Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За прераждането


Иво

Recommended Posts

Октим, можеш ли да ни разкажеш нещо повече за водачката си? Мисля, че на всички ще ни е много интересно. Дали всеки човек си има водачи? И какво представляват те?

Всеки си има духовни наставници! При едни се явяват като интуитивност, вдъхновение! При други като дразнят любопитство! При трети по-твърдоглави като мен - приемат образи! При всеки е различно, принципа е да са винаги възможно най-дискретни, незабележими!

Моят ангел-пазител...... Висока стройна жена, руса , винаги облечена в дълга бала рокля! Разговора е телепатичен сух лаконичен лишен от емоционална изразност! Във всички случаи на трудност са ме окуражавали, а и още нещо! Никога не са ми спестявали обаче истината! Ще катастрофираш днес - катастрофа! Ще се ожениш след три дни - О, Да! И така много пъти!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 644
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

За октим имам впечатления и от друго място не само от този сайт. Така съм преценила че той има проблем с хипохондрично излъчване. Поставя си разни диагнози, синдроми.......а всъщност няма такива. Не му мисля лошото, каквото съм казала е добронамерено.

Да си призная не знам какво значи хипохондрично излъчване, би ли ми обяснила! Когато искаш да помогнеш на някого винаги го прави на четири очи в случая на лични! А когато поставяш диагноза и в същото време се криеш зад псевдоним и даже с извинение е удар под кръста меко казано! Ако вярваше в превъплъщаването трябва да знаеш до какво води това!!!!!!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че въпросът за прераждането и по конкретно кой какъв е бил е в сферата на предположенията.

Всеки който се интересува от това е чул нещо от някъде. После неговото подсъзнание си прави несъзнателно от човека една избирателна пропускливост и си харесва образ който да е неговото старо "аз".

Практически, фактологически и т.н. обаче никой не може да потвърди това.

Някой казал на някой нещо. Ок.

От друга страна прераждането е цикъл който започва и свършва и е непроменим за дадения период. Какво значение има знам ли каква съм била или не знам, след като на дневен ред са ми задачите в този живот и колкото по- самостоятелно си ги овладея, толкова по- добре за мен.

Единствено, с цел тотално не справяне със ситуацията, приемам регресивната хипноза, която обаче също е твърде относително до колко помага и дали същият този проблем няма да се появи пак тук или в следващ етап.

Една жена болезнено дебела, която не може да се справи с контрола си над храненето, от което идват редица проблеми, в крайна сметка се подлага на регресивна хипноза, за да разбере, че в преден живот е била много бедна постоянно гладна и е умряла от глад. След това се стабилизира.

А дали проблемът с лакомията и чревоугодничеството няма да се прояви отново докато се научи съзнателно да се справи с него?

Не мисля, че човек трябва да потъва в несъзнаваното особено много.

Животът е сега може да се работи за будно съзнание, но то изключва доста неща, които общо наричаме окултни.

Линк към коментар
Share on other sites

За октим имам впечатления и от друго място не само от този сайт. Така съм преценила че той има проблем с хипохондрично излъчване. Поставя си разни диагнози, синдроми.......а всъщност няма такива. Не му мисля лошото, каквото съм казала е добронамерено.

Да си призная не знам какво значи хипохондрично излъчване, би ли ми обяснила! Когато искаш да помогнеш на някого винаги го прави на четири очи в случая на лични! А когато поставяш диагноза и в същото време се криеш зад псевдоним и даже с извинение е удар под кръста меко казано! Ако вярваше в превъплъщаването трябва да знаеш до какво води това!!!!!!!!

Здравей!

Аз не поставям диагнози!

Въпроса е в това че ти си поставяш диагнози и синдроми, а аз ти казвам че нямаш такива.

Хипохондрия най общо казано е човек който НЯМА здравословни проблеми, а си мисли че има!

