Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Има ли сродни души?


Надежда

Recommended Posts

Като отклик на разсъждениятана Васил, съгласна съм с повечето неща, но никак не мисля, че разумът е този, който ще разруши преградите, че това си е табу първокласно. Абе, малко неразумност трябва на този така разумен свят!

А, сродните ти души не се реят необезпокоявано в космоса, много даже са си обезпокоени за теб. :D

:D:D:D:D:D , Силвия , да знаеш как ме зарадва със своята неразумност .

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 205
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

със сигурност , точно колкото аз се стремя към моята душа " сродна , точно толкова и тя се стреми към мен ....но понякога така е рее се из космоса .... :(:angel::sleeping::sleeping::sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

Извън диалектиката душите не са ни ясни и познати, а точно души извън нея може и да няма. Тук обаче няма как "сродната" душа да не е от срещуположния пол. Говорим за допълване, как да пропуснем тогава полярностите? И грубо- и финоматериално мъжът и жената се допълват поради различната поляризация на телата...

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm::hmmmmm:

Силно съмнение имам за това. Моите усещания друго ми казват, а аз съм склонна на тях да вярвам, не на теорията. Душата според мен не е само мъжка или женска, а носи и двете, но едното преобладава в зависимост от тялото, в което пребивава в момента. И сродната ни душа е същата. Сродността не означава допълване на това, което ми е в по-малко. Тъкмо напротив. Сродността са приликите в неща, които са определящи за двете души по принцип без значение какво преобладава в този живот и без значение в какво тяло са...

Линк към коментар
Share on other sites

Това означава, че сродните души не могат да образуват цялост, което уж им бе предписанието. Малко излиза, че няма какво и да си дават, понеже по-равни количества от всичко притежават. По-добре да бягаме от тях.

Не ми се връзвайте, аз съм бивш жрец на сродните души, но понастоящем - неверник. Поне по отношение не ортодоксалните разбирания...

Линк към коментар
Share on other sites

:D Това, че нямат нужда да се допълват не означава че не могат да образуват цялост! И не само две единици могат тогава да се сливат, а и повече.... Когато поискат и са готови, могат да се слеят и да обменят енергия и информация, но не са зависими от това сливане, не страдат ако то не се получи, не го търсят, защото имат нужда от него... т.е., сродните души са свободни.

Те имат какво да си дават, защото не са еднакви, а сродни - т.е. различни, но съвместими. Не бих го нарекла даване, по-скоро обмен е. И защо да е по-добре да бягаме от душа, която е цяла, свободна, независима? Не виждам опасността???

:D Не се връзваме, разсъждаваме само. :D

Линк към коментар
Share on other sites

ттцццц, не , сродните души не са само по двойки , мъжка и женска . Заради телата си мислим така , но не според мен не е така.

И дори са повече от една и две . Дали имат някаква предварително установена бройка ?

Според мен не . Това е може би умно разпределяне на енергията - на сродни души , в зависимост от целите . Може понякога да бъдат 2 , мъж и жена , но могат и да бъдат много повече .

Разбира се не всяка душа ти е сродна , дори и да сте имали общо минало в преден живот . Мисля си , че може и да бъдете превърнати в сродни души , с някоя душа , ако много се харесате и свършите много работа заедно , защо да не се сродите ? Поредица от животи заедно и много полезна работа свършена заедно със сродната душа . дори ето една благородна кауза : всички души да станат сродни !

В момента , които достигнем многообразието и пълната завършеност на развитие , би трябвало да се сродим всички ! Едно съзнание , една душа ! Тотално сливане на съзнания !

