Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За прераждането


Иво

Recommended Posts

Точно тази вечер си мислех, а имах и подобен разговор - за какво ми е да се прераждам, ми аз не искам. Някой да ме е попитал дали искам? Не ми е нужно, не ми трябва, скучно ми е да се прераждам.

Нямам нужда и от отвъден живот, не ми трябва и безсмъртна душа, нито божествен дух. Не са ми нужни.

Non me tangere.

Може би,ако прочетеш "ИСТОРИЯТА НА САНАТ КУМАРА. ОБУЧЕНИЕ НА ПЛАНЕТАРЕН ЛОГОС" даден посредством

Джанет Макклър ще откриеш същите думи написани по горе от теб.Ще бъдеш доста изненадана.

Успех Мона.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 644
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да си представим следната ситуация:

Отишли сте при специалист по регресивна хипноза или пък сте правили разни медитативни техники. Е, имате резултат. Разбрали сте какви сте били. Разбрали сте защо сте се родили в този живот, какви уроци трябва да научите и какво да постигнете. Едно такова знание може много да растърси човек, окобено когато разбере, че целите които си е поставил са доста високи. Е, от тук нататък какво? Готови ли сте да поемете тази отговорност да следвате пътя си без съмнение или колебание? Защото когато приключите земния си път, ще си направите равносметка на живота и разочарованието, че не сте постигнали това, за което сте дошли ще е пъти по-голямо, защото сте знаели какво трябва да направите а не сте го направили...

Ето защо търсенето на истината винаги изисква голяма будност и още по-голяма отговорност!

Мона, за съжаление нашето интелектуално или емоционално Аз не избира дали да се прераждаме. Щом си се родила, значи вече си направила избора си. Както казаха по-горе, този избор не се прави на Земята, а Горе. А що се отнася до безсмъртната душа или божествения дух - отново нямаш избор, ти просто си ги имаш...

Линк към коментар
Share on other sites

Мона, за съжаление нашето интелектуално или емоционално Аз не избира дали да се прераждаме. Щом си се родила, значи вече си направила избора си. Както казаха по-горе, този избор не се прави на Земята, а Горе. А що се отнася до безсмъртната душа или божествения дух - отново нямаш избор, ти просто си ги имаш...

Васко, не винаги е така. Има един окултен закон, според който (при определени обстоятелства, Душата сама избира какво да й се случи - извън общоприетия поток на прераждане) и изборът й да е "жива" или "мъртва" си е изцяло неин. Не се намесва никой тук и нищо, освен желанието за покой и непрераждане (което няма никаква връзка със състоянието самадхи или пък още повече с мокша или нирвана).

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не мисля, че душата има право на избор дали да се преражда или не. Може да забави това, но привличането от страна на материята и кармата в определен момент ще стане толкова силно, че няма да може да му устои и в крайна сметка ще се въплъти доброволно.

Линк към коментар
Share on other sites

Хора без души. Ако говориш за окончателно прекъсване на връзката между човека и духовната му същност, това не мисля, че е често срещано. В този случай вече е невъзможно да се изгради нова личност в настоящата манвантара. А и според малкото, което е казано (например в писмата до Синет), и в следващата манвантара такива същности не преминават през човешка еволюция.

Линк към коментар
Share on other sites

Винаги ми е било странно как учения, изповядващи върховната безсмъртна същност у човека говорят за изключения от това. Ако истинският човек е Божествената искра, той не би могъл да изчезне, ако ще и милион космически периода да минат. Ако пък под човек разбираме преходните обвивки, надежда в крайна сметка няма за никого, ако под "безсмъртие" разбира запазване на тясната си индивидуалност... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Не ми се навлизаше в повече подробности, но в случая, който споменах се губи всичко натрупано през сегашната манвантара (освен кармата), но с новата манвантара духа продължава еволюцията си и в един по-късен етап отново ще мине през човешката еволюция, която не е преминал успешно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ама, приятели, ако имехте Души нямаше да се "прераждате"!

Духът се пре-инкарнира. Душата се изгражда (сформира) тук на Земята. Който я сформира (изгради) - печели. Печели края на "преражданията".

"Който играйе пичели, който не играйе ни пичели." Хр. Стоичков

;)

:P

Голямата почивка е още далеч, но и сега е. Времето не съществува, както и Всичкото и то не съществува. Съществува само Нищото, ала него го няма, та там е голямата почивка (time-aut), но и това не е вечно, защото Бог се забавлява (играе), иначе ще... е друго, но за Сега е Това.

