Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Колко часа сън са ви необходими, за да се наспите ?


  

64 гласа

  1. 1. Колко часа сън са ви необходими за да се наспите ?

    • 5
      5
    • 6
      12
    • 7
      10
    • 8
      16
    • 9
      14
    • 10
      9
    • 11
      3
    • 12
      5


Recommended Posts

Може би не бях много точен. Кристиян, съгласен съм с теб, че 2та часа са си 2 часа. По скоро имах предвид, че между 10-12ч човек приема повече прана.

"Колкото по-рано ляга човек ,толкова по-добре за него. Които рано лягат те поглъщат всичката събрана прана т.е. жизнената енергия в атмосферата."

Учителя

Линк към коментар
Share on other sites

Ранното лягане явно е по-здравословно,но като се налага да се ляга късно,а понякога и въобще да не се ляга...Преди страдах много често от безсъние.Това се отразяваше на работата ми(гласът ми пада),от там се започва едно притеснение,което се превръща в невроза...с други думи - доста неприятно.От 4 месеца правя комплекса упражнения "5-та тибетци" след всяко събуждане.Сънят ми е значително по-здрав и пълноценен,само дето не мога да спя по-малко от 8 часа,най-добре се чувствам след 8,30-9 часа сън,но и не лягам преди 3-4 през нощта.

Линк към коментар
Share on other sites

Праничните енергии са много, и според повечет оизточници, те се приемат съзнателно от човека, най-често чрез съзнателно дишане, а най-много пранична енергия има в последния час преди изгрева, и първия час след изгрева. В градски условия- да речем в Пловдив, по мои лични впечатления, праничните енергии присъстват в почти нищожно количество, което е трудно достъпно, т.е. почти няма шанс да бъде възприето от кое и да е спящо същество денем или нощем, освен ако в човека не е иницииран постоянен енергиен канал спрямо универсалната енергия- прана, ки, ци, чи. Тогава човек когато пожелае може да увеличава възприемането винаги когато има нужда от това. През нощта човек обаче има нещо друго, от което може да се възползва, най-вече докато спи. По отношение на астрал и т.н. нощем, когато човек е в покой и спи, по отношение на астралното тяло се случва същото което се слручва с чаша вода в която са разтворени разни боклуци, но когато е оставена в покой- до голяма степен боклуците се утаяват и водата става по-прозрачна- в будно състояние функциониращото съзнание е като онези джаджи за нескафе-фрапе, мътилката е гарантирана, но през нощта покоят води до утаяване, и това е нещо полезно, стига да може човек да го използва...

Линк към коментар
Share on other sites

При мен количеството и качеството на съня ми зависи до голяма степен от емоционалното и менталното ми състояние.

При добро такова 6-7 часа ми стигат, но дори и да нямам възможност да спя по толкова, пак съм трудоспособна на следващия ден. Съвсем различно е, ако са ме обхванали някой недотам положителни мисли и чувства - страх, притеснения, съмнения и т.нат. - тогава и 7, и 8, и 9 часа да спя, все са ми малко, и все ми се спи,или пък въобще сън не ме хваща.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Необходимостта от сън е във връзка и с нервната система на индивида.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

До преди пет месеца, ми трябваха поне 9 часа сън, за да се чувствам добре през деня. Откатко се роди дъщеря ми, спя много по малко и разпокъсано, за мое голямо учудване вече ми стигат и 5 часа сън с едно ставане между тях. Мился, че организма се нагажда според ситуацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Верно е, че животът е един безкраен сън, но дали това е пълноценен сън...

Съмнявам се.

Бих могла да спя вечно.

И да се събудя като Спящата красавица.

В един друг свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата ме заинтригува от самото начало :1eye: . Още тогава се питах, а сега моля този, който я е отворил да поясни ,след събирането на достатъчно данни ще направи ли извод или ще подаде допълнителна информация...какво да очакваме от анкетата?

И молба до Кристиян :) да продължи по-конкретно как може да се използва това утаяване.

... праничните енергии....

.....по отношение на астралното тяло.....

........през нощта покоят води до утаяване, и това е нещо полезно, стига да може човек да го използва...

