Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Селище за живот


Recommended Posts

Още преди бомбандировките когато "Изгрев" все още го е имало, хора са живеели в него. Мислите ли че може да се създаде подобно място където отново да се живее сред зеленчувови и овощни градини, цветя и т.н. ? Бихте ли живяли на подобно място? (мисля че не бъркам името "Изгрев")

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мдааа, много интересна идея за размисъл. Мисля за сега за размисъл, защото май в България още няма истински готови хора за такъв живот. Правили са се опити за Комуна до колкото знам, а и в момента май има единични случаи на опити да се живее далече от града (семейно), но им е трудно на хората, търсят помощ за едно и друго. Иначе не че не им е хубаво, но... А е и вярно, че изоставаме в това отношение. Срамота малко, при положение, че тук се е родил и живял и работил Духът на Истината - Беинса Дуно, който е един от първите в Новата епоха, дали пример за подобен живот. Ето например в Русия вече сериозно работят за построяване на Ашрам. И той ще стане, защото има поткрепата отгоре. И много хубаво, защото става точно в Русия и защото ще имаме един добър пример от близка до нас славянска страна. Пък и ако тук не се направи нещо, който е готов, и има повика на сърцето си, може да отиде там и да опита от този нов живот, който със сигурност е добро бъдеще. И разбира се все повече такива центрове ще се появяват, докато станат преобладаващо мнозинство на центрове с високи вибрации където готовите за това хора ще се заселват и живеят, а останалите места за живеене с ниски вибрации постепенно ще стават по-малко и накрая (колкото изтърпи Господ) "ще бъдат пометени от огъня и водата" А в България се получава много интересно - вече има основан такъв духовен център от Учителя, а още не се успява да се реализира той на физически план като Комуна или Ашрам или Изгрев, все едно. Дошло е времето вече мисля да се говори повече по тази тема, а тя като почне да се говори и мисли по-някое време и ще стане. Може би все още няма достатъчно силен Дух във въплъщение, който да успее да създаде подобен Егрегор за център и нещата да тръгнат. Но е радостно (и съм сигурен), че все повече хора се сещат за това и им идват идеи. Но за сега само това. Може би не ни е дошло времето!!! А? Кака мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Мислите ли че изолацията от действителното общество в момента е добра идея?

Аз не мисля така.Човек става силен в борбата и се учи от нея.Изолацията е слабост и вид егоизъм.

Всеки един от нас има работа сред всички хора ,а не сред определена част ,които споделят само неговите идеи.

Затваря се мирогледа и се губи способноста за оформяне на лична гледна точка ,така мисля аз.

Линк към коментар
Share on other sites

Май му е минало времето на съвместните общежития на обща духовна основа. Например кибуците в Израел, след като държавата престана да ги дотира, почти всички фалираха. Или манастирите /или както там се казват в различните религии/ намаляват от доста време трайно и като бройка, и като брой монаси. Опити от различни духовни групи за създаване земно отражение на "Царството Небесно"са првени през всички врамана, но напоследък като правило завършват с неуспех. Причините са обективни - материалната насоченост, индивидуализма, засилващото се влияние на /да ги наречем така/ сивите и черни йерархии и сили - те внасят дисхармония във всяка група посредством внушения на мисъл-форми.

Може би пътят е изчистване и издигане на всеки там, където си е в момента. Пък и има природен закон - състоянието на съзнание е състоянието на живот, т.е., дори да промениш света около себе си, той ще се върне към предишното си състояние в съответствие с вътрешното ти състояние. Значи, трябва да променим себе си, за да се промени света около нас, иначе е "кауза пердута" :3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Така е в 99,99% от случаите, защото много хора искат да се усамотяват по погрешни причини. Биха желали да избягат от неприятностите на светски живот много по-силно, отколкото да се посветят на духовен живот, преодолявайки неговите още по-големи трудности. Все пак има и хора, които - не завинаги, но за различно дълги периоди - могат да се усамотяват ползотворно, наистина използвайки времето и спокойствието за духовен напредък. Също както да дсе възставониш в условията на големия град от тежка болест може да е трудно, а това да стане след няколко седмична почивка сред природата, също така и преминаването към по-високи вибрации може да се улесни. Но вече пък задържането на постиженията и сред масовото общество е много важен тест за тяхната вкорененост. :feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Има подобни опити. Има достатъчно много почитатели на В.Мегре и "Анастасия", и доколкото знам, "Родовото имение" е нещо, което много хора по един или друг начин са направили, принципите му са сходни с тези, от които П. Дънов се е ръководил при създаването на "Изгрева" като селище.

