Jump to content
Порталът към съзнателен живот

More Jazz


Guest aorhama

Recommended Posts

Информацията ми е от един познат- българсдки циганин, живеещ в чужбина, който познава лично тези хора- нямам претенции за това, дали е вярно или не- рома са си рома навсякъде по света, и едва ли за тях самите има значение дали са български, унгарнски, румънски или каквито и да е там цигани. Достатъчно е, че има талантливи, които както се казва и в поговорката "....карат до края..." , за радост на тези, които ги слушат...

Впрочем, имам един албум "Субраманиам и Грапели"- и двамата са цигулари, но май Субраманиам свири и на виола доста често- албумът ми е на касетка, без заглавие..която имам от далечната 1987г., дори не помня откъде го имам..но касетката си е читава, не съм търсил в интернет- сега се сетих за този "дует"- ако някой изнамери нещо, моля да пусне линк :)

Линк към коментар
Share on other sites

Информацията ми е от един познат- българсдки циганин, живеещ в чужбина, който познава лично тези хора- нямам претенции за това, дали е вярно или не- рома са си рома навсякъде по света, и едва ли за тях самите има значение дали са български, унгарнски, румънски или каквито и да е там цигани. Достатъчно е, че има талантливи, които както се казва и в поговорката "....карат до края..." , за радост на тези, които ги слушат...

Впрочем, имам един албум "Субраманиам и Грапели"- и двамата са цигулари, но май Субраманиам свири и на виола доста често- албумът ми е на касетка, без заглавие..която имам от далечната 1987г., дори не помня откъде го имам..но касетката си е читава, не съм търсил в интернет- сега се сетих за този "дует"- ако някой изнамери нещо, моля да пусне линк :)

Лакшминараяна Субраманиам, или както още е известен Мани. Цигулар е. Албумът с Грапели се казва Conversation.

http://www.indianviolin.com/lsubindex.htm

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

А какво ще кажете за музиката на Lars Danielsson/Melange bleu/ , E.S.T.или Tord Gustavsen Trio. :yinyang: и

въпреки че слушам повече класическа музика джаза си остава един от любимите ми музикални стилове!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

А какво ще кажете за музиката на Lars Danielsson/Melange bleu/ , E.S.T.или Tord Gustavsen Trio. :yinyang: и

въпреки че слушам повече класическа музика джаза си остава един от любимите ми музикални стилове!

Ларс не го знам, но Торд Г. е изключителен музикант. Има едно негово авторско парче Graceful Toch, дето от доста време време искам да го линкна, ама не го намирам никъде. Да си накъса човек ризата от кеф нищо не е!

И малко незабележими с просто око звезди от южното полукълбо.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Аз от скоро слушам тази музика,и ще ме извините ако сбъркам нещо!!!Тъй де музиката ако объркам!!!

http://youtube.com/watch?v=VGK_61omGYs

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

една тъжна новина

За мен Свенсон е просто другата реалност. Неговата музика е като врата към този паралелен свят, който повечето смътно сещат с безпокойство и когото вечно търсят, но никога не посмяват да заживеят.

Линк към коментар
Share on other sites

Обичам Гершуин!

Благодаря ти, Оля, отдавна не бях слушала нещо негово.

Голям фен съм и на Манхатън трансфър, но те имат такъв уникален стил, че не съм сигурна, дали тук е мястото да сложа нещо тяхно? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

една тъжна новина

За мен Свенсон е просто другата реалност. Неговата музика е като врата към този паралелен свят, който повечето смътно сещат с безпокойство и когото вечно търсят, но никога не посмяват да заживеят.

да жалко наистина, че Есбьорн Свенсон ни напусна! Радвам се че успях поне да ги чуя два пъти на живо и да се срещна с тях тук в София!

това е моето любимо парче на Е.С.Т. от доста по-ранните им години, малко е "ударно" ама ... :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Според посредствените ми познания по шведски, тази приятна мелодия e посветена на някакъв нордически "

.

П.П. Ако някой е по-добре с шведския, да не се притеснява с преводните си редакции, моля.

Сюжетът си го бива.

Линк към коментар
Share on other sites

Според посредствените ми познания по шведски, тази приятна мелодия e посветена на някакъв нордически "
.

П.П. Ако някой е по-добре с шведския, да не се притеснява с преводните си редакции, моля.

Сюжетът си го бива.

Май за "синя булка" ще да е имай ки предвид текста :)

Bluesette

Music : Norman Gimbel

Lyrics : Jean 'Toots' Thielmans

Poor little, sad little blue Bluesette

Dont you cry, don't you fret,

You can bet one lucky day you'll waken,

And your blues will be forsaken,

Some lucky day lovely love will come your way.

