Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Георги

Психология и езотеризъм

Recommended Posts

Какво мислите за Парапсихологията? Защо наистина психичните феномени са толкова рядко доказуеми в лабораторни условия? Защо въпреки цялата си отдаденост, често човек никога не се сблъсква с постиженията, световете и съществата описвани в езотеричните учения? Не би ли могло те да са мит? Ето една драстична статия на такова мнение: Науката за необяснимото

Аз не мисля като господинът Апостолов. Макар че понякога бих искал, за да си опростя живота... Вие на какво мнение сте? :hmmmmm:

Сподели това мнение

Много скандална статия, и невярна, но спорът - за по късно.

Само едно въпросче - А като никой не е виждал Бог - защо хората вярват в него? :whistling: Нима има повсеместно заблуждение с такива мащаби? :angel:

Сподели това мнение

Не съм забелязъл много хора да вярват в Бог - къде ги видя тия? Аз не вярвам в Бог. Какво е Бог - едно съкращение, улеснение, зад което стои всичко извън кръгозора ни. Вярвам в Истината, в знанието, в Любовта!

Фройд например разглежда религията като пряко проявление и опит за справяне с болен едипов комплекс. Небесният баща, Небесната Майка, Небесният син, Небесната дъщеря, Небесната леля, небесният чичо, небесната свекърва ... И между другото екзотеричните вярвания на всички световни религии са именно това ... Другите, истинните познания, езотеричните школи, разшифроват симплицизма Бог в съвсем други понятия, а реалните знания се дават само в Посвещение... и там вече е истинската Психология - истинската душа на науката!

А обществото наистина е масово в заблуда - ако наистина вярва в елемент X , наречен господ, чрез който от време оно е манипулиран! :)

Сподели това мнение

:) Казано е..в притчите ...на глупав в ушите не говори ( времето и енергията си не губи)...защото ще презре разумните твои слова ( че може да тръгне и да вреди)...отдавна не ме вълнуват т.н. "инако - мислещи" - само мислено им пожелавам...Господ, Бог, Отец наш да им проговори с разумния си глас и ако могат ..да го чуят! Останалото не е моя работа! Един е Този, който може да "обърне" някого !

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

Кой знае какво знае? Внушаваме си че нещо е вярно, защото вярваме на авторитет, който ни е казал че е вярно. Голяма е играта, много са играчите. Всичко извън личния ни опит е чесане на езика. Като съпоставя знанията си относно Бог и божествено на различни нива - във вид на проявленията на това божествено - в различна степен на плътност форма - оказва се че "то" съвсем не е съвършено. Мисля си че нашите майстори - творци, които са ни изпекли от кал, са толкова съвършени, колкото и творенията им - противоречиви и объркани...

Мъдрите казват че над седмия - атмичен свят - има още пет, и че те също са в сферата на илюзията - за тях и техните обитатели не се наемат да говорят и най-напредналите от наставниците ни. Само ни загатват че тези йерерхии са или освободени, или на път към освобождението. Абсолютът, Бог - е само мержелееща се точка пред слепите ни съзнания - какво е в реалността - не знаем и не можем да знаем. Това, което ние човеците си представяме като освобождение, истина и царство божие е само една стъпка към освобождението и принадлежи на същия илюзорен капан в който се пържим в собствен сос(каквото и да ни заблуждават и колкото и да се самозаблуждават някои псевдо духовни течения). Когато чуя фанатизма на така наречените вярващи, изпълнен с невежество, отричане и слепота, чувствам един камък в сърцето си - тежест и мъка.

Остава ми едно - стремеж!

Сподели това мнение

Всичко извън личния ни опит е чесане на езика

Сигурен ли си , че е така, а :blink: щот аз не съм.