Това че има хора които не ти вярват, НЕ е абсолютно никакъв проблем още повече пък синдром. Усетих че обръщаш много внимание на това „те не ми вярват” та чак и „аз страдам от синдром на Касандра”. От никакъв синдром НЕ страдаш......е поне за това което се обсъжда в темата!!! Дръго не мога да коментирам, не те познавам.

Психиатъра-психотерапевт който пише в сайта, също има лични преживявания от рода на твоите разговор с негови роднини които са починали и май прочетох някаъде за лична регресивна хипноза. Но изобщо НЕ си затормозява мисленето с това вярват ли му хората или НЕ………разказал си е преживяванията, който има нужда ще му повярва, който не иска това е негово право!

Аз не съм била вярвала. Не става въпрос за вярване.....това за мен е нещо на доста по заден план, важен ми е ЖИВОТА ДНЕС и в близкото и далечно бъдеще. Да се занимавам аз с вяра или НЕвяра в прераждането за мен е разпиляване на енергия! Ако се докаже или пък аз преживея нещо лично ОК.. Ако не се докаже няма да е за първи път, то и 1999 и 2000, даже и 2003 година а сигурно и преди това щяха да стават разни неща дето ги пишеше по древните науки ама не станаха....

В Земния свят да не вярваш на всичко и на всеки това е НОРМАЛНО, даже аз го равнявам на качеството гъвкавост!

Пиша за да ти отговоря на въпроса…. Други въпроси в някой друг сайт на друго място аз към теб или ти към мен няма проблем, в този сайт не искам да пиша повече……НЕ ми харесва! Една сравнително малка част от него е изключително ценна, специалистите в него психотерапевти също………..но за другата думата секта е доста подходяща, сектантсткото и цензурата(контрола над словото) идва в по голямата си част от жените(не всички) в сайта и потребители и модератори!

Редактирано от Явора
Линк към коментар
Share on other sites

И все пак как човек помни? Защо някои помнят, а други не?

Има ли прераждане? Запазва ли се нещо след физизческата смърт на човкеа? Ако да, възгледите на много от учените за цялото Битие трябва да се променят? Ако не - как да се обеснят подобни феномени тогава?

Човекът (като такъв) не помни защото няма какво да помни, неговия аз се формира според новите условия в които е поставен ума (съзнанието) и този аз е само едно поредно създание на ума (което е също временно). Последното предишно създание е вече неактуално и няма база за съществуване в новата информационна обстановка. Единствено в преходния период на превключване на ума от един аз в друг е възможно да се задейства спомена за предишните създания. Това е възможно не само в ранните детски години преди обособяването на новия аз, но при други преходи на ума от една роля в друга. Тези преходи могат да бъдат естествени (например различни сънни състояния) или изкуствено предизвикани с външни средства, които не са препоръчителни.

Така че прераждане на постоянна същност няма, има качване и игра на различни сцени според качествата на актьора и ситуацията на изява, които могат да имат различна степен на съответствие, тя прави ефекта от играта силен или слаб, макар илюзорността й не се променя от това. След слизането на сцената (т. нар. физическа смърт) се влиза в друга сцена, колкото по-добър е актьора то на повече сцени може да играе той/тя, това става често и по време на антрактите (т.е по време на сън). Двигател е желанието на ума за изява според наклонностите си и според условията на средата, на физически план те минават през шестте възприятия (идващи от петте физически сетива + едно ментално). Ако умът се фокусира върху тях той не би могъл да играе, защото ще изчезне магията на сцената и илюзията ще бъде разбрана. Тогава Сизиф ще остава скалата да се изтъркули и ще си отиде в къщи. :)

Линк към коментар
Share on other sites

И все пак как човек помни? Защо някои помнят, а други не?

Има ли прераждане? Запазва ли се нещо след физизческата смърт на човкеа? Ако да, възгледите на много от учените за цялото Битие трябва да се променят? Ако не - как да се обеснят подобни феномени тогава?

Превъплъщението може да се осветли само от две гледни точки: Да има превъплъщение!!! Не няма превъплъщетие!!!

Да разгледаме превъплъщението като го отречем!