Линк към коментар
Share on other sites

И аз обожавам да спия. Стига да имам тази възможност, както сега по празниците и през лятото. Лягам и веднага заспивам, няма пълнолуние нито съсредоточено мислене за нещо, веднага навлизам в сънищата. Там обаче ситуациите варират според усещанията, които съм имала в момента на заспиване. Не спирам да изследвам това, както и да оставям потока от мисли да си минава като филмова лента преди заспиване. Правя понякога и целенасочени упражнения, асоциации - ангел, любов, мир, щастие, светлина, надежда, приятел и т.н. Получават се интересни верижки, всеки път различни. Златно правило винаги трябва да са положително ориентирани. Действа безупречно при тежак и напрегнат ден. Не обичам да спя през деня, колкото и да съм уморена чакам си вечерта. Пробвала съм няколко пъти и не е за мен този сън. Става ми лошо после все едно съм препила. Няма спор по отношение и на часовете. Ако си легне човек в 22:00 до 5:00 - 6:00 се е наспал по най - добрия начин. Ако този интервал варира ногоре лошо - сънят не е със същото качество и продължителността му няма да има нужният ефект. Пробвала съм да спя от 21:00 до към 2:00 - 3:00 и съм отивала на работа, става се лесно, чувстваш се бодър, ефекта е страхотен. Наспивала съм се чудесно. Пробвала съм и обратният вариант лягам в 3:00 и ставам в 7:00 самият ужас трудно ставане, сънливост, жажда за сън. Най - лошото е, че практикувам от месеци наред вторият вариянт. Спя много малко, работя адски много, но пак успявам да се спавя със всички отговорности. Затова сега когато мога вобще не ставам от леглото и си спя колкото си искам, че празниците бързо ще свършат и пак ще ни грабне водовъртежа на забързаното и натоварено ежедневие. И как няма веднага да заспивам като не съм усетила кога е минал деня, а до следващия остават 4 часа.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Дайте ми съвет как да преборвам идващия по време на работа сън. Работя и нощни смени от 20 до 8 ч. и след 1-2 ч. ми се доспива ужасно, очите започват да се затварят. Имам лаптоп там, но нито мога да чета, нито нищо, постоянно трябва да ставам и да се разтъпквам, за да го прогоня и после пак се връща. Наруших два от принципите си с надеждата да съм по-бодър като в две от нощите пих черен чай за пръв път от 5 години, а веднъж пих кока кола за пръв път от 7 години насам. Но и това не помогна. :(

Линк към коментар
Share on other sites

Привет, Макс!

Преди не много време имах зверски проблеми със съня. Сега спя много добре. Ако обаче сега ми предложат работа на смени, за каквото и да е заплащане, престиж или колкото и да е интересна, ще откажа! Една от причините за безсънието ми беше дезадаптацията на биологичния ми часовник - работех дневна, нощна, дневна, нощна ... години наред, в Б-я и после в чужбина. Общо около седем години. Някъде петата година от такъв "качествен режим" на живот биол. ми часовник кликна по някакъв начин и се оказах напълно неподготвен в ада на инсомнията. Никога не съм си мислил, че точно на мен може да ми се случи - преди това спях навсякъде и то дълбоко... Сега се нормализирах, но само с подходящ режим на живот - спя нощем!

Това, че нощните смени при мен са докарали безсъние, не означава разбира се, че при всеки това ще се случи - много хора цял живот работят на променливо работно време и са о'к. Но определено шансът за бъдещи проблеми със съня при продължителни днвно-нощни работни смени се увеличава силно!

Ако имаш възможност и право на избор - просто откажи нощните смени! Ако продължиш - методите ти ги знаеш - движение, дишане, медитация. Сигурно хората ще ти препоръчат някакви чайове също.

От друга страна, когато сънят е здрав и организмът не е изтощен от безсъние, подобни нощни смени могат да бъдат прекрасна възможност за медитация, като съзнанието естествено влиза в много мистично състояние, дълбоко, дълбоко. Тялото автоматично релаксира максимално, дори и прав да си, а умът се потапя дълбоко навътре - много приказно е. Аз съм го преживявал многократно по време на караули в казармата, както и после в работата си!