Ще ти припомня едни слова - глупакът повтаря стари грешки, понеже не му достига акъл да си измисли нови; обикновения човек се учи от собствените си грешки/опит, умният от своя и от опита на другите :v: мъдрият и светията са от други нива :)

:feel happy: Кураж+Любов + Светлина+ Мир + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

Много често повтаряш думата глупак, Благост - не искам да се правя на разбиращ, но приятелски съвет - по-лекичко! :) Бъди здрава! Да живеят глупците - н аплещите им стоят мъдреците! Ти си умна жена :)

Що се отнася до съвременната психология - далеч е - но е направ път - именно защото изисква доказателства, а не вярва - огромни усилия се влагат, включително и в областта на изследване на религията. Сега е време да се обединят дват апътя - наука и религия! Една научна религия без нито капка сляпа вяра, но искрена чиста свещена връзка с Любовта и Светлината отвътре. И една религиозна наука, в смисъл смело навлизаща в неизследваните области на човешката психика. Предпочитам думата Стремеж, а не вяра. Думата вяра е безвъзвратно опетнена от хилядолетия кървави религиозни войни, фанатизъм и братоубийство. И - самото и присъствие предполага едно - слепота! Стремеж, устрем, полет към непознатото и непознаваемото! Намерение, трансформация ... това са реалности!

А, сетих се нещо - аз, бедният глупец. За личния опит. Да, сигурен съм, напъ,но. Това е всичко! Пет пари не давам за ангелите и архангелите, за боговете и богините, ако аз не мога да постигна тяхното положение ... когато го постигна! Ако знаех че е невъзможно, животът ми щеше да е коренно различен, не в особено добра посока! Животът в този биологичен затвор е къс - но,казват имало и други животи ... може би - нали само го вярваме :) ! Вяра, вяра, вяра - предпочитам да имам очи да виждам това към което се стремя - иначе фанатизмът и примитивизмът неизбежно следват вярата ... като сянка! Устрем, огън отвътре, воински дух - жива връзка - това са истински неща. Ако това се припокрива с разбирането за вяра на някого - противоречие нямаме! :feel happy:

Сподели това мнение

Еееех, приятели,

Да ви имах дар словото!

Благост, станала си истински поет, а ти Орлине , с всеки ден се изявяваш все по- добре и по- добре като истински психолог. Изглежда и при двама ви се е спуснал Светият Дух. Радвам се за вас.

Сподели това мнение

:):):)

Много често повтаряш думата глупак, Благост - не искам да се правя на разбиращ, но приятелски съвет - по-лекичко!  Бъди здрава! Да живеят глупците - н аплещите им стоят мъдреците!
"Често" е относително критерийче :smarty: важното е да е на място и време и да е верно , а "бройката" да е въздействаща:D лекичко - тежичко...как го премери :dancing yes:защо ли така реагираш :1eye: весело + свободно по ми допада!

Предпочитам думата Стремеж, а не вяра. Думата вяра е безвъзвратно опетнена от хилядолетия кървави религиозни войни, фанатизъм и братоубийство. И - самото и присъствие предполага едно - слепота!

То и гладният се стреми към хляба...неудържимо и не винаги благо :D за жадния, лакомия...във физическия свят ... да не мислим и пишем :lol:

Невъзможно е да се "опетни" - Вярата , Волята, Мъдростта, Светлината и Любовта...

:v: Важи : не се гаси туй що не гасне, и не се петни - туй - що е изначално чисто!

Таня, сестричке, ми ти си го имаш ...дар словото :v: как така "станала" - то си е в мен/нас (всички форумци сме поети по душа), но се проявяваме когато и както :) Туй за спускането на Духа:unsure:

Сподели това мнение

Ех, Благост... мила сестрице! Обичам те! Нека всичкото Небесно благословение е с теб, децата ти, скъпите хора около теб! Нека здравето ти душевно и физическо бъдат непоклатими и силни като мощен заряд в центъра на торнадо! Светлина и радост имай - такива които не са от този свят!

