Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За името на детето


Recommended Posts

Днес се замислих за името на детето.Ражда се един нов човек и на нас като родители се пада трудната задача да му дадем име.А знаете че даването на име е нещо много важно и има отношение към живота на човека.Споделете как избрахте имената на децата си и на кой,на какво и как трябва да кръщаваме децата си.Знаехте ли предварително как ще се казват,сънувахте ли името,как го избрахте?

Да се включат и тези които още нямат деца сигурна съм че и те имат мнение по въпроса.

За моята Йоана бях сигурна че ще се казва така..ако беше момче щеше да е Йоан(какво красиво мъжко име)

Преди години бях много много болна.Сънувах сън,който ме промени,започнах да се променям,спрях лекарствата и наистина оздравях :feel happy: Сънувах св.Иван(или Йоан) Рилски.Ходих няколко пъти до манастира и се молих.Доколкото знам май той е един от малкото светци,които са признати и от Балото Братство,но моля ако не е така да ме извините за невежеството.Та тогава реших още как ще се казва още незаченатото ми дете. :rolleyes:

Май винаги съм знаела,че ще е момиче и макар да ми харесваше повече мъжката форма на името...обета си е обет.Всички знаеха ,че съм бременна с Йоана и не съм пазила тайна за името.Затова всички ме питаха''Как е Йоана''още докато беше в корема на мама.

Споделете и вие.На кого сте кръстени самите вие и какво е отношението според вас на името към живота на човека.

Линк към коментар
Share on other sites

Името ми е наречено много преди да се родя. То е на починала сестра на баща ми. Живея с усещането, че не съм сама, че в съдбата ми има и нещо, което не е за мен. В същото време усещам и закрила. За името ми покойната Ванга отдели много внимание и време в един наш разговор. Тогава разбрах, че това име се предава от поколения в рода ни и е на известен и много почитан духовник от гр.Солун. Ясно ми се подчерта, че нося и отговорност с името си в настоящия живот.

За детето ми реших да не носи име на покойник. Не скрих голямата си любов към съпруга си. Детето носи неговото име. Май сгреших! Сега детето ми ме укорява, защото най-големите сътресения и отрицателни преживявания до момента то преживя от своя баща.

Често детето идва с името си - на празник.Моето също. С това трябваше да се съобразя.

Линк към коментар
Share on other sites

Името е много важно. Всяко име е заредено с определена енергия, излъчва определена вибрация, която неизбежно влияе на човека, който го носи. Аз определено забелязвам някои общи черти у хора, носещи едно и също име.

Традицията да се дават на децата имена, които са носили други хора от техния род, не е случайна - има я не само в България, но и навсякъде по света. Тя е свързана с отработването на родовата карма (не го възприемайте чисто негативно - свързано е включително и с кармичната отплата). По тази причина не е желателно да се дава на детето странно и/или чуждоземно име, освен в някои случаи - например трайна емиграция на семейството, защото много се оплитат конците ...

Също така много е важно да съобразим името с деня на раждане на детето.

Темата е много обширна, има много литература, но съм срещала и много шарлатански или най-малко механистични тълкувания по въпроса. Най-добре е човек да претегля и осмисля сам.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен е ужасно кръщаването на някого :thumb down: Мисля, че по този начин обричаш детето да прилича на някой конкретно...а и цял живот му се натяква (поне с мен беше така) ти си моята буквичка, на мен ще приличаш. Да, ама аз никога не съм искала да приличам на човека, на който съм кръстена. А когато животът се окаже достатъчно оплетен и бабите и дядовците са разведени, а дори и да не са започват сръдни. Защо е кръстено на този, а не на онзи. Честно казано не ми се занимаваше с подобни родствени взаимоотношения. Пък и ми се иска децата ми да си имат свой собствен облик. Аз реших още докато съм бременна да ги информирам от рано, че детето няма да е кръстено на никой :whistling: Имаха време да свикнат с тази мисъл и всички приеха факта сравнително мирно и тихо. Малко се натъжиха, че не е кръстено на някоя баба или дядо, но детето си дойде с името... Като избирахме името гледахме и датата на раждане. Гледахме да са хармонични, да отговарят и астрологично на детето. В крайна сметка съм много доволна от избора си и тя празнува Рожден и Имен Ден на една дата. За второто ми дете сънувах кога ще се роди и как ще се казва, още незнам дали така ще го кръстим, но времето ще покаже.

