Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За мечтите и разочарованията


Guest Лагорда

Recommended Posts

Вече сериозно - споделям мнението на valentinus:

Скуката е следствие от разочарованието и последвалата апатия след поредната глуха, фалшива пътека.

Като само мога да добавя, че повечето хора не правят и кой знае колко опити да намерят вярната пътека. Обикновено още на млади години опитват да осмислят по някакъв начин живота си, но след като не се е получило, оглеждат се наоколо и виждат, че и другите се щурат като тях в ежедневните битовизми, затова решават че нищо не може да се направи и ... следва това, което е казал той.

Диана Илиева ме вдъхнови да създам тази тема, valentinus също има не по- малък принос за това :).

Нека поговорим, за това как младежките мечти рухват и се стига до апатия и примирение. Аз мисля, че живота е загадъчен и необикновен. Дори мечтите ни да не се сбъднат и да не се случи това което бихме искали, това не бива да ни отчайва и да ни кара да се чувстваме като в "задънена улица", защото може би ни очакват много по-вълнуващи неща от тези, за които сме мечтали. Има една хубава поговорка "Внимавай, за какво мечтаеш защото може и да се сбъдне!". Кой знае, ако всичко би ставало по плана, който сами сме предначертали, дали не биха се случили много по- лоши неща?

Трябва ли да се правят опити да се намери вярната пътека или по-скоро би трябвало да останем будни и да усетим възможностите които ни предлага живота, като внимаваме да не ги изпуснем?

Дали ако се взираме постоянно в това което искаме или мислим че трябва да постигнем, не пропускаме всъщност много ценни неща които предлага света около нас?

Вие как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

От малка бях странно дете - не исках нищо за себе си. Питаха ме какво искаш, а аз се дърпах, нищо не исках, дори ме подканяха за това и онова и все тая. Думичката "искам" не съществува и сега в речника ми. Мечти да бъда такава или онакава също не съм имала. Моите мечти и сега са други - светът да се управлява не от играчи, проиграващи и търгуващи на дребно с човешките души, а от красотата в отношенията и доверието между хората, обичта да е тяхно ежедневие, да се усмихват повече хората и да си помагат взаимно, да се усещат като братя и сестри, каквито, всъщност, са. Когато не поискаш нищо за направена услуга, да не те смятат за смахнат, когато казваш истината, да не те гледат недоумяващо с невярващи очи, когато не се предаваш и си отстояваш ценностите, да не те наричат хвърчащ в облаците или сънуващ. И когато си влюбен в живота и хората, такива, каквито са, да не ти изтъкват най-различни смислени доводи, че те не го заслужават и че ти не си реалист, а идеалист. Винаги съм благодарна за това, което ми поднася съдбата, понякога е трудно, но ако човек успее да съхрани полета на духа, нежността на душата, пламъка на сърцето си, мисля, не е невъзможно. И тогава няма разочарования, а само благодарност за всичко, за всичко, за добро или зло според човешките наложени стандарти и тогава си над всичко това. Над шаблоните, над преходността, над страданията и над сивотата. И няма нужда да мечтаеш, защото животът се превръща в една неизмечтана мечта, в една непоискана красота, в една споделена обич.

Линк към коментар
Share on other sites

От малка бях странно дете - не исках нищо за себе си. Питаха ме какво искаш, а аз се дърпах, нищо не исках, дори ме подканяха за това и онова и все тая. Думичката "искам" не съществува и сега в речника ми. Мечти да бъда такава или онакава също не съм имала. Моите мечти и сега са други - светът да се управлява не от играчи, проиграващи и търгуващи на дребно с човешките души, а от красотата в отношенията и доверието между хората, обичта да е тяхно ежедневие, да се усмихват повече хората и да си помагат взаимно, да се усещат като братя и сестри, каквито, всъщност, са. Когато не поискаш нищо за направена услуга, да не те смятат за смахнат, когато казваш истината, да не те гледат недоумяващо с невярващи очи, когато не се предаваш и си отстояваш ценностите, да не те наричат хвърчащ в облаците или сънуващ. И когато си влюбен в живота и хората, такива, каквито са, да не ти изтъкват най-различни смислени доводи, че те не го заслужават и че ти не си реалист, а идеалист. Винаги съм благодарна за това, което ми поднася съдбата, понякога е трудно, но ако човек успее да съхрани полета на духа, нежността на душата, пламъка на сърцето си, мисля, не е невъзможно. И тогава няма разочарования, а само благодарност за всичко, за всичко, за добро или зло според човешките наложени стандарти и тогава си над всичко това. Над шаблоните, над преходността, над страданията и над сивотата. И няма нужда да мечтаеш, защото животът се превръща в една неизмечтана мечта, в една непоискана красота, в една споделена обич.

:3d_137:

Линк към коментар
Share on other sites

Мечтите са нужни за да развият желанието ни за развитие в този живот ,разочарованията за 2 пъти по- нужни ,за да ни приземят в реалността на този живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Мечта...разочарование

Нова пътека...глуха, фалшива, и тази също.

Накрая разбираш, че няма вярна пътека, или по-право че не я търсиш на правилното място.

"Моето царство не е от този свят" е казал Спасителят.

А ние непрекъснато се опитваме да Го открием в този свят.

Стотици и хиляди църкви, деноминации, секти, школи, ложи, политици, идеологии и т.н и т. н. са холистки /поставят си за цел "Златния век" да построят на тази печална Земя/.

Искат да строят Божието царство тук, долу.

Но Неговото царство не е от този свят...

Мечта - разочарование...

Линк към коментар
Share on other sites

Мечта...разочарование

Нова пътека...глуха, фалшива, и тази също.