За ума - аз нямам претенции за умник - много съм си средно статистиески даже - макар че ми се иска да не съм.. ;) ! Правихме наскоро в НБУ тест за IQ и ми излезе около 125, и то при положенбие че се забавих с няколко минути... така че - фактите говорят - пълна посредственост, генни заложби, какво да се направи. Слаб компютър, малък RAM, мъничък хард диск, процесорът едва мъждука и блокира като му отвориш повечко програмки ... ми това е - мании за величие нямам... :feel happy:

Между другото, като си говорим така за глупци ... темата беше за съвременната психология и подходът и. Ами той точно се вмества в твоите критерии за определението глупак. Тоест съвременната психология според теб е нещо като "Иванушка Глупца", простичка и неотбираща много много от нещата. Хм, аз пък си мисля че е на много прав път и че това е верният път - опитност, проверка, знание основано на доказуемост и повторяемост! Тя далеч не отрича тънките сфери на битието и човешката душа - просто отказва да се занимава с маймунският подход на религията... това е всичко. Има нужда от една нова, по-научна религия в тези дни, както писах по-горе! Синтез!

И мерси за психотерапията - самомнението има нужда от контрол - хубаво е да знаеш че си глупак и да не се фантазираш много :) ! Така че, благодаря от сърце за напомнянето! Няма Религия по-висша от Истината! Ом Тат Сат! :feel happy::thumbsup2:;)

Сподели това мнение

:):(:1eye: Всичкото гореписано ти го рече, не аз :rolleyes:

Случва ми се да не съм ясна в изказа си от първия раз! Важното е, че сме приятели добронамерени и понякога веднага, понякога след по - дълго достигаме до взаимно проумяване и разбиране...поради смущения външни и вътрешни ! Значи прегледай и установи моля те много някъде да говоря лично за теб :D:blink: и не ми вменявай неистинно отношение към теб, няма да стане :D Да не би да се е получила... ситуацията - гузен - негонен бяга... :D Благодаря за пожеланията, обичта и изобщо, че сме заедно!

Сподели това мнение

Орлин, звучиш така сякаш не признаваш Живота. И ми е интересно ти как се самоосъзнаваш и в какви рамки се поставяш сам... Видно е, че се опитваш да избегнеш слепостта, но дари правилно си избрал метода? Задавам само въпроси... Но погледни и само от гледната точка на психологията, на теб ти е лесно: по начина по-който се опитваш да избегнеш ограниченията не се ли самоограничаваш парадоксално?

Сподели това мнение

Орли, малко множко ми е странно твоито свято схващане. Хем си от светлите (духовните)душички :angel: , хем във Бог не вярваш, хем пък в Истината, Любовта и Мъдростта пък вярваш, :1eye: е аз за по-кратко на това му викам Бог. :sorcerer: И само още няколко въпросчета.

:hmmmmm: Кой ти каза че има ангели и

:hmmmmm: кои ти каза че има прераждане и

:hmmmmm: кои ти каза че има безсмъртна душа и

:hmmmmm: кои ти каза че можеш да постигнеш тези висоти към което се стремиш? :hypocrite:

Всичко това не е доказано от науката, следователно тя го отрича! Над това се замисли, пък туко виж изчезнали доста съмнения. :thumbsup:

:dancing yes: който се занимава сериозно с психология, е и доста повлиян (професионално изкривен :harhar: ), не разгледаш ли всичко чрез погледа на различните психо школи? И я кажи колко и какви неврозки си откри, а на хората около теб? :harhar:

Надявам се разбираш какво искам да ти кажа, не се заяждам, защото съм го изпитала и знам че трябва да сложиш ясна граница между професионалното и личното, за да не изгубиш мнението на собственото си Аз. :smarty:

Сподели това мнение

:) Разбирам Орлин, защото минах по този път... преди доста години :D

Когато млад човек навлиза в "дълбоките води" на една наука, той е застрашен от две опасности:

1. Както казва Меги,"разгледаш ли всичко чрез погледа на различните психо школи". Все още си развълнуван от новото познание и се опитваш да се ориентираш в лавината от информация. Все още не можеш да намериш своето място и тепърва градиш своята лична позиция. Много е лесно просто да се присъединиш към школа и да приемеш нейните тези, защото те ти звучат като Истината, която си търсил винаги...