В монотеистичните религии две от качествата характеризиращи Бога са: Бог е справедлив (това е аксиома) ! Бог вижда всичко - аксиома!

Защо се раждат деца с недъзи? Не може да изкупуват грехове нали?

Защо едни деца са по-схватливи от други? Генетиката не може да даде отговор на това!

Защо едни деца тънат в охолство, а други не си дояждат!

Защо някои деца проявяват таланти? Таланта е божи дар нали?

Защо за талантливият и олигофрена, защо за бедният и богатият, наказанието за един и същи грях е едно и също????

Следователно ако Бог вижда всичко не е справедлив, ако Бог е справедлив значи не вижда всичко!

Линк към коментар
Share on other sites

Истинският смисъл често се крие в простите неща. Защо има деца с аномалии? Игра на вероятности, грешка в групирането на гените и клетките, това е. Вариативността понякога води и до по-добри от старите структури, така се появяват нови възможности за развитие. Все влагаме някакво специално отношение, а може би всичко е просто игра на Природата. Да, понякога е жестока към нас, но на кого да се сърдим?!

Аз не вярвам в прераждането. Няма логика.

Ако получа спомени за минали прераждания, първо ще се прегледам...

По-скоро вярвам, че е възможно човек да "влезе в кожата" на друг човек, независимо кога е живял, използвайки фината сетивност, която му е дадена и това вероятно се случва по някакви сходства, сходни проблеми и вибрации, които го настройват на съответната вълна.

Зная, че някой ще приеме писанията ми за крайно глупави и ограничени, но предпочитам това, отколкото да вярвам сляпо в нещо, за което нямам никакви солидни причини.

И като допълнение. Вярвам също в законите за причината и следствието, в действието и противодействието. Пример: Дядо ми е направил нещо лошо, след което е починал. Ответните енергии търсят неговото излъчване, но не го намират. Тогава намират сходно - на негови роднини и застига някого или някои от тях. И така поколения наред.

Дали може да се избегне ответния удар? Може, ако човек е наистина добър и възпита така децата си. Ако е милостив, ако прави жертви и ако помага. Ако самият той прощава, ще бъде простено и на него.

И за да направя връзка с темата - това, за което си "спомням" и си мисля, че страдам заради него, всъщност е виждане не на моя минал живот, а на живота на дядо ми.

Примерът е измислен.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

.... Никога не са ми спестявали обаче истината! Ще катастрофираш днес - катастрофа! Ще се ожениш след три дни - О, Да! И така много пъти!

Октим, винаги ли се сбъдва предсказаното от твоята водачка? И кой и кога е написал сценария на твоя настоящ живот?

Линк към коментар
Share on other sites

Истинският смисъл често се крие в простите неща. Защо има деца с аномалии? Игра на вероятности, грешка в групирането на гените и клетките, това е. Вариативността понякога води и до по-добри от старите структури, така се появяват нови възможности за развитие. Все влагаме някакво специално отношение, а може би всичко е просто игра на Природата. Да, понякога е жестока към нас, но на кого да се сърдим?!

Аз не вярвам в прераждането. Няма логика.

Ако получа спомени за минали прераждания, първо ще се прегледам...

По-скоро вярвам, че е възможно човек да "влезе в кожата" на друг човек, независимо кога е живял, използвайки фината сетивност, която му е дадена и това вероятно се случва по някакви сходства, сходни проблеми и вибрации, които го настройват на съответната вълна.

Зная, че някой ще приеме писанията ми за крайно глупави и ограничени, но предпочитам това, отколкото да вярвам сляпо в нещо, за което нямам никакви солидни причини.

И като допълнение. Вярвам също в законите за причината и следствието, в действието и противодействието. Пример: Дядо ми е направил нещо лошо, след което е починал. Ответните енергии търсят неговото излъчване, но не го намират. Тогава намират сходно - на негови роднини и застига някого или някои от тях. И така поколения наред.

Дали може да се избегне ответния удар? Може, ако човек е наистина добър и възпита така децата си. Ако е милостив, ако прави жертви и ако помага. Ако самият той прощава, ще бъде простено и на него.

