Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За прераждането


Иво

Recommended Posts

Не дорото е абсолютна ценност.''Милост искам не жертва '',ако се върнем към пророк Осия че разберем че Бог иска Богопознание а не ...... Така че абсолютна ченност за нас може бъде Любовта към Бога.

Душата не е безсмъртна, дълговечна е.

Нейната смърт не е нещо необичайно.

Горките кухи обвивки.

''И на твоя ще положат............''

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Отговори 644
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според различни източници човешките души са между 60 и 70 милярда. Тази бройка е относително постоянна. Няма такова нещо като нови души. Всяко същество преминава по строго определена последователност през всички царства на Природата. След като бъде премината еволюцията през животинското царство, всяка единица живот започва серия прераждания под формата на човек. Затова "новите" души за човешкото царство по принцип могат да дойдат от царството на животните.

Не идват от животните. Броят на душите бил наистина постоянен, но те циркулират между различни звездни системи.

Освен това може да се случи така, че в едно и също тяло да се изредят две души, без биологическо раждане . Например след състояние на кома, в тялото вече има друга душа, не предишната. Предишната си е научила урока и си е отишла. На нейно място в тялото идва друга душа.

Това може да стане и след променящ живота сън.

Или след преживяване близко до смъртта, на косъм от смъртта, но човекът е оцелял и обикновено след това се променя коренно, то е защото в него вече има нова душа.....интересно :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Душата е причината за тялото. Тя може да се уподоби на един прожектор, осветяващ екран. Ако прожекторът угасне и образът на стената изчезва. Същото става и с тялото, ако се прекъсне връзката между него и душата.

А аз като казвам, че животните завършвайки собствената си еволюция стават хора, нямам предвид веднага, а с настъпването на следващия космически период. Дотогава те остават в състояние на сън (последната дума не я разбирайте буквално).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Казвам: По какво ще познаете вие, че един човек се е преродил на Земята? Най-първо, логически, възможно ли е, един човек, който в 30 години да има тия дарби – дарбите които има? Възможно ли е в 30 години да развие това, което има? То е невъзможно, немислимо. Вие виждате един малък желъд – този желъд съдържа всичките качества на милиони дъбове, които са живели хиляди и хиляди години. Желъдът, това е дъбът в една малка форма, която ще расте. Растенията, и те се прераждат. Всичко в света се преражда, видоизменят се тия форми. Цялата цивилизация се дължи на този закон, на видоизменението. Има неща, които остават в човека. Духът в човека е това. Някои мислят, че духът се изменя. Казват: „Къде е човекът?“ Човекът е онова, което расте и се развива, но не се изменя. Разумното в човека, неговата външна форма е, за която казваме, че той се е преродил в една такава форма."

Ново сърце

"В българския език думата „прераждане“ подразбира преработване на нещата....Значи и ние тука на земята не вършим друго, освен да преработваме известна опитност, която сме придобили от милиони години."

Рождението

Приемате ли следното:

"Прераждането е процес, а раждането – един завършен цикъл от този процес."?

Рождението

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Наскоро четох "Привилегировани гледни точки" на Андрей Райчев. Книгата представлява сборник от негови лекции. В тях той защитава тезата, че отвъдното е нереален свят, т.е. измислен свят и неговата цел е да ни накара да повярваме, че нормите и правилата с които живеем в реалния свят са правилните за да може да съществува обществото ни такова каквото е в момента. Всяка религия има различно отвъдно и така всеки народ има различни закони и норми. Ще спра до тук защото не искам да извъртя думите на Райчев по какъвто и да е начин, а ако някой сметне че си струва нека да прочете книгата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Привет на всички,

аз не вярвам в прераждането...въпреки,че съм имала странни сънища,"спомени" и усещания.Смятам,че живееме тук и сега.

Точно тук и сега правим своя избор за своя единствен(може би) живот.Дадена ни е свободата да изберем сами пътя си...правилен или не...както и след време да понесем последствията от избора си. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Вярата в прераждането ми се струва по - справедлива от тази в ада и рая, защото се дава възможност на всеки да се поправи, дори на най- големия грешник. Ето някои цитати от Баба Ванга:

1. "Душата не умира. Само на лошите хора духовете стават зли и не ги прибират горе. Те не се прераждат." - какво според вас се има предвид под това " не ги пребират горе", къде горе да ги приберат, ако не ги прибират, какво става с тях ...Може би има предвид, че не ги допускат в по - висши светове ? :hmmmmm:

................................................................................