Понастоящем в Сибир има много опити с подобни селища, които създават хора следващи рлазни идеали и споделяшщи различни духовни ценности.

Моето мнение е, че промяната в начина на живот на физическо ниво, изолирането в подолбно селище не може да промени нищо, защото промените се правят първо на най-финия план, изграждащ човека, и постепенно слизат в по-грубото ниво, и се реализират след като биват сведени до нивото на нисшето съзнание...Тогава не само 100-200-500-50 000 или 5 000 000 души биха тръгнали да живеят съвместно по определен начин и да създават селищата си по определен начин, а цялото човечество би имало стремеж и импулс да живее по този начин...Първата крачка се прави тук, и сега, в големия г рад, в мръсотията...Ако аз привлека в града в който живея една такава идея в своето съзнание, то няма да съм единствения над който тази идея ще донесе малко повечко светлинка сред градския смог...и всъщност, не е нужно да се провменят селищата- всяко населено място е всъщност сред природата, зависи от това, с какво съзнание хората живеят в него...Ако избягае и напуснем големчия г рад, и построим в гората друг, то това е неразбиране на закона за равновесието. Има смисъл да преведем в хармония и равновесие това, което имаме, защото издигането на новото може да стане само ако преди това сме съборили и разчистили старото, иначе само ще задълбочим дисбаланса...

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

Има подобни опити. Има достатъчно много почитатели на В.Мегре и "Анастасия", и доколкото знам, "Родовото имение" е нещо, което много хора по един или друг начин са направили, принципите му са сходни с тези, от които П. Дънов се е ръководил при създаването на "Изгрева" като селище.

Понастоящем в Сибир има много опити с подобни селища, които създават хора следващи рлазни идеали и споделяшщи различни духовни ценности.

Моето мнение е, че промяната в начина на живот на физическо ниво, изолирането в подолбно селище не може да промени нищо, защото промените се правят първо на най-финия план, изграждащ човека, и постепенно слизат в по-грубото ниво, и се реализират след като биват сведени до нивото на нисшето съзнание...Тогава не само 100-200-500-50 000 или 5 000 000 души биха тръгнали да живеят съвместно по определен начин и да създават селищата си по определен начин, а цялото човечество би имало стремеж и импулс да живее по този начин...Първата крачка се прави тук, и сега, в големия г рад, в мръсотията...Ако аз привлека в града в който живея една такава идея в своето съзнание, то няма да съм единствения над който тази идея ще донесе малко повечко светлинка сред градския смог...и всъщност, не е нужно да се провменят селищата- всяко населено място е всъщност сред природата, зависи от това, с какво съзнание хората живеят в него...Ако избягае и напуснем големчия г рад, и построим в гората друг, то това е неразбиране на закона за равновесието. Има смисъл да преведем в хармония и равновесие това, което имаме, защото издигането на новото може да стане само ако преди това сме съборили и разчистили старото, иначе само ще задълбочим дисбаланса...

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и аз мисля като Кристиян и valentinus, с едно уточнение: Нужно е трансформиране на старото, а не неговото събаряне и разчистване. Вече имаме доста голям исторически опит от такива революционни събаряния, при които чак после става ясно, че все още няма изградено читаво ново, което да заеме мястото на старото. А да се опитаме на бърза ръка да изградим новото? - бързата работа, срам за майстора.

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде да се съсредоточим в приликите, не в различията на Школите ни. Важното е ,че крайната цел е една - живот в Христовата сила. :3d_066:

Да, и аз мисля като Кристиян и valentinus, с едно уточнение: Нужно е трансформиране на старото, а не неговото събаряне и разчистване. Вече имаме доста голям исторически опит от такива революционни събаряния, при които чак после става ясно, че все още няма изградено читаво ново, което да заеме мястото на старото. А да се опитаме на бърза ръка да изградим новото? - бързата работа, срам за майстора.

:3d_066:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Хм... :) интересно...

Защо ли Дънов, тогава, е създал "Изгрев"?!

За мен истината е някъде по-средата (както много често се случва) като нито едната идея изключва другата. Защото

за мен не може да се създаде балансирана среда в бетонния град с неговите блокове и съвсем малко място за Природа. Т.е., за да направите от града една хармонична среда, където човек да живее в единство и баланс с останалите Божии творения трябва да се събори доста бетон, ако не и всичкия.

От друга страна за мен е съвсем вярно, че изолацията не е правилния подход, защото не искаме да се спасяваме поединично, а да създадем един поток, една вълна, която да увлече все повече души и да им покаже, че живота сред Природата, в хармония с живия свят е възможен и че отърване от системата ИМА. Че ние наистина имаме дадено изначално всичко от което се нуждаем и не нужно да ставаме роби, за да има какво да ядем, както е повсеместно разпространеното мнение в наши дни. За тази цен ни е нужна земя... не асфалт :)

Като живота в едно такова селище съвсем не изключва активните контакти с хората, които продължават да живеят в градовете, обмяната на опит, организирането на семинари, занятия на открито за деца и други обществени дейности, целящи да популяризират този естествен начин на живот.

И за който си мисли, че това "бягство" е лесния вариант, аз бих му казал да опита и да каже след това колко е лесно да напуснеш отъпканата пътека и установения общоприет начин на живот, който досега сме живели и да започнеш буквално от нулата :rolleyes:

Защото някой трябва да го направи - това е живот в хармония с Божественото, със сътвореното от Неговата ръка, което ние хората, странно защо, не уважаваме изобщо, рушим, заличаваме, убиваме...

Тези, които се интересуват повече от темата и как вървят нещата в България могат да погледнат тук:

Жив Дом

Ето ги и пионерите:

Снимки 1

Снимки 2

Официален сайт на селището

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм за.Това не е бягство.Това е начин на живот.Такъв какъвто си избира всеки от нас дори и в настоящия момент.Само че в някой случаи това става и малко по принуда,поради условията в които живеем.

Често съм си мислила за такъв вариант и смятам че нещо подобно като идея е най-естественото нещо.Сегашния ни начин на живот е неестественото.

Често си спомням летата като ученичка на село.Сред природата времето тече малко по-забавено,по-осъзнато,разбираш кога се съмва,кога е обед и кога се свечерява,кога идва лятото,първите и най-дребни знаци че идва пролет.Просто си част от всичко........................съжалявам отдадох се на спомени.

Аз просто съм за.Разбира се всичко зависи и от конкретните условия,но това са подробности.

Никой не е казал и че трябва да се изолираме от близки,приятели и т.н. Просто избираме да живеем на едно по-приятно,красиво и добро място.......например в един по-красив квартал,където имаме и работа,където сами отглеждаме храната си и т.н. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Желая ви успех, дано пък този път да има добро развитие това начинание...

През 60 - те години на доста места се предпиели опити за хипи-комуни, даже на предоставени от правителствата терени и сгради...след време ВСИЧКИ се провалят, а малкото оцелели се превръщат на гета. И това е само един пример за такава природосъобразна общежитиева вълна, а примерите са хиляди.

Живеем в Света на Формите. Живеем в пълна откъснатост от нашия Първоизточник, от нашия Отец. В състояние на амнезия.

След епохи дегенеративни процеси. Тук, в този печален свят "човек за човека е вълк". Щом се съберат двама - трима и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се появяват условията за конфликт. Ако постоянстват в общежитието си, конфликтът със всичките си последици е неизбежен. И всички добри намерения за съвместен живот рухват. Дори ако този живот е подчинен на обща идеология, философия, религия....

..."колективът" се разпада на няколко враждуващи си групи, появяват се лидери, започват "удари под кръста" и т.н....всичко това е до болка познато. И от създанденото с труд и ентусиазъм селище остава...село. А такива има над 5000 в България, и какво от това? :3d_030:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

Привет

И аз съм за :thumbsup: , дори преди време се върнах на село точно поради тази причина... :dancing yes:

Кой не иска да е близо до природата :yinyang:

но съвет, приятелски - преди да решите окончателно да живеете в такова селище - идете един - два - три пъти, почувствайте го, изкарайте ден -два нагости, запознайте се с хората там и ако почувствате че е за вас ...драснете ред - два да ви се порадваме :feel happy:

колкото до В.Левски - има там прекрасни хорица :3d_053: , но не е за мен, това знам със сигурност :sleeping:

:thumbsup2:

Ще се радвам Изгревът отново да изгрее :angel:

успех!

