Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ученикът


Станимир

Recommended Posts

Когато ученикът е готов, Учителят ще дойде.

Тези думи са добре известни.

Но кога ученикът е готов? Как може да достигне до тази готовност?

Какви качества трябва да притежава човек за да бъде приет като ученик?

В какво точно се изразява ученичеството му?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мисля че всеки човек има качествата на ученик, но не всеки ги осъзнава и развива. Можеби, когато превърнеш сърцето си в храм на Любовта, разума си в храм на Мъдростта, а духа си в храм на Свободата, ще бъдеш готов за ученик, защото същността на учението е в това, да превърнеш Мъдростта в дела.

Линк към коментар
Share on other sites

И ще бъдеш ученик не на човеци, които с фуния щедро ти наливат в ушенцето цялото знание на природата, а ученик на този, който пише книгата на живота в сърцето ти.

Линк към коментар
Share on other sites

Но кога ученикът е готов? Как може да достигне до тази готовност?

Какви качества трябва да притежава човек за да бъде приет като ученик?

В какво точно се изразява ученичеството му?

Интересна тема!

Според мен ученикът узрява за момента, в който сам усеща себе си такъв. Да се усещам ученик за мен означава, че съм отворена, променяща се, търсеща отговорите на непрекъснато възникващите в ума ми въпроси, благодарна на Бог за уроците. Ученичеството за мен се изразява в:

- уча се да внимавам във всичко около себе си и в себе си;

- уча се да вървя сама, без страх от трудности и провали,

- уча се да ставам сама, когато се спъна,

- уча се да обичам Бог и себе си и света си

- уча се да давам и да получавам

- уча се да бъда свързана с другите и Цялото, но да пазя свободната си воля....

Дали ще ме приеме някой като ученик? В онази крилата мъдрост, струва ми, се казват, че Учителят идва при ученика (сам)....

А как според вас "идва Учителят"?

Линк към коментар
Share on other sites

Когато ученикът е готов, Учителят ще дойде.

Тези думи са добре известни.

Но кога ученикът е готов? Как може да достигне до тази готовност?

Какви качества трябва да притежава човек за да бъде приет като ученик?

В какво точно се изразява ученичеството му?

След достатъчно брой натрупани опитности, нисшият аз осъзнава, че се върти в омагьосан кръг или просто му омръзва и не намира нищо интригуващо в досегашния си начин на живот. Според мен това е мигът в който природния човек желае да излезе от кармичния кръг и да тръгне по пътя на Ендура. Качеството е изява на натрупани опитности, а именно тяхното количество формират такова качество на висшия аз (липиката) което след поредното си прераждане създава едно его служещо като "инструмент" в процеса на новораждането на Йоан.

Ученичеството е процес на адаптиране на природното същество към Божествената Вибрация, която не е от този свят, но е в него. Това адаптиране е и вид лечение на падналия Адам. Когато има възприемчивост и поносимост с тази Вибрация кандидатът става ученик.

Всъшност решението за ученичеството е изцяло лично.

Това е моето мнение. :)

Линк към коментар
Share on other sites

В човешките умове има много различни схващания относно това как Учителят дава на приетия ученик да разбере, че е приет. Разпространено е внушението, че на ученика му се съобщава това, и че се прави интервю, с което Учителят го приема и му помага да започне работа. Но не е така. Окултния закон важи еднакво за ученичеството и за посвещението; човек върви напред слепешката. Той се надява, но не знае; той очаква да бъде така, но никакво осезаемо доказателство не му се дава; изучаването на себе си и изискванията го довеждат до заключението, че вероятно е достигнал до статуса на приет ученик. Затова той работи с това убеждение и внимателно наблюдава своите действия, охранява думите си и контролира мислите си, така че нито едно прекалено действие, ненужна дума или недобра мисъл да не нарушава ритъма, който той предполага, че е установил. Той продължава своята работа и увеличава медитацията си; той изучава мотивите си; той се стреми да подготви умственото си тяло; той възприема идеала за служене и винаги се стреми да служи; и тогава (когато бива толкова погълнат от работата, че забравя за себе си), един ден, внезапно той вижда Единия, Който го е наблюдавал толкова отдавна.

Това може да стане по два начина: в напълно будно съзнание или чрез запис на интервюто във физическия мозък, тъй като той е участвал в него по време на сън.

В служба на човечеството - Приетия ученик - А. Бейли.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато ученикът е готов, Учителят ще дойде.

Тези думи са добре известни.

Но кога ученикът е готов? Как може да достигне до тази готовност?

Какви качества трябва да притежава човек за да бъде приет като ученик?

В какво точно се изразява ученичеството му?

oтносителна работа може да имаш ,,учител ,, и да инволираш а може да нямаш ида отиваш напред.

ние всички сме и учители и ученици-когато разбереш какво означава ;блажени бедните духом ;ще разбереш има по напреднали същества не се възгордяваш над тия които не знаят колкото тебе< колко трудно>  особено ако разчиташ с познание да докажеш егото си.не се отнася специално за тебе

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки, който е научил нещо, значи е станал ученик. :)

Всеки, който работи съзнателно върху себе си в себепознание, независимо дали под ръководството на учител или не, е ученик.

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми харесват всички отговри до тук, включително дадоха ми формулировка, на това което само съм усещала. Само ще си позволя едно малко, но важно според мен продължение на едно изречение на Виктор:

Всъшност решението за ученичеството е изцяло лично.
макар и понякога несъзнавано в началото.
Линк към коментар
Share on other sites

Това дали да сме Ученици на Учителя си, го решава само Учителя. Ние само приемаме или отхвърляме решението МУ. А пък Той как и кога ще ни предложи ... , то това не е наша работа. Тук няма и не може да има дискусия и още по-малко спор.

"Мнозина са призвани, а малцина избрани."

Тези които са потенциално готови да станат Ученици, биват призвани.

От тях пък, тези които решат да бъдат обучавани, биват избрани. И започва дълъг и много сложен процес на обучение, процес известен само Обучаван и Обучаващ.

Така според мене е спазен закона за свободната воля.

Бог предлага, ние с решенията си избираме.

Редактирано от Ян
Линк към коментар
Share on other sites

Аз бих използвал изразът "даване на напътствия" вместо обучение.

Ще задам още един въпрос: Длъжен ли е ученика да изпълнява тези напътствия?

В какво се изразява ученичеството - в служба на Учителя или на Целта на която Учителят служи? (този въпрос е за тези, които възприемат ученичеството като служба, въпреки че съм сигурен, че знаят отговора).

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Ученикът трябва да има : Сърце чисто като кристал + Ум светъл като Слънцето + Душа обширна като Вселената + Дух мощен като Бога и Едно с Бога!

Един е Пътят на ученика+друг път просто няма+това е Пътят на Пентаграма Пентаграма Пътят на Христовата Любов.

Един е Пътят и Исус Христос го казва: "Аз съм Пътят..."

Пентаграмът, това е пътят на ученика. Това е пътят, който човек извършва за постигане на съвършенство." Боян Боев

За всички, които искат да научат нещо повече за пътя на ученика предлагам един линк към книгата на Боян Боев (по Учителя)- "Пентаграмът".

и още нещо за взаимоотношенията Учител + ученик тук :feel happy:

Та Пътят е Един...+ Исус Христос го е казал " АЗ СЪМ ПЪТЯТ + ИСТИНАТА + ЖИВОТЪТ ВЕЧЕН !!!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато ученикът е готов, Учителят ще дойде.

Тези думи са добре известни.

Но кога ученикът е готов? Как може да достигне до тази готовност?

Какви качества трябва да притежава човек за да бъде приет като ученик?

В какво точно се изразява ученичеството му?

Учителят не идва, той си е винаги тук. Слънцето не изгрява, то си грее стационарно. Учител и ученик е едно и също, когато си винаги готов.

Не мисля за качества, но във всеки случай имам въпрос - икона на Дънов ли виждат очите ми по-горе в един от линковете?

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

[Не мисля за качества, но във всеки случай имам въпрос - икона на Дънов ли виждат очите ми по-горе в един от линковете?

:feel happy: Какво виждат очите зависи от Очите + Картината + Погледа / отношението към изображението/образа + картината в дадения случай е символа на Пентаграма .

В случай например на обърнатия пентаграм + рогатата и брадата картинка отгоре :sleeping: едва ли щеше да видиш + назовеш "икона" + и "лоша" дума ли е думата Икона , която значи образ, портрет , изображение, отражение, прилика, подобие, мечта, изображение на невидимото чрез въплъщението, подобие на първообраза...

В Новия Завет например думата " икона" се употребява май 15 пъти и означава образ Божий ( Кор. 4 : 4 ), образ небесен , образ земен, образ върху монета, образ на Сина Божий, образ на невидимия Бог ( Кол. 1 : 15 ).

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Мир + Любов !

