Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За прераждането


Иво

Recommended Posts

Станимир и Мона, мисля че двамата влагате различен смисъл по отношение на личността. Факт е, обаче, че ако хората действително проявяваха Душата си, Божественото в себе си, ако тя бе интегрирана в "личността", то светът днес нямаше да е това, което е.

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 644
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, Ереб си няма друга работа, освен да ни отвлича с мисли за минало и бъдеще.

И в отвличането е престъплението. Abyssus abyssum vocat.

А откупването от мрака се случва само днес.

Линк към коментар
Share on other sites

Психичната ни същност - личността , не е душата . Това е просто един от моделите на поведение , които използваме . Душата е опитност , опитността ни на духовни същества .

Бях написала някъде , че душата е всъщност психичната обвивка на духа .

Мисля , че езотериците и мистиците знаят много повече за душата , отколкото психолозите .Особено конвенционалните .

Разбирането на душата , не като поведенченски модел или пък личността , с която се идентифицираме , вида психика , която представляваме.

Много повече е душата . Тя знае ,много повече от психиката / това което съзнаваме и това , което не съзнаваме /. Цялата опитност е в душата , всички цели са в душата , всички стремления са в душата .

Психиката е някаква обвивка пък на душата според мен . Психиката е много малък прозорец към това сложно същество Човекът .

Линк към коментар
Share on other sites

Психичната ни същност - личността , не е душата . Това е просто един от моделите на поведение , които използваме . Душата е опитност , опитността ни на духовни същества .

Бях написала някъде , че душата е всъщност психичната обвивка на духа .

Мисля , че езотериците и мистиците знаят много повече за душата , отколкото психолозите .Особено конвенционалните .

Разбирането на душата , не като поведенченски модел или пък личността , с която се идентифицираме , вида психика , която представляваме.

Много повече е душата . Тя знае ,много повече от психиката / това което съзнаваме и това , което не съзнаваме /. Цялата опитност е в душата , всички цели са в душата , всички стремления са в душата .

Психиката е някаква обвивка пък на душата според мен . Психиката е много малък прозорец към това сложно същество Човекът .

Лука си е лук, независимо колко люспи има, превръща в салата когато го "разнищим", а от това плачем много.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

А пък като не се познават обвивките , най- много . Просто не е вярно , че личността или психиката е душата . Просто и ясно .

"Душата избира какви ще са характеристиките на тялото на човека, семейството в което се ражда, условията на живот които ще му се предоставят, някои събития които ще се случат. Всичко това става в зависимост от кармата и качествата на които душата иска да наблегне чрез съответното прераждане. "- цитат Станимир -ето това е едно вярно и синтезирано твърдение .

Линк към коментар
Share on other sites

Да. Душата и психиката не са едни и също.

Тогава щом душата си знае всичко, тогава за какво ни е всичко останало?

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Психичната ни същност - личността , не е душата . ...

:)

In legend

The most well-known legend of the mythological character Psyche is given by Apuleius's Metamorphosis (commonly known as The Golden Ass). She was the youngest and loveliest of King Anatolia's three daughters. Aphrodite, jealous of her beauty, sent her son, Eros (Cupid) to strike her with a rusty golden arrow, which would make her fall in love with the worst man and ruin her.

Instead, Eros fell in love with her and shot the arrow into the sea. When she fell asleep, Eros took her to his palace. Aphrodite, irritated, allowed Eros to visit her every night, but would not let her see his face.

One night, Psyche was told by her sisters to light a lamp. A drop of hot oil from this lamp fell on Eros, who was dozing nearby. He woke up and fled. Aphrodite made Psyche complete a number of almost impossible tasks, then made her immortal and allowed her to live forever with her love, Eros.

[edit]Etymology of the word 'psyche'

The verb 'psycho' meant 'to blow', and psyche is the last breath before death. This has come to signify the part of life that escapes a corpse upon death.

wiki

:D:king:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Психичната ни същност - личността , не е душата . ...

:)

In legend

The most well-known legend of the mythological character Psyche is given by Apuleius's Metamorphosis (commonly known as The Golden Ass). She was the youngest and loveliest of King Anatolia's three daughters. Aphrodite, jealous of her beauty, sent her son, Eros (Cupid) to strike her with a rusty golden arrow, which would make her fall in love with the worst man and ruin her.

Instead, Eros fell in love with her and shot the arrow into the sea. When she fell asleep, Eros took her to his palace. Aphrodite, irritated, allowed Eros to visit her every night, but would not let her see his face.