If there is love in your heart to share,

Dear Bluesette don't despair

Some blue boy is waiting just like you,

To find a someone to be true to,

Two loving arms you can nestle in to stay.

Get set, Bluesette,

True love is coming,

Your lonely heart soon will be humming.

Pretty little Bluesette,

Musn't be a mourner,

Have you heard the news yet,

Love's 'round the corner.

Love wrapped in rainbows and tied with pink ribbons

To make your your next springtime

Your gold wedding rin time.

Линк към коментар
Share on other sites

Според посредствените ми познания по шведски, тази приятна мелодия e посветена на някакъв нордически "
.

П.П. Ако някой е по-добре с шведския, да не се притеснява с преводните си редакции, моля.

Сюжетът си го бива.

Май за "синя булка" ще да е имай ки предвид текста :)

Bluesette

Music : Norman Gimbel

Lyrics : Jean 'Toots' Thielmans

Poor little, sad little blue Bluesette

Dont you cry, don't you fret,

You can bet one lucky day you'll waken,

And your blues will be forsaken,

Some lucky day lovely love will come your way.

If there is love in your heart to share,

Dear Bluesette don't despair

Some blue boy is waiting just like you,

To find a someone to be true to,

Two loving arms you can nestle in to stay.

Get set, Bluesette,

True love is coming,

Your lonely heart soon will be humming.

Pretty little Bluesette,

Musn't be a mourner,

Have you heard the news yet,

Love's 'round the corner.

Love wrapped in rainbows and tied with pink ribbons

To make your your next springtime

Your gold wedding rin time.

Ти си по-напред с шведския от мен - признавам си!

Линк към коментар
Share on other sites

Ти си по-напред с шведския от мен - признавам си!

Шведският ми е на нивото на японския (демек нулево), но предположих, че Тутс знае нещо по въпроса ;)

Респект за добрия ти вкус

поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

В момента тече 4-то издание на Международния джаз-фестивал в Пловдив - от 8.10 до 11.10.вкл.Негов основател е небезизвестният Милчо Левиев,артистичният му директот тази година беше Теодосий Спасов,а участниците никак не са случайни.За съжаление не успях да присъствам на първата вечер,но мога да ви представя участниците с по няколко думи:

8.10. - Бендът на братята Александър и Константин Владигерови.Те пристигат от Австрия,за да дадат силен старт на джаз-вечерите със своето представяне.Родени са на 17.08.1978г. в София и са част от голямата българска фамилия Владигерови.

vladigerovi.jpg

След като учат в Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София,Александър - тромпет,Константин - пиано и кларинет,близнаците продължават образованието си във Виенската консерватория,като Константин добавя и специалността саксофон.Цялостното им образование - и в България,и в Австрия - е с джаз профил.Носители са на множество награди и отличия.Изявяват се и като дуо,и в по-големи формации.Музиката им е амалгама от традиционни джазови похвати,обогатени от български фолклорни елементи.Това ги прави интересни и желани гости,както в престижни джаз-клубове като "Порги и Бес" във Виена,така и на фестивали като Балкански джаз-фест,Варненско лято и др.На "Пловдивските джаз-вечери" "Братя Владигерови бенд"са свирили в следния състав:

Александър Владигеров - тромпет

Константин Владигеров - пиано

Андрей Прозоров -саксофон

Еди Луис - контрабас

Димитър Карамитев - кавал

Флип Филип - вибрафон

Тургай Укар - перкусии

Душан Новаков - барабани

Търсих,но не намерих засега тяхно изпълнение в нета.

Същата вечер - 8.10.- след Братя Владигерови,са участвали Живко Петров и Ангел Заберски - син.Те са представили най-новите си преработки върху теми от класическата музика.Пред пловдивската публика са прозвучали за първи път най-новите им пиеси."Григ,Рахманинов,Моцарт,Дебюси,Верди,Пучи

ни са една малка част от великите композитори,към които двамата пианисти поднасят своя реверанс". Представянето им на джаз-вечерите в Пловдив е било съвместно с:

Димитър Шанов - бас

Димитър Семов - барабани.

На 9.10.имах удоволствието да чуя "Група Те" и новата им вокалистка Преслава Пейчева,известна от миналогодишното издание на "Muzic Idol",когато отстъпи идолската титла на Невена,но спечели много привърженици сред по-интелигентната част от българската публика.Искам да споделя,че бях изключително приятно изненадана! :hypocrite:

39102.jpg

Не можах да открия в нета нито едно от техните джаз-изпълнения,но се надявам скоро да има и такива,особено след излизането на новия им албум.След представянето на музикантите на сцената в Концертна зала,участието им продължава в клуб "Гепи",където любителите на джаза могат да продължат да ги слушат на живо в рамките от 8 до 11.10.

