Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Повдигнете жената и тя ще спаси света


Recommended Posts

Като цяло качествата, които са присъщи на женската природа са в изключителен упадък. Те биват подтискани не само от мъжете, но и от самите жени.

Алилуя! Много точно казано - и от самите жени. Това е факт, който е просто един факт. Остава да се попитаме защо тези качества биват потискани? Къде са корените на женското отричане на своята същност? Добродетелите все пак са това, което женското начало ражда, тоест и те са следствие, а не причина. Защо обаче жената се отказва от себе си? Ето там е коренът на проблема. В отговорът на този въпрос. Да попитаме една жена, отказала се от себе си, защо го прави?

Инфинити, еврика, аз вдигам шум, кой твърди друго?

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Темата, в която пишем днес носи името:

Повдигнете жената и тя ще спаси света

Отначало ми се струваше,че се отклоняваме от нея и за малко да посегна към предупреждението. Нещо ме спря - онова, което ми подсказва кога да се смиря и да наблюдавам и слушам и чета внимателно, защото ми преподават урок.

Сега постепенно започва да ми се прояснява смисълът на всичко написано "оф-топик" и с лични нюанси.

Ако "жената" - "човекът, изразен в своите чувства" получи лидерска роля в човека, тя е склонна да подчини ума и волята на всяка възникнала емоция - и негативна и позитивна. До днес смятах,че негативните мисли и нагласи са причината за негативните емоции - сега вече не съм толкова сигурна. Мисля си вече,че е двустранно - посоката може да се променя.

"Жената - човекът в чувствата си" да се повдигне може би означава не да заеме лидерска или отсъждаща и оценяща позиция, а да узрее за съгласуването си с мъжкия принцип - на мисълта и волята. Чувствата са езикът на любовта в нас, т.е. те "превеждат" посланията на Любовта към мислите и волята ни. Изкушението да ги поставим като водачи точно по тази причина е голямо. Но те са само преводачи, не стават за водачи - както не става за водач и само умът в комбинация с волята.

Сега се замислям защо именно емоционалното в нас ни е нужно да облагородим, да повдигнем? Може би облагородяването само на мислите и волята водят до подтискане на емоциите...и рано или късно те "гръмват" похлупака?

Станимир -

Но все пак когато говорим за повдигане на жената, трябва да сме наясно какво точно се крие зад това. Според мене това е проявяването на именно тези качества (в произволен ред): смирение, грижовност, всеотдайност, жертвоготовност, състрадателност, милосърдие, разбиране, съчувствие, търпение, тактичност... Женският принцип е основата. Той служи за опора на мъжкия принцип. Придава му вътрешен смисъл и една по-възвишена, неегоистична насоченост.

:thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

Донче :thumbsup2: прекрасно!

Мъжете се страхуват или по-точно срамуват да обичат-да не би да ги сметнат за слаби, за разглезени.... А колко е прекрасно, когато мъж прояви чувствата си....

И обратно-жената, която чувства прояви ума си.... :thumbsup1:

Себепознаване и себевладеене... :yinyang:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Кои са женските положителни качества (добродетели) и в какво се изразява тяхната същност? Правилно беше споменато, че жените по принцип са по-чувствителни. Чувствителността може да бъде и сила и слабост - сила ако е изпълнена с разумост и любов. Ще изброя някои от качествата, които считам за произтичащи от женското начало, а вие можете да подложите на съмнение моята преценка и/или да я допълните. Но все пак когато говорим за повдигане на жената, трябва да сме наясно какво точно се крие зад това. Според мене това е проявяването на именно тези качества (в произволен ред): смирение, грижовност, всеотдайност, жертвоготовност, състрадателност, милосърдие, разбиране, съчувствие, търпение, тактичност... Женският принцип е основата. Той служи за опора на мъжкия принцип. :feel happy: Придава му вътрешен смисъл и една по-възвишена, неегоистична насоченост.

icon12.gif

Ако "жената" - "човекът, изразен в своите чувства" получи лидерска роля в човека, тя е склонна да подчини ума и волята на всяка възникнала емоция - и негативна и позитивна. До днес смятах,че негативните мисли и нагласи са причината за негативните емоции - сега вече не съм толкова сигурна. Мисля си вече,че е двустранно - посоката може да се променя. :feel happy::thumbsup2:

"Жената - човекът в чувствата си" да се повдигне може би означава не да заеме лидерска или отсъждаща и оценяща позиция, а да узрее за съгласуването си с мъжкия принцип :feel happy: - на мисълта и волята.

:feel happy:

защо именно емоционалното в нас ни е нужно да облагородим, да повдигнем? Може би облагородяването само на мислите и волята водят до подтискане на емоциите...и рано или късно те "гръмват" похлупака?

