Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За прераждането


Иво

Recommended Posts

  • Отговори 644
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Прераждането не може да се разбере в светлината на европейската духовност защото тя е центрирана около изявата на аза, така създателя му (ума) остава надеждно скрит зад творението си. Затова се въвеждат ред абстрактни термини като "дух", "душа" и т.н. които уж са създатели на аза и свързани с него, но пребивават на по-висш план. Като стане дума обаче за други живи същества, като животните например, тази схема престава да работи и затова се въвеждат "гупови духове, души" и т.н. Когато обаче се зададе въпроса "Кой създава духовете, душите, индивидуални или групови?" трябва да се въведат нови понятия - вече за същества от по-висш порядък, като ангелски йерархии. Това отговор обаче поражда на свой ред нови въпроси, защото всяко ново понятие трябва да се впише в познание на нова разширена система. Тя обаче няма откъде да дойде и се стига до догма. Догми обаче има предостатъчно, наследени от предишни половинчати отговори през историческите епохи. Затова се бяга в абстрактни и проповдигнати термини, които са предназначени да значат всичко, а всъщност не означават нищо, но нищо което дава храна на въображението. В съвременната епоха това бе започнато от Блаватска и достойно продължено.

Проблемите в тази схема идват от поставянето на йерархичността на съзнанията в света над законите на същия този свят. Например понятието "господари на кармата" е явно недоносче. Може ли някое съзнание да е господар на кармата, под чието влияние това съзнание се намира на текущата си степен? Например хората могат да изглеждат "господари на живота" на животните, но така ли е в действителност? Това че хората могат да правят много с живите форми под тях не означава че тяхната жива форма не е продукт на живота и не е преходна като всички други. Интересното е че хората живеят в свят в който явно има йерархия на съзнанията, но когато стана дума за по-висши йерархии от тях самите, там се приема че нещата са съвсем различни, макар и да е казано "Каквото е долу, това е и горе".

На социален план подобни илюзии битуваха през социализма за живота отвъд желязната завеса. Цезар е формулирал "Човекът е склонен да вярва в това, което му се иска да бъде истина", политиците и писачите добре използват тази максима, тя работи добре при емоционални и наивни хора и народи, те са съгласни да има "господари на законите" им. Такива истини никого не са освободили, нито на физически, нито на социален, нито на духовен план, а е казано че "Истината ще ви направи свободни".

Линк към коментар
Share on other sites

Към горният пост мога да добавя само, че йерархията горе се изгражда на базата интелект! Преди цитирах какво е интелекта от гледна точка на езотериката! Разширяването на връзката между активното съзнание и същинското съзнание (подсъзнанието) води до увеличаване на интелектуалният потенциал на душата!

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкото съзнание е от такъв тип, че постоянно попада под въздействието на различни егрегори, малки и голями. В зависимост от моментното състояние на съзнанието, то е под въздействието на различни подобни форми, които се хранят от човешката жизнена дейност. Този процес е безкраен и в общи линии да се измъкнеш от него е доста трудно. За съзнанието безпир се закачат форми и въздействия, които контактуват и влизат в микрокосмоса чрез физическите сетива. През сетивноста, въздействията навлизат в съзнанието и там се закачат егрегорите, които в настоящият момент са взели превес и са по-силни. Човек много често е като изцеден от тази дейност. Всъщност, земната йерархия се гради изцяло на този принцип. Поради тези причини и след физическата смърт човек не може да се измъкне от земята, а се преражда. Просто с това съзнание и тази душа, той не може да живее в други по-висши реалности. Има възможност за изход, но тя е свързана с изграждането на ново съзнание, нова душа, които са невидими за земната йерархия. В евангелието Пистис София се говори, че Архонтите са били учудени, че не са забелязали преминаването през тях на Христос.

Навлизането чрез сетивността на влиянията, може да се блокира чрез пробудена пинеална жлеза. С нейната аура, се абсорбират сетивните форми. Обаче, това изисква постоянна бдителност. Може би поради тази причина Буда никога не е спял. А дзен учителите често казват "Внимание".