2. Докато си "в дълбоките води" на теорията (която задължително трябва да усвоиш), имаш прекалено малко време и съмнителни възможности да проверяваш тезите на школите в живата реалност. В този момент по-скоро тестваш истинността на усвояваната информация с натрупания си до момента опит. Много е лесно да избереш от този опит само онова, което доказва тезите на избраната от теб школа, и да забравиш, че

- твоят опит е ограничен и субективен

- той е с дата твоето лично минало , а животът е ДНЕС и НАВСЯКЪДЕ.

След етапа, в който е сега Орлин :) , аз минах през още един - влезнах в живата практика на психологията - започнах да работя с деца. След няколко години усетих, че се опитвам да наложа на живота това, което бях научила от книгите :D

Сега, след 25 години, мисля че психологията не е толкова наука, а изкуство -

- да успееш да се слееш с хората, с които работиш така, че да започнеш да виждаш света през техните очи, но да запазиш своята идентичност.

- да изградиш в общия ви свят едно временно Аз, което им е необходимо, за да им даде начален тласък и ориентация по Пътя, който са поели.

- да Бъдеш новото си Аз като само окуражаваш техните с Любов и Вяра, но ги оставяш свободни и отговорни...

сигурно има и още нещо, за което сега не се сещам... :)

Сподели това мнение

Напълно съгласен съм с всички! :feel happy: Искам само да кажа че това което прави науката от около 200 - 300 години е уникално и е в пълна хармония с висшите сили и разум. Във всички предишни епохи - Атланта, Лемурия - човечеството е следвало един по-мистиен път, с по-малко участие на интелекта. Всичко си е на мястото. Науката се развива и вече навлиза в дебрите на езотериката. А психологията засега наистина е тесничка. Мен лично съвсем не ме удовлетворява такава каквато е. Затова и допълвам пъзела, и то по-голямата част от него с езотеричната психология, която обхваща ... всичко ! :D

Сподели това мнение

Един глас - въздържал се, по отношение на напредването на науката към хармонията... Скоро ще се самовадят кирливи ризи и шъ видим!

Сподели това мнение

:v: Сигурн ли си, че си справедлив в преценката си за напредването на науката към Хармонията ?

Старата наука си е силно вехта, но Новата :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Сподели това мнение

Какво ли щеше да бъде ако изследваните явления вадеха сами изводите? По-смислени щяха да бъдат експериментите... Има ли смисъл от експрименти в този тон?! Господин изследователя изследва предимно собствените си възприятия, а вие, дами и господа слушатели?! И коя част на света е подложена на анализ? Тази, която може да се анализира, естествено! Тя обаче, същата е и тази, която може да се моделира! Хората не могат да създават закони. Да, могат да открият! Обаче емпиризма е преходност!!! А непреходността е в Духа, който не е в постмодерните науки, а винаги отсреща... Ами, мнение...

Сподели това мнение

:) Има Проучватели, водени от Духа ! И явленията винаги и все някога ни "ВАДЯТ' изводите , защото винаги има готови човеци, които да ги ' ВИДЯТ " - това са те - истинските учени хора - от Духа научени. Имало ги е и винаги ще ги има.

Мнението и отношението ти са си субективни, важното е ти да си наясно със себе си и да те води верния Дух! Плодове добри да даваме.

Сподели това мнение

Ето тук някои мисли на психолога Ейбрахам Маслоу:

Характеристики на себеактуализиралата(самореализиралата) се личност:

1)Реалистични възприятия, толерантност към непознатото и неопределеното

2)Приемане на себе си, другите и живота

3)Непосредственост, простота и естественост в поведението

4)Центриране върху помощ за другите-живеят за да работят

5)Потребност от лична сфера

6)Автономност(независимост)-в голяма степен сами определят жизнения си път

7)Свежест на възприятията

8)Способност за върхови преживявания-сила да преодоляват стресовите травми, да изпитват духовни преживявания, чувство за красота и спокойствие - силна енергия

9)Имат социален интерес

10)Имат дълбоки междуличностни отношения-малко, но дълбоки приятелства. Избирателни са в избора на близки приятели.

11)Демократизъм

12)Разграничаване на добро и зло и сила за съвместяването им

13)Философски хумор - доброжелателство

14)Креативност(творчество)

15)Неоконформизъм, т.е., автономно поддържат пътя си

Според Маслоу човешкото развитие минава през 5 етапа, като някои никога не надрастват по-долните етапи:

Себеактуализациа

Уважение и себеуважение

Привързаност и междуличностна любов

Сигурност

Физиологични потребности

................................................................................

