Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Повдигнете жената и тя ще спаси света


Recommended Posts

Необходимо е доколкото жената продължително време е била подценявана, с ниска обществена и собствена оценка. Такова едно "повдигане" има смисъл доколкото балансира двете сили и им дава въможност да работят заедно по-ефективно.

Освен това, астрологичната епоха на Водолея, в която се намира Земята в момента и в която ще бъде още около 2000 години, предполага значителна обществена роля на жените.

Тук грешно разбраната еманципация водеща до загуба на женствеността няма нищо общо, разбира се. Жени - нужни сте на света :thumbsup:

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Учителят казва че подтиснатата жена е била принудена да стане

като лисица в невежите времена на мъжкото насилие.

Сега тя може и трябва да има достойнство, лъв, което е право на всеки човек.

Тоест да намери себе си, защо е родена, кои основни цели и задачи има и да не

прекланя глава пред себични или деспотични искания, за да е благоприлично.

Има дисхармония и лицемерие поради старата обществено приета представа за идеалната жена като тиха, непротиворечаща и добра домакиня и новата - да си гледа работата, но пък да не изкарва повече пари от мъжа си, да е мислеща и пр. и пр.

Физическата сила сега е слаб аргумент в цивилизования свят, слава Богу. Западни приятели са споделяли че жената с нейната балансирана психика е много по-добре приспособена за обществен живот и може да мине спокойно и без мъж.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще говоря като жена, която е нещо средно от изброеното по-горе. Да, за обществен живот прекрасно се справям и без мъж, но за личния живот... хм, ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Не е нужно да се живее сама, нито децата ще получат необходимия модел за

мир, хармония, мъдрост и обич в отношението между майката и бащата,

което при идеални отношения е архетип на изгубената на земята

за повечето семейства Божествена хармония - в семейството.

Мисълта ми е че жената е в момента напълно равна на мъжа и особено

духовните хора трябва да си сверят часовника, светогледа и изчистят

съзнанието си от остарели догми и предразсъдъци.

Като например че някои неща на мъжа са простени.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма по благодатна почва от Любовта, която в начален етап се представя от чистотата - само в нея, една непорочна дева, може да се развие ( понеже отдавана е заченат ) бъдещия Спасител. Ще речеш, че не ни е показано и казано, а проблема сигурно е в слушането...

Линк към коментар
Share on other sites

Благодатната почва на Любовта се представя от чистотата.

В една непорочна дева, отдавана е заченат бъдещия Спасител.

:angel:

Благодаря! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

....обществено приета представа за идеалната жена ....

Според мен тук е коренът на проблема. "Идеалната жена" - дали мъжете могат да осъзнаят какво е причинило и причинява на нас - обикновените жени самото съществуване на това понятие?? Цял живот ли да се повдигаме на пръсти и да се свиваме, за да се натикаме в нечии "обществено приети представи" за това, което "трябва " да сме? И ако сме просто чеда божии в женско тяло, а не "идеални" жени, то към нас ще прилагат закона на "прокрустовото ложе" ли?

За себе си мога да кажа, че се усетих истинска жена, когато категорично отказах (и се отказах) да гоня нечии (и моите собствени) стандарти за добра жена и съпруга. Като че ли едва тогава (на 45 години) успя да разцъфне от господа подарената ми женственост, а не "обществено приетата представа" за нея.

:hmmmmm: То май същото важи и за мъжете, сега си мисля.... Нямам стандарт за "идеален" мъж и съпруг и дори никак не ми се иска да го имам до себе си - нека е такъв, какъвто Господ го е създал, за да сме заедно....

Линк към коментар
Share on other sites

Да, ние хората сме чудати същества. Свеждаме всичко и всички до сравнение.

Опити за съпоставяне, вместо да оставим всеки и всичко да бъдат, каквито са, ние се опитваме да ги подреждаме по някаква наша скала, да ги вкараме в стандарт. А всичко е толкова просто - този е такъв, а онзи е просто онакъв.

Това е то - ума, не може да миряса лесно. Той е като палава маймунка - все се търси някаква задача за да се издига. А казано е:

Евангелие от Йоан

3:30. Той трябва да расте, а пък аз да се смалявам.

Духът да ресте, а индивидуалноста на ума - егото, да се смалява.

Никой не е по-голям от другия, нито жената, нито мъжа, а трябва да се допълнят.

Линк към коментар
Share on other sites

хората сме чудати същества. Свеждаме всичко и всички до сравнение.

Опити за съпоставяне, вместо да оставим всеки и всичко да бъдат, каквито са, ние се опитваме да ги подреждаме по някаква наша скала, да ги вкараме в стандарт. А всичко е толкова просто - този е такъв, а онзи е просто онакъв.