Администраторска бележка: Моля посочете източници, на които базирате тези твърдения.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Отношението между този и онзи свят е такова, каквото е отношението между младостта и старостта. Младият и старият е един и същи човек. Каквото е бил като дете, такъв, същ е и като стар. Все един и същ човек е той. В какво седи разликата между младия и стария? Мнозина не приемат, че човек се преражда. Разни теории има за прераждането, но важното е, че човек е излязъл от Бога. Всяка душа е излязла от Бога и е дохождала много пъти на Земята, превъплътявала се е. Тя е идвала тука да се учи. Както годината не се състои само от един ден, така и животът на душата не се състои само от един живот. Без тази теория за прераждането ние не можем да си обясним наследствените черти на човека. Човек носи в себе си много придобити черти. Ако вземем един престъпник, без прераждането ние не можем да си обясним отде и как в един живот той е могъл да развие в себе си толкова порочни черти и да извърши толкова порочни деяния. Окултистите поддържат, че вълците са закъснели хора в своята еволюция. Като нямали какво да правят, те станали разбойници. Други пък вярват, че Бог е създал света. Но Бог е създал всичко. И под думата „създаване“ се разбира някаква вътрешна идея. Всичко, което Бог е създал, служи като форми за развитието на самия живот. Сега, ако вземем идеята, че всичко, което живее, има душа, тогава можем да кажем, че във всичко има живот.

Но Аз ще погледна

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкото съзнание е от такъв тип, че постоянно попада под въздействието на различни егрегори, малки и голями. В зависимост от моментното състояние на съзнанието, то е под въздействието на различни подобни форми, които се хранят от човешката жизнена дейност. Този процес е безкраен и в общи линии да се измъкнеш от него е доста трудно. За съзнанието безпир се закачат форми и въздействия, които контактуват и влизат в микрокосмоса чрез физическите сетива. През сетивноста, въздействията навлизат в съзнанието и там се закачат егрегорите, които в настоящият момент са взели превес и са по-силни. Човек много често е като изцеден от тази дейност. Всъщност, земната йерархия се гради изцяло на този принцип. Поради тези причини и след физическата смърт човек не може да се измъкне от земята, а се преражда. Просто с това съзнание и тази душа, той не може да живее в други по-висши реалности. Има възможност за изход, но тя е свързана с изграждането на ново съзнание, нова душа, които са невидими за земната йерархия. В евангелието Пистис София се говори, че Архонтите са били учудени, че не са забелязали преминаването през тях на Христос.

Навлизането чрез сетивността на влиянията, може да се блокира чрез пробудена пинеална жлеза. С нейната аура, се абсорбират сетивните форми. Обаче, това изисква постоянна бдителност. Може би поради тази причина Буда никога не е спял. А дзен учителите често казват "Внимание".

Администраторска бележка: Моля посочете източници, на които базирате тези твърдения.

Хм! Този въпрос го видях сега. Източниците са мои, тоест наблюдения от личностен характер.

Боде на очи, че избирателно се задават подобни въпроси. Защо не е зададен на по-предния пост?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте! :)

Аз нямам категорично мнение има ли преараждане или няма,но ето в какво съм сигурна:

Всеки човек е на земята с някаква задача,но много от нас не могат да разберат каква е тя,и от там се появяват всички трудности и несполуки.Ако сме наясно със себе си и знаем какво искаме,нищо не може да ни спре по пътя към щастието.

Ето в това вярвам аз!  :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Не е и необходимо да вярваш. Приеми го като нещо, което не знаеш, а отговора ще дойде от самия теб. Каквито и аргументи да ти представим ние тук за и против прераждането, те няма да те убедят истински в съществуването или несъществуването му. Човек има достатъчно условия за духовно израстване, независимо дали вярва в прераждането или не. А за духовно-търсещия всички отговори ще дойдат и то когато настъпи точно подходящият момент.

Линк към коментар
Share on other sites

вярвам ли в преражданията- малко ми звучи в стил вярвам ли в извънземни... то това са едни поводи за вяра :)

въпросът е какви ценностни промени в теб ще се извършат, ако допуснеш съществуването на преражданията:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Вчера гледах ето това филмче http://www.youtube.com/watch?v=Dx8x2-deUvg&feature=youtu.be

тук ще чуете мненията на доста известни автори (Дорийн Въртю, Нийл Доналд Уолш, Масару Емото) и учени коментиращи децата индиго, и разкази на някой малчугани индиго.

След този филм едва ли някой би могъл да остане неубеден в това дали съществува прераждане или не.