...

2."Прераждане има, но това не засяга всички души. На Земята се връщат отново само най-добрите и най-добрите души."- аз съм чел, че всички се прераждаме, така ми изглежда най - справедливо, но Ванга е имала друго схващане, ако тук се връщат само най - добрите, какво става с не чак толкова добрите ...? :hmmmmm:

................................................................................

.......

3." Прераждаме се най-малко 150 пъти. Задължително. После - кой колкото си иска. Сите имаме по двама духовни учители, докат сме на Земята. Они са невидими и немат право да се мешат у кармата. Ама ни предпазват от пълното изкривяване на съдбата. Смъртта е поправка. Нема ад, нема рай. Има само обучение в разните нива. Секи път, преди да се преродим, ни зимат паметта, докато тече поредната съдба. Сами си избираме родителите - още преди да се родим. И никога не сме едно и също ниво с тях." - мислите ли че е задължително да се преродим, всъщност дали имаме друг избор, щом казва че е задължително кой/ какво ни задължава ? :hmmmmm:

................................................................................

.....

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам къде е най - подходящо да пиша това, поради тази причина ще го сложа тук.

Според вас душата безсмъртна ли е , ако се приеме че е сътворена, тогава следва че не би трябвало да е безсмъртна, щом нещо е създадено би трябвало да може и да се унищожи. :hmmmmm: Нищо сътворено не би трябвало да е вечно. Май само Бог е несътворен, следовотелно е вечен, той е сътворил всичко. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Тука може да се появи малко объркване в резултат на терминологията, т.е. на съдържанието, което се влага в думата "душа". Истинския човек не умира, нито е създаден или нещо подобно, а е неотделима част от Бога. Според голяма част от духовните учители, чувството за отделност неизменно присъства в периодите на космическо проявление (манвантарите), а състоянието на съзнанието в пралая, няма как да бъде разбрано от хората, но след края му човек отново се осъзнава като отделна единица съзнание и продължава еволюцията си оттам, докъдето е стигнал през предходния космически период. При всички положения една част от човека е вечна и нерушима.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам. Може би говори за много, ама много лоши хора в които не е останало съвсем нищо свързващо ги с тяхната душа. Иначе доколкото знам, дори и лошите хора прекарват известно време във висшите светове, така да се каже в "спящо" състояние.

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас възможно ли е човек като застане пред огледало и взирайки се продължително време в огледалния образ на очите си, съсредоточавайки се върху него, в съзнанието му да изникнат спомени от предишни животи - ако това е възможно, дали е опасно ...

Линк към коментар
Share on other sites

Бях чел нещо подобно. Не ставаше въпрос за огледало а за директно наблюдение върху човек със фокусиране на зрението по определен начин, при което виждаш образа на човека от минало прераждане. Само че се споменаваше, че е много вредно за зрението и не трябва да се прилага повече от няколко минути дневно. Може да има и някакъв вариант с огледало и да видиш собствения си образ от някое минало прераждане.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Смятам, че прераждане има, но то съвсем не е безброй пъти. Целта е именно в това - да се достигне това ниво на душевна извисеност след поредиците от цикли прераждане-смърт, когато изкупили всички грешки от изминалите животи (карма) останем във вечно необятното - истинската нирвана.

Редактирано от dichev_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Добре....хм!

Ние сме хора и се учим и изведнъж изявяваме неща,които не сме учили и някак си знаем,че тези неща са точно такива(от къде ги знаем тези неща след като не са ни учили и сме нямали достъп до такава информация и от къде например даден човек в млада вързаст разбира теории на учени без да е чувал или чел каквото и да е било по този въпрос?)

Как хората се раждат едни с изявени дарби и разбирания и други,които нямат такива и не разбират.

