Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За прераждането


Иво

Recommended Posts

Много от отговорите на въпросите, които сте задали може да намерите в книгите на д-р Брайън Уайс. Д-р Брайън Уайс е психотерапевт, който подлагайки пациентите си на регресивна хипроза, за да открие причините за проблемите им случайно открива, че те много често се дължат на преживявания от минали животи.

Той има няколко книги, които за съжаление трудно могат да бъдат намерени /може би в библиотеките/, защото скоро не са преиздавани. Това е една от книгите му, която горещо :rolleyes: препоръчвам http://www.bulbooks.com/book-3409.html

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 644
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според мен регресивната хипноза не доказва, че човек е имал предишни животи.

"Спомените", които разказва пациента по време на сеанса могат да бъдат просто преразказ на нещо прочетено или видяно.

Всеки е свободен да вярва в каквото си иска и аз уважавам това право и не съдя никого за вярванията му.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен регресивната хипноза не доказва, че човек е имал предишни животи.

"Спомените", които разказва пациента по време на сеанса могат да бъдат просто преразказ на нещо прочетено или видяно.

:3d_137: Напълно съм съгласна с това. Интересното в една от книгите му беше, че доктора открива "случайно", че двама от пациентите му са били заедно в предишните си животи. Не си спомням точно как се развиваше действието, но в крайна сметка двамата /мъж и жена/ се срещат и естествено не се разпознават от първата си среща, но след като започват да общуват се чувстват моментално привлечени от другия и ... заживяват щастливо и през този живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Права си Пламъче :) Освен това хипнозата по-принцип и не доказва нищо. Чел съм научни публикации на водещи неврофизиолози, и психолози, в които се споменава че "емоционалния пълнеж" на хипнозата е твърде вариабилен при различните хора. Освен това при всеки следващ сеанс, психиката на хипнотизирания се моделира в контекста на получените при предходните сеанси "спомени". Това на практика означава, че човек който разчита на хипнозата за да доказва разни неща, не е наясно с това как функционира мозъка, по-отношение на приемането, обработката и запазването на информацията. Т.е. работи се хаотично.

Освен това, хипнозата е метод с ограничено приложение от съвреммената наука. Доколкото знам, с всеки следващ сеанс, в психиката настъпват промени които никой не може да каже какви са. Освен това, прилагането на хипнозата в нерядко случай, прави психиката на човека, по-податлива на външни внушения.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте

Абсолютно сте прави относно хипнозата. Има и други книги - на д-р Майкъл Нютън , но наистина, хипнозата не е доказателство. Пък и много автори търсят сензация и продаваемост. Има такива и у нас.

Тъй като никой от вас не коментира евангелието на Йоан, ще цитирам няколко реда:

глава 16,точка 13:

"А когато дойде Той, Духът на Истината,

ще ви упътва във всяка истина:

защото няма да говори от Себе си,

но каквото чуе, това ще говори:

и ще ви извести за идните неща."

Има и още.

Потърсете го в интернет.

Наистина, е много интересно.

Аз лично съм поразена, че предвиждането за идването на Духът на Истината,

е направено от самия Христос,

и предадено чрез думите на Йоан в неговото евангелие.

Не е ли удивително, че точно в България се е преродил Духът на Истината?!

Линк към коментар
Share on other sites

* откъде идват душите, които се въплъщават на земята?

* константен брой ли са, или се "генерират" постоянно?

* бидейки съвършен (бог, абсолюта) защо му е да се занимава с цялата тая дейност по прераждането, какъв е генералния смисъл?

* означава ли, че след като се "изчистят" душите, процеса на прераждането ще завърши, или той е нескончаем?

* какво означава да се "изчисти" една душа, какви са критерийте, колко реално успяват?

И аз съм си задавала тези въпроси, но така и не намерих убедителен отговор в езотеричните книги.

Засега мога само да допусна че прераждане съществува, но не и да повярвам в това.

Душите са създадени по образ и подобие на Бог, тоест душите са еманация на Бог, негово излъчване.

Не телата са богоподобни, а само духът в тях.

Енергията /духът/ може да се превръща в материя /виж Айнщайн и неговото уравнение/

Излъчването на душите е непрекъснат и неограничен процес навсякъде във Вселената.

Защо му е на Бог да се занимава с всичко това?!

Ами само така Той може да се себеразвива. Само чрез материализацията има развитие на духа.

Никого не ангажирам с това мнение. Освен себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Може и да не е подходяща темата, но ако има проблем да се премести в подходяща.

"Великото сега" - Петър Дънов: " Единственото нещо, с което можете да се похвалите на оня свят, това са вашите страдания. Като говорите за вашите страдания, жителите на оня свят ще кажат: " Ето нещо ново, което ние не познаваме. Трябва да слезем на земята, да опитаме това, за което хората обикновено говорят". И на вас казвам: единственото нещо, което можете да научите на земята това са страданията. За тях сте дошли тук. Някога сте били на небето, говорили са ви за страданията и като сте слушали за тях, казвали сте: Да слезем на земята да опитаме това ново нещо, да видим какво предствавляват страданията.

Сега – като познаваш от части страданията, казваш: "Не искам повече да дохождам на земята!" От тебе зависи. Страданието не се налага на сила. То е свободен избор. Привилегия е за човека да страда. Напредналите души слизат доброволно на земята да опитат страданията. И за тях страданието е привилегия.

Днес аз говоря за вътрешния смисъл на страданието. Има нещо дълбоко скрито в страданието, което по никой начин не може да се обясни. Никаква философия не може да обясни какво нещо е страданието и какво се крие в него. Всеки сам трябва да го опита.............................................................................................................................................................................................................Тръгнеш ли за оня свят с торби, пълни със знание, философия, музика, пеене, поезия, веднага ще те спрат и ще ти кажат: "Назад! Ние имаме от тези неща повече, отколкото трябва. Нека остане това на земята. Друг е въпросът, ако носиш торба със страдания". Апостол Павел казва: "Ще се похваля със страданията си"."

Как тълкувате това? Кой всъщност се преражда? Напредналите или не чак толкова напредналите души. Всъщност кой е напреднал този на който живота му тече сравнително гладко без сериозни сътресения или този с много големите страдания?

Редактирано от Ивайла
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен прераждаме се всички.

И не е толкова лесно да се определи според живота му кой какъв е.

Просто не е еднозначно. На някого животът му може да върви гладко, а в същото време да е доста стара и напреднала душа, а сега да е един вид "живот-почивка", както и обратно - млада душа, избрала труден урок.

Също така думите на Учителя аз приемам не буквално - вие как си представяте тази "торба със страдания"? За мен постановката е такава: животът ни поставя при трудни условия, загуби, болести, изпитания ... въобще всякакви нещастия, а от наша страна е важно как ние ще реагираме, как ще се справим, какво ще научим, колко ще се смирим, как ще преживеем нещастието - ще го преодолеем или ще се отчаем/депресираме, като до края на живота си станем тежест за нашите близки и приятели с нашето мрънкане, оплакване и изживяване като жертва; ще се озлобим ли или ще станем по-благи ... в тоя дух.

Та не е работата да страдаме - иначе най-светлите хора щяха да са отявлени мазохисти :) -.а какво научаваме сблъсквайки се с трудности и нещастия в живота си и преодоляваме ли ги или оставаме в уж неприятната, но фактически по-лесна роля на жертва. Защото страданията май дават най-стойностните и запомнящи се уроци. Пък и лесно се създават (включително и ние самите допринасяме за това) в нашата несъвършена и нехармонична среда.

Линк към коментар
Share on other sites

цитат:"...а от наша страна е важно как ние ще реагираме, как ще се справим, какво ще научим, колко ще се смирим, как ще преживеем нещастието - ще го преодолеем или ще се отчаем/депресираме, като до края на живота си станем тежест за нашите близки и приятели..................................................................................................а какво научаваме сблъсквайки се с трудности и нещастия в живота си и преодоляваме ли ги или оставаме в уж неприятната, но фактически по-лесна роля на жертва. "

Ами тези които не могат да го преодолеят страданието – инвалиди, слепи, церебрална, парализа и др. . и са тежест за близките си означава ли че не са се справили? Те във фактическата по лесна роля на жертва ли са!?

Иначе би трябвало да си права горепосочения цитат не трябва да се тълкува буквално. Просто няма логика! Ако трябваше да се разбира буквално, то по голямата част от потребителите тук трябваше да са още млади и зелени неопитни души! А в този форум за 2/3 дни не срещнах неопитна душа, всичките са напреднали?!

Редактирано от Ивайла
Линк към коментар
Share on other sites

цитат:"...а от наша страна е важно как ние ще реагираме, как ще се справим, какво ще научим, колко ще се смирим, как ще преживеем нещастието - ще го преодолеем или ще се отчаем/депресираме, като до края на живота си станем тежест за нашите близки и приятели... "

Ами тези които не могат да го преодолеят страданието – инвалиди, слепи, церебрална, парализа и др. . и са тежест за близките си означава ли че не са се справили? Те във фактическата по лесна роля на жертва ли са!?

Иначе би трябвало да си права горепосочения цитат не трябва да се тълкува буквално. Просто няма логика! Ако трябваше да се разбира буквално, то по голямата част от потребителите тук трябваше да са още млади и зелени неопитни души! А в този форум за 2/3 дни не срещнах неопитна душа, всичките са напреднали?!

Мдам, всички се смятаме за напреднали....

Какво значи да си напреднал?

"...Ами тези които не могат да го преодолеят страданието – инвалиди, слепи, церебрална, парализа и др. . и са тежест за близките си означава ли че не са се справили? Те във фактическата по лесна роля на жертва ли са!?..."

Зависи какво се разбира под преодоляване на страданието....Преодоляване е не точно да оздравее човек или да му поникне ръка, а да разбере дълбокия смисъл на състоянието и предимствата, които му дава. Казват, че инвалидите по рождене повечето били много хармонични хора.

А най-вредното за справяне със страданията е да се мисли човек за жертва. В повечето случай в съвременния свят мислещите се за жертва са обикновено агресорите.

А какво да разбираме под "тежест за близките си"? Тази тежест е пък изпитанието за близките. Целия род обикновено трябва да отработи изпитанието инвалидност.

И не мисля, че може да става въпрос за вина, наказание, съд или нещо подобно. Всеки си получава задачата, която си е за него.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

„Велика задача предстои на човека, да изчисти ума си от всички странични мисли и сърцето си от всички странични чувства. Мнозина се запитват: каква е нашата задача на земята? Сега вече може да им се отговори: нашата задача е да възпитаме и очистим ума си и да облагородим сърцето си. ...

...

Някои от съвременните хора считат красивите, хубавите неща за лоши. И след това, като заключение на своите разбирания, тези хора считат прераждането за нещо страшно в техния живот. Прераждането е страшно, но за грешните хора, а за праведните то е благословение. Прераждането е икономия в природата. Защо някои хора не приемат прераждането? – Защото те не искат да изплащат дълговете си или най-малко не искат да ги признаят. Когато човек дойде на земята и признае прераждането, той трябва да се наеме с изплащане на всичките си дългове, които е направил в миналото. Като се роди, ще го кръстят с някакво име и ще му кажат: слушай, ти си Иван еди-кой си, който имаш от миналото дългове, дето си ял и пил. Сега трябва да ги изплатиш. Днес много хора идват на земята инкогнито и казват: аз не съм онзи Иван, на когото приписват тези дългове. – Да, ти не си старият Иван, със старите дрехи, но си същият онзи Иван със старите дела, със същия ум, със същото сърце и със същата воля. Аз пък в твоето лице познавам именно онзи Иван, който обичаше да си похапва и попийва. Ти обичаш ли да си похапваш и попийваш? – Обичам. – Значи, ти си същият Иван, когото аз познавам. Днес си се преродил на земята да си изплатиш старите дългове и да се научиш да живееш правилно – нови дългове да не правиш. Следователно, когато човек не приема прераждането, той прави това, защото интересите му го диктуват.“

Из „Слънцето не ще зайде“ – НБ, 27 февруари 1927 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Как тълкувате това? Кой всъщност се преражда?
Всеки, който има какво да учи и чисти в материалния свят. Докато имаш работа в материята, прераждаш се. После има и по - горни класове.

Напредналите или не чак толкова напредналите души.
И напреднали, и не толкова напреднали. Зависи с какъв аршин се мери. Всеки, който има защо да се преражда и не може да се освободи от колелото на преражданията.

Всъщност кой е напреднал този на който живота му тече сравнително гладко без сериозни сътресения или този с много големите страдания?
Относително е. Може да си страдал много в предишни животи, да си напреднъл много и в сегашния си живот да си почиваш. Може да си по - малко напреднъл и животът ти да е тежък поради една или друга причина ( изплащане на стара карма или пък желание за по - голям духовен напредък), може да си по - малко напреднъл и да имаш лек живот. Може да си по - напреднъл и да имаш по - тежък живот. Нещата са много индивидуални и много относителни. Не могат да се правят обобщения.

Ами тези които не могат да го преодолеят страданието – инвалиди, слепи, церебрална, парализа и др. . и са тежест за близките си означава ли че не са се справили? Те във фактическата по лесна роля на жертва ли са!?

Какво означава да не могат да преодолеят страданието.:) Страданията на инвалидите може да са свързани, както с духовното израстване на самите тях (например да се научат да са по - позитивни и силни, дори при наличието на физически недъзи), но техните страдания същевременно са свързани и с еволюцията на близките : да се научат да обичат инвалидите такива, каквито са, да да развият състрадателност, грижливост.

А в този форум за 2/3 дни не срещнах неопитна душа, всичките са напреднали?!
Само висшите сили знаят със сигурност кой колко е напреднъл.:)
Линк към коментар
Share on other sites

Христо:
Ами тези които не могат да го преодолеят страданието – инвалиди, слепи, церебрална, парализа и др. . и са тежест за близките си означава ли че не са се справили? Те във фактическата по лесна роля на жертва ли са!?

Какво означава да не могат да преодолеят страданието. :) Страданията на инвалидите може да са свързани, ..........

Да не могат да преодолеят страданието означава ето това - реален пример http://www.lechitel....r.php?s=3&b=116

цитат на реалния пример: "Много е спешно.Със 7 операции съм на дискова херния,последната в Мюнхен.Припадам от болки"

Редактирано от Ивайла
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мислил съм си, че от моята котка някой ден ще излезе човек. А какво се оказва, котките (и животните като цяло) нямали души ? Което значи, че много котки някой ден може да се преродят като един човек ли ? :D Понеже нали животните имат групови духове. Сигурно духовете събират опитностите на всички индивиди от даден вид и после тези духове се прераждат в определен брой хора, но по - малък брой от екземплярите, които са обитавали в животинското си минало? Което сигурно означава, че котката Пеша или кучето Джаго, конкретно те няма да станат хора ?

Линк към коментар
Share on other sites

Напротив. Всяко куче ще си стане отделен човек. „Групова душа“ е доста условно понятие. Монадата, духовната искра при животните (и при царствата преди животинското) си е съвсем обособена. Липсва индивидуализация, т.е. самосъзнание, но монадата си съществува обособена за всяко същество. Влиянието което тя оказва върху развитието е силно отслабено (поради липсата на самосъзнание). Развитието се извършва, може да се каже, несъзнателно, направлявано от природата и от същества с по-високо развитие. И при хората го има това направляване отгоре, но самият човек вече носи основната част от отговорността за себе си.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм се молил за моята котка, правил съм и пожелания. :lol:Ако хората се отнасят с любов към животните, молят се за тях, това ще ускори ли еволюцията на животните ? А ако се отнасят зле с тях, това ще забави ли еволюцията им?

П.п.: Мислил съм си, че някой ден може да стана ангел хранител на котката ми (когато тя вече е в човешко тяло). :D Обаче да не стане обратното, тя на мен да ми стане ангел. :lol:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Начинаещата душа може да изживее няколко живо­та в състояние на объркване и неефективност, предизви­кани от програмата на Земята, която е различна от съгласуваността и подкрепящата хармония на духовния свят.

По-слабо развитите души са склонни да се откажат от волята си в полза на контролиращите аспекти на човешкото общество с неговата социално-икономическа структура, която е причина голяма част от хората да са подчинени на други.

Неопитната душа може да се окаже потъпкана поради липсата на самостоятелно мислене и да се ръководи от "модата" и "какво ще кажат другите", като тези "други" най-вероятно са също "млади души".

Освен това може да е егоцентрична и не приема лесно другите такива, каквито са.

За това е казано да избягваме съденето, критиката на другите, в повечето случаи те са Нови и неопитни души - "... не знаят какво правят."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Вида на прераждането е следствие от кармата.

Може да има слизане в ада за къси или дълги периоди от земно време.

Както дори за много дълги периоди.

Или човек може да се роди в рая някъде във висшите светове.

След определена еволюция на душата тя е свободна от земни прераждания.

Линк към коментар
Share on other sites

Не, няма нужда от отстояване на правото за прераждане. Пред кого и за какво да бъде отстоявано?

Пред по - висши сили. Пък и нали телата са ограничен брой.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами те обикновено хората в отвъдното не изгарят от желание да се прераждат. Телата са ограничен брой да, около седем милиарда в момента и то само заради периода в който живеем. Иначе средно не би трябвало да има във въплъщение повече от един-два милиарда души.

Линк към коментар
Share on other sites

Плачът на новородените, свързан ли е с някакво недоволство на душата от това, че се е преродила ? Човек се ражда с плач и крясъци, а много хора умират усмихнати.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...