И за да направя връзка с темата - това, за което си "спомням" и си мисля, че страдам заради него, всъщност е виждане не на моя минал живот, а на живота на дядо ми.

Примерът е измислен.

Да, кuki, това е напълно възможо. Аз също съм прехвъряла в ума си подобни съждения.

Ако може дори леко да продължа твоя пост - ами по логиката на октим, неизбежно следва да се запитаме, защо се раждат животни с увреждания, защо поникват растения, примерно без вегетативен връх и т.н. - те нали нямат карма, поне индивидуална със сигурност?

Линк към коментар
Share on other sites

.... Никога не са ми спестявали обаче истината! Ще катастрофираш днес - катастрофа! Ще се ожениш след три дни - О, Да! И така много пъти!

Октим, винаги ли се сбъдва предсказаното от твоята водачка? И кой и кога е написал сценария на твоя настоящ живот?

Да! Може на някого да се стори невероятно, никога няма разминаване даже в най-малките подробнокти и винаги се случва! Забелязал съм, колкото се стремя да променя нещата, толкова по-лошо ствва! Но по-важното е, че й имам доверие! Ще катастрофираш! Пътуването обаче не се отлага, но е много внимателно разбираш ли какво значи доверие?

Линк към коментар
Share on other sites

.

Ако може дори леко да продължа твоя пост - ами по логиката на октим, неизбежно следва да се запитаме, защо се раждат животни с увреждания, защо поникват растения, примерно без вегетативен връх и т.н. - те нали нямат карма, поне индивидуална със сигурност?

Една група въпроси създава определена картина! Всеки въпрос взет отделно от контекста вече е самостоятелен и няма нищо общо с цялото!

Въпросите са не как се случват, не защо се случват деформациите и другите аномалии, а защо

Бог въплъщава души в такива тела като така ги обрича на незаслужено страдание! Та защо ?

Имай предвид не допускаме превъплъщение!

Линк към коментар
Share on other sites

Римляни 11:34

Защото, "Кой е познал ума на Господа, Или, кой Му е бил съветник?"

1 Коринтяни 2:16

Защото, "Кой е познал ума на Господа, За да може да Го научи"?

Редактирано от velinavasileva
Линк към коментар
Share on other sites

... защо се раждат животни с увреждания, защо поникват растения, примерно без вегетативен връх и т.н. - те нали нямат карма, поне индивидуална със сигурност?

Римляни 8:22

Понеже знаем, че цялото създание съвокупно въздиша и се мъчи до сега.

Римляни 8:23

И не то само, но и ние, които имаме Духа в начатък, и сами ние въздишаме в себе си и ожидаме осиновението си, сиреч, изкупването на нашето тяло.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо се раждат деца с недъзи? Не може да изкупуват грехове нали?

Защо едни деца са по-схватливи от други? Генетиката не може да даде отговор на това!

Защо едни деца тънат в охолство, а други не си дояждат!

Защо някои деца проявяват таланти? Таланта е божи дар нали?

Защо за талантливият и олигофрена, защо за бедният и богатият, наказанието за един и същи грях е едно и също????

Следователно ако Бог вижда всичко не е справедлив, ако Бог е справедлив значи не вижда всичко!

Не се прераждаме, за да изкупваме грехове, а за да се учим на това, което не сме успели да научим в предишните животи. Бог не наказва никого - наказанието е човешка измислица. Нима бурята наказва дърветата, които е пречупила? Или хищникът наказва своята плячка? Има само един грях - безлюбието - и с него всеки сам наказва себе си - затваря кепенците на душата си за светлината и топлината.

Какво значи "схватливи" - един е схватлив за едно, друг - за друго. Аз, например имам две смешно леви ръце. 60.gif Сигурно в някой предишен живот съм имала две десни, но пък са ми липсвали сегашните ми качества... Нали от всичко е добре да опитаме, но няма как в едно тяло и един живот.

