Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Енергиен вампиризъм / Психовампиризъм


Guest Кристиян

Recommended Posts

Донка,може би трябваше да поясня своята базова гледна точка.Аз разглеждам въпроса и явлението наречено енергиен вампиризъм ,не като продукт на човешката дейност,а като качество ,дефицит ,с който прераждащата се душа идва в земно превъплъщение.От тук насетне има най-общо два варианта за развитие-освобождаване от дефицита т.е излекуване и другият вариант е право противоположен От тая позиция няма никакво значение дали става дума за дете или не дете.Все са души.В тази изходна, базова позиция ,изглежда се различаваме и затова не се разбираме.Ти пренасяш въпроса в сферата на човешката дейност и възпитанието.

Аз пък си мисля,че енергийния вампиризъм е нещо,с което се идва тук.Човекът по своята същност е проявление най-общо казано на два вида енергии-духовни и материални.Когато е изкривено съотношението между тях, се получава явлението енергиен вампиризъм.Може да бъде от духовен и от материален тип.В тази тема се разглежда първия тип енергиен вампиризъм.Според мене, той е по -сериозният от двата.Причината за него, е безлюбието .

Учителят казва,че :"Където има спор, там истината не съществува. "-УС "Добрите проводници":feel happy:

По-важно е,че сме единодушни за начина, по който да се отнасяме към това явление, когато го срещаме в живота си.

П.С.За Донка и късметче ,поздрав най-сърдечен,песен с номер 7 от албума "Пролетна песен.":feel happy:

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Розалина, много си права, има хора /духове/, които предизвикват спор, търсят различия само, за да черпят информация, искат внимание. И в нашия форум се среща:feel happy:. Но това е нужда и наистина, ако с любов и с "мед и орехи":thumbsup: почерпим нещата се хармонизират.

На мен ми се е случвало да се поддам и да се опитам да убедя, но съм разбрала, че това не е правилна реакция.:smarty::whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето малко цитати от "Селестинското пророчество":

Опитвам се да разбера защо хората се отнасят с такава агресия един към друг. Винаги се е разбирало, че агресивността произти­ча от потребност за власт и надмощие над останалите, но едва напоследък започва да се разбира същността на това явление от гледна точка на индивидуалното съзнание. Вече си поставяме въпроса какво кара човешкото същество да иска да упражнява власт над друго човешко същество. Установено е, че когато човек срещне друг и започне разго­вор с него, което се случва ежедневно милиони пъти по света, има две възможности. Този човек може да си отиде или с чувството, че е силен, или с чувството, че е слаб, в зависи­мост от онова, което се случва в общуването им.

Понякога е възможно един човек доброволно да ни предостави власт над себе си, като ни предаде енергия. Това ни влива сили, но обикновено е нещо нетрайно. Повечето хора не са достатъчно силни, за да отдават енергия постоянно. Затова и болшинството от връзките се израждат в бор­ба за надмощие. Хората съчетават своята енергия и след това започват да се борят кой от двамата да я владее. Загубилият винаги плаща цената.

Хората несъзнателно си съперничат за онази част от енергията, която им е достъпна: енергията, която протича помеж­ду им. Тъкмо това е причината за всички човешки кон­фликти - от дребните семейни и професионални нераз­бирателства до войните между народите. Те са резултат на чувството за несигурност и слабост и нуждата да се открадне нечия чужда енергия за по-добро самочувствие.

Имаше един период в моя живот, в който изпадах в горните ситуации. И това ставаше непрекъснато и постоянно. Това, че взимах енергия от най-близките си хора, дори тези с които живея, изобщо не ме правеше щастлива по никакъв начин. Лошото беше, че осъзнавах какво правя, виждах се отстрани какви ги върша и говоря, обаче не можех да се спра.

Бях с пълното съзнание, че нещата които правя, ще ми докарат в най-добрия случай някоя болест.

Успях да спра този процес чак, когато започнах да посрещам сутрин изгрева. Това е доста мощно средство. И ефектът беше почти мигновен. Моментално желанието да контролирам и да се налагам стихна.

:3d_044:

Линк към коментар
Share on other sites

Розалина, много си права, има хора /духове/, които предизвикват спор, търсят различия само, за да черпят информация, искат внимание. И в нашия форум се среща:feel happy:.

На вашите услуги. :thumbsup:

Първо, в спора се ражда истината (под спор имам предвид не кавга, а разискване, дискусия с теза-антитеза, синтезът е пожелание). Иначе щяхте тук само да си пеете молитви и да надувате мехури от сапун "Тео". Да, ама не. :3d_118:

Линк към коментар
Share on other sites

Това, че взимах енергия от най-близките си хора, дори тези с които живея, изобщо не ме правеше щастлива по никакъв начин. Лошото беше, че осъзнавах какво правя, виждах се отстрани какви ги върша и говоря, обаче не можех да се спра.

Бях с пълното съзнание, че нещата които правя, ще ми докарат в най-добрия случай някоя болест.

Успях да спра този процес чак, когато започнах да посрещам сутрин изгрева. Това е доста мощно средство. И ефектът беше почти мигновен. Моментално желанието да контролирам и да се налагам стихна.

:3d_044:

Изключително добро и практично попадение. :thumbsup2:

Други практики, за които се сещам, са паневритмията и разходките сред природата. Дърветата са наши добри помощници по всяко време на деня и на годината. Това са начини да се пречистим и заредим с положителна енергия, да се хармонизираме.Вие за какви други се досещате? Ако имате време и желание, споделете опит, ще бъде полезно.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

braman е прав, всички ние понякога даваме, а понякога вземаме енергия от другите - представете си една огромна система от скачени съдове, това сме ние, хората. Та, от време на време всички ние вампирстваме повече или по-малко, несъзнателно; най-често вътре в семейството, по много причини, включително и най-елементарната, че тези хора са ни най-подръка.

Но не това е проблема.

Проблемът е, че докато повечето търсим енергия само отвреме навреме и по малко, то някои хора са отявлени вампири.

Мисля, че точно това има предвид Розалина. А всички останали, имат предвид по-леките и инцидентни форми на вампиризъм.

Истински, сериозни енергийни вампири не се срещат толкова често. Измежду моите познати има само един много тежък случай. Понякога се срещат и измежду клиентите ми, но пак много рядко.

И никак не мога да се съглася, че е лесно да се отреагира на един сериозен вампир. Всеки, който е така оптимистичен по въпроса, по скоро предполагам, че просто все още не се е сблъскал с нещо, което да го респектира.

А работата не е шега. В случая, за който говоря, се стигна до ранна смърт на член от семейството, който беше основния донор. Другите членове на семейството, вече големи хора всички, гледат да се изнесат от дома, несъзнателно, поне за известно време, после пак се връщат. Много е трудно, това все пак ти е близък, усещаш дискомфорт, а не разбираш защо (те са ми просто познати, с материалистична нагласа предимно, никой от тях няма да повярва, ако реша да поговоря по въпроса, с който и да е член на семейството). Говорила съм с вампира, да се отдели да живее в друг апартамент - уж иска, но не го прави. По обясними за мен причини.

Линк към коментар
Share on other sites

Лилиан Глас "Отровните хора" - много достъпна, много детайлна и практически насочена.

...

Тези техники са взети от по-началните познания в различните видове йога , затова част от тях могат да се заместят с по-висши.

Книгата е съвсем за хора, които нямат влечение към езотериката. И изразните средства са съобразени с това. Напр. "Селестинското пророчество " Навлиза много по-навътре в енергийната страна на явленията. Тази книга не прави това - тя само дава помощ. Именно затова я смятам за много ценна - всички хора, дори тези, които искат да живеят своя обикновен живот без да учат нещо ново от езотерична гл. точка, имат право на спокойствие, уважение и щастие.

Пращането "в ада с ругатни и крясъци" също е ( типично за определена аудитория) изразно средство за това да дадем воля на гнева си ( без физическо насилие) и да дадем на другия да разбере как се чувстваме, щом до този момент не е разбрал от по-деликатни обяснения.

Децата - в повечето случаи ен. вампири в ситуации с деца са някои от възрастниоте около тях. Може и несъзнателно. Но такива са преобладаващите факти. Децата са огледало. Не може да се поставя знак за равенство между тях и възрастните. ( Макар че и някои възрастни цял живот си остават огледало. :) )

Розичка, благодаря за поздрава! Вероятно ти мислиш за някакъв конкретен случай със своя специфика, а другите участници се опитват да обобщават, вкл. и аз. Оттам идва разминаването.

(Малко странно се получава аз да обяснявам книга. Тя е за четене. )

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

...

Децата - в повечето случаи ен. вампири в ситуации с деца са някои от възрастниоте около тях. Може и несъзнателно. Но такива са преобладаващите факти. Децата са огледало. Не може да се поставя знак за равенство между тях и възрастните. ( Макар че и някои възрастни цял живот си остават огледало. :) )

...

късметче, обясни моля те какво имаш предвид с това за децата. Случаят, за който аз говоря, е именно за дъщеря в семейството; никой друг от това семейство не е такъв; всички са големи хора вече, над 30 годишни са децата в това семейство.

Линк към коментар
Share on other sites

Децата са различни. Някои са по-уязвими, други сякаш имат естествена защита, много силна. Правя сравнение между двете си деца. Не е рядко явление дете да е по-силно духом от доста възрастни край него.

Линк към коментар
Share on other sites

braman е прав, всички ние понякога даваме, а понякога вземаме енергия от другите - представете си една огромна система от скачени съдове, това сме ние, хората. Та, от време на време всички ние вампирстваме повече или по-малко, несъзнателно; ...

Съгласна съм, Диана с това. :) Мисля, че много леко употребяваме думата енергиен вампир за някой, който има обикновени проблеми с нервите, или просто не ни харесва, което автоматично води до напрежение в общуването. Всички ние в един момент можем да сме донори на енергия, в друг – да „смучем”, без да искаме.

Какво представлява истински енергиен вампир? Интересна е хипотезата на Розалина:

Аз разглеждам въпроса и явлението наречено енергиен вампиризъм ,не като продукт на човешката дейност,а като качество ,дефицит ,с който прераждащата се душа идва в земно превъплъщение.

Кой какъв е? Дали стоим срещу истински енергиен вампир или просто обикновен човек, имащ малко нужда от помощ? Това всеки сам трябва да си отговаря – така мисля. И по-добре е да помогна (ако мога!), отколкото да се дръпна настрани пазейки си енергията. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си, че и енергийните вампири са ни нужни:feel happy:Учат ни на търпение, да сме винаги нащрек, с будно съзнание. Ако сме дълбок извор, няма страшно, можем да ги почерпим, само да не стават зависими от нас...:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си, че и енергийните вампири са ни нужни:feel happy:Учат ни на търпение, да сме винаги нащрек, с будно съзнание. Ако сме дълбок извор, няма страшно, можем да ги почерпим, само да не стават зависими от нас...:yinyang:

Аз обичам да си вампирясвам от Слънцето. Ама и то не се стиска де. :3d_097:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Човек като дава, задължително в същото време и получава. Когато даваш дори и енергия с високо качество, ти ще получиш от човека отсреща от неговата енергия. С това не казвам, че не трябва да даваме, а просто показвам как стоят нещата. Ако даваме съзнателно положителна енергия, на човек с ниски вибрации, трябва да сме готови да приемем част от неговата енергия.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Децата - в повечето случаи ен. вампири в ситуации с деца са някои от възрастниоте около тях. Може и несъзнателно. Но такива са преобладаващите факти. Децата са огледало. Не може да се поставя знак за равенство между тях и възрастните. ( Макар че и някои възрастни цял живот си остават огледало. :) )

...

късметче, обясни моля те какво имаш предвид с това за децата. Случаят, за който аз говоря, е именно за дъщеря в семейството; никой друг от това семейство не е такъв; всички са големи хора вече, над 30 годишни са децата в това семейство.

Накратко - че липсата на Любов или подаването към детето не на тази любов, която му е необходима, довежда до изкривявания в него. По-нанатък може да пиша по-дълго, но случаят, разказан от мен по горе е добра илюстрация - младията човек ( почти дете) намери вярното място, от което да черпи енергия.

Защото енергия е нужна на всички ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Децата проявяват вампиризъм,когато не им се обръща достатъчно внимание.Те тълкуват това като липса на любов.За да получат вниманието което желаят, те просто се "разболяват" - така мама и татко ще са около тях и ще задоволяват прищевките на болното си дете.Това според мен е най-често срещания енергиен вампиризъм при децата.Ако не се вземат мерки навреме,като възрастен това дете ще се превърне в енергиен вампир,който умишлено или не ще предизвиква съжалението на хората с които общува,хранейки се с тяхната енергия.

Мммм, не знам дали е вампиризъм или хитър начин на Природа, който показва, че детето страда от липса на любов.

А какви мерки могат да се вземат?

Според мен нуждата от внимание е силно свързана с темперамента на детето, както и с хороспопа му, както и от конституцията му според хомеопатията.

Някои деца са по-интровертни, други са тихи и спокойни по природа.

Трети искат да са начело, имат естествена склонност да са лидери и това се вижда още от детската градина.

Такива деца съответно имат и по-голяма нужда от енергия.

Ако тя не се получи от природата и храната, то те търсят внимание/енергия от хората около себе си.

От друга страна - трябва да има и процес на отделяне на детето от родителите и особено от майката.

В такива моменти детето е склонно много ловко да "играе по мазола (чувството за вина)" на тези, от които изисква повече време/внимание.

Вярно е, че децата имат нужда от продължително общуване, те не разбират как се изкарват парите и колко е трудно това в тези времена.

Но все пак и те, и родителите/бабите трябва да имат лични пространства, които да се уважават.

Много често деца, на които е обръщано огромно! внимание стават по-капризни, когато "намалее трафика".

От собствен опит мога да кажа, че разходки в слънчево време, спорта и излетите в планината правят чудеса.

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

Сещам се за един случай на умишлен вампиризъм,на който много се смях преди време.

Майката на моя позната живее сама и по цял ден ходи по магазините,по гости,по кафенета...Нищо лошо,разбира се - всеки има право да се живее живота както му харесва.

Един ден срещам моята позната запъхтяна,влачеща огромни торби с продукти.Успя само да ми каже,че майка и от доста време е много зле и почти всеки ден и се налага от работа(на другия край на града),да тича да помага на болната жена.

Започнах да се чудя как да я насоча към истината,без да се налага да я казвам.Поканих я на гости един делничен ден,когато не беше на смяна,пихме кафе и излязохме да се поразходим.Минавайки край едно от кварталните кафенета,тя пребледня,виждайки "болната" си майка в компанията на свои приятелки да си пие кафето нагиздена и бодра.:)

С този тип вампиризъм човек може да се справи много лесно,стига да разбере истината,но това в повечето случаи става съвсем случайно.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Ама чакайте, всички тези примери напоследък никакъв енергиен вампиризъм не са. В най-екстремния случай биха се класифицирали като психовампиризъм най-много, а често явно са си обикновени манипулации (и на малките деца, и на възрастната майка, и т.н.).

За да има енергиен вампиризъм е нужно ей такова нещо, каквото е описала pass_to:

аз примерно в присъсътвието на този човек се чувстватм леко объркана(хем благоразположена, хем нещо ме дразни), защото видимо няма нищи лошо или просто не е лош човек, изглежда миролюбив...но всъщност някак си ми идва в повече цялото му присъствие, чувствам се безсилна да се откопча от цялото му същество , прекалено обсебващо, несъзнателно налагащо се, търси физически контакт винаги ...да ме пипне някъде......живее сам, мисля, че няма деца и други близки, само приятели.....

в големи групи хора се изтощава и изнервя, защото другите хора явно не му обръщат внимание, след 2 срещи при мен се получават някакви реакции физически...на умора, треперене, изнервяне, отпадналост......и това само, когато срещата е помежду ни ...в по-голяма компания това нещо не се случва......

късметче, радвам се, че си успяла, да научиш един енергиен вампир да се снабдява по друг начин с енергия. А какво да правим, ако човкеът не иска и да чуе да си промени начина на живот?

Линк към коментар
Share on other sites

А какво да правим, ако човкеът не иска и да чуе да си промени начина на живот?

Ами според моите опитности гладолечението прави чудеса.... :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Ама чакайте, всички тези примери напоследък никакъв енергиен вампиризъм не са. В най-екстремния случай биха се класифицирали като психовампиризъм най-много, а често явно са си обикновени манипулации (и на малките деца, и на възрастната майка, и т.н.).

За да има енергиен вампиризъм е нужно ей такова нещо, каквото е описала pass_to:

аз примерно в присъсътвието на този човек се чувстватм леко объркана(хем благоразположена, хем нещо ме дразни), защото видимо няма нищи лошо или просто не е лош човек, изглежда миролюбив...но всъщност някак си ми идва в повече цялото му присъствие, чувствам се безсилна да се откопча от цялото му същество , прекалено обсебващо, несъзнателно налагащо се, търси физически контакт винаги ...да ме пипне някъде......живее сам, мисля, че няма деца и други близки, само приятели.....

в големи групи хора се изтощава и изнервя, защото другите хора явно не му обръщат внимание, след 2 срещи при мен се получават някакви реакции физически...на умора, треперене, изнервяне, отпадналост......и това само, когато срещата е помежду ни ...в по-голяма компания това нещо не се случва......

късметче, радвам се, че си успяла, да научиш един енергиен вампир да се снабдява по друг начин с енергия. А какво да правим, ако човкеът не иска и да чуе да си промени начина на живот?

Променяме се ние , а как - това е строго индивидуално.

След това неговото отношение към нас неминуемо се променя. Пробвала съм го няколко пъти успешно ... всъщност всичките ми контакти се промениха към по-добро, откакто се занимавам с прана и чета Портала, форума и книгите, които намерих чрез Портала - на Учителя и други.

:3d_044: Дианче!

П.П. Това название "вампир" никак не ми харесва. Смятам го за издателски трик да привличат внимание и да си продават книгите. Разбирам ги. Но нуждата от енергия - всякаква - е при всички и е съвсам на място. Нима растението е вампир, че смуче вода и фотосинтезира? Е, ако сте го сложили точно в чашата си и ви смуче от напитката или пък прави сянка точно на вашия прозорец ... то е толкова вампир, колкото и вие.

Пламъче, този случай е много екстремен, но ти все пак си се възстановила. И вероятно си започнала да четеш за причините ... или по някакъв начин това е повлияло И добре на живота ти. Останал е страхът от непознатото( за известно време) и споменът, негативната емоция - те са по"-вампирски" от самото моментно източване на енергия.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво де, уточнявайте точно каква енергия усещате, че губите - физическа, астрална, ментална...

А случаите в които самия "донор" не е в час? Примерно, ако някой всеотдайно ми обяснява, че земята е на 6000 години и че брадата на Господа е точно 42 см, а аз му се изсмея на тия глупости, пък той вземе че се обиди и му падне батерията, кой е виновен?

Съгласен съм, че физически и астрално трябва да се спазва определена дистанция като следствие от правото на неприкосновеност, защото има ли смисъл да се спори кой е крив и кой е прав ако имаш опрян пистолет в главата - няма. Но при менталните контакти съм готов да си сверя мозъка по всяко време със събеседника и да се поуча, стига да видя погрешките си. В крайна сметка всичко опира до колко когнитивната ти карта се доближава до реалността и доколко е подвластна за заблудата.

Линк към коментар
Share on other sites

Енергиен вампир е човек, който умишлено или не се стреми да понижи енергийните вибрации на хората около себе си, защото има нужда от въпросните груби вибрации. Значи не е достатъчно да имаме изтегляне на енергия, но и промяна в състоянието на засегнатия човек, понижаване на качеството на излъчване на аурата му. Това се усеща като отпадналост, неуравновесеност, отрицателни емоции, като гняв, раздразнение и др. А иначе самото понятие „енергиен вампир“ и „психически вампир“ си съществува отдавна и не е някакъв издателски трик.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

самото понятие „енергиен вампир“ и „психически вампир“ си съществува отдавна и не е някакъв издателски трик.

Дa.

Но те го раздухват и слагат на ефектни корици.

И освен това е субективно. Всеки черпи енергия. Става проблемно, когато човекът е свикнал от години да се подхранва с отирцателна ( с ниска вибрация) енергия и не желае да смени "менюто".

Наблюдавала съм и такива случаи, когато ( както споменава Диана) се е стигало до много сериозни последствия. Може да се стигне и до фатален преждевременен край, ако човекът не се отдели. Изразът, че някой е вкарал някого в гроба, не е от вчера. За всеки отделен случай има отделно решение. Но - ИМА!

А за снижаването на вибрацията е вярно - затова ен. вампир често се опитва да ни ядоса, раздразни, изплаши или натъжи. Или поне да ни накара да сме неуверени в нещо.

Има различни видове ен. вампири - при това доста разновидности.

Трите врати на снижаване на енергията и изтичането й са :

страх,

гняв,

съмнение.

Дръжте се далеч от тези състояния.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво де, уточнявайте точно каква енергия усещате, че губите - физическа, астрална, ментална...

...

Хм, ами не мога да уточня - всякаква най-вероятно, защото съм се чувствала изключително зле, точно както описват pass_to и Пламъче. Да не говорим, че като първи наивник се бях заела да помагам на въпросния вампир, да излезе от текущото си положение на самотен и тъжен неудачник - такава болест си докарах след известно време, но благодарение на нея пък най-накрая ми светна какво става, направих връзката (беше преди 6-7 години поне).

А вампир си е много на място. Или може - паразит. И при растенията има такива - те се хранят, като измукват хран. вещества от растението гостоприемник.

Линк към коментар
Share on other sites

В литературата която съм чела вампирите са описани като :

- слънчеви - те са конфликтни личности,които черпят енергия чрез предизвикване на негативни емоции у хората с които общуват.Това става чрез скандали,обиди,ругатни и т.н. Тези хора непрекъснато са недоволни от нещо или от някого.

Как да се предпазим от тях - като запазим спокойствие и не обръщаме внимание на поведението и думите им.На мен ми е трудно да го направя...

- лунни - хора,които непрекъснато мрънкат и се оплакват от нещо,поставят се в ролята на жертва и будейки съжалението и съчувствието на околните черпят от тях енергия.С тези вампири човек може да се справи по-лесно,стига човек да се усети навреме.Когато общувам с такъв човек,аз вече или прекъсвам тактично разговора,или се съгласявам с всичките му оплаквания,подчертавайки сериозността на проблема от който се оплаква,и колко е важно да вземе веднага мерки за преодоляването му - с една дума плаша го.:)Тъй като такъв проблем обикновено не съществува,на вампира му става неприятно и търси друг донор,който ще му повярва и ще прояви съчувствие.

Както вече съм писала в друга тема, негативните монолози които бях принудена да слушам (от собствената си глупост:)), изчерпваха доста от енергията и времето ми,които можех да вложа в някое полезно дело.Прекъснах тези неща,и въпреки че в началото се чувствах виновна,не съжалявам.:)

Дали ще употребим думата вампир или паразит или някоя друга,според мен няма никакво значение,тъй като става въпрос за едно и също -за хора,които умишлено или не ползват чужда енергия за оцеляването си,тъй като не могат или не желаят да си я набавят по друг начин.При тези хора е нарушена връзката с основния източник на жизнена енергия - Природата.

Съществуват и други видове енергиен вампиризъм,но аз не мога да си позволя да ги коментирам,тъй като не съм компетентна.Ще ми е интересно,ако някой вещ го направи.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...