Линк към коментар
Share on other sites

Моя съвет е да си лягаш след работа,ако искаш хапни и тогава си легни,но гледай да е нясто лишено от шум,и макар че най добрия съм казват че е от 22.00 до 06.00 часа,аз съм се наспивал по добре през деня,преди и аз карах смени вечерно врме,лягах си в 9 сутринта и 7-8 часа успявах да спя,и се чуствах страхотно след това,преспиваше ми се чак към 7-8 сутринта.Просто си промени режима,и виж как ще се чустваш.

А да Орлин е прав,ако ги редуваш смените,дневна нощна,това не си е работа,човек неможе добре да се адаптира.Ако са само нощни да са само нощни,ко са дневни да са само дневни.

Линк към коментар
Share on other sites

Работата е само сезонна за лятото и е на морето, за 3 месеца, вече единият отминава, остават още 2. Освен това нощна смяна имам веднъж на четири дни, останалите 3 дни почивам нощем, така че е приемливо и едва ли ще разбалансира вътрешния ми часовник. Нощната смяна ми осигурява три свободни дни на седмица. Което е голям плюс, имам време за релакс, за море, плаж - изобщо съм много доволен. Работата е приятна и не е трудна, единствено е този проблем с допсиването обикновено ставаше след 4 ч. сутрин, но последния път започна още от 1 ч. Така или иначе в деня след нощна спя по няколко часа, иначе няма начин.

Линк към коментар
Share on other sites

Спя по 6 часа точно и средно за денонощие. Засичала съм, Ако някой път се наложи да спя по-малко, например 4 часа, на другото денонощие спя 8 часа и така се наваксва. Но по принцип режимът ми си е постоянен и 6 часа са ми достатъчни. Ако спя повече, получавам ужасно главоболие, и отпадналост, и цял ден съм като парцал.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм така. Ако не получа неоходимия брой часове за сън, следващата нощ спя точно с толкова, колкото не съм доспал предната. Но когато съм нощна смяна, се прибирам в 8 ч. сутринта и понякога спя до обяд и изглежда достатъчно, но ако изхитрувам и отида на плаж, пък следобяд ме поваля съня и няма начин да излъжа организма си, много е точен в изискванията си за сън, често до последния час. Вчера например се прибрах на обяд без да съм спал след нощна, и в резултат следобяд съм спал от 15 до 21.30 ч. И това беше компенсацията за безсънната нощ, а към полунощ пак легнах вече за редовната почивна нощ и отново спах непробудно до 7.30 ч. Не беше достатъчно, че съм компенсирал предната нощ, пак ми се спеше защото беше дошло време за поредната нощ. Поначало не съм нощна птица и години наред съм си лягал в 22 ч. (дори 24 ч. е късно за мен и сънят се разстройва ако тогава лягам), това е моето нормално време за сън и затова нощните смени ми се отразяват зле.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз от месец-два започнах да се будя към 6-7ч недоспал ...с мъка заспивам пак до 8h , а си лягам късно ... май ще трябва да си направя режим на съня , тъкмо и сънищата да си спомням по-добре :)

Казаха ми че лавандулата се пиела за спокоен сън - ще пробвам :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Не мога да спя повече от 6 часа, даже 5 ми стигат и въпреки,че не съм любител на ранното ставане ме мога да спя след 9-10 часа, всъщност най-добре се чувствам като стана около 8

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте, отново се обръщам към вас за помощ, да ме насочите как да постъпя с режима на съня си.

Лично ми трябват 10 часа, за да се наспя добре, но от тук прочетеното ми стана ясно, че толкова сън не е особено полезен. От друга страна, доколко е полезно човек да спи по-малко от това количество? :o

Също така искам да попитам в моя случай как е най-благоприятно да си нагодя режима, за да ставам по-рано(ранното ставане и лягане ми влияят по-добре по принцип-чувствам се по-бодър, освен в случаите, когато съм недоспал). Имам няколко варианта, които ми се видждат приемливи, но ми е наложително ставането да е преди 8 часа сутринта. Ето ги:

1. Лягане в 22:00, ставане в 8:00

2. Лягане в 21.30, ставане в 7:30

3. Лягане около 20:00-21:30, ставане между 6:00 и 7:30

4. Да си намаля часовете за спане.