А защо мислиш, че да се тъне в охолство е награда или благодеяние? Сигурен ли си, че знаеш цената му? Принцът и просякът... си спомням.

Талантът е божие изпитание - винаги върви с нещо не чак дотам приятно и щастливо.

И какви жалки ограничени мерки можем да имаме ние за справедливост, като виждаме само едно миниатюрно парченце от пъзела.... Наскоро ми попадна една от книгите за Слава Севрюкова - тази, в която тя "вижда" преражданията - много поучително беше това на Сталин.

Линк към коментар
Share on other sites

Превъплъщението може да се осветли само от две гледни точки: Да има превъплъщение!!! Не няма превъплъщетие!!!

Да разгледаме превъплъщението като го отречем!

В монотеистичните религии две от качествата характеризиращи Бога са: Бог е справедлив (това е аксиома) ! Бог вижда всичко - аксиома!

Защо се раждат деца с недъзи? Не може да изкупуват грехове нали?

Защо едни деца са по-схватливи от други? Генетиката не може да даде отговор на това!

Защо едни деца тънат в охолство, а други не си дояждат!

Защо някои деца проявяват таланти? Таланта е божи дар нали?

Защо за талантливият и олигофрена, защо за бедният и богатият, наказанието за един и същи грях е едно и също????

Следователно ако Бог вижда всичко не е справедлив, ако Бог е справедлив значи не вижда всичко!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че въпросът за прераждането и по конкретно кой какъв е бил е в сферата на предположенията.

Всеки който се интересува от това е чул нещо от някъде. После неговото подсъзнание си прави несъзнателно от човека една избирателна пропускливост и си харесва образ който да е неговото старо "аз".

Практически, фактологически и т.н. обаче никой не може да потвърди това.

Някой казал на някой нещо. Ок.

А ако това което ти се разкрие не ти харесва пак ли ще се отъждествяващ с онова което виждаш

?

Линк към коментар
Share on other sites

Превъплъщението може да се осветли само от две гледни точки: Да има превъплъщение!!! Не няма превъплъщетие!!!

Да разгледаме превъплъщението като го отречем!

В монотеистичните религии две от качествата характеризиращи Бога са: Бог е справедлив (това е аксиома) ! Бог вижда всичко - аксиома!

Защо се раждат деца с недъзи? Не може да изкупуват грехове нали?

Защо едни деца са по-схватливи от други? Генетиката не може да даде отговор на това!

Защо едни деца тънат в охолство, а други не си дояждат!

Защо някои деца проявяват таланти? Таланта е божи дар нали?

Защо за талантливият и олигофрена, защо за бедният и богатият, наказанието за един и същи грях е едно и също????

Следователно ако Бог вижда всичко не е справедлив, ако Бог е справедлив значи не вижда всичко!

Прекрасно те прочетохме.

Ако искаш и ти можеш да прочетеш нещо друго, но май си прекалено убеден в това, което казваш, за да допуснеш съществуването на друго.

На мен също ми се струва, че има превъплъщение. НО - нямам доказателство за това (само разни косвени, които биха могли да се обяснят и по други начини).

И ако смяташ горното си изложение за неопровержимо доказателство, то нека кажа, защо то не е такова. Ти допускаш няколко неща, а не само, че няма превъплъщение, но също така: че има Бог и то именно един, и то справедлив, а не например гневлив и т.н. Е, как ще убедиш един материалист в превъплъщението? А един древен грък? Или пък съвременен японец? :P А Донка пък е дала добри контракоментари на твоите въпроси, дори при съществуването на справедлив и любящ Бог.

Така че хипотезата на kuki е напълно възможна. Ако не държиш само да се самонавиваш по въпроса, покажи къде куца?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами мисля, че не те чета само аз - гледам доста хора са писали в отговор на поста ти, какъв е смисъла да се самоцитираш? Ако не бяха те прочели, щяха ли да ти отговорят?

А нужно ли е да спориш?

Линк към коментар
Share on other sites

Октим се опитва да обясни, че има прераждане и се опитва да го докаже чрез предположение и базиран на него парадоксален извод.