Накрая разбираш, че няма вярна пътека, или по-право че не я търсиш на правилното място.

"Моето царство не е от този свят" е казал Спасителят.

А ние непрекъснато се опитваме да Го открием в този свят.

Стотици и хиляди църкви, деноминации, секти, школи, ложи, политици, идеологии и т.н и т. н. са холистки /поставят си за цел "Златния век" да построят на тази печална Земя/.

Искат да строят Божието царство тук, долу.

Но Неговото царство не е от този свят...

Мечта - разочарование...

Е да, ние сме творци на живота си! Всеки сам създава своя "ад" и своя "рай" То Царството Божие е вътре в нас и пътя също, решението да влезем в Него го взимаме сами. Всеки е сам по пътя си! Това е :feel happy:

Сигналvote.jpg

print.jpg comment.jpg send.jpg

space.gifМежду Ад и Рай

Не е лесно да се срещнем с днес

знам годините летят.

Наближават дните есенни и се променя този свят

Отива си нещо,

ще можем ли да задържим

шепа пясък чист.

Отива си нещо

сами по своя път вървим

Не е лесно да се срещнем днес,

но нали в един живот

трябва ни поне една любов

затова пак вървим.

По пътя отново шепа пясък или дим

опитваме за миг да задържим

понякога губим, но няма да се променим.

Припев: Между ад или рай

влакът просто продължава

и всяка спирка е една любов.

Ще вървим ли докрай още колкото остава

единствен ли e ...

Е музика.... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако усетим разочарование от нещо, значи това не е било мечта. Това е било желание, което сме се опитвали да наложим на Вселената и усещаме недоволство от Бог, че не се е подчинил на волята ни.

Ако усетим разочарование от някого, значи това не е било любов към него. Опитвали сме се да му наложим нашето разбиране за добро и красиво и сме недоволни, че той не се подчинява на нашата воля, не е такъв, какъвто ние сме искали да бъде, а се води от своите предстви и своята свободна воля...

Мечтата е мечта, когато не поставя условия, не налага моята воля, а оставя Вселената и хората свободни и ги обича такива....

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Когато задоволим нуждите на ума и тялото си, очите ни гледат с погледа на любовта. Виждаме Бог навсякъде. Вътре във всеки човек е обетованата земя, която Мойсей обеща на хората. Тази обетована земя е в царството на човешкия ум, но само в умът, който е плодороден за Любов, защото там живее Бог.

Дон Мигел Руис

Линк към коментар
Share on other sites

Какво са мечтите без разочарования и какво са разочарованията ако няма мечти и надежди???

Линк към коментар
Share on other sites

Ако изобщо може да се нарече мечта без разочарование животът, отдавен на Цялото, това е то. А разочарованието може да вирее и без мечти, но не и без надежди. Разликата според мен е в това, че мечтата обикновено рисува едно по-хубаво бъдеще, докато например старите хора често са престанали да мечтаят, но поне се надяват, че ще остареят в не толкова лошо здраве, че няма да поскъпва повече животът и т.н. Това едва ли са мечти в обичайния смисъл на думата, но са надежди. И като те се провалят, следва разочарование...

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е визирах думата мечта точно в този смисъл, близък до надеждата. Но ако се разприказваме на дълго и широко, ще стигнем и до вярата или обезверяването..зависи от степента на разочарованието.

Линк към коментар
Share on other sites

А как да разберем кои са възможностите които ни се дават и кои са тези които ние си въобразяваме,че са

С личен опит. Като тези доблестни фармацевти, които пробват новосъздаденото лекарство върху себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

А как да разберем кои са възможностите които ни се дават и кои са тези които ние си въобразяваме,че са

Когато не се насилваме, а се оставим нещата да се случват.

Имаше нещо хубаво казано от Екзюпери, че ме можем да бъдем винаги вдъхновени, но е добре да бъдем будни и да изчистим "стаичката си".

Линк към коментар
Share on other sites

Човек не се разочарова от неосъществяването на мечтите си, а от прекомерните си очаквания за нещо, някого или каквото и да било там.

Мечтите са нещо прекрасно, фантазиите също - каквито и да са те. Понякога пълните кошници се оказват.... празни и разочарованието идва по естествен път. Хубавото е, че после кошниците пак се напълват и така - до припадък.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:thumbsup: сигурно има някаква зависимост между оооЧарованията...и Раз + ооо + Чар + ованията :thumbsup: за мечтите споделих в темата на Ина тук + искам да не мечтая и да не фантазирам + искам да знам + да мога да различавам + разбирам и винаги право да избирам + избрала съм си да възНамерявам + служейки да реализирам :thumbsup:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост :v:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Мисли си за хубави неща - така поне няма да се страхуваш от мечтите си.

Тъй или иначе самата мечта не е достатъчна тя да се реализира. Дори и да няма положени усилия от твоя страна за реализирането и някой друг ги е положил. И не винаги е възможно да знаеш кой е той.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Ако усетим разочарование от нещо, значи това не е било мечта. Това е било желание, което сме се опитвали да наложим на Вселената и усещаме недоволство от Бог, че не се е подчинил на волята ни.

Ако усетим разочарование от някого, значи това не е било любов към него. Опитвали сме се да му наложим нашето разбиране за добро и красиво и сме недоволни, че той не се подчинява на нашата воля, не е такъв, какъвто ние сме искали да бъде, а се води от своите предстви и своята свободна воля...

Мечтата е мечта, когато не поставя условия, не налага моята воля, а оставя Вселената и хората свободни и ги обича такива....

Значи мечтите не са лошо нещо, не са пречка за духовното развитие и идват от душата, божествени са ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...