:D

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

:3d_146:

Душата ... печели.

:thumbsup:

Времето не съществува
:yinyang:

Конкурентното изпълнение между процесите има нужда от механизми за да позволи на процесите да комуникират помежду си

Понятия на операционните системи, Silberschats - Galvin, John Willey and Sons

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_050:

Душата е самата печелба, а печалившият е Духът.

"Бог е Дух, Дух Вечен."

Цялата игра на Духа е за да се сдобие с Душа и тогава да може да се наслади Сам на Себе Си, като проява.

Душата е Насладата, Кефа, Благодарността, Любовта, Възхищение...

Духът е Идеята, Мисълта, Разума...

Отец - Дух

Син - Душа

Форма (проява) - Тяло

"И Духът да се върне при Бога, който го е дал."

:yinyang:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Малко предистория? <_<

Тъй като в периода, в който се формираше личността ми бе т.нар. атеистичен период, не се говореше за Бог, а още по-малко за душа. И когато преди 20 години реших да прочета Библията, от интелектуално любопитство, бях убедена че прераждане не може да има, защото Бог е съвършен и той създава само съвършени неща, а и щом в Библията пише така, значи няма грешка - прераждане не може да има.

Направо на въпроса? :hmmmmm:

По-късно, когато почнах повече да се ровя в християнството намерих 2 цитата в Библията, в които се говореше за прераждането, и които, някак си редакторите на Библията са пропуснали. Но, докато не открих тези два цитата бях сигурна, че няма прераждане.

Заключение? :dancing yes:

Сега ми е смешно като зная, че човек е създаден преди 18 милиона години и колко хиляди прераждания е имал. Благодаря на Бога, че мога да се прераждам, за да се радвам на туй, което е създал и създава!

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_050:

Душата е самата печелба, а печалившият е Духът.

:yinyang: печели Бог

"Бог е Дух, Дух Вечен."

Цялата игра на Духа е за да се сдобие с Душа и тогава да може да се наслади Сам на Себе Си, като проява.

Душата е Насладата :thumb down: , Кефа :thumb down: , Благодарността :feel happy: , :feel happy: Любовта, Възхищение :feel happy: ...

"Две птици съединени заедно седят на едно и също дърво

Едната яде вкусния плод, а другата гледа без да яде.

На това дърво човекът потънал в скръб от горестите на света

Когато съзира другия - възлюбения Господ, се освобождава от скръбта.

Когато виждащия съзира златноцветния творец, Владетеля, Пуруша, източникът на Брахма

тогава знаещият, отърсвайки от себе си доброто и злото, неопетнен, достига Висшето единение.

Това е диханието във всички същества

различаващият знае и не говори за нищо друго

Радващ се в Атман, съзерцаващ вечно новия Атман, дейният, е най-добре знаещ Бога.

Този Атман се достига с истина, постоянна въздържаност, правилно знание...

когато съществото е очистено със светлината на познанието, знаещият го вижда лишено от части"

Мундака упанишад

Без въздържаност, птицата заета с наслади не може да види Бога.

"Бог се осъзнава с истинност. Без стрикна истинност всичко постепенно се изгубва."

Рамакришна

Духът е Идеята, Мисълта, Разума...

Отец - Дух

"Всепроникващият Атман ще се познае с мисъл в която е проникнало петорното дихание

Цялата мисъл на човека е проникната от прана, когато тя е чиста, появява се Атман"

пак там

Син = Душа една с Атман - "Духът да се върне при Бога [А], който го е дал."

блудният син става истински Син тогава и не по рано

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:3d_050:

Душата е самата печелба, а печалившият е Духът.

:yinyang: печели Бог

"Бог е Дух, Дух Вечен."

Цялата игра на Духа е за да се сдобие с Душа и тогава да може да се наслади Сам на Себе Си, като проява.

Душата е Насладата :thumb down: , Кефа :thumb down: , Благодарността :feel happy: , :feel happy: Любовта, Възхищение :feel happy: ...

"Две птици съединени заедно седят на едно и също дърво

Едната яде вкусния плод, а другата гледа без да яде.

На това дърво човекът потънал в скръб от горестите на света

Когато съзира другия - възлюбения Господ, се освобождава от скръбта.