Според съветите на Петър Дънов часовете за лягане трябва да са 20:00, 22:00, 24:00, а тези за ставане-4:00, 6:00, 8:00, 10:00 и т.н. -нечетните(но тук идва въпросът според кое часово време?)

Също така ако може да ми дадете съвет как да обвържа най-приемливо подобни часове със смяната на времето през пролетта и есента.

Накратко казано-моля да ми дадете съвет за добър режим на спане, който да е обвързан що-годе с казаното от мен. Благодаря предварително на отзовалите се! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично бих ти препоръчал първия вариант.

Дали са много 10 часа сън? Зависи как се чувстваш. Също колко напрегнато е ежедневието ти, храната с която се храниш, мястото където живееш (замърсяване, надморска височина), самият сън дали е спокоен или е примерно с чести събуждания. Често срещано при много хора е да не стават веднага след като се събудят, особено ако нямат спешна работа или друга причина за да станат рано. Тука въпросът е повече до воля, тъй като през това време те реално не спят. Човек може да се събуди по всяко време, ако преди да легне се настрои за това (казвам го от личен опит). Можеш като начало да се пробваш примерно да лягаш в 22 и да ставаш в 7 часа и ако след няколко дена така се чувстваш добре, ако си бодър и с добро разположение през деня, значи всичко е ок, и евентуално можеш да се пробваш да смъкнеш още половин или един час, т.е. да станат осем часа сън. Пак повтарям, само ако се чувстваш добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Важно е качеството, а не количеството :)

Имал съм случаи в които 4 часа са ми били напълно достатъчни, а напоследък много често и такива случаи, в които спя по 7-8-9-10 часа и оставам ненаспан :) 

Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично бих ти препоръчал първия вариант.

Дали са много 10 часа сън? Зависи как се чувстваш. Също колко напрегнато е ежедневието ти, храната с която се храниш, мястото където живееш (замърсяване, надморска височина), самият сън дали е спокоен или е примерно с чести събуждания. Често срещано при много хора е да не стават веднага след като се събудят, особено ако нямат спешна работа или друга причина за да станат рано. Тука въпросът е повече до воля, тъй като през това време те реално не спят. Човек може да се събуди по всяко време, ако преди да легне се настрои за това (казвам го от личен опит). Можеш като начало да се пробваш примерно да лягаш в 22 и да ставаш в 7 часа и ако след няколко дена така се чувстваш добре, ако си бодър и с добро разположение през деня, значи всичко е ок, и евентуално можеш да се пробваш да смъкнеш още половин или един час, т.е. да станат осем часа сън. Пак повтарям, само ако се чувстваш добре.

Благодаря ти много, всичко ми стана ясно освен едно-защо часът на лягане е по-важно да е фиксиран от този на ставане?

Линк към коментар
Share on other sites

Това един лекар, особенно невролог може да ти го обясни най-точно. Десет часа се смята за оптималния час за лягане и от лекарите, а и от доста духовни учения.

Човек е една енергийна система, която е в непрекъсната връзка и отношение с планетата земя, с нейните магнитни потоци. Активността на мозъка и на останалата нервна система е съгласувана с промените в магнитните потоци на земята през денонощието, т.е. тази активност е различна според това, кое време от денонощието е.

Иначе часовете от 4 до 6 сутринта се смятат за най-наситени с прана и ако човек е легнал в 22 часа, след 6 до 8 часа, ще се събуди точно по това време. Това според мене е оптималния режим (не че го спазвам).

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

По-рано са смятли, че тишината и тъмнината на нощта благоприятстват наспиването. Сега се отдава значение предимно на неврохормоните. Например, със стъмването серотонинът се превръща в мелатонин, а под влиянието на светлината става обратното. Така денонощният ритъм на бодърстване и сън е спазен, ако се използва нощта за сън. През нощта се отделя и основното количество растежен хормон, който не само отговаря за развитието на децата, но и за възстановяването при възрастните.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...