Робинзон Крузо живя благополучно на необитаемия си остров.

Веднъж той видя канибалите да ядат човек.

След определен дискомфорт породен от страха, той реши да се намеси.

Петкан си беше онакъв още известно време, искаше да изяде убитите си влюбени в месото му карнивори.

После Робинзон стана мъдър.

Накрая Робинзон беше освободен от британски кораб.

Каква е поуката според вас?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Намесата на Робинзон в случая, му донесе много неприятности и много приятни мигове също. /Карма/

Опита да вкара Петкан в своите рамки, за цивилизован човек, не донасят със сигурност истинско щастие на последния.

:hmmmmm:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Идеалният човек е широко понятие.

Идеална отверка не е идеален чук.

Идеален елен не е идеален ястреб.

и пр.

Донка, предполагам не съветваш зачеркване на висшите

идеали и угаждане на комфорта на собственото и на другите его?

Идеалният човек е само понятие, родено от човешкия ум - за спр. "идеален" е сродна дума на "идея" т.е. абстрактна представа за нещата, която помага на човека да твори, т.е. да създава предмети, които не съществуват в природата. Когато той започне да използва "идеите" , за да преподрежда, критикува, отрича, променя сътвореното от еволюцията, идеите се превръщат от инструмент за оцеляване и прогрес в оръжие за самоунищожение.

Всеки, който използва чукове и отверки е наясно, че няма такова "животно" като идеална отверка и идеален чук. Всеки вид е създаден с определено предназначение. Иделана е само представата ни за тяхната функция.

Идеалният ястреб или идеалният елен биха спряли еволюцията на видовете им, а това би означавало бавна смърт за тях - динозаврите са били идеално приспособени за света си и затова са били негови господари. Да сте срещали сега динозавър? Механизмите на еволюцията са противоположни на идеала.

Не съветвам никого за нищо - съветът е дете на идеала. Да съветваш означава да предлагаш или налагаш своя идеал като правилен. Затова ги зачеркнах всичките - и низши и висши. Остана само Любовта към Бог и създадения от Него свят.

Егото ми си знае мястото и ролята и си ги харесва. И аз си го обичам такова - кротко-любопитно, смирено-фантазьорско - то угажда на Любовта, а не тя на него. За егото на другите - това не е моя грижа, а тяхна собствена и на Бог.

Така съм щастлива и хората около мен са щастливи... :feel happy:

Синева! :thumbsup::thumbsup: за Робинзон

Линк към коментар
Share on other sites

Така се случи че в живота си видях отблизо няколко общества и "стандарти", нашето, съветската система от епохата на Перестройката и западното

правово демократично общество.

Много съм благодарен на всички за големите уроци.

Всички те преживяват голяма криза и са заплашени от унищожение

и пълен хаос когато базовите идеали се разклатят.

За пример бих посочил събитията във Франция от миналата година.

Толерантността не може да е базов идеал и глава на ъгъла.

"Божий Дом ще се нарече [Земята], а вие го превърнахте в разбойнически вертеп"

Същото е с микрокосмоса.

"... всяко нещо е чисто дотогава, докато в него няма вмъкнати или примесени някакви странични елементи ...

Нечистотата е контраст на чистотата. Докато човек живее, докато е здрав, той се отличава с чистота. Започне ли елементът на нечистотата да влиза в Живота, смъртта веднага прави крачка напред. Колкото повече се увеличава нечистотата, толкова повече смъртта навлиза в Живота. Смъртта и нечистотата си намират в прави отношения. Значи, нечистотата е свързана със смъртта.

Щом се знае това, първото правило в Живота е да пречисти човек своята мисъл. " Абсолютната Чистота

Линк към коментар
Share on other sites

Това е то, да! Абсолютната Чистота - Бог. :thumbsup:

Към Него трябва да бъде насочен стремежа и на мъжа и на жената. Без да има съревнование между хората.

Бог е Единственият Идеал. Ако може да се нарече "Идеал" - Нещото чрез което съществуват и несъвършенствата? Но в крайна сметка мисля, че може да се нарече "Идеал", защото единствено Той не подлежи на сравнение и всяко едно несъвършенство в Него се преобразува в последствие в съвършенство, за да се "роди" ново несъвършенство, което да извърви своя път на трансформация към съвършенството. Той е Вечността и Кръговрата.

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки, който използва чукове и отверки е наясно, че няма такова "животно" като идеална отверка и идеален чук. Всеки вид е създаден с определено предназначение. Иделана е само представата ни за тяхната функция.

Дотолкова е идеален, доколкото прави добре работата за която е създаден, да.