Около 18тата минута историята на Тами Глоувър майка на 3 годишно момиченце е ... направо нямам думи, преценете сами. :3d_142:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте, мен пък ме интересуват следните въпроси, на които досега не съм намерил отговор :

* откъде идват душите, които се въплъщават на земята?

* константен брой ли са, или се "генерират" постоянно?

* нали науката е доказала че в миналото броя на хората е бил значително по-скромен, отколкото сега, откъде идват допълнителните души?

* бидейки съвършен (бог, абсолюта) защо му е да се занимава с цялата тая дейност по прераждането, какъв е генералния смисъл?

* означава ли, че след като се "изчистят" душите, процеса на прераждането ще завърши, или той е нескончаем?

* какво означава да се "изчисти" една душа, какви са критерийте, колко реално успяват?

* какво означава "интелект" и " псевдоинтелект" какви са критериите?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, мен пък ме интересуват следните въпроси, на които досега не съм намерил отговор :

* откъде идват душите, които се въплъщават на земята?

* константен брой ли са, или се "генерират" постоянно?

* нали науката е доказала че в миналото броя на хората е бил значително по-скромен, отколкото сега, откъде идват допълнителните души?

* бидейки съвършен (бог, абсолюта) защо му е да се занимава с цялата тая дейност по прераждането, какъв е генералния смисъл?

* означава ли, че след като се "изчистят" душите, процеса на прераждането ще завърши, или той е нескончаем?

* какво означава да се "изчисти" една душа, какви са критерийте, колко реално успяват?

* какво означава "интелект" и " псевдоинтелект" какви са критериите?

Доколкото знам, душите (Монадите) въплъщаващи се на Земята са относително константен брой. Бройката им е около 70 млрд.

В миналото броят на хората във физически тела е бил по-малък, т.е. душите са прекарвали по-дълго време мжду физическите си въплъщения в по-фините светове. Сега това време е намалено, но мога да предположа, че в бъдеще отново ще се увеличи. Доколкото знам приблизцителното средносъотношение между времето прекарано във физическо тяло и времето прекарано в по-фините светове е 1: 100, като в момента, в кали юга, продължителността на престоя във висшите светове между отделните въплъщения е най-кратък (но пак е много по-дълъг от това, което хората обикновено допускат).

Прераждането е необходимо на човека за да натрупа опит, т.е. да разшири и развие съзнанието си. Ако разгледаме въпроса от гледната точка на Монадата, то е необходимо за да може тя да прояви потенциала си във възможно най-пълната степен заложена и достижима за съответния еволюционен период. Бог разглеждан като Абсолют е нещо на което не бива да придаваме индивидуални качества и атрибути, като съзнание, планове и др. под., въпреки че всички те произлизат и са включени в него (но това вече са въпроси доста извън темата).

Когато Монадите добият необходимия опит на Земята в грубо физическо тяло, те ще продължат да трупат опит в други тела. Живот и съзнание без някакво тяло е невъзможен. Духът винаги е в тяло, колкото и невъзможно да ни е да го възприемем. Тук е важно да се разбере, че степените на изтънченост на материята са безкрайно число. Материята може да бъде одухотворявана безппределно, а формата усъвършенствана и това е един от аспектите на еволюцията.

"Да се изчисти" една душа според мен би трябвало да се разбира освобождаване на човека от всички личностни и егоистични желания, навици, зависимости, модели на поведение и мислене. Всъщност целта на съществуването ни на Земята е развитие на висшите тела на човека (атма-будхи-манас) до степен той да може да функционира съзнателно и свободно в тях. С всяка своя мисъл, желание или действие човек добавя съответстващи на мисълта, желанието, дейсвието елементи в състава на своите тела. Чрез всичик свои мисли, които съдържат нещо надличностно и непреходно в себе си, човек в действителност изгражда висшите си тела и пречиства по-нисшите. Целта на отделното въплъщение е човек да натрупа колкото се може повече материал за изграждане на висшите си тела, за да може да функционира съзнателно в тях.

Когато говорим за духа, не може да става въпрос за никакъв край - нито на съществуването, нито на развитието.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, мен пък ме интересуват следните въпроси, на които досега не съм намерил отговор :

* нали науката е доказала че в миналото броя на хората е бил значително по-скромен, отколкото сега, откъде идват допълнителните души?