Група Те е създадена спонтанно през 2000г. от 3-ма изключителни музиканти.

Ясен Велчев - клавир,който участва в няколко формации.В периода от 1991 до 1999г. е лидер на българския фънк-фюжън бенд "Акага"Ясен е възпитаник на Средно музизкално училище "Любомир Пипков",по-късно завършва класическия отдел на Държавната музикална академия в София и успоредно с това задълбочено се занимава с джаз,композиция и съвременна музика.Чистите тонове и хармонии на Ясен са определено движещата сила в музиката на "Те".

Ивайло Звездомиров - бас китара.Завършил Държавната музикална академия с профил бас-китара.Участва в "Динамит брас бенд" на Георги Борисов,джаз формации "Тамбу","Белс",записва като промоутър за Yamaha,през 2000г.,след спечелване на конкурс работи за бигбенда на Българското национално радио.Присъствието му на сцената придава увереността и стабилната фънки основа на "Те"

Венко Поромански - барабани.Завършил е Държавната музикална академия с ударни инструменти.Има безбройни участия в джаз-фестивали и бигбенда на Българското национално радио,записи с Васил Петров,Теодосий Спасов и др.Свири в джаз-формации "Тамбу","Белс" и "Динамит Брас Бенд".През 2002 участва в годишния музикален дръмфест в гр.Кобленц.Груув емоцията в изпълненията на "Те"до голяма степен на неговата ритмичност ,чувство за време и умение да изсвири почти невъзпроизведими ударни линии.Синтезът от фънк,денс,фюжън,соул и джаз,положителният заряд,влагането на много груув и импровизации в изпълненията правят група "Те" лидер в съвременното музикално пространство.Авторските им изпълнения бяха бурно аплодирани от феновете на джаз-музиката в Пловдив.Лично за мен беше невероятно удоволствие да чуя български вариант на музика стил- "Mezzoforte" и "Tower of power".

На същата дата - 9.10. - имаше и още едно интересно участие - това на Владко Карпаров и неговия първоначално обявен квартет,но в последствие - квинтет.Той учи специалност "Джаз и популярна музика" в Националната музикална академия в София.В продължение на 2 години свири и записва с "Уикеда".Образованието си продължава в Хамбург,където учи в Академията за театър и музика,след което се премества в Берлин,за да завърши Висшето музикално училище "Ханс Айслер".Заниманията му с джаз започват да включват и интереса му към българския фолклор,който се превръща в съществена част от неговото творчество.Младият саксофонист е бил преподавател в Пловдивската музикална академия,както работи и записва с музиканти като Теодосий Спасов,Джон Холенбек,Кени Уийлър,Джингс Уигам и др.

vl_karparov.jpg

"Чрез носталгията осъзнах корените си"-споделя младият саксофонист пред Българското национално радио
Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте от мен отново! :) С малко закъснение продължавам с "хрониката"за Пловдивските джаз-вечери,защото мисля,че това наистина беше събитие от световна величина. :thumbsup2:

10.10. - Лари Кориел,Джеф Бърлин,Асаф Сиркис трио.Лари Кориел е определян като един от "боговете на китарата",записала е над 70 албума през последните 35 години като лидер на група,солист и главен акомпанимент.За да постигне съвършенство във всеки един елемнт на китарата,Лари изучава класическа китара при Леонид Болотин.От края на 60-те до началото на 70-те години на миналия век той е един от най-търсените китаристи в рок,джаз и др.музикални стилове.Прави турнета с Джек Брус,участва в сесии с Чарл Мингъс,Били Кобъм,Чик Къриа,Пако Де Лусия,Джон Маклафлин...Чрез албумите,издадени през този период,Лари Кориел става известен като един "уникален музикален пророк,който смесва рок,джаз,източни ладове и тоналности" и свободно импровизира на теми от класически произведения,което беше блестящо показано на пловдивска сцена с аранжимента на Равеловото "Болеро".По време на изпълнението му публиката едва сдържаше напиращото възхищение и приповдигната емоция,а след финалния акорд експлодира в бурни овации.Когато слушам на живо такива музиканти тръпки лазят по цялото ми тяло,а очите ми се просълзяват - докосвайки се до творчеството им,усещам връзката си с духовността на човечеството.