Когато виждащия съзира златноцветния творец, Владетеля, Пуруша, източникът на Брахма

тогава знаещият, отърсвайки от себе си доброто и злото, неопетнен, достига Висшето единение.

Това е диханието във всички същества

различаващият знае и не говори за нищо друго

Радващ се в Атман, съзерцаващ вечно новия Атман, дейният, е най-добре знаещ Бога.

Този Атман се достига с истина, постоянна въздържаност, правилно знание...

когато съществото е очистено със светлината на познанието, знаещият го вижда лишено от части"

Мундака упанишад

Без въздържаност, птицата заета с наслади не може да види Бога.

"Бог се осъзнава с истинност. Без стрикна истинност всичко постепенно се изгубва."

Рамакришна

Духът е Идеята, Мисълта, Разума...

Отец - Дух

"Всепроникващият Атман ще се познае с мисъл в която е проникнало петорното дихание

Цялата мисъл на човека е проникната от прана, когато тя е чиста, появява се Атман"

пак там

Син = Душа една с Атман - "Духът да се върне при Бога [А], който го е дал."

блудният син става истински Син тогава и не по рано

:3d_146:

Ехх, думички "ужасни", ехх думички неприемливи! :P

Кеф и Наслада не са "лоши" думи, "лоша" е настройката с която се приемат. Единствено настройката (възприятието ни) ги прави негативни.

Има положителни думи, т.е. думи с положително (творящо) въздействие и отрицателни думи - думи с отрицателно (разрушаващо) въздействие. Има думи с неотрална същност. Те могат да бъдат използвани и в двата по-горни случая и зависят изцяло от нашето влияние и отношение, от начина по който ги ползваме.

"Кеф" има 11 за вибрация, която редуцирано е 2, т.е. двойственост, но пък е 11 е "царско число".

"Наслада" има за вибрация 25-цата, редуцирана е 7-ца, а тя сама по себе си е доста позитивно число. Наистина и 25-цата започва с двойственост, която обаче върви към Човешкото, към оЧовечване.

:thumbsup:

Има ли по-голям Кеф от това да изпиташ Любов?

Има ли по-върховна Наслада от това да си Любов?

:3d_045:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Има много хора без души. Те няма да се преродят никога вече.

:thumbsup:

Така е, не всички се прераждат. Тези, които носят Духа, идват от Духа, и се завръщат в него, за тях може да се каже, че се прераждат.

В Корпус Херметикум е дадена хубава информация по този така щекотлив въпрос :

19. Not every living thing is immortal.

Не всяко живеещо нещо е безсмъртно.

27. Of the Soul, that part which is Sensible is mortal, but that which is Reasonable is immortal.

В Духът, онази част която е Чувствителна е смъртна, но онази, която е Разумна е вечна.

28. Every essence is immortal.

Всяка същност е вечна.

29. Every essence is unchangeable.

Всяка същност е непроменима.

34. Every thing that is sad rejoiceth also, and is a mortal living Creature.

Всяко нещо което е тъжно е също в радост, и е смъртно живеещо Същество.

59. That which is immortal, is not mortal: that which is mortal is not immortal.

Това което е вечно не е смъртно: това което е смъртно не е вечно.

70. That which is mortal, cometh not into a Body immortal, but that which is immortal, cometh into that which is mortal.

Онова което е смъртно, не е дошло в Тяло като безсмъртно, но онова, което е вечно, идва в това, което е смъртно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,

Вчера гледах част от един филм (17.01.2004 - 00:00 "Минал живот" ) по Discovery за прераждането. Различни групи от учени изследваха въпроса. Направи ми впечетлението изследването на един учен психолог, който изследваше случай, в който петгодишно момиче си спомня с големи подробности предния си живот - места, случки, място на смъртта. Тръгват да правят проучване. След дълго търсене наистина намират същото място, което момичето описва, същото семейстово и и т.н. 12 специфични факта от общо 20 изказани от момичето почти напълно отговарят на действителността. Родителите, които намират наистина преди време са загубили детето си по абсолютно същия начин, както описва малкото момиченце.

Впечетляващо нали!

В същия филм показаха (ще го повтарят на 18.01.2004 рано сутринта в 3 часа) и експертно мнение на учени и доктори, според които не е възможно паметта да се запази след смъртта на мозъка. При това положение излиза, че има само едно възможно обяснение на подобен род случаи - прераждане!

И все пак как човек помни? Защо някои помнят, а други не?