Линк към коментар
Share on other sites

А как да знаем предварително че ще си го харесва?В някой страни може детето като поотрасне да смени името си.Тук обаче става трудно.

Линк към коментар
Share on other sites

Попитай го, то ще ти покаже достатъчно еднозначно.

Човек още преди да оплоди идеята за дете, трябва да знае какво ще е - и името и всичко, свързано с него. По този начин биха се избегнали много от разминавките деца - родители и можеше да липсват много проблеми, свързани с отношенията помежду им.

Линк към коментар
Share on other sites

Попитай го, то ще ти покаже достатъчно еднозначно.

Човек още преди да оплоди идеята за дете, трябва да знае какво ще е - и името и всичко, свързано с него. По този начин биха се избегнали много от разминавките деца - родители и можеше да липсват много проблеми, свързани с отношенията помежду им.

Още преди да се роди детето ми(и преди да познавам баща й) много ми харесваше името Йоанна, то беше любимо и на майка ми. Много исках да имам момиче и то си дойде с името. Нейната баба по бащина линия се казва Иванка, а майката на моят баща, Анна. Но името Йоанна бях избрала предварително. След това видях, че има общо със споменатите две. Но дъщеря ми си има свое начало, своя буква "Й", която си е нейна.

Другото име, което много харесвах беше Георги. Дъщеря ми се казва Йоанна Георгиева. А мъжът до мен Георги.

Аз отдавам голямо значение на името на човека. Лично за мен е добре да има някаква приемственост с някой родственик. Примерно първата буквичка или нещо друго. Но и името да се доразвие, да има нещо ново. И родителите да се доверят на своето усещане. Името е хубаво да е звучно, красиво, в съзвучие с фамилията. Харесвам българските имена за моите деца.

Много ми допадат имена на цветя(Невена,Маргарита, Венета, Лилия), дървета(Явор, Елица, Ива), имена, които означават радост(Радостина), светлина(Светлозара), зора(Зорница, Деница), имена на светци(Йоан, Георги, Димитър, Павел) и още-Силвия, Северина, София, Свилен(а), Любов,Магдалина, Мара, Мария, Ема, Калоян, Ивана, Дамян, Дарин...

Имената, които харесвам в моят род са Елена, Стела, Стоян, Анна, харесвам и своето име.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

За мен е ужасно кръщаването на някого :thumb down: Мисля, че по този начин обричаш детето да прилича на някой конкретно...а и цял живот му се натяква (поне с мен беше така) ти си моята буквичка, на мен ще приличаш. Да, ама аз никога не съм искала да приличам на човека, на който съм кръстена.

О, да, тези "бабини дивитини" надали са донесли добро някому. Фина роднинска матрица :3d_150: При това не на шега. Всяка една буква от името съдържа своя вибрационна структура, а изследвайки го бихме могли да се докоснем до различни нишки свъзрани с житейския ни път, съдба, душевни желания и прочие.

Радвам се, че баща ми не е допуснал да бъде увлечен от псевдосантиментални разбирания при раждането ми, а интуитивно се е спрял на моето име, отхвърляйки предложенията да бъда кръстена на някого, пък и майка ми е "вързала" :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

а някой знае ли какво означава името анелия и може ли да отгатне характера ми по името?

АНЕЛИЯ: видоизменено от Ана или Ангелина; разпространено покрай героинята на Х. Сенкевич Анеля

Виж тук

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

На мнение съм, че всяка буква, всяко слово и всяко име има своята вибрация и кръщавайки детето си на някой роднина, било то баба или дядо или някой друг от семейството детето поема част от кармата на дадения човек и започва да прилича на него. Според мен децата не трябва да се кръщават на някого, а да се подбират специални имена за тях. Имам наблюдения и върху фамилните имена на хората - често пъти се оказва, че каквото е фамилното име такъв е и дадения човек като характер. Нямам впредвид обикновените фамилни имена като Иванов, Петров , а тези които изразяват някакво качество - Кожудеров и т.н. Аз лично много харесвам странни и нетипични имена почерпани от прабългарската история - Самара/Семара, Сирма, Ермина, Тенгри. За мъжко име ми е по-трудно да се сетя.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Днес се замислих за името на детето.Ражда се един нов човек и на нас като родители се пада трудната задача да му дадем име.А знаете че даването на име е нещо много важно и има отношение към живота на човека.Споделете как избрахте имената на децата си и на кой,на какво и как трябва да кръщаваме децата си.Знаехте ли предварително как ще се казват,сънувахте ли името,как го избрахте?

