Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетариански детски градини


Recommended Posts

Диана даде от личен опит съвет как се отстояват позиции без конфронтация със системата.

Иво, а какво би станало с атмосферата в една група в ясла/детста градина, ако детето не е истинско вегетарианче,м? Ако така се налага от родителя, а него го влече друго? Аз си го представям така- детето седи на отделна маса за "вегетарианци" за да не наднича в паничката на другите... И още- винаги в едно семейство има все някой дето е давал на детето месо тайно от родителите. И детето много добре знае какво е това. /освен в случаите на пълна изолация, ама не вярвам това да е масова практика/. Ако му е харесало- знаеш какво се получава. Ако не му е харесало- стратегията на детето на Диана. Какво сложно има и защо трябва да се бие камбаната, че нашето дете не яде нещо, щом няма сила, която да го накара някой да яде нещо, което не желае.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Родителите нека хубаво премислят. Ако те са вегетарианци, могат да поднасят на децата си у дома само вегетарианска храна, но не и на всяка цена. В смисъл месото да не се забранява, да не се превръща в табу. Знаем, че хората са различни по дух, въплътяваме се в различни тела - някои хора имат физическа нужда от месна храна; организмът им не е в състояние да извлича нужното само от растителна храна. Такова дете ще го влече отвътре към месо, аромата, вкуса, вида, всичко ... Какво ще правите, когато детето започне само да си купува закуски? Ако отвътре му се иска, дали ще преглъща мъчително по хамбургерите на съучениците, заради вашия авторитет или ще си купува тайно и ще ви лъже, че си е купило банан? И двата варианта са безкрайно мъчителни за детето. Помислете за него! Нали не желаете детето ви да израсне перманентно фрустирано?

Линк към коментар
Share on other sites

Нещата имат две страни. От една страна някои хора по рождение са по-склонни да консумират месна храна от други, но от друга страна вкусовите навици се възпитават. Против съм на децата да се забранява да ядат неща, които им харесват, но все пак това не означава, че трябва тези неща да им се дават безразборно. Не е само месото, но например и прекалено сладките, прекалено солените или люти храни. Родителите могат да възпитават (и го правят) вкусовете на децата си като им предлагат преобладаващо определен вид ястия. Ако родителите искат да възпитат детето си да се храни здравословно, то те естествено ще се стараят да му осигурят вкусни и здравословни ястия (според възгледите си). Привърженик съм и в детските градини да става същото, т.е. да има възможност децата да получат вегетарианска храна, ако родителите желаят това. Да, родителите могат и да грешат в преценката си, но отговорността си е тяхна. Откъде на къде някой ще решава вместо тях, какво ще яде детето им? Ние в разсъжденията си следва да изхождаме от презумцията, че родителя избира това, което е най-добро за детето му, а не от обратната презумция. Не че няма и такива случаи, но това са изключения. Не можем заради изключенията, чиито родители са им вменили задължението да са вегетарианци, да лишаваме тези деца, които наистина са вегетарианци от възможност да се хранят пълноценно в детските градини. Какво се получава на практика. Ето, аз като дете почти не консумирах месо (с изключение на кренвирши и някои колбаси). Ами да, не ми харесваше месото в детската градина, гадеше ми се от него. Ама леличките не се впечатляваха особено. И какво? мъчение и за мен и за тях. Да, отстоях на натиска да ме накарат да ям месо и какво? – в детската градина предимно гладувах. Това ли е варианта, който трябва да предложим на децата вегетарианци?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

В масовите детски ясли и градини по отношение на храната нещата седят твърде консервативно.Персонала е оскъден, децата в една група много. Една детска учителка и понякога помощник-възпитателка сервират обяда, подпомагат и обгрижват 26-35 деца. Докато не се променят условията в детските ясли и градини няма да се промени и храненето.

За сравнение едно обедно меню в частна детска кухня е 8-9 лв. дневно. Престоя на едно дете заедно с храната в общинско заведение е от 1.90 до към 3 лв. дневно в зависимост от това какви месечни такси е приел съответния общински съвет.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Напълно възможно е едно дете от малко да харесва месо, или да му е харесало от първия път, единствено и само заради подправките в него.

Ето, на едно кюфте кое му е най-хубавото? Вкуса. Ако същото това кюфте го направите от леблебия, ще стане фалафел, който не конкурира кюфтето, поради различния си произход, но също има чар. Едно дете би харесало и едното и другото.

Освен това много хора насилват децата си, насилват и себе си, насилват и околните да приемат някакви техни си представи за живота.

И тук аз се чудя колко деца харесват месо наистина от първия път и колко са го харесали от "втория път".

И ако има такива, които са го харесали от първия път, дали това не е било заради подправките?

Защото една крава не произвежда подправки и ние не колим кравите заради подправките.

Също така тези подправки могат да бъдат добавени и на други храни, ако желаем да постигнем един ароматен вкус.

Не е задължително да имитираме нищо, тъй като не вярвам самата подправка да има влечение да бъде поставена в определена храна с определен произход.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...