Има ли прераждане? Запазва ли се нещо след физизческата смърт на човкеа? Ако да, възгледите на много от учените за цялото Битие трябва да се променят? Ако не - как да се обеснят подобни феномени тогава?

P.S. Линк към още информация по подобна проблематика - ТУК

Поздрави,

Иво

Има ли по-голям Кеф от това да изпиташ Любов?

Има ли по-върховна Наслада от това да си Любов?

Има......

Очакването за нея...

здравеите,питам се дали всичките животни са преродени човешки души и дали животното с преродена душа осъзнава че е човек?

Линк към коментар
Share on other sites

Тук предлагам, с малко съкращения от моя страна, един случай за прераждане от поредицата "Изгревът" - 6 том. Споменът е на Станка Тотева:

"Вуйна ми имаше едно момченце наречено Недю. И понеже беше много весело, татко му купи една мандолина и му я подари. Един път като играло много, простинало и се разболяло от пневмония и почина. И когато легна болно, вуйна ми вика: "Ти от тая мандолина се разболя!" И взе, че я хвърли на тавана. Ама то почина детето и вуйна ми се притръгна (забравя се от мъка). Като загубиха това момче, не могат да си намерят място от мъка. И най - после решават да дойдат в София да питат Учителя. И вуйна ми Му разправя мъката си... Тя казала на Учителя: "Аз искам много да имам момче пак. Много ми е мъчно и много искам момче да имам." Учителят си затворил очите и дълго, може би половин час стоял със затворени очи. След време Той си отворил очите и казал: "Рекох, същата душа ще дойде и до пет годишна възраст три пъти ще се изяви. Но има нещо, което мога да ти го кажа: Винаги ще бъдете разделени, понеже е скорошно прераждане." И така вуйна си отиде и после забременя и роди момче на име Николай и до четири годишна възраст то се изявило... Като минавали за пръв път през една местност, детето изведнъж извикало: "Мамо, ела да отидем на сухи кладенец, по - рано като бях, аз си изтървах там една кратунка, да ида да си я взема." Майката рекла: "Какъв сух кладенец, бе?" "А-а, когато аз бях, преди да играя аз бях болен тогава. Тогава един път дойдохме на нивата, далечната, и си я изтървах там. Мамо, нека си я взема". Изскубнало се от ръцете й, а тя се разплакала... Вторият случай: Детето си играело вкъщи и изведнъж казало: Мамо, я да ми свалиш мандолинката от тавана да си подрънкам малко". Вуйна му казала: "Каква мандолинка, бе?" "Аз, преди да се разболея, по - рано като бях тука, колко много дрънках, а ти викаше: "От тая мандолинка се разболя" и я хвърли на тавана". Вуйна ми пак се разплакала. И третия случай не го помня...

Това е случаят с известни съкращения... Аз, лично, преди години съм говорил и с друг пряк ученик на Учителя (Темелко - той е същият, чийто дом в Мърчаево е приютил Учителя по време на бомбамдировките над София по време на Втората световна война), който ми разказа подобен случай с неговия син, който се преражда като негов внук скоро, след като си е заминал от този свят. И пак това прераждане е било предсказано от Учителя. И отново на няколко пъти има моментни проблясъци до определена възраст (7-8 години) и дава безспорни доказателства, че е същата преродена душа...

Линк към коментар
Share on other sites

здравеите,питам се дали всичките животни са преродени човешки души и дали животното с преродена душа осъзнава че е човек?

Животните се прераждат в животни, а хората в хора. Дори и при животните, душата се въплъщава последователно в посока от по-нисшите животински видове към по-висшите и когато развие определени качества, достига до момента, когато може да се въплъти като човек (пак от най-низш тип със зачатъчни умствени способности).

Линк към коментар
Share on other sites

Преди това получават ЛОГОСНИЯ отпечатък и имат опитности близки до нашите.За нас е важно да знаем че получили опитности от по горен тип използваме за цели от по низша еволюция, те ни се отнемат и така може да деградираме до първобитно общинния строй.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек без душа...хм. Не се сещам. И най-страшният бивш нацистки палач има душа - окована във вериги, зад стоманени стени, тя вика за помощ. Е, има и разни малко "извънземни", те са ми малко изкуствени, като моделирани, ама дали и те нямат душа?

