Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Осъзнато сънуване


Recommended Posts

Здравейте.Темата е интересна и мога да кажа някои неща от личен опит.Имам много особен сън.Ще се фокусирам върху темата.По два основни начина съм стигал до осъзнат сън.Първият е когато се осъзная в сънят си.По този начин не съм стигал до пълна свобода,но си има своите преимущества.Вторият начин е по интересен за мен.Незнам как се нарича от науката,сън,транс,медитация или по друг начин.

Първият път,когато ми се случи бях заинтересуван от физика и астрономия.Бях легнал,гледах в една точка от тавана,а лампата ми светеше в очите.Започнах да си представям космически обекти,явления и закономерности.Изведнъж светлината изчезна и започнах да виждам звезди.Все едно отидох там.На всичко отгоре направих някакъв извод,който забравих след няколко минути.Някрая започнах бързо,но постепенно да виждам светлината от крушката.

Втория път беше по вълнуващо.Не бях спал около две денонощия,беше обедно време.Бях изтощен физически,но превъзбуден психически.Та както стоях легнал и гледах стената,изведнъж точка по точка постепенно,но много бързо картината започна да се сменя и виждах това което е във фантазията ми.Стоях с отворени очи,през цялото време ме боляха,но аз не се отказвах.Картината беше много реална и се сменяше мигновено с мисълта ми.Дори си прожектирах най-смешната анимация която съм гледал.Изведнъж реших да спра за малко за да реша върху какво да се съсредоточа,защото мисълта ми беше много хаотична.Картината изчезна,станах и въодушевен започнах да разказвам на сестра ми,която играеше през цялото време на компютъра в близост до мен.Тя изобщо не ми повярва.Отново легнах и бързо достигнах до това състояние.От този втори път си спомням че слушах една от любимите си песни.Звучеше 1:1 с оригинала и през цялото време ме боляха ушите.Много ми хареса и сигурно щях да го правя често,ако третия път котато опитах(в същия ден)не ми се беше случило нещо гадно.Не си спомням как започна,но в един момент си спомням че всичко стана безкрайно бавно,около мен всичко беше черно и все едно бях във вода.През няколко секунди чувах шум и изведнъж се стреснах и станах,мигновено след това усетих ужасна болка в областа на слепоочието(не съм сигурен,но мисля че беше отпяво) от кръвното налягане в някоя голяма артерия най-вероятно.Сигурен съм че шумът който чувах беше от пулсът ми.Мисля че тогава сърцето ми биеше няколко пъти по бавно.След това главата ме болеше два три дни и от тогава избягвам да правя това.Питах едно момиче което се интересува от такива неща и тя ми каза,че е било транс.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна тема,в момента чета Дон Мигел Руис,той е толтек,и толтеките обръщат внимание че мозъкът сънува 24-часа в денонощието.Та излиза че съзнателното сънуване е когато си спим,а несъзнателното когато сме будни :).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Много често съм имала осъзнати сънища и то от много малка - знаех, че това е сън и исках някой да ме спаси от сънищата ми, ала такъв не се намери.

В повечето, винаги стигах до прага, до вратата, където ме чакаха - исках да ида, винаги някой ме събуждаше. Не исках това, исках си в моя свят. После се оказваше - какво - някой съзнава съня си, връща се, пак осъзнава и накрая - нищо.

Чуди се къде живее - насън ли, наяве ли, в кой свят е?

Аз мисля, че сънищата са нашето отвъдно, друго битие.

Линк към коментар
Share on other sites

За ученика от ВУЖ сънят не е просто сън, защото тогава астралният му двойник излиза от физическото тяло и отива в Небесната Школа, където намира своя Учител, който му преподава. Закон е: духовното знание се преподава в духовния свят, а не във физическия. На земята човек само повтаря, изучава и прилага това, което му е преподадено в духовния свят. Но това изисква висока степен на осъзнатост и връзка между отделните аспекти на човешкото същество.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Осъзнато сънуване ми се е случвало околко три,четири пъти през определен период от време.Но като казвам осъзнато,нямам предвид просто да осъная че сънувам и остатакът от сънят ми да е филм на който аз не съм режисьор,а точно обратното.Първият път когато ми се случи....легнах...започнах да се унасям и от мисъл на мисъл изведнъш се осетих и осъзнах че в този момент сънувам....Тази мисъл напраове ме потресе.Не очаквах че подобно нещо е възможно...в същотото време започнах да изпитвам някво много яко чуство,просто върховно(не знам какво е да си дрогиран,но това сигорно го надминаваше...абсолутно осъзнвах че сънувъм..сякаш бях буден,но в един друг свят...можех да разсъждавам и така натака....Най-интересното беше че всичко което исках да си представя се появяваше пред мен..Аз бях режисиьора на "филма"....Исках да чуя определна песен и е чух толкова ясно сякаш я слушам директно от компутърът...Исках да летя и политнах...след това се озовах в една стая с бели стени ,празна и в средата един телевизор..на телевизора виждах себе си отстрани...Това ме претесни тотално...Също така имах чуството че се отделям от тялото си...В един момент даже си помислих "Да не би да умирам"...самата мисъл за това придружена с това че през цялто време не можех да се мърдам започна да ме тревожи....Исках да си мръдна ръката ,но не можех...започнах да правя усилия да се събудя (колкото и хубаво да ми беше в бялата стая)и с триста зора се събудих с викове... През другите пъти които ми се е случвало беше почти същото и мисълта че трябва да се събудя ,причинена от всеобхватен страх ,присъстваше винаги....сякаш нещо ми казваше че трябва да се събудя...

Та мисля си...Ако приемем че живеем в измислен свят,в един сън(нещо като матрицата)и има ниво на по-висше съзнание което е над нашето обикновенно съзнание,и нашето съзнание е като подсъзнание на това висше съзнение,то тогава ако се осъзная че сънувам какво ще стане...Ще мога ли да летя,да вдигам коли и така нататак....Но за мен осъзнатият сън е нещо като мини матрица,защото там ти контролираш нещата..Дали има някаква форма на съзнание при която хората могат да се свързват и да кунтактуват само чрез ума си...А ако тази форма на съзнание се достига при осъзнат сън...То тогава може да си създадем едно мини общество в което всеки е такъв какъвто иска да е,всеки прави това което иска,няма ограничения,пълна свобода(нещо като интернет,но на сън)Но това звучи по скоро като научна фантастика отколкото като нещо реално

Редактирано от aspirin23
Линк към коментар
Share on other sites

Ами не е научна фантастика,реалност е .И ти всъщност много добре си го описал,просто не допускаш... може би не подоризаш все още ,че това се случва"наистина" и то с всички ни.Нещата са по-прости .Сами оплитаме конците ,а после се налага сами да си ги разплитаме.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейтее! Нова съм :)

Моите сънища винаги са били осъзнати- винаги е присъствало чувството, че аз сънувам и това НЕ е реално.

Имам въпрос- един приятел, даже само познат, ми каза, че е сънувал как плача. Не намерих тълкувание на това в интернет. Помощ?

Администраторска бележка: Следващите 9 мнения са преместени в темата за тълкуването на сънища.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Понеже "Светът на осъзнатото сънуване" не се намира на пазара (която е доста добра ) , вчера видях в една книжарница тази книга:

Съзнателно сънуване - лечебна сила, самопознание, духовни прозрения

http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=26957

Не съм я разглеждал още ,но ми се струва, че заслужава внимание!

Ако някой вече си я е взел да изкаже мнение.

Миналата нощ имах странното усещане че се пробуждам и нещо пърхаше в леглото - опитах се да стана,но неможех, ръцете също неуспях да помръдна- някак бях като препариран... след малко се събудих :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Клипче за възможностите на осъзнатото сънуване

http://www.lucidipedia.com/

Кракта информация по ABC NEWS за осъзнатото сънуване (участва Стивън Лаберж)

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Обяснения на английски за осъзнатото сънуване

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

- видео по канал Фокс 5

Осъзнато сънуване - летене

How to Lucid Dream - видео

11 видео урока - осъзнато сънуване

Видео от филма Waking Life - за осъзнато сънуване

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже "Светът на осъзнатото сънуване" не се намира на пазара (която е доста добра ) , вчера видях в една книжарница тази книга:

Съзнателно сънуване - лечебна сила, самопознание, духовни прозрения

http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=26957

Не съм я разглеждал още ,но ми се струва, че заслужава внимание!

Ако някой вече си я е взел да изкаже мнение.

Еми аз я чета в момента и ми се струва доста добра, ама съм съм си начинаещ и още нищо не съм постигнала. Заинтересувах се от темата понеже от няколко месеца почти не сънувам (преди сънувах всяка вечер при това много интензивни сънища с много образи и свързани с пътуване/движение и доста хорър) и сънищата, които помня сега са доста различни и определено с някакво послание, та се опитвам нещо да проумея, ама за сега с не кой знае какъв успех ;).

това е линк към част от един много готин филм по темата

Редактирано от Светлата
Линк към коментар
Share on other sites

Да филмът е страхотен, доста аспекти от живота са засегнати...

Миналата седмица "сънувах" как се пробуждам и предизвиквам някаква жълта светлина, в следващият момент усетих тялото си (мисля че бях буден) , но сякаш бях парализиран,колкото и да се опитвам да помръдна дори милиметър- нищо не ставаше, след кратко време пак съм се унесъл, просто не знам, за втори път ми се случва (по горе пак съм писал) ... май трябва даа подхващам книгата на Лаберж ! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, аз съм нова тук. При мен осъзнатото сънуване започна непосредствено след като започнах да се занимавам с кабалистична медитация. Още след първите медитации се събудих в съня си започна един доста голям период на "непрекъснатост на съзнанието"-повече от година. На практика съзнанието ми никога не спеше, вечер просто след нещо като задрямване се събуждах в една друга действителност, където бях постоянно обучавана. Беше ми безкрайно интересно, получих необикновени опитности, но това много ме изтощаваше. След първите месеци ми се струваше, че мозъкът ми се "пържи". Когато прекратих практиките през деня, постепенно започнаха да се появяват и обикновени сънища, но често сънувах осъзнато и обучението продължаваше. После започнах да тренирам тай чи и сякаш цялата ми енергия се канализира в друга посока -все по-рядко се събуждах в съня си. Един от последните пъти се натъкнах на друг сънувач, човек като мен, който се забавляваше да трансформира материята и формите в другата действителност...но не беше много дружелюбен.

Питам се за къде са ми тези странни опитности-как да летиш, да преобразуваш форми и материя, да правиш магии, да ставаш малък, да караш нещо или някой да изчезва, да твориш с мисли и да разрушаваш враждебни форми...или да оформяш облаци и да създаваш енергийно тяло...Никакво приложение тук и сега. А ми се преподава като нещо много важно...

Редактирано от hohma
Линк към коментар
Share on other sites

Подобни знания могат да бъдат полезни, но в никакъв случай не бива да се превръщат в цел. Това, което описваш в голяма степен се покрива с описанието на много хора за някои равнища на менталния свят. Тези равнища не са много по-духовни, отколкото е плътния физически свят. Всъщност нивото на съзнание е същото, но поради пластичността на материята и възможността тя да бъде контролирана от ума и от желанията се явяват някои разлики.

Линк към коментар
Share on other sites

Питам се за къде са ми тези странни опитности-как да летиш, да преобразуваш форми и материя, да правиш магии, да ставаш малък, да караш нещо или някой да изчезва, да твориш с мисли и да разрушаваш враждебни форми...или да оформяш облаци и да създаваш енергийно тяло...Никакво приложение тук и сега. А ми се преподава като нещо много важно...

Добре дошла hohma и благодаря ти за споделеното!

Според мен е важно това, което правим и учим в осъзнати сънища да има връзка и приложения в будния ни живот. В противен случай има опасност то да се превърне в самоцел, както спомена и Станимир, а не в метод за себепознание.

Можеш да видиш и секцията "Какво можете да постигнете чрез осъзнато сънуване" в тази статия ТУК.

Наистина ценен опит имаш. Ще се радвам ако споделиш повече или се включиш в някои от другите теми във форума за сънища, като например:

Осъзнати сънища - споделете ги

Методи за осъзнато сънуване

Линк към коментар
Share on other sites

Осъзнато сънуване се получава при хипноза. Или при ребъртинг дишане, комбинирано с водене. Според изследванията в областта на хипнозата пряката връзка между дълбочината на индуциране на хипнотично състояние, различно от неосъзнат сън, е въображението! Колкото по-ярко визуално въображение има някой, толкова по-лесно потъва в хипотаксия (средно дълбока) и дълбока хипноза, в която се случват и осъзнатите сънища. Това се отнася и до авто-хипнозата, каквато според мен може да се нарече "изкуството на осъзнатото сънуване". По-добро визуално въображение, по-лесно случващи се осъзнати сънища. Според мен интроверсията също играе роля, но за тов аняма научни потвърждения. Аз да речем имам нормално въображение, но не супер ярко, както при други, най-често жени. Осъзнати сънища имам при безсъние, когато съм някъде между сън и будно състояние, блокирал по средата, някъде в тета мозъчни вълни. Едновременно буден, но и дълбоко вътре в себе си. Често съм така, което не е много приятно, защото наистина пържи мозъка и бръчките под очите растат. Но осъзнатото сънуване тогава е нон стоп, като възникващите образи се преживяват в пълно сузнание, или бързо се сещаш, че сънуваш. Но е толкова различно от здравия дълбок сън, че самия ти не можеш да разбереш, че сънуваш и си мислиш, че просто някакви образи виждаш. Гранично състояние е. Но е неприятно (особено след такава "осъзната" нощ) и не го пожелавам никому. В такова състояние обаче наистина можеш спокойно да променяш, да дезайнираш вижданото, включително емоционалното му преживяване. При мен въображението не е кой знае какво, защото съм доста кинестетичен тип и обикновено по навик тръгвам към медитация, към осъзнаване без визуално преживяване. Кофти е, че такова състояние не води до почивка, а "пържи" мозъка, поне при мен така става. За смекчаването му съм пробвал релаксация, дишане, авто реструктуриране на сублиминалбите сценарии, качващи състоянието на "нащрек", "изохкване" на напрежението, изтичането му и т.н. Но основно се причинява от базисна тревожност, действаща на ретикулярната формация в мозъка и трудно се повлиява, освен от цялостен режим поддържан продължително време.

Линк към коментар
Share on other sites

При мен натоварването идва от интензивната мисловна дейност в осъзнатия сън. Мозъкът ми сякаш започва да функционира на много по-бързи обороти, постоянно задавам някакви въпроси, обясняват ми, показват ми, осмислям. През деня мислите ми продължават започнатото през нощта. Има случаи, когато се стремя да се избавя от някаква фобия, тогава сънят се явява като учебен тренажор. Започвам да преобразувам това, което ме плаши или се трансформирам самата аз. Но материята срещу мен постоянно се преобразува в агресивни форми, аз отново я трансформирам и така до пълно изтощение. На всичкото отгоре ме е яд на това и нарочно не се събуждам, за да изведа битката до край. Два пъти водачът ми беше до мен и ми каза да не бягам, а да прегърна страха си. Послушах го. Спрях да бягам и да трансформирам, обърнах се срещу това, което ме ужасяваше и преследваше със завидно самообладание и го прегърнах, дори изпитах любов. Последва неописуемо усещане, придобих някаква сила, изпълних се с покой...

Но не винаги е така, а и водачът ми се губи от известно време, липсват ми напътствия. Иначе съм пристрастена към самата осъзнатост в съня, много е интересно и вълнуващо, усъвършенстваш много неща, виждаш места, които не можеш да посетиш в обикновено състояние.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Но не винаги е така, а и водачът ми се губи от известно време, липсват ми напътствия. Иначе съм пристрастена към самата осъзнатост в съня, много е интересно и вълнуващо, усъвършенстваш много неща, виждаш места, които не можеш да посетиш в обикновено състояние.

Здравей, имаш интересен ник, предполагам,че си го подбрала заради превода му...

Разбираш ли иврит, или просто си увлечена по Кабала?

Пишеш, че водачът ти се губи, и честно казано се учудвам на смелостта ти. Моето мнение е, че към медитация и осъзнато сънуване не трябва да се подхожда с напрежение,и че винаги в началото трябва наякой да те води. В противен случай наистина ще е трудно да седокоснеш до истинките източници - Любов, хармонията....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Разбирам иврит...донякъде...и библейски еврейски...и съм увлечена по кабала.

Относно воденето - предпочитам да си блъскам главата, отколкото да чакам да се появи учител, облят от ярка светлина и да ме намери там някъде, докато си медитирам на някой слънчев или лунен хълм...

Линк към коментар
Share on other sites

Обикновено сутрин преди да се събудя напълно, все още съм в съня си съвсем осъзнато, т.е. зная, че сънувам, но сънят не е спрял, действието си се развива. Нямам обаче усещането, че аз режисирам нещата, искам да кажа, че съзнателно не променам събитията, просто наблюдавам какво се случва. Може би това е така нареченото "полусъзнателно" присъствие. Засега другото -"съзнателното" не ми се е случвало. По-често си спя дълбоко.

Мисля, че сигурно е изморително съзнанието ти да работи и във времето за сън(почивка).

В тази връзка ще цитирам от книгата "Писма на Елена Рьорих" за съзнателното съществуване:

Духовната същност, преминавайки в тънкия свят, продължава своето съзнателно или полусъзнателно съществуване, в зависимост от развитието на своя висш манас или духовност.

.....

Постигането на съзнателно съществуване или съхраняването на пълно съзнание във всички обвивки и във всички сфери е най-великото постижение на Архата. Ето това е Амрита, или истинското безсмъртие.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Обикновено сутрин преди да се събудя напълно, все още съм в съня си съвсем осъзнато, т.е. зная, че сънувам, но сънят не е спрял, действието си се развива. Нямам обаче усещането, че аз режисирам нещата, искам да кажа, че съзнателно не променам събитията, просто наблюдавам какво се случва. Може би това е така нареченото "полусъзнателно" присъствие. Засега другото -"съзнателното" не ми се е случвало. По-често си спя дълбоко.

Мисля, че сигурно е изморително съзнанието ти да работи и във времето за сън(почивка).

В тази връзка ще цитирам от книгата "Писма на Елена Рьорих" за съзнателното съществуване:

Духовната същност, преминавайки в тънкия свят, продължава своето съзнателно или полусъзнателно съществуване, в зависимост от развитието на своя висш манас или духовност.

.....

Постигането на съзнателно съществуване или съхраняването на пълно съзнание във всички обвивки и във всички сфери е най-великото постижение на Архата. Ето това е Амрита, или истинското безсмъртие.

Аз също мисля, че такова състояние идва от самосебе си и за някои сънища само.

Забелязал съм , че в една и съща нощ сънищата могат да са различни, и контролируеми и неконтролируеми.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

винаги съм имала осъзнато сънуване, но едва преди година осъзнах аз самата какво значи "осъзнато сънуване" :lol:

в сънищата си винаги знам, че това е сън, помня абсолютно всичко, но почти никога не се намесвам - обичам да наблюдавам и да си вадя изводи. намесвам се само тогава, когато стане напечено за мен самата и реакцията ми е мигновено събуждане - ума ми е толкова трениран в това занятие, че вече не изпитвам нужда да му давам нареждания преди да заспя. обикновено насън обикалям из измеренията или в астрала. случвало се е да срещна себе в различен живот, в различно измерение - многоизмерният АЗ... снощи пък пред очите ми се случи - прегъване на времето и пространството - отново бях наблюдател на ситуацията, но в тази ситуация загубих близък човек и се събудих от ужаса... има моменти в които не помня сънищата си, но това само означава, че в такива случаи мозъкът ми си е почивал и няма нищо интересно за помнене :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз съм си доста зле с осъзнатото сънуване. Защото съм по-скоро кинестетичен тип. Иначе за пребиваване в гранично състояние между съня ибудността, много често, да. Но по-рядко с образи, но по-скоро с усещания... Направо да ви завиди човек за тези живи визуалности. Особено жените - царици сте!

Затова пък напоследък буквално ежедневно ми се случва да причинявам осъзнато сънуване... Много е готино, когато се получи добро водене в сънуването.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Когато спим не можем да упражняваме волята си.

Според мен за да развием осъзнато сънуване трябва например да се опитаме в началото да извършим

насън нещо предварително зададено, примерно да погледнем часовника на ръката си или нещо

подобно.След много опити ако усвоим това умение мисля че прилагайки волята си в сънищата

(а не само да наблюдаваме и чувстваме) сънищата ни и по точно работата която вършим спейки

ще са много по-съзнателни от преди.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако приемем и осъзнаем , че човешкият мозък сънува 24 часа в денонощието ,то тогава сме на прага на пробуждането .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Привет! Живо ме интересува темата със сънуването. Написал съм следната статия по въпроса:

Осъзнатото сънуване е един много интересен феномен, който се проявява при добиване на определена степен на осъзнатост в реалния всекидневен живот. Най-общо казано - това е да разбереш в съня си, че сънуваш. Когато това се случи, човек може да започне да контролира сънната реалност - тоест да сънува каквото пожелае. Случвало ми се е на няколко пъти да имам подобно сънуване, по-скоро частично осъзнато - да контролирам действията си в определена обстановка. Случвало ми се е да правя огромни скоци, и да забавям гравитацията, постигайки нещо като летеж. Също така ми се е случвало да ми става интересно какви предмети има в конктетната ситуация и обстановка и да ги разглеждам в детайли. Прехвърчал съм над приказно красиви природни местенца :)

Осъзнатото сънуване се случваше след определен тип кошмар. Сънувам, че съм в нещо като клопка, тотално парализиран и не мога да се освободя. Изпитвам силен страх и най-често освобождаването съвпадаше със събуждането. Осъзнат сън следваше именно след този тип кошмар - тогава, когато запазвах самообладание, приемах кошмара просто като някакъв филм, който наблюдавам. Вместо да се събудя - оставах в съня, който се превръщаше в една много красива реалност - реел съм се над чудни пейзажи, веднъж като че ли бях се превърнал в някаква субстанция, или по-скоро съвкупност от клетки, които мърдаха ритмично. Каквото и да е, беше страшно интересно и много разпали любопитството ми към сънуването. Мога да кажа, че дори животът ми стана по-интересен, знаейки че съществуват тооооолкова много неизследвани реалности вътре в нас самите. При осъзнатият сън, човек става изследовател на вътрешните си измерения. Чувал съм, че достигайки по-голяма степен на осъзнатост в съня, човек има възможността да намери отговорите на много въпроси, да разреши много вътрешни неуредици и загадки.

Това, което разбрах при няколкото си частично-осъзнати сънища бе, че те могат да се постигнат много лесно особено при кошмари. Цаката е каквото и да ти се случва, да не го приемаш твърде лично и да не реагираш твърде емоционално. Това е много полезно и за ежедневния живот - да се гледаш отстрани като актьор в някаква театрална обстановка. Така се придобива спокойствие и се пази дистанция от негативизми. Казвам, че при кошмарите е като че ли по-лесно да се усетиш, че сънуваш, тъй като това което ти се случва често е толкова гадно и ужасно, че чак започваш да се съмняваш дали не е кошмар :D Все пак зависи и от човека, но идеята е да се запази някаква дистанция от случващото се, да не се вкопчваш в него. Друг метод е (дори и в реалния живот), да си кажеш - това не се случва на мен, това не съм аз - така също се запазва дистанция. Когато успееш да постигнеш това в съня си, доста е вероятно в един момент да си кажеш - "Я, абе аз да не би да сънувам?" В този момент обаче, също има голяма опасност да се събудиш - избягвайте превъзбудата, силните емоции. Просто си кажете: "Яяя да видим какво има тука..." и станете изследователи. Има един термин, който Карлос Кастанеда в своята книга "Изкуството на сънуването" въвежда - сънното внимание. То е важно за контролиране на сънната реалност или за изследване на конктетната сънувана обстановка. Чрез добиване на сънно внимание ще добиете възможността да разглеждате всичко в съня в детайли, да пипате, усещате и разглеждате. Сънното внимание си е всъщност една доста добра концентрация, която се добива в реалния живот. Опияняващи субстанции обикновено я нарушават, така че алкохолът ще ви попречи доста, ако искате да имате осъзнато сънуване.

Осъзнатото сънуване може да се окаже много полезно за развитието на човек, особено за хора, които обичат да изследват вътрешния свят и са търсачи на истинно знание. Осъзнаването в съня си е една крачка към истинското събуждане.Заобикалящата ни действителност е доста илюзорна и светът е пълен със сънуващи хора по улиците. В един момент е доста вероятно да се окаже, че всекидневният ни живот всъщност е един голям сън - пляскаме се по челото и осъзнаваме, че сънуваме! Тогава животът ни ще стане изключително интересен, а ние ще се превърнем в приключенци-изследователи, които ще разбулват мистериите на съществуването.

Източник: http://mindblown420.blogspot.com/

Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...