.............................

Според Карл Роджърс, последовател на същото психологично направление, пълноценната личност има следните шест характеристики:

1)Безусловно положително отношение към себе си - само тогава може да има такова и към другите

2)Организмично доверие, т.е., вяра в собствената интуиция

3)Способност за силен живот - способност за живот в настоящия момент, отвореност за всякакъв опит, положителен или отрицателен и пълно изживяване на всеки миг от живота.

4)Преживяване на вътрешна свобода-пълноценната личност се чувства свободна сама да взема решенията и насоката в живота си. Съзнателен избор на жизнен път според вътрешното чувство, дори това да противоречи на външните условности и мнения.

5)Креативност-находчивост, съзидателност, новаторство, адаптивност.

................................................................................

..........................................

Не мислите ли все пак че и психолозите, които за разлика от докторите работят с причините за човешките неудачи имат роля в живота и обществото ни? И далеч не всички са тясно ограничени материалисти! Всъщност психологията е религията на бъдещето! Бъдете здрави! :feel happy:

Сподели това мнение

:v:

Според Маслоу човешкото развитие минава през 5 етапа, като някои никога не надрастват по-долните етапи:

Себеактуализациа

Уважение и себеуважение

Привързаност и междуличностна любов

Сигурност

Физиологични потребности

:thumbsup2: Благословени са всички изобретатели + изследователи + проучватели.

Това е петстепенната пирамида на потребностите според Маслоу.Беше нужен и навременен трамплин за мен преди години.

След време ги намалих до 4 в съгласие с д-р Мърей Бенкс, психиатър :

1.Потребност от Живот - въздух, вода, хляб (не пасти :D ),облекло ( екологично и енергийно :D ), безопасност и сигурност и волята за живот(инстинктът ни за оцеляване)

2.Потребност да обичаме и да бъдем обичани ( хармонично общуване на всички нива)

3.Потребност да чувстваме своята значимост!!! ( Себеосъществяване +служене + сливане в едно с Христа в Духа)

4.Потребността да изпитваме разнообразие ( не елементаризирания стремеж към натрупване и пристрастяване към диалектичния порядък, а вечното движение по Пътя към Отца) :P:angel:

ИЗВОДИТЕ, които НАУКАТА прави с помощта на МЕТОДИТЕ се проверяват в ПРАКТИКАТА.

Сподели това мнение

:) Съмнявай си е, твои са си изборите :) Емпиризъм...алхимизъм... :blink:

Сподели това мнение

Анализирайте следния казус, като отговорите на въпроса: Какъв е проблемът от гледна точка на процеса на комуникация в това семейство?

Неучещият ученик

Семейство на висококвалифицирани и много успешни родители - преподаватели, единият в хуманитарните, а другият в инженерните науки, имат проблем със своя единствен син - Петър. Той е на 18 години и е последен клас в английска гимназия. След получена двойка по основен предмет отказва да ходи на училище, лежи в леглото и изпада в бяс всеки път, когато му се напомни за училище. В същото време отказва да мине на самостоятелна подготовка (тъй нар. "частен" ученик), защото ще загуби уважението на приятелите си в училище. Освен това, не дава да се издума да прекъсне по медицински причини и да повтори, защото иска да кандидатства във ВУЗ заедно с връстниците си.

Обикновено сутрин майка му го буди, дава му закуска и се опитва по заобиколен начин да разбере дали няма да реши да ходи на училище. Бащата побеснява, скарва й се, че го е направила лигльо и заплашва Петър, че ще го прати да работи на строеж "с най-големите отрепки и пияници". Петър обещава, че от утре ще тръгне на училище. Майка му го поглежда иронично и казва: "Как ще стане тая работа, като не си пипнал учебник. Ами ако те изпитат?"

Петър отива в стаята си и ляга в леглото. На другата сутрин сцената се повтаря.

:dancing yes:

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега