Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кое е любимото ви ядене?


Recommended Posts

Явно организма си иска своето и периодически надава вой какво му се яде и от какво има нужда. Та след като два месеца ми се хапваше само таратор и плод, сега оно си сака боб, и леща, и прясна царевица сварена и..... Жалко, че го няма Добромир :3d_013: веднага да ми помогне, та се налага да търся в гугъла на какво имам недостиг.

Линк към коментар
Share on other sites

За Стругар от мене да запомни, както аз от моя баба:

Набира се добро количество лапад или лобода. Задушава се с мазнинка и чаша вода. Като поври малко се прибавя половин литър хубаво прясно мляко. После кофичка кисело мляко с 5 яйца . Накрая се слага и натрошено сирене. И топло и студено се яде. Чудно е! Сега ще те поздравя и с песен.

Преди това, обаче , още една манджа от южната Калифорния на България: Нарязани на колела и обелени патладжани се посоляват и се изцеждат. Колкото повече- толкова по- добре. Нареждат се в тава като се застъпват кръговете. Добавя се половин чаша мазнина и чаша вода.

Пече се във фурна. След изпичането се нареждат кръгове от червени домати. Пак кръговете се застъпват . И те се запичат още с патладжаните.Накрая се прибавя ситно нарязан чесън, разбит в малко вода. След изваждане от фурната , ястието се поръсва обилно с магданоз.

Редактирано от dina_qneva
Линк към коментар
Share on other sites

От гладните студентски години в Съветския съюз ми остана едно просто, но вкусно ястие от картофи, което руснаците готвеха сутрин, обед и вечер:

Обелените картофи се нарязват на резенчета, както за пържене. В по-голям тиган с повечко загрята мазнина картофите се изсипват наведнъж и се покриват с капак. От време на време се разбъркват, за да залепнат. Ефектът е в това, че картофите не толкова се пържат, колкото се задушават. Стават по-вкусни и по-здравословни. Когато са почти готови, понякога им слагам нарязан лук, който омеква бързо и обогатява вкуса. А вече сервирани, може да се поръсят с млян черен пипер, който също много им пасва.

Много деца са яли тези картофи и винаги са отбелязвали колко са вкусни.

Линк към коментар
Share on other sites

В Желен за съборстващите правихме много вкусни, не особено скъпи и същевременно полезни ястия. Например, многокомпонентна салата, включваща и пресни артикули от градината и околната природа - коприва, глухарче, киселец или зелени джанки (вместо оцети или лимон!), свежи листа от мента, здравец, копър, чубрица, босилек... С разни кълнове, особено бързо става и е вкусен слънчогледът. Който иска да вари кълновете също става, княкои неща се губят, но пак особено при бобовите е по-вкусно и лесно смилаемо, отколкото ако не се накисват предварително семената. Покълналият грах или нахут много добре върви с овесени ядки и всевъзможни зеленчуци, както и комбинирани билкови подправки, вкл. леко люти. Друго - оказа се истински специалитет булгурът с праз, както и кашата от овес и просо със стафиди или фурми и една подправка, която използвам ефективно за сладките ястия - съдържа канела, карамфил, кориандър, майоран, връхчета от смърч и още десетина разни други билчици. От фурмите могат дасе направят и бонбони, които са много сладки и без добавена захар - по време на интервюто от Националното радио ми хрумна да ги нарека "енергийни бонбони" - с ядките от кайсия, покълналия слънчоглед, един специален екозеленчуков екстракт и подправката за сладки ястия и на вкус също бяха вълшебни... Жалко, че в София нямам нито досаттъчно време, нито достатъчно вдъхновение, за да експериментирам по-често, току-виж съм измислил цяла кухня "вкусно+полезно"... :thumbsup2:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Например, многокомпонентна салата, включваща и пресни артикули от градината и околната природа - коприва, глухарче, киселец или зелени джанки (вместо оцети или лимон!), свежи листа от мента, здравец, копър, чубрица, босилек...

Това май съм го пропуснал. :( Би било интересно да се опита. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Много хубава и полезна салата става от розови листа. Особено, когато другата (например домати и краставици) салата, свърши. Уверявам ви, че е прекрасно нещо и трябва непременно да го опитате. С малко подправки, с лек дресинг става нещо чудесно.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

"Особено, когато другата (например домати и краставици) салата, свърши."

Най-хубаво е да не свършва другата салата. Затова ми се върти в главата да си имам малка оранжерийка с 20 корена домати и да ги ям без да се цапат чинии/и без да се мият/!

Въобще многото приготвяне на яденето го прави безвкусно. Друг е въпросът, ако някой друг го е готвил

Освен това едно и също ядене, когато го сготвят двама различни хора, става различно на вкус. Ако единият е добър човек, а другият не е, и яденето става различно.

не става добре и в метални съдове.

Редактирано от tzveti
Линк към коментар
Share on other sites

Хора, докато ви четях любимите ястия огладнях и пуснах л....ги...и ми се доядоха 90% от нещата... :3d_017: Смилете се над мен, защото аз съм много сладокусна..

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявай, adelaida, увлякохме се със сладокусието. Не трябваше да обръщаме чак такова внимание на яденето. В живота има много по-важни неща. Яденето не е смисъл на живота ми.

Линк към коментар
Share on other sites

За да има равновесие, би трябвало да се отвори и тема - Кое е любимото ви питие?

:3d_016:

Аз - лично - избягвам само ликьорите и специално вишновката.

Общението прави магията, не питиета и мезетата.

Еретична мисъл, както се казва.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Почти няма нещо, което да не обичам! Много съм непридирчив към храната. Мога само на хляб, мога и на луксозни ястия. Добре приготвената храна предпочитам, разбира се, но ако няма такава много не ми прави впечатление. мога дълго време да си хапвам една и съща манджа и не ми омръзва. Доста съм лаком обаче и ям, за да извличам наслаждение от акта на храненето... Затова и съм качил килограмите напоследък :).

Много обиам тиквички ил ипатладжан с кисело мляко и чесън... :) :) :)

Линк към коментар
Share on other sites

Обичам да ходя с приятели на пикник сред природата и да си правим купон на чушка/пръжка както му се вика :3d_002:

Уважаеми/уважаема Лагорда, бихте ли ни споделили подробности за т.н. ЧУШКА/ПРЪЖКА? Звучи, някяк си...интригуващо...мяууу!

Линк към коментар
Share on other sites

Вие май искате да ме убият с камъни, доколкото знам повечето хора тук са вегетарианци :3d_146: и все пак:Има 2-начина: На изострена дълга пръчка (шиш) се редят едно след друго парченце сланина (1см. дебела), парченце чушка, лук и т.н., колкото са хората, толкова шишчета -пече се на жар, или на скара, като преди това скарата се намазва със сланина.От време на време като се поизпекат, шишчетата се изваждат от жарта и се поливат със студена вода, за да се махне солта, слагат се отново докато се зачервят. При консумация не трябва да се пренебрегват и хубавите напитки.

Приятен апетит!

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

Ахахахахааа, мяууу, сега я втасахме, отиде ву-вей на повей. :3d_146::3d_146:

Обаче, Вальо, понеже и аз обичам излетите с добри приятели, предлагам ти един вариант на горното: вместо сланина и мръвчици, на шишчето може да се сложат повече чушчици, патладжани, нарязани на по-дебели кубчета, малки картофки цели с кориците, лук на малки цели главички, залъчета хляб, малки цели доматчета и парченца бяло сирене, увито всяко поотделно във фолио.

Е, няма де е чушка - пръжка, става чушка - печка, но все пак е на шишче. И в добавка на добрата компания, всичко е повече от вкусно.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ахахахахааа, мяууу, сега я втасахме, отиде ву-вей на повей. :3d_146::3d_146:

Обаче, Вальо, понеже и аз обичам излетите с добри приятели, предлагам ти един вариант на горното: вместо сланина и мръвчици, на шишчето може да се сложат повече чушчици, патладжани, нарязани на по-дебели кубчета, малки картофки цели с кориците, лук на малки цели главички, залъчета хляб, малки цели доматчета и парченца бяло сирене, увито всяко поотделно във фолио.

Е, няма де е чушка - пръжка, става чушка - печка, но все пак е на шишче. И в добавка на добрата компания, всичко е повече от вкусно.

:thumbsup:

Ох ти направо ме спаси от линчуване :3d_100::3d_077:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...