най-чудните цветове на китайския дух, който с готовност е бил оплоден от огромния свят на будистките идеи. Затова, този, който дори отчасти е вникнал в будисткото учение - тоест, отказал се е е от някои западни заблуди, ще почувства дълбочината, скрита под странното покривало на индивидуалното преживяване на сатори или ще се досети за обезпокоителните трудности, които философията и религията на Запада досега мислеха и мислят, че могат да игнорират.

И, ако си християнин, нямаш общо с езичници :)
В западните територии няма сатори. То е дело на Изтока.
Ала не - "В което творение, трябва да бъде осъзнато съвършенството, там тварност, създаденост, предметност и индивидуалност, трябва изцяло да се изгубят и да изчезнат."
Източник - Немска теология, Мистично съчинение на анонимен немски католик от XIV век.
Ако осъзнаех истината в себе си, бих осъзнал също, че аз не съм доброто, то не е мое и не е от мене.

Редактирано от Лиула

Сподели това мнение

Ще прескоча отново към темата за ислямския свят, че тук има хора, които нито пътуват, нито разбират за какво иде реч.

Та, драги мои, попътувайте, поживейте поне за две седмици, примернo в Западна Сахара и пак ще говорим за ценности.

Трябва на всички да е ясно, че европейските ценности, като култура, постижение, цивилизация, напредък, не означават нищо за ислямския човек - неговите ценности са ДРУГИ.

И двата свята са непримирими, от едната страна е нашата цивилизация, от другата - е хаоса на дивака. Кавото и да правят ислямските водачи, визирам като инфраструктура и още 100 неща, това няма как да промени факта, че в едно такси се возят средно по 12 човека, че градският им транспорт е пред разпад, че всеки пресича както и където иска, че жените им приличат на чували,и че нямат 5 пари за нищо ...

Европейският човек там е ненужен, та се чудя какво правят те сред европейските човеци! Ала там и не само, европейският човек е източник на евтини пари за какво ли не. От най-малкия и кратък преход до пазара, имаш охрана, която се заплаща до всички подобни удоволствия, та до хотелската си стая - затворник си.

Който ми хвали това общество, просто не е бил там. Или просто не познава порядките, не е живял там, не знае за какво иде реч. Само, когато усетиш задушния порив на пустинята, този морен, тежък, влажен, убийствен задух насред червената земя, можеш да разбереш къде си. И бягствата са невъзможни.

И да разбереш кръвта си, кръвта на първите кръстоносци. Но не да воюваш, то е невъзможно - там се раждат хиляди всеки ден..

Желанието ти е да избягаш. И да се върнеш на най-близкия бряг, в Тарифа и да помиришеш Европа. Въпрос на светива, дори на ужас е, на завръщане на родния бряг.

Тогава Кадис ти се струва най-любимия бряг, брегът, от който Колумб потегля за Индиите. В твоят роден дом - с белите къщи, белите покриви и китарите ...

в

Сподели това мнение

Не е нужно да си ракетен инженер, за да го разбереш това. Ясно е, че ислямският свят си е една голяма гротеска. Трябва ли да го преоткриваме всеки път отново и отново?

Редактирано от Ashtoning

Сподели това мнение

Разбирам те, ала хората у нас живеят с митове и илюзии, и каквото и да им говориш, те не вярват

Аз пък, понеже съм била там, искам да споделя.

Напразно, нали :)

Редактирано от Лиула

Сподели това мнение

Осъзнатостта е цел на всички големи религии и учения.

Според мен пътят към нея много ясно е представен в Будизма, като всичко него има своите аналогии в учението дадено (за сетен път), в случая чрез Беинса Дуно.

Учението е едно, но спрямо характера на всеки човек, има различни пътечки.

Та в Будизмът от първия набор от учения дадени от Буда, в Палийския канон, се посочват няколко аспекта, намиращи се в равнина, а именно тялото, речта (усещанията) и ума, или се говори за развиване на добродетелност, нравственост и мъдрост.

Опростено казано, ако трябва да се развие т.н. положително, то е необходимо да премахнем (трансформираме) отрицателното, а това е невъзможно без себенаблюдение и осъзнатост.

Така излиза, че въпросната осъзнатост се развива с напредването в практиката.

И тъй имаме тяло, усещания и ум. 

Казва се, че всичко е непостоянно, болезнено и пусто*.

Формата/тялото е непостоянна, усещанията са непостоянни, мислите, концепциите са непостоянни.

Приятното е болезнено защото е нетрайно, а неприятното - заради самата му болезненост.

Опознавайки тялото, усещанията и ума, ние разпознаваме въпросните характеристики, но разпознаваме и нещото "отвъд" тези, когато те угаснат.

Самото угасване, самата угасналост е Нирвана (на Покоя/Архатите), самата Шуня. 

Човек е длъжен да разпознае всичко това.

Сподели това мнение

Ето защо човек бива да е бдителен и да осъзнава, наблюдава/съзерцава и изучава ума (мислите, идеите, концепциите), чувствата си и тялото.

Да опознава техния характер и да види/разпознае онова отвъд тях, а от там евентуално е своята изначална същност.

Разпознавайки своята изначална същност, която е същността на всичко, човек разбира причината на този свят, на проявлението въобще, на индивидуалността и тяхното предназначение.
Едва тогава може да се пристъпи към адекватно и съзнателно живеене на предназначението.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега