Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Наука и мистицизъм


Recommended Posts

Дори не смея да помисля да бъда творец, какво остава за съ-творец...

Дали точно този избор: да бъдем или да не бъдем творци, е в наличност? Аз по-скоро смятам, че творчеството е едно от нещата, от които на можем да избягаме. Остава ни единствено да го овладеем. Може би за всеки ще е полезно да се опита да се постави на мястото на Бог и да поразсъждава върху проблема с творчеството (сътворчеството) от тази гледна точка. Без значение колко жалък ще е подобен опит, мисля че той ще се окаже полезен.

Много ми е любима тази тема.

Наскоро дори предизвиках дискусия на друго място.

Има ли в природата авторско право, Станимир...?

В правилния отговор аз намирам и отговора за себе си, и за човешкото творчество.

Но принципно е така... - да мислим за красивото, за приятното, дори да е заблуда...

Казват, мислите били живи. Мисълформи. Ако постоянно прекалявам с представите, че съм кърваво чудовище, може накрая наистина да стана. Не че не съм...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Диана. Там е работата, че си абсолютно права за застоя в развитието на Адам в Едемската градина и всичкото страдание ,което днес изживяваме ни се дава кото лек.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана. Там е работата, че си абсолютно права за застоя в развитието на Адам в Едемската градина и всичкото страдание ,което днес изживяваме ни се дава кото лек.

На мен ми се струва, че Адам и Ева са символи, не са физически реално съществували хора.

Опровергайте ме.

Лесно е да намерим причина, следствие и вина.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен всички тия разговори са прекалено сложни. Аз съм само един учен...

П.П. Адам означава (за моя ограничен учен мозък) просто "хората". Събирателно понятие за всички хора в Стария Завет. Като собствено име се използва само в християнизирания му вариант. Въпросната Ева ("живеещата") се появява някъде късно, доста по-късно от Genesis 2, където става дума за жената на човека или хората (Адам), Иша, която я кръщават Иша, защото била направена от мъжа (Иш). Игра на думи. Ма вие цяла философия изкарахте от тая Ева.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Infiniti. Да наистина АДАМ и ЕВА не са хора ,а принципи ,които проникват цялото мироздание,но за да бъдат по-понятни за хората ,в свещените книги са представени като мъж и жена ,сиреч дали са им човешки облик.

Линк към коментар
Share on other sites

Има ли в природата авторско право, Станимир...?

Има закон за кармата. Във вселената няма собственост, а отговорност.

Но това е нещо съвсем различно и не отговаря на въпроса ми. Или аз не разбирам връзката... обясни, моля.

Линк към коментар
Share on other sites

Адам е в множествено число, Ева в единствено... :rolleyes: Адам е нарицателно, Ева собствено име...

В света на хората има хареми и става точно обратното :D

Извинете несериозността ми. Няма да се повтори. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Оооо, аз бях ужжжжжасссно сериозна...

Но не за първи път се случва някой да не ми схване чувството а хумор. Също характерна деформация на учените. :D

Ако имаше нещо сериозно, то беше, че в тази триста пъти кърпена Библия, която сте чели основно в някаква интерпретация при това, не си струва да търсите вечното, да не говорим някакви вечни принципи, ама така си бая да не ми се скучно.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Има ли в природата авторско право, Станимир...?

Има закон за кармата. Във вселената няма собственост, а отговорност.

Но това е нещо съвсем различно и не отговаря на въпроса ми. Или аз не разбирам връзката... обясни, моля.

Ще се опитам да го кажа по друг начин. Авторското право регулира интелектуалната собственост и собствеността върху творчеството. То си е човешки закон. В космоса няма собственост. Това, което сътворяваме е свързано с нас, ние сме отговорни за него (за всяко наше действие, дума, чувство или мисъл), с него ние влияем на творението и го моделираме. Един ден хората ще създават цели планетни системи по начина по който в настоящето формулират своите мисли. Зад всяка планета, зад всяка звезда, зад всяка галактика стои по едно разумно същество, което я обуславя и поддържа, и човек в далечното бъдеще, в някоя от следващите маха-манвантари ще достигне такава степен на развитие. Човек и сега е сътворец, във всеки един момент, но не можем да го осъзнаем, а мащабите на човешкото творчество ни изглеждат незначителни. За човека това, което прави е нещо обичайно. В бъдеще също толкова обичайно ще е създаването и поддържането на цели светове. Разбира се тогава хората ще се преодолели съществуващата в момента безотговорност по отношение на това, което правят (мислят).

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Да, съгласна съм в това със Станимир.

infinity,

Младостта не е фактор... Диана...

Аз не съм затворена за промени, дори ги желая. Просто съм уморена от самозаблуди.

Извън всякаква духовност и езотерика да погледнем - когато една илюзия се разбие на пух и прах, много боли. Не искам вече заблуди.

Лесно е да се възприема като светло и чисто същество, това е балсам за егото. Приятно е да вярвам, че всички сме буди, просветлени същества, например, само не го знаем. Хубаво би било за моето себе да му кажа че познава Бог. Само бог ще стане.

Снощи четох Тагор...

"Заетият да върши добрини няма време да бъде добър."

А дали е трудно така...

Не е.

Надежда, Вяра, Любов.

Убедена съм, че ги има.

споменах младостта не като фактор, а защото в най-общия случай това е по-голяма възможност човек да се сблъска/да осъзнае/ да усети още неща, докато е тук и сега. Хората прекрасно са го казали "Не питай старило, питай патило."

Иначе - да, боли. Два пъти вече съм си променяла доста сериозно мирогледа и си е гадно - всичко, в което си вярвал, което е било твърдо и непоклатимо, както казваш ти "да се разбие на пух и прах"...

Може би разликата при мен е, че не се изморих.

И аз не искам заблуди, но кой може да ми гарантира това на 100%?!

Забелязвам и друга разлика - на мен не ми е лесно да се възприемам като светло и чисто същество, нито че другите са такива, нито че познавам Бог ...

А ако не вярваш, че е възможно да се доближиш към Бог, ако си сигурна, че няма Път, то тогава откъде тези Вяра, Надежда и Любов?! Вяра - в какво? Надежда - за какво? Любов - към какво?

П.П. Да подчертая и аз като azbuki, че бях ужасно сериозна за Адам и Едемската градина.

Линк към коментар
Share on other sites

А ако не вярваш, че е възможно да се доближиш към Бог, ако си сигурна, че няма Път, то тогава откъде тези Вяра, Надежда и Любов?! Вяра - в какво? Надежда - за какво? Любов - към какво?

Обичам приказките. И най - хубавата от тях, за Христос. За себе си не виждам път, но знам че за чистите го има. Някъде из приказките...

Младостта приемам не като възможност, а пречка... и то не малка, с всички свои страсти, хормонални бури и стремежи. Няма покой в младостта...

...

Благодаря, Станимир... би било прекрасно да се случи така...

За мен авторството на всеки вселенски дъх принадлежи единствено и само на Бог. Но смятам, съавторство е немислимо. Иска ми се да имах оптимизма и погледа ти. Но човекът борави с мисли и попада в капани. Именно мисълта на човека го заземява. Един ден ще го въздигне до неподозирани висоти, в които искрата на самоосъзнаването ще бъде погубена. В създадени от самия него пространства, където ще бъде единствен господар, далече от Бог.

"Бъдете като децата". Без мисъл.

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Един ден, а... Човек и сега ги създава, както всичко друго във видимия свят - творение е на човека и вие би трябвало да го знаете, щом сте толкова окултно-вещи. Трябва да знаете какво са мислите и чувствата, какво е астралът, как се формира и как се отразява в материята.

И точно темата за Адам и Ева е това, защото с изгонването от Едем си получаваме нашата затворена система, която отразява нас, не Бог.

Дианка, това, че виждаш в мен само униние ограничава само твоя образ за мен, а мен ме докосва леко-астрално. Ако продължиш с усилия на волята и достатъчна концентрация да ми го проектираш, може скоро и да се превърна в него, но...

Пътищата са наистина много в нашата любима човешка плоскост.

Но единствено когато изживееш безпътицата си в нея може да се отвори вратичка нагоре.

Хамелеонче, ти си изживяла моето състояние преди години. Аз пък съм изживявал твоето. И ко прайм ся...

Полемиката е безпредметна за нас си, щото сме удобно затворени в тесните рамки на нагласите и усърдно строения светоглед. Понякога се случват малки пробиви, обаче, дано да ми се случи...

Проблемът е, че те са възможни само около разрушавания на егото, а ние не можем да си позволим подобно "страдание".

За нас е казано там, че по-лесно камила ще мине през иглено ухо, отколкото ние да влезем в "Царството небесно". И за какво ни е въобще да ходим там, след като това тук било също божествено, барабар с нас, отлъчените от събожественост...