Има и общи качествени показатели като удобство в експлоатацията, безопасност, здравина, износо и корозо устойчивост, ...

"Наковалня или чук" на Димитров отнесена към човека е примитивна дилема, защото ние сме разумни същества и си служим с наковални, чукове и отверки за целите на разумността.

Линк към коментар
Share on other sites

" Добър човек наричам този, който не насилва себе си - нито ума, нито сърцето, нито волята. Това е според мене добър човек. Всеки, който насилва ума си, всеки, който насилва сърцето си, и всеки, който насилва волята си, за да стане нещо повече, не е разбрал философията на живота. "

П. Дънов - Енциклопедичен речник - Добро - стр. 167

Това е и моята философия - нямам желание да съм суперчовек. Дано ме опази Господ да не загубвам човешкото си лице.

Радвам се, че тук срещам добри хора!

Бог да ги пази от нечовешки страсти!

Линк към коментар
Share on other sites

Хи хи ..хи ...

Е добре де , разбрах за чуковете и наковалните.

Май ставаше въпрос за жената и повдигането й?

Но не разбрах как ще я "повдигаме" с фередже или без?

Защото на някои им са малко по една жена, та като , че ли поглеждат и на други жени доста "преповдигнато". !?

Много упорито се цитира Евангелието, но точно там има и една заповед ....

"Не си пожелавай жената на ближния " .

Тази заповед какво ще я правим? Ще я считаме ли за част от Евангелието като го цитираме? Или ще се разчита на късата памет на хората? А Бог дали забравя?

Само си мисля и се опитвам да разсъждавам колкото мога.

Защото има един вечен закон наречен "Карма". :hypocrite: И гравитационната Сила на Карма си действа.. не можем да я излъжим с бръщолевене на думи. Словото един път вече изречено от Бога и неистинните думи са само плява изгаряна от Кундалини /Светия Дух/ . Просто играят ролята на гориво за нетленния огън.

Така мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

Май ставаше въпрос за жената и повдигането й?

Но не разбрах как ще я "повдигаме" с фередже или без? 

Защото на някои им са малко по една жена, та като , че ли поглеждат и на други жени доста "преповдигнато". !?

Много упорито се цитира Евангелието, но точно там има и една заповед ....

"Не си пожелавай жената на ближния " .

След тези думи започнах по-ясно да осъзнавам какво означава "повдигнете жената"... :hmmmmm:

В съзнанието на старозаветния мъж (който смята, че владее света и днес), жените сме "на някои" дадени и сме собственост, която може да стане обект на "пожелаване". Е, "повдигнете жената" според мен означава:

съзнанието на мъжа да се "повдигне" до степен да приема себе си и жената до себе си като сродни души - рожби и извори на Любовта (всяка по свой начин, за да се допълваме).

Тогава не жената, не мъжа, а двамата заедно с Любов двойна - сърце до сърце, ръка за ръка ще спасим света... (от идеалите и правилата, които го водят към гибел)...

Линк към коментар
Share on other sites

Добро попадение Донка. !!! :D

Бравус! :thumbsup1:

А бе, " изстрелът" беше по друга цел, ама явно съм "стрелял" с голям сноп съчми .... :D

Дано шегувития тон се възприеме шегувито? Защото тези шегички ги няма по лекциите и трябва да се мисли без цитати от Учителя , сиреч обработено от човекът познание

:lol::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

:( Ех, тези атавистични инстинкти - за да оцелее, мъжът трябва да стреля -

- по животното, с което иска да се нахрани,

- по животното, което иска да се нахрани с него,

- по събрата, който иска да се нахрани с неговото животно,

- по събрата, който иска да му вземе жената, набелязана за продължение на гена му,

- по жената, която иска да продължи гена на събрата му,

- по собствената жена, която нарушава правилата му,

.....

има ли съществено значение дали се стреля със стрели, куршуми или думи - все си е страх и задоволяване на нагоните на гордостта и ревността?

Ако атавистичният мъж повдигне жената в съзнанието си, дали няма да си отвори шанса да разбере как може да се оцелява с Любов?

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Това е! Трябва да има в нас хората едно равновесие между мъжкото е женското и нито едно от двете да не доминира.

Ето го - :yinyang:

Както в природата има баланс.

Линк към коментар
Share on other sites

Относно вечния закон - слава Богу, че не е вечен. Та той е именно обобщен образ на изменчивостта, затуй ни е и бреме само тук...

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

Относно вечния закон - слава Богу, че не е вечен. Та той е именно обобщен образ на изменчивостта, затуй ни е и бреме само тук...

Прав си, Венци!

Този, който е измислил играта и Сам играе в нея, е създал правилата и може да ги променя както и когато реши!

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...