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Аз и вярвам в прераждането и не вярвам. Понякога си мисля , че хората са го измислили, защото не могат да се примирят с идеята, че човек умира и нищо не остава след него. И че човешкият живот е толкова кратък на фона на живота във Вселената, че няма как той да се случва само веднъж. Хората са егоисти и се мислят за нещо голямо....и оттам тези предположения за други животи.

Прочела съм много информация от различни източници. Като ги съпоставям, се оформя идеята, че прераждане все пак има.

За регресивната хипноза не ми е много ясно какъв и е механизма, но ако е вярно, че хората, по-точно душите им , се прераждат и на други планети, където има живот. То тогава защо всички подложени на такава хипноза разказват минали животи все на земята. Наистина има проверени много случаи. Проверяват се места, хора, събития, случили се дори в други държави, и се оказва, че човекът разказал за тях под хипноза няма как да ги знае, ако не ги е преживал в минал живот...примерно.

НО. Има едно голямо НО.

Защо никой не е разказал как е живял на друга планета?

Има теория, че някъде там около земята има всеобщо информационна пространство и ние всички получаваме информация от него. Е..някои получават, други не получаваме:) Ако приемем тази хипотеза за вярна, може да се предположи, че човекът под хипноза получава информация за всички тези минали хора и събития, не защото той сам е бил участник в минал живот......а защото цялата информация се пази някъде и той просто я вижда наготово.

При това положение регресивната хипноза, не ми се вижда много убедителен начин да се види минал живот.

Да, при нея хората разказват някакви неща, но дали това са истинските им минали животи?

Ще ви разкажа един интересен случай описан в една книга, но не помня нито книгата, нито автора. Случката поне потвърждава, че има прераждане....всъщност какво потвърждава? Може би всеобщото информационно пространство?

Еми в общи линии е следното: една жена болна от рак, вдовица и с наскоро починал единствен син, отива да и се направи хипноза. Не помня повода какъв беше. Под хипнозата разказва, че в минал живот е била в много богато семейство, можела е да свири на пиано и всички са и казвали "срамежливката" . Имаше и други неща, но не са важни. По-важно е, че прякорът на жената в сегашния и живот е "срамежливка", и че тя също свири на пиано.

Когато си тръгва, жената казва на автора :"пак ще се срещнем"

Тя умира от болестта си след 2 месеца.

Минават се 5-6 години и при автора идва семейство с малко дете, момиче, на 5 години. Искат да се направи хипноза на детето. Пак не помня защо. По-интересното е, че детето разказва много подробно целия живот на вдовицата, болна от рак. Освен това детето нарича само себе си "срамежливка" и обича да изучава свирене на пиано. Когато си тръгва, тя се обръща на вратата и казва :"казах ти, че пак ще се срещнем"

Този случай, колкото и да е показателен, все пак не дава отговор на горните въпроси, които си задавам. Освен може би, трябва да предположим, че всяка населена планета живее сама за себе си. Т.е. душите се прераждат само там и няма миграция от една планета към друга. Но тогава, при наблюдаващото се нарастване на населението на земята, ако има прераждане на стари души, то откъде се вземат новите? Или там някъде горе има инкубатор, в който се създават.

Ако някой все още не е заспал от дългата ми пледоария.....мисълта ми беше, че дори и да има прераждане, то има много неизвестни.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене душите се прераждат на една и съща планета в продължение на изключително дълъг период от време. Сигурно има и редки изключения. Според различни източници човешките души са между 60 и 70 милярда. Тази бройка е относително постоянна. Няма такова нещо като нови души. Всяко същество преминава по строго определена последователност през всички царства на Природата. След като бъде премината еволюцията през животинското царство, всяка единица живот започва серия прераждания под формата на човек. Затова "новите" души за човешкото царство по принцип могат да дойдат от царството на животните. Еволюциите на отделните царства в природата в действителност са така прецизно организирани, че когато една група души премине от едно царство в следващото, последното също преминава едно стъпало нагоре.

Иначе аз също смятам, че е възможно да бъдат "прихванати" спомените от друг или човек да си припише въплъщение на някоя личност, която особено силно го е впечатлила. Не случайно кандидатите за Наполеоновци и др. подобни са толкова много.

Казано е: отношението между времето прекарано във физическа форма и това в надземните светове е едно към сто (това все пак е средно отношение, като отделните случаи могат да се различават значително)(това е смисъла и на думите, че всяко направено добро ще ни се върне стократно). Говори се и за 777 прераждания.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...