То тази работа май пак не е в доказателствената сфера. Я да докажем, че има прераждане, ама как ще ми докажеш, че точно аз пък съм прероден?!?! Примерно, че аз не съм преродения Октим, който си мисли, че в момента пише той, а не аз. Или по-точно една от няколко десетки проекции на Октимв няколко светове. Абе тука, ако задълбаем, ще се окаже, че моя котарак (мау) има родствени връзки с Крокодила Гена, който пък ми се пада нещо чичо на пара-пра ......пра-дядо ми от първичния бульон.

.... Един проблем касаещ двама се решава от двамата, само едната страна не може да направи нищо! Със съпругата си сме имали един проблем в предишният си живот, в сегашният вместо да го решим, ние го повторихме мо - та - мо в следвашият ще го решаваме отново, с малки корекции!!

...

Еми смени жената де :) Тоест, реши си проблема и тогава ще ти дадат друга жена за друга задача.

Много ми се мисли, че проблема не е на двамата, а си е лично твой. Ей затова, че го прехвърляш и на жена си, т.е. прехвърляш отговорността си, не си го решил няколко прераждания досега.

Нали знаеш първия закон на прераждането?

П.С.

В момента тук се опознаваме. Затова задаваме толко въпроси. По-добро познаване - по-добро разбирателство и взаимопомощ :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Превъплъщението може да се осветли само от две гледни точки: Да има превъплъщение!!! Не няма превъплъщетие!!!

Да разгледаме превъплъщението като го отречем!

В монотеистичните религии две от качествата характеризиращи Бога са: Бог е справедлив (това е аксиома) ! Бог вижда всичко - аксиома!

Защо се раждат деца с недъзи? Не може да изкупуват грехове нали?

Защо едни деца са по-схватливи от други? Генетиката не може да даде отговор на това!

Защо едни деца тънат в охолство, а други не си дояждат!

Защо някои деца проявяват таланти? Таланта е божи дар нали?

Защо за талантливият и олигофрена, защо за бедният и богатият, наказанието за един и същи грях е едно и също????

Следователно ако Бог вижда всичко не е справедлив, ако Бог е справедлив значи не вижда всичко!

Опитващ се да следваш някаква логика ,но някак си увисва .Има една съвършенна справедливост ,Бог може да ненаказва ,но има някаква система ,има си неписани закони , за всичко си има причина .,и всеки си носи последствията от това, което е сторил и което не е сторил,и не само това ,носи си последствията и за това което чувства и мисли ,дори квантовата физика започва да ги доказва тия неща ,а хора като Дънов без да имат съвременната апаратура са ги знаели тия неща ,и тепърва ще се потвърждават всички неща за които ни е говорил .

Колкото до превъплащението възможно е да има ,но мисля че не точно по начина по който се разбира .

Линк към коментар
Share on other sites

Духовната еволюция на хомо сапиенс се осъществява по законите на Кармата и прераждането (превъплъщението). Кармата означава, че в сегашния си живот си създаваш условията за следващия. Тя е предопределение на съдбата, което обаче не е абсолютно и неизменно - то може постепенно да се измени в зависимост от делата на човека. Според Учителя Петър Дънов кармата би могла да бъде коренно променена върху основата на дълбоко и искрено покаяние, последвано от конкретни дела на прогресиралото и пречистено съзнание. Самият термин "карма" е от санскритски произход и означава "действие", "въздействие".

Законът на Кармата е формулиран за първи път в древно индийските религиозно-философски учения. Редица окултни школи и духовни течения, между които Учителя, го третират като закон на Всемира, "Закон на причините и последствията". Нищо в света не остава без последствие и всяко нещо е обусловено. "Животът е тъй устроен, че всяко дело, каквото и да е то, получава своята заплата според вътрешната си стойност." Чрез този закон се отхвърля случайността, тъй като светът е творение и изява на Бога, а Той е Великото Разумно Начало и не може да създаде нещо, което няма смисъл. В този аспект дори привидно случайното е в същност предварително определено на своето място в Божествения план.