One night, Psyche was told by her sisters to light a lamp. A drop of hot oil from this lamp fell on Eros, who was dozing nearby. He woke up and fled. Aphrodite made Psyche complete a number of almost impossible tasks, then made her immortal and allowed her to live forever with her love, Eros.

[edit]Etymology of the word 'psyche'

The verb 'psycho' meant 'to blow', and psyche is the last breath before death. This has come to signify the part of life that escapes a corpse upon death.

wiki

:D:king:

:3d_137: , благодаря , Валентин за легендата , бях в много невръстна възраст когато за първи път прочетох гръцката митология, една хубава дебела оранжева книга , и като по - голяма пак съм я прочитала , но се забравят много неща .

Благодаря ти !

"психе " - душата , открадната частица живот , която продължава да живее във вечността .

Имах предвид , че не поведенческите реакции ,модели и психичните реакции на егото са душата . В този смисъл .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Тогава щом душата си знае всичко, тогава за какво ни е всичко останало?

Знанието е функция на ума. За състоянието на съзнание на душата едва ли може да се каже нещо с думи. Една от причините за която ни е нужно "всичко останало" е за да може душата да получи израз на физически, емоционален и нисшия ментален план с всички произтичащи от това последствия, както по отношение на еволюцията на човека, развитието на телата му, животите от които те са съставени, материята която ги изгражда. Ако се разгледа човечеството като цяло и целта на проявление на неговата душа на земята могат да се направят други интересни аналогии. Ако се разгледа човечеството като част от едно по-голямо цяло, аналогиите могат да се развият още повече.

Линк към коментар
Share on other sites

С изречението - Омръзна ми - не се променя нищо, а се задълбочава екзистенциалната драма. Ще се прераждаме колкото е нужно, само толкова:-)))

А умората от живеенето е ... друго нещо. Но пък и радостта си заслужава и затова светът е шарен и пъстър.

Болката и Радостта са Колелото на Фортуна.

Линк към коментар
Share on other sites

Поне още хиляда година ще го правим . Стигаме съвършенството си , апотеоза си .А после съвсем различна форма на съществуване ни очаква.

Все още не съм чела книга на мъртвите и направо е срамота . Нямам търпение да я прочета .

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде си съм чел една източна легенда. Един велик Учител имал двама главни ученика. Веднъж решил да изпита вярата им, когато последователно го посетили. Дошъл първият, който от много размисли за просветлението си бил въобразил, че е вече узрял за него и е твърде несправедливо да чака още. Учителят му казал: "Ти ще се прераждаш толкова, колкото листа има на ето това дърво". (Мисля, че това беше за Индия, където обикновено се стои под особен вид огромни смокини, които пазят плътна сянка на стотици квадратни метри). Човекът се втрещил: "Та затова ли аз си загубих половината живот! Кой знае какво ме чака през цялото това време, така че стига ми толкоз, изчезвам да си доживявам пропуснатия живот!" Дошъл тогава другият човек, който изобщо не се смятал за достоен да помисли кога ще настъпи неговото просветление. Учителят му повторил същите думи за животите, равни по брой на листата на огромното дърво. Но той не само, че не се обезсърчил, но започнал да танцува от радост, благодарейки на Бога за незаслужено голямата Му милост. И в същия този момент... вторият ученик постигнал Просветлението. :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми стига и един живот. Даже ми е в повече.

Но, Онова там мълчи. Всуе, ще си живея и ще се въртя докато забравя, че го правя.

Няма милост.

Може би е весело и това.

Линк към коментар
Share on other sites

Много са 1000 години. Големичка е присъдата ти. Ц!

Не , Силвия, не е присъда , а предположение . :)

Де да знам , струва ми се ,че доста има да вървим . А пък капацитетът на земята от души не е безкраен . Има заложена енергия за определен брой и затова се прераждаме иначе все новородени щяха да бъдат . Пък и нали ще имаме ера на любовта и за хиляда години мир съм чувала . Нали ще трябва да си ги изживеем тези хиляда години . То ще сме си все същите . :3d_149:

Линк към коментар
Share on other sites

6 млрд. население на земята при обща бройка на душите около 60 млрд., при сегашната средна продължителност на живота ... май за хиляда години човек не може да се прероди много пъти. А Сатия юга бих определил като време за напрегнато строителство и утвърждаване. Ако под мир се разбира хармоничност в обществения живот и в отношенията между хората - това със сигурност ще бъде постигнато в немалка степен. Но ако става въпрос за блаженна почивка - това може да стане в Девачан или в Нирвана, но не и в Сатия юга.