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

"Бъдете като децата". Без мисъл.

О, децата мислят! Много повече и по-сериозно от възрастните! Възрастните са задръстени от създадени от тях самите клишета - това не е мислене, това е жонглиране с готови понятия.

Мисленето означава създаване на нови понятия за видяното, преживяното и непрекъсната промяна на старите, овладяване на нови умения и непрекъснато развитие на "познавателните карти" (Cognitive maps) - Много добра идея е тези, които смятат, че децата не мислят да попрочетат нещичко от дядо Пиаже. :)

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Но човекът борави с мисли и попада в капани. Именно мисълта на човека го заземява. Един ден ще го въздигне до неподозирани висоти, в които искрата на самоосъзнаването ще бъде погубена. В създадени от самия него пространства, където ще бъде единствен господар, далече от Бог.

"Бъдете като децата". Без мисъл.

Да. Също- и без маски.

Единият ден, в който искрата на самосъзнаването ще се окаже затворена в създадените от самата нея пространства вече е дошъл. Ние от много време сме в него. Науката е една кула от този затвор. Мистицизмът- друга кула. Е, извън затвора има градушки, бури, задачи, може да е много по- спокойно в един затвор. Докато на човек му омръзне. Значи- много важно условие е да му омръзне. Да се е запалил огънят на копнежа. Иначе човек си играе игра- уж "да бъде Твоята воля", ама чакай да ти кажа какво да поискаш. Това е- да се чувства човек сътворец, но всъщност да е творец на собствения си затвор.

Линк към коментар
Share on other sites

Маските...

всичко, което сме е едно могъщо мисловно поле, непробиваемо, и освен него друго не твори... така е...

Донче, аз имах съвсем друго предвид...

Но и така да погледнем нещата - моето бебе не знае да мисли, не знае, че когато изляза от стаята, ще се върна. И е шокирано, но не мисли. Мислите и плановете на 6 годишната ми дъщеричка се ограничават до момента и малко в спомени. Рядко планира бъдеще и желанията и се ограничават до момента или най-далече - до утре :D Блаженни са децата...

Те не мислят, те имат сърце. Но това блаженно състояние продължава май до 7 годишнината само, и скоро ще я видя как се превръща в човек, за съжаление...

Пожелавам и да помни.

Как обяснявате още думите Бъдете като децата?

Науката изобщо фиксира ли интелектуалното си око в тази насока, или не губи време? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Мистицизмът учи: Бъдете като децата...

Науката изследва как мислят децата.....

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявам се,

но последното е от най-големите безсмислици. (докато писах се оказа предпоследно)

И вие все за сърца говорите и за разбиране през тях...

Щото иначе и науката да тръгне от там, свястна реколта ще прибира. То и съвсем фактологично е доказано де...

Какво можеш да откриеш щом единствената ти основа е граденото в миналото - можеш само по тухлички да надзидваш, докато се срутиш заедно с тях.

Добре, че децата не са така. Поне докато не ги вкараме ние в "правия" (тесен демек) път.

Ако ми позволите, ще избуквя едно възклицание:

гати!

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

Темата е - Има ли научен мистицизъм

а мистична наука...?

:D

има ли сред вас сърдечни хирурзи?

връщам се на първите ми мнения в темата - мистиката е в сърцето, и е завързана в здраво кръвообращение с главата и корема, и то няма нищо общо с онова, което е божествено и се намира извън порочния кръг на мистични, научни, логични и прочее кървища и истини...

ама до него се стига без мисъл, ако изобщо го има де...

лек ден.

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Ако се коментира библейският цитат-Бъдете като децата!-може би е добре да се знае като кои деца? Защото тук има окултен смисъл. ;)

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

да! И още нещо за ума и сърцето, което съм си сложила във "важната папка" на десктопа:

"Дето са двама или трима." Двамата са умът и сърцето. Умът е макарата, която се изкачва нагоре; сърцето – макарата, която слиза долу. С помощта на тези макари човек издига волята си, която е паднала долу, и я поставя на мястото й. Тримата са умът, сърцето и волята, които всякога трябва да бъдат в съгласие. Когато двамата и тримата са в хармония, Бог е сред тях, и работите им се нареждат добре.

В мое име

Трудно може да се каже по-кратко и по-точно - а всеки преразказ би намалило силата му.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...