От друга страна, прераждането на човешката душа е необходимо за нейната еволюция и израстване, защото по този начин разумното същество придобива нужните му опитности и култивира всички необходими знания и умения, т.е. така човек се научава да живее, "както Бог е постановил". Да се преродиш, означава "да почнеш изново работа, която си напуснал". По този път рано или късно бива постигната крайната цел на човешкото битие - сливане с Абсолюта, възвръщане към изходната точка на духовното развитие, но след най-високия завой на спиралата. Учителя Петър Дънов допълва картината на възгледите си за човека със следното твърдение: "Човекът съществува не само на земята, не само в Слънчевата система. Той населява цялата звездна Вселена - всички слънца и планети. Планетите и слънцата са населени със същества от разни степени на интелигентност. Не е важно какви тела имат те. Те са разумни същества и принадлежат към една и съща човешка раса. Тази раса постепенно се развива. Много от човешките същества по другите системи са далеч по-напреднали от човека, защото са излезли по-рано от великия първоизвор на Живота. Тяхната мъдрост е толкова велика, че Културата на хората, в сравнение с тази на Сириус например, е още в своите пелени. Съвременните хора пред съществата на Сириус не са даже и деца. Но човекът е вечен пътешественик. Земята не е била и няма да бъде едничко негово Жилище."

Според Учителя човекът е най-голямата ценност на единния Живот. Неговият морален свят притежава редица добродетели: правда, скромност, истинност, чистота, любов, братство, трудолюбие. Човекът сам е господар на съдбата си, сам е ковач на своето щастие или нещастие. Той е подвластен на закона за прераждането и така от един живот към друг върви по пътя на духовното усъвършенстване. Човешкият живот, колективен и индивидуален, е в неразделно единство с живота на цялото Битие; той се насочва и управлява от великата Божествена разумност и любов. Последните се изразяват както в самото естество на човека, така и в истината, че за всекиго от нас са открити възможностите за неограничено развитие и духовно израстване, за постигането на истинско щастие. Смисълът на човешкия живот на земята през множеството превъплъщения е реализирането на една все по-висша разумност, достигането на все по-пълно съвършенство, развитието на висшите способности и скритите в човека заложби за по-висш живот и освобождаването от ограниченията на нисшите форми на съществуване.Допълвайки тези разсъждения, Учителя Петър Дънов заявява: "... Когато се говори за човека като образ и подобие Божие, подразбира се човекът в неговата първична проява, така нареченият Космичен Човек."

http://www.bratstvoto.net/vehadi/fr1n.html

Линк към коментар
Share on other sites

"Кармата се ликвидира чрез преражданията. Прераждането е условие за изменение на човешкия порядък в Божествен.”

"В човека има и тъмнина, и светлина, и вода, и въздух, и твърда почва, и зверове, и змии, и гущери, и насекоми, и млекопитаещи, и растения, всичко има в човека. Когато човек съгреши, Господ го изпъди от рая и тогава животните взеха надмощие в него. И кармата влезе в света, след като хората съгрешиха."

"Туй, което вие наричате съдба, представлява кармически закони. ...Съдбата – това е кармата, закон за причини и последствия, които ние сме създали."

"Кармата е задача, дадена на човека, която той трябва правилно да разреши. Тя подразбира разумно справяне с миналото. Може ли човек да се справи с миналото си, той е решил задачата си, освободил се е от кармата. Грехът пък се явява като резултат на желанието у човека да заобиколи по някакъв начин кармата, да я избегне."

"Кармата се създава,когато хората не живеят в съгласие с Божествените закони. Те се отклоняват от правия път и вървят по крива вълнообразна линия, наречена "път на астралната змия"."