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Приятел! :feel happy:

Аз също съм ходил там 2 пъти и мястото е чудесно, но както каза ти не е моето място също. Човек наистина трябва да го почувства отвътре - има едно такова местенце, но да видим какво ще успеем да сътворим. :)

valentinus за мен това движение на хипитата е малко като въздух под налягане и не е имало реална вътрешна духовна основа, за да просъществува наистина. Също така ти наблягаш на думата комуна, което на практика не е идеята на селището от родови имения - всяко семейство там ще разполага с по 10 дка земя, която ще му осигури независимост. Представи си едно обикновено село, само че дворовете да са по 10 дка и хората, които живеят в него да са будни духове. Всеки ще си има своето място, своята градина, своето "пространство на любовта"... Това ще осигури на обитателита нужното лично пространство и всеки ще отговаря за собственото си благополучие. Разбира се ще има контакти и съвместни дейности, но аз вярвам, че имайки нужното лично пространство и свобода разбирателството в селището ще е винаги повече от неразбирателството... Има и редица други малки фактори, които ще окажат съществено влияние, но би било прекалено дълго да ги обсъждаме тук, а и това нашето са само идеи и представи и само бъдещето ще покаже. :)

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Преди малко взех отношение в темата за обединението, свързано тематично с това тук. Убеден съм, че ако наистина за хората, които правят екоселище, най-важни са общите ценности като здраве, екосъобразност, по-добър старт за потомството и уважаване на ценните зрънца познание и опит, независимо откъде идват - с това начинание ще се случи най-доброто възможно нещо. Фактът, че това почти никога не става, говори само за още силното надмощие на егото - при това в неговата още възгрубичка разновидност. Защо настъпват дрязги? Защото всеки настоява, че следва да строят върху неговата светогледна основа, и то не само върху частта от нея, която е обща за всички, но и върху патентованата само от него си, различаваща се част. Това се случва и в уж тясно приближени в началото групи от хора - защото егото не харесва високостепенната хармония; то гледа да си се отдели в нещо си и не само това, а и да се опита да го наложи на другите. Затова във всички религии има много секти, а и във всяка от тях по доста въпроси всеки си има особено мнение! Успех е възможен, ако се подберат достатъчно осъзнати хора, не задължително от едно духовно направление и дори не задължително стремящи се към духовност, но задължително приемащи на думи и дела основния си акцент върху общочовешките ценности. Когато това стане реалност, напълно съм сигурен, че ще има огромен прогрес в битието на тези селища и качествен напредък при взаимодействието им с градовете. А дотогава всеки следва да си поеме отговорността да преценява правилно или погрешно за себе си. Що се касае до мен, изпитвайки голям стремеж към живота сред Природата, засега все пак преценявам, че ще съм по-полезен тук, в града. Не че се плаша от физическия труд или че се боя от освиркване от обществото; но намирам, че някои научни, терапевтични и популяризаторски начинания ще изостанат, ако не и напълно "потънат" в нереализуемост, ако тръгна по предлагания сега от комуните механизъм. Виж, ако този механизъм еволюира... ще поживеем, ще видим! :dancing yes:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

...

valentinus за мен това движение на хипитата е малко като въздух под налягане и не е имало реална вътрешна духовна основа, за да просъществува наистина. Също така ти наблягаш на думата комуна, което на практика не е идеята на селището от родови имения - всяко семейство там ще разполага с по 10 дка земя, която ще му осигури независимост. Представи си едно обикновено село, само че дворовете да са по 10 дка и хората, които живеят в него да са будни духове. Всеки ще си има своето място, своята градина, своето "пространство на любовта"... Това ще осигури на обитателита нужното лично пространство и всеки ще отговаря за собственото си благополучие. Разбира се ще има контакти и съвместни дейности, но аз вярвам, че имайки нужното лично пространство и свобода разбирателството в селището ще е винаги повече от неразбирателството... Има и редица други малки фактори, които ще окажат съществено влияние, но би било прекалено дълго да ги обсъждаме тук, а и това нашето са само идеи и представи и само бъдещето ще покаже. :)

:feel happy:

Ами хипитата също са били убедени за себе си, че имат вътрешна духовна основа.