Линк към коментар
Share on other sites

Девахан и Нирвана са най-фините полета в астралните сфери на космичната ни система, или по-скоро на земната. Мир там има, но преходен. Дори след Нирвана следва прераждане, понеже е част от цялостната астрална система на света на познатия ни цикъл.

Покоят е извън всеки цикъл на забравата, или на причиняване. За нашата възприятийност и моментно положение би могъл да се приеме като Статика.

До Девахан и Нирвана може да достигне дегенериралия микрокосмос по пътя си на култивация. За издигане над тях е нужен обновен микрокосмос, изминал обратния път към дома, след като си е спомнил отделянето и затварянето в себе си и първоначалното си жизнено поле.

Линк към коментар
Share on other sites

6 млрд. население на земята при обща бройка на душите около 60 млрд., при сегашната средна продължителност на живота ... май за хиляда години човек не може да се прероди много пъти. А Сатия юга бих определил като време за напрегнато строителство и утвърждаване. Ако под мир се разбира хармоничност в обществения живот и в отношенията между хората - това със сигурност ще бъде постигнато в немалка степен. Но ако става въпрос за блаженна почивка - това може да стане в �”евачан или в Нирвана, но не и в Сатия юга.

Да и аз след проста равносметка осъзнах , че имаме още доста за усъвършенстване , просто няма как да прескочим стъпала в изкачването .А крачките ни са ,ограничени . До края на 21 век има да се случват доста технологични , научни и езотерични чудеса , за които не сме си представяли , че ще бъдем подготвени . А пък след това, 22 век ще бъде съвсем различна действителност , ние ще сме направо древни като култура . Цивилизацията ще е друга , нови модерни хора . Генетичния материал е съвсем различен в момента , отколкото преди 20,30 години . Раждат се едни направо различни ,гениални деца . В ерата на информационните технологии , , априори са вече едни различни хора ,друга съзнателна разширена активност . И светът ще се глобализира все повече. Докато не се осъзанем като една цивилизация , просто човешка. Без граници на държави , езикови бариери и етнически разединения , расистки общества , йерархии изградени на принципа :

"Разделяй и владей !", а напротив , "Обединявай,разширявай !". Така разбирам света аз.

При положение , че 54 милиарда души , чакат своето въплащение , своя шанс за усъвършенстване ,просто абсолютна лудост е самоубийството.

Според мен по - съвършените хора , които ще знаят ,"ще си спомнят ", откъде идват , откъде минават и накъде отиват ще бъдат всъщност няколко души в една . Най - малкото 2 , идеята за двуполови , по - съвършени същества идва от идеята за тоталното сливане на съзнания . Тогава , когато по - малките ще станат част от разширените , големите съзнания, поглъщане , усвояване на енергиен материал .Понякога имам чувството ,че живея няколко живота в един . Живея интензивно , скъсявам дистанции, за които ми е трябвало време от 300 или 400 години .

Усеща се като шорткът направо , бам качвам се на следващо емоционално стъпало на осъзнаване , или пък следващо

интелектуално ниво .

Може много такива стъпала да се изминат , а може и да спреш на едно голямо причинно - следствено стъпало , и докато не си изплатиш кармата не те пускат въобще да продължиш .

Едва ли всички съзнания ще достигнат до всички стъпала .

Затова ще има поглъщане , сливане , тотално сливане на души , цели и задължения . Това е от практична гледна точка .

Това е бъдещият "Апоклипсис според мен " , апокалипсис на съзнанията , на единичните съзнания .

Затова и сме програмирани да се обединяваме , да се глобализираме . Просто като върбова пръчка . Нищо не се губи , просто става част от по - голямото ,преминава в различно битие ,и там на празното място ние съзерцаваме небитието , каква заблуда 1+2+3+4+5+6+А+Б+&+*.............................

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Вярвам в прераждането.Доказателства има много(повечето сте ги изброили),но едно за мен е най-силното-чувството,че познаваш даден човек още в момента в който го видиш и размениш няколко думи с него.А от прочетеното напоследък разбирам че,вярата в прераждането расте драстично,например в САЩ една четвърт от населението подкрепя идеята.

Но,вярвайки в прераждането се запитвам няколко интересни неща-има ли определен брой прераждания(някъде съм чувал,че били 8000) или човека продължава да се преражда ЗАВИНАГИ и може ли при преражданията човек да сменя пола си,нещо потвърдено от Петър Дънов,доколкото знам.

Редактирано от radagast
Линк към коментар
Share on other sites

Не искам повече да се прераждам. Не искам. Омръзна ми, измръзнах си, не искам повече.

Уморих се.

И аз съм като теб! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...