Спрямо прераждането има теория за"остатъчна днк(човек умира и не се преражда и оставя след себе си следи-своята днк и даден човек не изпитва свои спомени,а усеща тази днк в един момент и се определя с нея."(има много хора вярвайки в тази теоория)

Добре...как тази днк ще се е запазила през вековете и аз момиче от 21 век ще усетя остатъчната днк на някакво си обикновенно момиче в Париж през13-14 век.(вярно е,че потенциалът на мозъка е безграничен ама чак пък до там да усетя днк на някоя си след 8 века...уау)

Излизали са ми с теорията за грешки на природата,а аз съм гледала достатъчно "дискавъри"и"нешанъл джеографик"(и преди да ги гледам съм мислила и наблюдавала)за да знам,че най-малкото нещо в природата помага за израстването и тнт.и че всяко нещо сапътства друго и то води до нещо по-голямо.Природата не греши и пиродата е абсолютният баланс и при нея няма отклонения, всичко е свързано с друго нещо.

Всякакви теории,но и накрая пак въпреки теориите се достига до въпроса"-От къде е съзнанието,което имаш и какво е то?Всеки има своите теории,но,кое е това съзнание,което задава въпросите и защо ги задава?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Привет на всички,

аз не вярвам в прераждането...въпреки,че съм имала странни сънища,"спомени" и усещания.Смятам,че живееме тук и сега.

Точно тук и сега правим своя избор за своя единствен(може би) живот.Дадена ни е свободата да изберем сами пътя си...правилен или не...както и след време да понесем последствията от избора си. :)

Ако наистина живеш тук и сега няма да вярваш а ще знаеш че има прераждане.

Линк към коментар
Share on other sites

Има същества, живеещи на земята само едно денонощие. За тях живота започва с изгрева и приключва след залеза...

Да се отхвърля идеята за прераждането не прилича ли на това да повярваш, че живота е да се родиш с утрото, да проживееш деня, а вечер да си легнеш и когато заспиш, всичко да свърши.

И само толкова?

Папморо, хипнотизираш с това човече :D

Линк към коментар
Share on other sites

Аз откакто започнах да чета по-обстойно беседите на Дънов, вече съм твърдо убедена, че има прераждане, и то не само едно.В смисъл, че човек се преражда по ,много пъти.

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ами нека ти каже учителят ти как. Нали затова е учител? Но си помисли първо дали наистина трябва да знаем нещо, което е скрито от паметта ни естествено.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Системен

Според това което съм чел само човек с дух може да види какъв е бил. Някъде бях го чел.

http://communism.hit.bg/hk_1.html

Ама учителят ми каза че мога да го досигна, но не ми казва начинът.

Нещо интересно за йога

Способност да се пътува до други планети или отдалечени галактики. Много йоги заявяват, че могат да пътуват до Луната, до други планети в нашата слънчева система или до различни места в далечни галактики. Всички йоги учат, че ние сме космични същества и в предишни прераждания сме живели другаде. Ние не сме ограничени до прераждане само на тази планета, на Земята. Сидхи заявяват, че напълно помнят предишните си прераждания на други планети и че имат способността чрез "космична памет" да се върнат на тези места. Други твърдят, че при междузвездни пътувания тази способност може да ги заведе до различни места в космоса, където преди не са били.

На какво ниво на съзнание трябва да съм за да го постигна това. В момента съм в хармония. Всички чакри ми са наред и се развивам нормално. Аз продължавам своето развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

Много ме интересува какъв съм бил в предишен живот.

Според учителят ми аз притежавам силен дух и бих могъл да го достигна, но как.

http://avangardi.blog.bg/izkustvo/2008/09/...ivot-tes.232775

Линк към коментар
Share on other sites

Mdrya, това не изглежда сериозен начин за разбиране какъв си бил преди...

Ето какво излезе за мен:

В прошлой своей реинкарнации Вы родилились мужчиной в 1425 году на территории современной Северной Индии. Род ваших занятий вероятно был : ремесленник, механик, в примитивных условиях - выпрямитель рыболовных крючков, гарпунов.

Краткое определение Вашей прошлой личности: Способность к научной работе, математический склад ума. Окружающим трудно понять таких людей, но они уважают их за умственные способности.

Е, виж за научната работа улови. Но не и за математиката, която ми е най-слабия предмет!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...