Да се включат и тези които още нямат деца сигурна съм че и те имат мнение по въпроса.

За моята Йоана бях сигурна че ще се казва така..ако беше момче щеше да е Йоан(какво красиво мъжко име)

Преди години бях много много болна.Сънувах сън,който ме промени,започнах да се променям,спрях лекарствата и наистина оздравях :feel happy: Сънувах св.Иван(или Йоан) Рилски.Ходих няколко пъти до манастира и се молих.Доколкото знам май той е един от малкото светци,които са признати и от Балото Братство,но моля ако не е така да ме извините за невежеството.Та тогава реших още как ще се казва още незаченатото ми дете. :rolleyes:

Май винаги съм знаела,че ще е момиче и макар да ми харесваше повече мъжката форма на името...обета си е обет.Всички знаеха ,че съм бременна с Йоана и не съм пазила тайна за името.Затова всички ме питаха''Как е Йоана''още докато беше в корема на мама.

Споделете и вие.На кого сте кръстени самите вие и какво е отношението според вас на името към живота на човека.

Всичко  има значение и нищо не става случайно .

а някой знае ли какво означава името анелия и може ли да отгатне характера ми по името?

АНЕЛИЯ: видоизменено от Ана или Ангелина; разпространено покрай героинята на Х. Сенкевич Анеля

Виж тук

Холистичната картина е друга .Всичко е свързано ние сме това което показва часа на  на раждане линиите на ръката  на крака ,зениците говорчт най -много ,пъпа, дупето ,носа и името има значение но не е всико.

Линк към коментар
Share on other sites

Бях чел,че не е добре преди да се е родило детото да му се мисли име.Хубаво е в зависимост от датата на раждане да му се даде хармонично име.

http://www.bratstvoto.net/vehadi/menu/b15/kabala/index.php

Името трябва да звучи музикално и да има букви от трите части на азбуката

(от а до и, от и до р, от р до края) и да са съчетани така хармонично,

че при изговарянето да се чувствува мекота.

Учителят

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Според мен името на детето трябва да бъде избрано и добре обмислено от семейството.Независимо как ще бъде,най-важното е да получава любов и грижи от родителите си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Аз имам две дечица-Лора и Веско. Аз когато родих Лора - първото ми дете, много ми беше трудно ??????????? Но се сетих за една моя приятелка в 7 клас дето се казва Лора ,а Веско, бащата го кръсти. :D

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Според мен името на детето трябва да се избира от родителите.Ако на тях им харесва,те ще го произнасят с любов,а това ще зарежда детето с положителна енергия.Ако името е избрано по принуда(защото така желае някоя баба или някой дядо) вероятността да се харесва това име не е голяма.

Името трябва да е избрано така,че да не предизвиква подигравателно отношение.

Линк към коментар
Share on other sites

60.gif60.gif Моите родители са ми разказвали как чели една книга на Толстой, и там имало две сестри, Катя и Дария, които много се разбирали и си помагали. Те искали да имат две дъщери като тях, и кръстили мене и сестра ми, на тях.hypocrite.gif Ние със сестра ми като малки не се разбирахме, но после това се промени, и сега много добре се разбираме, помагаме си и сме в една посока60.gif
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Когато разбрах, че съм бременна, бях сигурна, че ще имам момче и ще се казва Слав. Просто хрумване. И действително беше така. Не съм се замисляла или избирала името, просто винаги съм го знаела:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Моето дете само ми прошепна името си, когато беше още в коремчето ми. В последствие, след раждането, разбрах, че няколко дни преди да се роди детето ми, името е имало празник... Съвпадение или... нещо друго?!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...