ИКОНАТА действително е само в сърцата ни + а другото няма да го класифицираме + нали сме в огледален свят + та Иконата и ПървоОбраза са "идентични" :sleeping: като на иконата се изобразява личността + в по широк смисъл всичко, което разкрива величието и творческата сила на Бога + всичко което ни въздига към Отца ни и Неговото Царство е икона / символ за човеците. Това също е метод за работа с ума и сърцето.Туй е не е за полемика + само за сведение + разширяване на съзнанието + евентуално на отношението към думата "Икона". :hypocrite:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Взаимоотношенията Учител + ученик, са много строго лични, бих казал твърде много интимни / но не в сексуален смисъл, а в Духовен смисъл /

Там намесата на трето лице, Душа, Дух според мене е крайно нежелателна, защото се нарушава ..... много неща се нарушават. Никой простосмъртен не може да дава указания Там, по-точно небива да дава указания. Пък ученикът ако се подведе да слуша наставленията на хората кога, кое, какво и как да прави в Духовния свят, значи е излезнал от "коловоза на уроците".

Линк към коментар
Share on other sites

В отношението Учител - ученик, много често като посредник взема участие по-напреднал ученик, който поема част от задълженията на Учителя.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир,

Имаш хубав псевдоним. Нека да СтаниМир ...Христовия Мир в Душата ти.

А как ще разтълкуваш този цитат от тук

[23:8] А вие недейте се нарича учители; защото един е вашият Учител - Христос, а всички вие сте братя;

[23:9] и никого на земята недейте нарича свой отец, защото един е вашият Отец, Който е на небесата;

[23:10] и наставници недейте се нарича; защото един е вашият Наставник - Христос.

От личния си опит имам много сериозни основания да вярвам безпрекословно на цитата който направих. Имам твърде горчив опит и написаното съм го проверил, че е вярно / за мене е така/. Но всеки човек има свободна воля да прави сам избора си. За себе си съм направил отдавна избора си. За тебе .... - имаш свободна воля . Упражни си свободната воля свободно.

Линк към коментар
Share on other sites

Приемам написаното в цитатите, които си дал за вярно. Но значението на думата Учител в тези цитати не е това, което имах предвид откривайки тази тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, поясни се тогава.

При желание разбира се.

Сайта е за духовно съзнание и така разбирам въпросите ти.

Ако влагаш някакъв твой смисъл - поясни.

1. Но кога ученикът е готов?

2.Как може да достигне до тази готовност?

3.Какви качества трябва да притежава човек за да бъде приет като ученик?

4.В какво точно се изразява ученичеството му?

Отговори:

1. Бог решава

2. Бог знае

3. Бог знае

4. Да изпълнява Волята Му

Линк към коментар
Share on other sites

Аз разбирам какво има предвид Станимир или поне така си мисля. Затова мога ли да задам въпроси към теб - доколкото разбрах единствен Учител и Наставник може да бъде само Христос. Значи ли това, че не би приел (особено на един по-ранен етап) съвет от някой простосмъртен относно твоето развитие - все пак сигурно има простосмъртни по-напред в еволюционното си развитие от теб, които (ако искат и ако искаш) биха ти помогнали? И още - как се отнасяш и как наричаш такива духовни учители като П. Дънов или духовни водачи като този на Максим - забравих точно как се казваше - май Шри Шри Рави Шанкар?

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Прекрасно го разбрах Станимир. Но не формулира въпроса си със съдържание как го разбира.

Ти обаче Диана го формулира. Непълно, но го формулира.

На формулирани неправилно въпроси, не отговарям, защото логическият център на тежеста може да се измести светкавично поради дуалистичния свят в който живеем..

На тебе обаче ще ти отговоря, поради горе- долу точната формулировка.

Да бих приел съвет от ближен простосмъртен, защото и аз съм простосмъртен. И съм приемал и ще приемам.

Но вие някак си измествате тихомълком логическият център на въпроса.

1. Едно е да те съветва простосмъртен.

2. Друго е да те съветва духовен водач май беше ... Шри Шри Рави Шанкар.

3. Трето е да те съветва Духовен Ученик.

4. Четвърто Духовен Учител като П. Дънов

5. Пето е да те Съветва Христос.

При 1. , 2., ще чуя съвета и ще размисля - може и да го чуя, може и да не го чуя. Въпрос на приценка .

При 3. много внимателно ще слушам съвета и много пъти ще меря преди да отрежа.

При 4. ще бъда изключително внимателен и крайно предпазлив.

При 5. това вече е Заповед, не съвет. Най- добре е когато те "Съветва" с .. Благословия. Но тогава е и най-страшно. Носиш вече отговорност пред Бог Отец за решенията си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...