Този отговор е ужасно лесен, а именно, че хората живеят по-дълго. Старците са повече. И лекарствата :)

Освен това, преди е имало повече войни и епидемии. Чиста статистика.

За останалите отговори попитай езотериците.

А на въпросите за прераждането жив човек не може да ти отговори, надявайки се да се преражда. Само дето не зная за какво му е :)

Линк към коментар
Share on other sites

..........

* бидейки съвършен (бог, абсолюта) защо му е да се занимава с цялата тая дейност по прераждането, какъв е генералния смисъл?

..........

Ще отговоря с цитат, защото и аз съм още "жив човек":rolleyes:Цитатът е от книгата, която чета в момента, а тя се казва:

"Откровения към хората на новия век"-Леонид Иванович Маслов

...този миг живот в материалния свят ви е даден само за проверка на вашата способност да мислите и да вземате решение самостоятелно в атмосферата на неопределеност, съблазни и предизвикателства на Лукавия.

...вашата Задача на Земята, на този изпитателен Полигон - е да се занимавате със себе си, със своето вътрешно "Аз", със своята Душа и да се развивате в познаването на Истината до висини, достойни за Човека-творец!

Редактирано от Роси Б.
Линк към коментар
Share on other sites

Тоест, искаш да кажеш че всички ние участваме в нещо като игра :) Господ е решил че му е скучно (примерно) и затова ни е създал, за да види какво ли ще стане ако ......

Интересното в случая е, че всички ние боравим с преднамерени представи. Ето например Станимир (благодаря за отговора) :) казва "Доколкото знам" т.е. чул, прочел, и т.н. Но това е самоцелна фактология, чиста белетристика, зад която не стои нищо като аргумент. Ако приемем че всичко в природата следва една логика, и всяко следствие си има причина, то тогава тези отговори не отговарят на генералния въпрос – защо? Ако приемем че същестуват материален и духовен свят, то немалко от механизмите на материалния ние познаваме. Кръговрата на веществата (енергията), взаимосвързаността на отделните елементи в този свят, от едното следва другото, и самото то е предпоставка за възникването на трето, и т.н. и т.н. Ние, и всички живи същества сме изградени от химични елементи, раждаме се, живеем, създаваме поколение, и пак се превръщаме в елементи, които пък дават началото на нов живот и т.н. Тоест фиксира се някаква схема, има последователност и логика. Интересува ме къде, в цялата тази схема стои идеята за прераждането, акумулирането на информация (нужна или не). С какво един такъв процес, или процеси допринасят за общия "живот" на земята или вселената като цяло. Какъв е биологичния смисъл, и въобще има ли такъв? С какво например допринася за вселената, кака Пенка от Горно Нанадолнище, която е погледнала накриво мъжа си, и си е създала лоша карма:).

Разбира се, аз не отхвърлям идеята за прераждането, но определено на тоя етап липсва аргументация.

Линк към коментар
Share on other sites

........... Ако приемем че същестуват материален и духовен свят, то немалко от механизмите на материалния ние познаваме.

........... Какъв е биологичния смисъл, и въобще има ли такъв?

Да, материалният свят познаваме, за духовния четем, а смисълът е свързан с духа, не с биологията.

Линк към коментар
Share on other sites

Мила Роси, мисля че по своя дълбок смисъл духа и биологията са тъждествени:) Ако предположим, че материалното е нещо което може да бъде описано, то предполагам че и духовното също може. И не са ли тези две категории формални, служещи на ограниченото ни съзнание, което все иска да сложи в ред явленията, но явно не му се отдава добре. Много би ми се искало, да познаваме и духовния свят, така както познаваме материалния. Макар че се питам, ние познаваме ли въобще и материалния свят, щом допускаме съществуването на категории извън него поради липсата на адекватно обяснение. Все си мисля, че единствения път към познанието е - опита. Споменаваш, че четем за духовния свят! Но нима си склонна да вярваш на чуждото мнение, и преживявания. Добре знаем колко разнопланова е човешката психика, склоността на човека към абстракции е пословична. Откъде да знаем, че това което четем не е плод на фантазията или стремежите на някой. Какъв е твоят критери, според който оценяваш кои думи са "истински" и заслужават доверие, и кои не?