За мен въздух под налягане е това, че хора, които през живота си не са обработвали дори 10кв.м. земя с някакви любителски (например декоративни) цели, сега се наемат да обработват 10дка и си вярват, че ще могат да се изхранват. Първо, за да се изхранва едно домакинство нормално при екстензивно земеделие, е нужно да има поне по 10дка на човек от домакинството (справка - България преди век например). Второ, нужни са познания, опит, да не говорим за такива прозаични въпроси как ще се сдобият със семена, сечива и др. необходими неща за извършване на земеделската дейност. Няма ли да са им нужни пари и за да си купуват от време на време сол, газ (за газените лампи) и др.п.?

Дядо ми е роден през 1901 година в семейство на каракачани с 13 деца, притежаващо голямо стадо овце. Още като малки 9 от децата умират, остават той+двама братя и една сестра. Въпреки това не могат да се изхранват "независимо" както казваш и него още от 7 годишна възраст го дават да аргатува при други по-заможни семейства. А той много е искал да ходи на училище. Сприятелява се с чорбаджийската дъщеря и учи от нейните учебници, като краде от малкото си моменти на почивка. Сам се научава да чете, пише и смята. Но ... само след няколко години вече са го товарили с толкова работа, че вече не му оставало време, освен пътьом, докато прибира овцете, да прочете някое парче стар вестник. После се жени за "богата" мома, която има зестра 35дка ниви + къща. Гледат и добитък - освен волове и крави имат стадо овце, кози ... Раждат им се само две деца, но пак трудно се изхранват с цената на непосилен труд. За да купят учебници и обувки на децата си се налагало освен земеделието, есенно време да правят дървени въглища и да ги продават в най-близкия голям град.

Казвам всичко това, защото не ми е ясно тези будни духове, които ще живеят в родовите имения, дали ще останат толкова будни, или действителността им ще бъде - цял ден тежък физически труд и вечер едва се добират до леглото си...

Повечето ентусиасти да отидат в родово имение, за съжаление, са едни объркани млади хора - това видях и на снимките, включително се забелязва лека депресия и отхвърляне на действителността. Те нямат ясна представа какво ги очаква, нито реална визия как стоят нещата. При тях по-скоро има едно инфантилно желание нещата да стават така, както на тях им се иска. Желаят да постигнат нещо хубаво, но не знаят как. Съжалявам за острите думи и негативния коментар, но направо е опасно човек да се заблуждава толкова силно...

П.П. Доколкото знам Изгревът не е бил организиран точно като родово имение и въпреки това не случайно е просъществувал само, докато е бил жив Учителя.

В заключение мога да кажа, че ще се радвам, ако бъдещето ме опровергае!

Линк към коментар
Share on other sites

Тези селища или жив дом са хубаво нещо

но ще си останат само утопия т.е екзотика

Самата идея би трябвало да обхваща по глобално съвременоста а това няма как да се случи... ще е скъпо гледам снимките дадени от линковете това не е построено със стотинки макар и запленяващо

някакси ми изглежда фалшиво.

По реално е човек да отиде да живее в някое почти запустяло село.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато се намерят достатъчно желаещи да се включат, защо не?!

Да въплътим заедно идеята за Ашрам, Духовен център на Бялото Братство, и екологично селище.

Това е чудесна идея и аз ще се присъединя с радост да живея в него.

Мислил съм за технология за построяване на евтини, чисти и светли къщи от стъкло и други екологични материали в духа на идеите на Учителя.

Хубаво е да има река, планина в близост и да се прекара високоскоростен интернет. Също може да се свъже директно със сателитна чиния. Тогава е никакъв проблем да се работи, например преводи, софтуер и пр. Може да се монтират и няколко вятърни генератора, слънчеви панели и т.н.

Всичко може да се направи по начин който да е не само доходен, но и да има в повече.

Например да се построи съвместно клиника за природно и алтернативно лечение, хотел, зала за конференции и други.

Селскостопанската работа и пчеларството може да останат за удоволствие.

Мога и сега да се включа към такава група от идейни хора в САЩ и в Канада. Те са много.

Например http://www.ananda.org/ananda/village/index.html

Все пак предпочитам България, заради уникалните природно климатични особенности.

Мисля че най интересни като район са подбалканските полета или околността на Родопите.

Проблемите ще са много по-малко ако хората могат да купят земята самостоятелно и са финансово независими от първия ден.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Проблемите ще са много по-малко ако хората могат да купят земята самостоятелно и са финансово независими от първия ден.

Много съществена подробност :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

...

Мислил съм за технология за построяване на евтини, чисти и светли къщи от стъкло и други екологични материали в духа на идеите на Учителя.

Хубаво е да има река, планина в близост и да се прекара високоскоростен интернет. Също може да се свъже директно със сателитна чиния. Тогава е никакъв проблем да се работи, например преводи, софтуер и пр. Може да се монтират и няколко вятърни генератора, слънчеви панели и т.н.

Всичко може да се направи по начин който да е не само доходен, но и да има в повече.

Например да се построи съвместно клиника за природно и алтернативно лечение, хотел, зала за конференции и други.

...

Проблемите ще са много по-малко ако хората могат да купят земята самостоятелно и са финансово независими от първия ден.

Вальо, това за което говориш ти е нещо доста различно от родово имение, за каквото говорехме до сега.

По принцип и на мен такава идея ми изглежда привлекателна, но има една подробност, която и bee_bg отбеляза - нуждата от достатъчно много финансови средства, за да се започне въобще.

Къщата от стъкло и др. екологични материали определено ще е от най-скъпите възможни къщи. Знам колко струва един ветрогенератор (дори и втора ръка), също и слънчевите колектори - цифрите за умопомрачителни, особено за стандарта в България. Хотел, зала за конференции ... ами то става една инвестиция май не за милиони, а за милиарди... Вече ми е интересно - откъде идват парите за тези, вече функциониращи селища в Канада и САЩ?

Линк към коментар
Share on other sites

Мир Вам :feel happy:

Мисля че 10 декара могат да дадът толкова храна, колкото едно 4-5 членно семейство не би могло да изяде :smarty: , др. е въпроса че повечето хора дето вярват/живеят в тая идея са суровоядци и трети при наличието на недобра година - дори не искам да си го помислям... :sleeping:

Но от др. страна - кой не иска да е близо до природата, кой не иска детето му да израстне сред природата...

проблемът с опитността остава, както и куп др. проблеми, но нали знаете - който иска - може... :hypocrite:

Иначе в последно време си мисля че би било наистина прекрасно, ако се съчетае "наличното" с екологичния начин на живот, а защо не и със здравните центрове, пък ако щете и с туризма + толкова много неща ми идват на ум ... но някой др. път, че времто... :sleeping:

за да няма недоразумения - не искам да проповядвам или да ви убеждавам който и да е, в каквото и да е :sorcerer: , простичко споделям що ми е на сърчицето :feel happy: - за всекиго пътища си има и няма нищо лошо в това, дори е перекрасно :angel: .

И както казват мойте приятели хипари Peace brother! :v:

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

...

Мислил съм за технология за построяване на евтини, чисти и светли къщи от стъкло и други екологични материали в духа на идеите на Учителя.

Хубаво е да има река, планина в близост и да се прекара високоскоростен интернет. Също може да се свъже директно със сателитна чиния. Тогава е никакъв проблем да се работи, например преводи, софтуер и пр. Може да се монтират и няколко вятърни генератора, слънчеви панели и т.н.

Всичко може да се направи по начин който да е не само доходен, но и да има в повече.

Например да се построи съвместно клиника за природно и алтернативно лечение, хотел, зала за конференции и други.

...

Проблемите ще са много по-малко ако хората могат да купят земята самостоятелно и са финансово независими от първия ден.

Вальо, това за което говориш ти е нещо доста различно от родово имение, за каквото говорехме до сега.

По принцип и на мен такава идея ми изглежда привлекателна, но има една подробност, която и bee_bg отбеляза - нуждата от достатъчно много финансови средства, за да се започне въобще.

Къщата от стъкло и др. екологични материали определено ще е от най-скъпите възможни къщи. Знам колко струва един ветрогенератор (дори и втора ръка), също и слънчевите колектори - цифрите за умопомрачителни, особено за стандарта в България. Хотел, зала за конференции ... ами то става една инвестиция май не за милиони, а за милиарди... Вече ми е интересно - откъде идват парите за тези, вече функциониращи селища в Канада и САЩ?

Знаеш ли, Диана, песемисти винаги ще има. Да те наричат себе си реалисти и в повечето случаи си остават с тази своя реалност. Това, разбира се, си е тяхно право. :rolleyes:

Може да звучи инфантилно, наивно, но това е една мечта, която идва директно от сърцето, от Духа. Това е достатъчно за много хора да знаят, че са на прав път. И много интересно - мислиш ли, че Господ не ни е дал изначално всичко, от което имаме нужда?!

Не е хубаво, че използваш несигурността на пионерите, за да докажеш колко глупава е тази идея. Разбира се и те като всички хора, които досега са живели по един съвсем друг начин не могат да се похвалят с опит и цялостни познания за всичко от игла до конец. Но те имат едно много важно нещо - ВЯРА :)

И освен това преди да отхвърлят мечтата като утопия са се поитересували за това онова. Съветвам те и ти да го направиш преди да отхвърляш и заклеймяваш. Както казах, твое право е да не го приемаш, но преди да се опитваш да убеждаваш другите, колко е нереалистично прочети, потърси дали има успешни такива опити, как е организирано всичко и т.н., защото опита на дядо ти не е универсален - живеем в други времена, имаме други познания и възможности.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, проучвала съм въпроса. И той очевидно ме вълнува, щом пиша по него :thumbsup:

Специално за родовите имения - там призивът е да се върнем именно към времената на дядо ми, затова дадох пример с него. Мечтата си е мечта и никъде не си спомням да съм я класифицирала като глупава, но най-малкото не това е начинът за осъществяването й.

Това, за което говори Валентин е нещо доста по-различно от родово имение и по-реалистично за осъществяване, но там въпросът ми за реализацията му, както виждаш, е от друг характер.

И ще се повторя - ще се радвам, ако бъдещето ме опровергае. Все пак силно препоръчвам на всички ентусиасти да обмислят детайлно всички подробности, защото както знаем дребните камъни обръщат колата.

Линк към коментар
Share on other sites

Ооо много се радвам да видя темата си отново интересна. За 2 дни е претърпяла добро развитие. Идеите са интересни. Финансирането е относително нещо, след като навремето е било създадено селището Изгрев, тогава незнам какво пречи сега да се създаде подобно селище! Важно е желание и желааааааааещи да има. А това колко ще струва, трябва според мен да се съобразено със здравият разум и природните материали. Слънчевите панели са за предпочитане пред вятърните централи.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, проучвала съм въпроса. И той очевидно ме вълнува, щом пиша по него :thumbsup:

Специално за родовите имения - там призивът е да се върнем именно към времената на дядо ми, затова дадох пример с него. Мечтата си е мечта и никъде не си спомням да съм я класифицирала като глупава, но най-малкото не това е начинът за осъществяването й.

Това, за което говори Валентин е нещо доста по-различно от родово имение и по-реалистично за осъществяване, но там въпросът ми за реализацията му, както виждаш, е от друг характер.

И ще се повторя - ще се радвам, ако бъдещето ме опровергае. Все пак силно препоръчвам на всички ентусиасти да обмислят детайлно всички подробности, защото както знаем дребните камъни обръщат колата.

Вярно е че дребните камъни обръщат каруцата, но също така малко се усъмних в това доколко си прочела книгите на Мегре - там има описани хора живеещи в родови имения, които си имат интернет, ток и т.н. Дори могат да работят в града и да пътуват. Възможностите са безкрайни. Никъде няма призив да скочим да зарежем всичко и да отидем в пещерата :) Нещата ще се развият постепенно и вариантите и възможностите са безкрайно много. Някои ще искат да имат всички удобства на цивилизацията поне в началото, други - не, някои ще искат да развиват туризъм в тяхното селище, други - занаяти... Въпроса е да вима повече хора, "желаещи", както каза woltron4o и да се организират... което май се явява най-трудното... а най-големите камъчета, обръщащи каруцата - съмненията...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...