“Когато се казва, че човек не трябва да си създава нова карма, подразбира, че той не трябва да продава лоша стока. Иска ли да се освободи от кармата си, той трябва да продава, макар и непотребна, но хубава стока. В какво седи хубавата стока? Хубавата стока се заключава в това, дето минеш, на каквото нещастие или страдание се натъкнеш, да кажеш по една добра дума. Срещнеш ли болен човек, кажи му: не се отчайвай, ще оздравееш. Това е за твое добро. Някой ученик пропаднал на изпит, кажи му една насърчителна дума. Друг някой счупил крака си, притечи се на помощ, услужи му в нещо. Добрите думи, доброто представят благоприятните условия в живота."

"Като се говори за кармическия закон, подразбираме различни видове отношения. Например, слуги и господари, ученици и учители, братя и сестри, майки и бащи, това са все кармически отношения. Майката и бащата са едно от смекчаващите положения на кармата. Според този закон всички хора се намират в близки или в далечни отношения с цел да се разплатят. Съвременните хора трябва да знаят този закон, за да ликвидират правилно със своята карма. Иначе, ако не знаят какъв е този закон и какво той изисква, те ще създадат помежду си нови кармични отношения, които в бъдеще трябва да се изправят."

“Кармата може да се ликвидира със закона на Любовта. Докато живееш в безлюбие, ще се раждаш и прераждаш. Щом дойде Любовта, прераждането престава. Тогава ще влезеш в закона на вселяването." И още: "Като прощавате, кармичната връзка се скъсва. Като не прощавате и се противите, кармата продължава." "Чрез прощаване човек се освобождава от веригите на кармата и всички ограничения, които го спъват. Трябва не само да простиш за обидата, но да заличиш всичко в съзнанието си, и помен да не остане в теб от обидата. На мястото на лошите думи, които са ти казали, постави най-добрите за онзи, който те е обидил."

http://www.bialobratstvo.info

Линк към коментар
Share on other sites

"Законът на прераждането е закон на Христос. Прераждането е закон за усъвършенстването на човешката душа."

Прераждането е един закон, според който, щом една работа остане недовършена, дава ти се възможност да дойдеш втори път да я довършиш."

"Човек дохожда много пъти на Земята, а не само един път. Колко пъти дохожда? – От него зависи. Обикновеният човек се преражда средно на всеки 45 години. Ако той слиза на Земята да се учи, Разумните Същества му определят в кое семейство ще се роди. Той няма свободен избор. Ако човек идва на Земята съзнателно, за да помогне на хората, той има свободен избор да се роди, дето иска. Колкото по-напреднал е човек в развитието си, толкова по-голяма свобода има при слизането си на Земята. Гениалните хора и светиите идват рядко на Земята, когато човечеството отбелязва епоха в своя живот. Великите Учители идват на Земята през всеки две хиляди години. Те внасят голямо преобразувание в човешкия живот."

Не мислете, че тези, които заминават за онзи свят, остават за дълго време. След 45–50 години отново идват тук, на Земята. Малките деца идват още по-бързо, след година или след 4–5 години пак са тук. Възрастните се връщат след 45–50–70 години. По-напредналите – след около 250–300 години. Най-напредналите – след 1500, а Учителите на човечеството – след 2000 години."

"Сегашният Борис (цар Борис ІІІ – бел. К. З.) е същият дух, който покръсти българите. Младенецът Симеон е духът на историческия цар Симеон. Баща и син наново се събират в един дом."

"Много още има да учи човек! Затова той е минал и ще мине през безброй форми и степени на живот. Хората, които имат жалка представа за живота, мислят, че веднъж като се роди човек, и всичко е свършено. Не, раждането е един вечен, непрекъснат процес. Безброй пъти човек се ражда, като минава от една фаза на развитие в друга. Имайте пред вид едно: въпросът за раждане и прераждане е въпрос за просветения човешки дух, за просветената човешка душа, за просветения човешки ум – това не е въпрос за обикновени умове."

http://www.bialobratstvo.info

Линк към коментар
Share on other sites

" Имайте пред вид едно: въпросът за раждане и прераждане е въпрос за просветения човешки дух, за просветената човешка душа, за просветения човешки ум – това не е въпрос за обикновени умове."

http://www.bialobratstvo.info

Това категорично не е вярно!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...