Линк към коментар
Share on other sites

Тоест, искаш да кажеш че всички ние участваме в нещо като игра :) Господ е решил че му е скучно (примерно) и затова ни е създал, за да види какво ли ще стане ако ......

Интересното в случая е, че всички ние боравим с преднамерени представи. Ето например Станимир (благодаря за отговора) :) казва "Доколкото знам" т.е. чул, прочел, и т.н. Но това е самоцелна фактология, чиста белетристика, зад която не стои нищо като аргумент. Ако приемем че всичко в природата следва една логика, и всяко следствие си има причина, то тогава тези отговори не отговарят на генералния въпрос – защо? Ако приемем че същестуват материален и духовен свят, то немалко от механизмите на материалния ние познаваме. Кръговрата на веществата (енергията), взаимосвързаността на отделните елементи в този свят, от едното следва другото, и самото то е предпоставка за възникването на трето, и т.н. и т.н. Ние, и всички живи същества сме изградени от химични елементи, раждаме се, живеем, създаваме поколение, и пак се превръщаме в елементи, които пък дават началото на нов живот и т.н. Тоест фиксира се някаква схема, има последователност и логика. Интересува ме къде, в цялата тази схема стои идеята за прераждането, акумулирането на информация (нужна или не). С какво един такъв процес, или процеси допринасят за общия "живот" на земята или вселената като цяло. Какъв е биологичния смисъл, и въобще има ли такъв? С какво например допринася за вселената, кака Пенка от Горно Нанадолнище, която е погледнала накриво мъжа си, и си е създала лоша карма:).

Разбира се, аз не отхвърлям идеята за прераждането, но определено на тоя етап липсва аргументация.

Аргументите си ги имам за себе си, но няма как да ги направя валидни за теб, защото това означава да се запознаеш основно с моя светоглед и да го разбереш така, както аз го разбирам, т.е. да заместиш своята индивидуалност с моята. Тук е необходимо по-скоро вникване и разбиране на моята гледна точка, отколкото аргументация.

От прочетено останах с впечатлението, че въпросът, на който искаш да намериш отговор, е по-скоро за смисъла на живота. Тук съм написал най-общо какво мисля за това. Човек, както и всичко останало в Космоса, в своята същност е съвършено, безкрайно и притежава всички възможности без изключение в потенциално състояние. Но тук въпросът е, че това, което съществува в потенциално състояние, не може да бъде осъзнато и използвано, докато не бъде проявено. Проявяването става чрез материята, която съзнанието моделира във форма, а формите са винаги ограничени. Оттук и необходимостта от развитие на съзнанието и на формата. Съзнанието няма как да осъзнае безкрайния потенциал на духа, ако то не приеме форма. Написаното е необичайно за повечето хора и затова може да се окаже отвлечено и трудноразбираемо, но в действителност в него няма нищо сложно.

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е твоят критери, според който оценяваш кои думи са "истински" и заслужават доверие, и кои не?

Както каза и Станимир, имам си собствен светоглед за нещата от живота, били те материални или духовни. Доверявам се много на интуицията си. Някои неща трябва да се приемат на доверие, нямаме доказателства за всичко. Имам и познати, знаещи повече от мен, както и авторитетни автори на езотерична литература. Но изборът на всеки в какво ще вложи вярата си е само и единствено негов.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Впрочем, като говорим за прераждането или по- скоро проявлението в материалния свят, бих искала да попитам знае ли се кой точно е Учителят?

Много моля за мнение по въпроса.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е! Много се радвам, че ми отговорихте.

Но... кой е Духът на Истината?!

Ако желаете да прочетете - вижте глава 16 от евангелието на Йоан Богослов.

И моля отново за коментар.

Линк към коментар
Share on other sites

* откъде идват душите, които се въплъщават на земята?

* константен брой ли са, или се "генерират" постоянно?

* бидейки съвършен (бог, абсолюта) защо му е да се занимава с цялата тая дейност по прераждането, какъв е генералния смисъл?

* означава ли, че след като се "изчистят" душите, процеса на прераждането ще завърши, или той е нескончаем?

* какво означава да се "изчисти" една душа, какви са критерийте, колко реално успяват?

И аз съм си задавала тези въпроси, но така и не намерих убедителен отговор в езотеричните книги.

Засега мога само да допусна че прераждане съществува, но не и да повярвам в това.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...