Болеро - Лари Кориел

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

През 1974г.Лари Кориел създава най-известната и успешна фюжън група на своето време - "The 11-th House",а след разпадането и прави поредица от записи,концертни изпълнения на живо,участва в многобройни малки и големи клубни и концертни изяви и фестивали на открито в Далечния Изток,Европа,Бразилия.През последните години Лари предава знанията и професионалната си техника на най-добрите студенти по музика във Вашингтонския Университет.За него казват,че не само може да ПРАВИ нещата,но и да ги ПРЕПОДАВА,което не се среща често.Има издадени и две книги,както и видео-материали с негови уроци.Лари конструира и е представител на своята собствена професионална серия от китари,произвеждани от "Корг".

Джеф Бърлин - "легенда на електрическия бас".

jbbio1.png

От много хора Джеф Бърлин е смятан за най-добрия солист на електрическия бас в света.Свирил е с различни изпълнители като Били Кобъм,Джон Мкклафлин,Лари Кориел,Артуро Сандовал,Майк Стърн и др.Работил е със супр-звезди от джаза и рока - Пат Матени,"Ван Хален",Бил Еванс,Джако Пасториус,Стенли Кларк,Дони Озманд...Има записи с Бил Бруфорд,"Йес",Джордж Бенсън.Свиренето му продължава да оказва влияние на едно ново поколение басисти,вдъхновява ги и ги тласка да научават повече неща за езика на изкуството си.

Асаф Сиркис - барабанист,най-младия член на триото,роден в Израел през 1969г.От 12-годишен изучава барабани и ударни инструменти.Вълнува се от музиката на "Бийтълс","Полис","Йес","Дженезис",но и на Уедър Порт.Активно работи с по-голямата част от израелските джаз и поп музиканти.Сформира и няколко свои групи.Напуска Израел през 1998г. и се установява в Лондон,където кариерата му на джаз-музикант бързо се развива.Едно от най-успешните проявления на неговия талант е в триото с Лари Кориел и Джеф Бърлин.

p_asaf1.jpg

А ето ги и тримата заедно на Пловдивска сцена:

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

И така,успях да се откъсна за малко от домашните задължения и продължавам с джаз-вечерите в Пловдив,които една седмица след като приключиха,още ме вълнуват.

На финалната четвърта вечер,11.10.,на сцената се качи квартетът на Борислав Ясенов - един от най-добрите млади джазови флейтисти и композитори.

IMGA0769.JPG

Всички музиканти от групата му са пловдивчани,а на барабаните е Радул Начков - барабанист от "Бели,зелени,червени".

IMGA0768.JPG

Кулминацията на Пловдивския джаз-фест обаче бяха триото на Влатко Стефановски от Македония и неговият специален гост и приятел - Теодосий Спасов.Двамата имат много съвместни изяви и са сред основателите на модерния балкански етно-джаз.

Триото на Влатко Стефановски се състоеше от:

соло китара - Влатко Стефановски

бас - Джоле Максимовски и

барабани - Дино Милославевич.

Прозвучаха песни като "Македонско девойче","Йовано,Йованке...",а във всяка композиция се прокрадваха познати фолклорни елементи,но обогатени,с нови нюанси и звучения.Специален гост на Влатко е невероятният Теодосий.

Контактът, връзката между двамата е невероятна, не се изпускат от поглед и взаимно си подават, и в същото време провокират...На моменти имаш чувството, че ще се получи взрив от енергии, но вместо това - разцъфва цвете, родено от положителната зареденост и на двамата...Красиво, изящно цвете... Анастасия

Истинският емоционален "взрив" за мен беше изпълнението на Теодосий Спасов на песента "Притури се планината"- чисто,с богата орнаментика,характерна за българското фолклорно пеене,гласът на Теодосий прозвуча кристален и задушевен - публиката затаи дъх,аз не можех да си го поема,за да не наруша онази тишина,която спира времето,стопява стените,а хората слушат със сърцата си,пречистени от искрата на музиката,която прави чудеса...Всички се докоснахме до "космическата душа"на Теодосий.Някъде прочетох,че когато той свири в Пловдив,"магнетичността му е невероятно силна".Една моя приятелка го нарече "прероден Орфей".Влатко Стефановски го обяви като най-добрия кавалджия в света.Когато той се появи на сцената,сякаш "огря"навсякъде - със скромността и мъдростта,които излъчва и които са неделими от гениалните му изпълнения.В такива моменти изпитвам само благодарност и не спирам да благославям Господа - за прекрасните изживявания,които ми подари през този Октомври в най-красивия град - Пловдив. :3d_015:

Предлагам ви и на вас да се пренесете за малко в атмосферата на Пловдивските джаз-вечери с едно изпълнение на Влатко Стефановски и Теодосий Спасов- Gipsi song:

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Ето ги двамата на 11.10. в Пловдив:

IMGA0794.JPG

И Теодосий Спасов:

IMGA0795.JPG

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...