:feel happy::sorcerer:

icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Значи като говорим за издигане на жената, трябва да имаме предвид издигането именно на определени добродетели. Тогава и позицията на женския пол в социален план ще бъде разрешен окончателно, защото ще бъде засегната причината.

Но само ако се игнорират някои чисто материални обстоятелства и физически дадености,които според мен са елементи формиращи социалния план при по-голяма част от хората.Поне на този етап.

За останалото :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам за жените като цяло, какво трябва да се прави, но знам за жената в мен.Повдигнах я, прегърнах я, и сега вървим ръка за ръка, радвам се на приятна шизофрения и интелигентен събеседник.Кой казва че един мъж не може да е приятел с жена. :hypocrite:

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Досега като че ли се съсредоточавах върху първата част на мисълта "Повдигнете жената..." - днес се замислих какво означава "жената ще спаси света".

Първо какво се има предвид под свят? Дали тривиалната ни представа за обществото и неговите ценности и механизми на съществуване и развитие? Дали новото разбиране на "свят" - според което всяко съзнание генерира свой свят, различен от този на останалите? А може би светът, който се получава при взаимодействието на изброените два? Или всеки поотделно и така всички заедно?

Какво означава и светът да бъде спасен - от какво? Един го разбира от разрушение и смърт, но те са естествена част от развитието... От застой в развитието? Какво би спряло естествения процес на еволюция и как женското начало го предпазва от това спиране? Има и опасност, наречена ентропия - стремежът на Вселената към равновесие може да доведе до спиране на движението и енергийна смърт.

В други теми, обаче, говорехме, че жената е тази, която поддържа равновесието - може би има равносвесие, което не води към ентропия, а напротив? И това е равновесието, което създава "повдигнатата жена"?

Излиза, че материята е способна да извършва работа и против термодинамичното равновесие, да се самоорганизира и самоусложнява. Във философията това се приема отдавна, но във фундаменталните естествени науки (физика, химия) се гледа съвсем отскоро сериозно на проявите на антиентропийни процеси.

Разработването на теорията за самоорганизацията започва само преди няколко десетилетия. Днес тя се развива по няколко направления:

* синергетика (Херман Хакен)

* неравновесна термодинамика (Иля Пригожин) и др.

Неизбежно ли е нарастването на ентропията?

Възникването на подредени структури в еднородна среда е толкова вълнуващо, защото то ни доближава до тайната на феномена на живота. Важна стъпка в тази посока е откриването на автокаталитичната циклична химична реакция.

Реакция Белоусов-Жаботински

Може би повдигнатата жена би била нещо като генераторът на автовълни - т.е. "пулсиращото сърце" на света?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Чел съм , че променяйки се жената може да промени мъжа си и децата си, че нейната роля за промяната на едно семейство като цяло е по - голяма, отколкото на мъжа например. Защо ? В какво се корени точно нейната сила та да има по - голяма роля за променянето на другите, та нали всеки който се променя, променя и другите около него ( поне така пише ...) Това което съм чел е било свързано с жената в буквалния смисъл на думата, а не със символи. Също : " Вътрешното състояние на жената, определя външното поведение на мъжа". :hmmmmm: Хмм, все едно ако аз съм много добър човек и някоя жена вътрешно е зла ще ме накара да се държа лошо с нея, не ми се вярва много, или пък аз да съм зъл, а тя изпълнена с благи чувства и ще ме накара да бъда добричък. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм , че променяйки се жената може да промени мъжа си и децата си, че нейната роля за промяната на едно семейство като цяло е по - голяма, отколкото на мъжа например. Защо ? В какво се корени точно нейната сила та да има по - голяма роля за променянето на другите, та нали всеки който се променя, променя и другите около него ( поне така пише ...) Това което съм чел е било свързано с жената в буквалния смисъл на думата, а не със символи. Също : " Вътрешното състояние на жената, определя външното поведение на мъжа". :hmmmmm: Хмм, все едно ако аз съм много добър човек и някоя жена вътрешно е зла ще ме накара да се държа лошо с нея, не ми се вярва много, или пък аз да съм зъл, а тя изпълнена с благи чувства и ще ме накара да бъда добричък. :hmmmmm:

Защото там, където си чел, са писали за промяната, която се наблюдава на физическо ниво. А физическата промяна се предпоставя от етерната поддръжка на съответната форма. А дамското етерно тяло е положително (това е условност, разбира се) и му е присъщо да отдава, докато мъжкото лесно приема...

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за отговора, схванах. :3d_025: Еврика!Тоест и ние мъжете можем да променяме хората около нас, но по - малко. ;)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...