Линк към коментар
Share on other sites

Ние се намираме в един свят самотен и живеем неразбрано. Тогава се проповядва философия: човек трябва да бъде силен, трябва да бъде умен, трябва това и онова. Това е една крива философия. Ако Бог в твоята душа не може да се прояви, ако Бог в твоя ум не може да се прояви, ако Бог в твоята воля не може да се прояви, ако Бог в твоето тяло не може да се прояви, от тебе нищо не става. Или другояче казано: Щом се прояви Бог, тогава ще дойде твоята възлюблена на Земята, една сродна душа, един ангел ще дойде и ти тогава няма да имаш никакво обезсърчение в живота. Всичко ще става тъй, само като хлопнеш и ще стане, не при сегашното хлопване.

Източник: беседата Връзвайте и развързвайте!, 24 март 1940 г.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Благодаря за беседата :)

Нека напомним, че Учителят владее перфектно английски. Всеки, който владее английски така е наясно, че понякога се получава интерференция (влияние) между езиците и сме склонни да пренасяме от английски в български.

В английски неопределителният член а/an понякога се превежда един, но не в смисъл "само един" а по-скоро "някакъв, неопределен". Например:

I saw it in a newspaper. - Аз видях това в един вестник

няма предвид вестника като бройка, а като неопределен вестник....

При това в английски това "а = един" е задължително в израза "една сродна душа", т.е. на английски не може да се каже само "сродна душа".

Като се има предвид, че беседите не са писани от Учителя, а записвани от присъстващите, не може да се твърди 100% какво точно е имал предвид ораторът.

Ще съм много благодарна, ако някой намери беседа, в която Учителят изрично казва, че не може да има повече от една сродна душа и тя задължително е с обратен пол. Признавам, че не помня съдържанието на всички беседи така подробно.

Щом се прояви Бог (Бог в твоята душа ...Бог в твоя ум ... Бог в твоята воля ... Бог в твоето тяло ) тогава ще дойде твоята възлюблена на Земята, една сродна душа, един ангел ще дойде
Според мен под "да се прояви Бог .... " по-горе Учителят има предвид да се освободим от предразсъдъците и зависимостите си. И, забележете, тази сродна душа, този ангел, няма да ни запълва някакви липси, дупки... (нали щом Бог се е проявил на всички нива в нас, това значи, че няма дупки, а само Любов).

Какво според вас означават думите:

и тогава няма да имаш никакво обезсърчение в живота. Всичко ще става тъй, само като хлопнеш и ще стане, не при сегашното хлопване.

Какво ли ще допринесе за нашето състояние сродната душа, след като вече Бог се е проявил в нас? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

за "да се прояви Бог" егото трябва да отстъпи първото място.

Да се прояви Бог -

Можем ли да ремонтираме коли без знания за тях и без инструменти?

Не. Първо трябва учене, а после чиракуване при майстор.

Подобно на това са необходими знания, умения и мотивация за вътрешната работа

По време на обучението в ума, чуствата и тялото настъпва трансформация.

На мястото на старите необработени чувства и мисли, идват висшите и божествени чувства и мисли.

Тялото се зарежда с красива и мощна божествена светлина.

На мястото на старите качества се създават нови, божествени качества.

"Когато говорим за служене на Бога, никакво отрицателно качество не се позволява" Учителят

За да стане един ден възможно висшето творчество на душата във връзка с Бога в ролята на неин постоянен учител и ръководител.

Бхагавад гита или Божествената песен описва такова състояние, Бог присъства в тялото на Арджуна в Хилядолистния лотос и учи своя ученик.

Съвременните "Разговори" с Бог които съм виждал ... без коментар.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Терминът, който не аз съм въвел - "сродни" се обезсмисля на фона на общите разсъждения и не е ясна вече и самата тема. Наистина няма нужда от него и всъщност по подобна точка сме единомислещи. Малко не поразбрахме кой какво иска да каже, иначе и многото думи биха изгубили смисъл, понеже показваме близост и в това отношение, но излиза, че наистина темата е неопределена, а душите са ненужно оцветени с наличното определение...

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

...Ще съм много благодарна, ако някой намери беседа, в която Учителят изрично казва, че не може да има повече от една сродна душа ...

Здравей Донка,

Аз също не съм срещал беседа, коята да дава директно такива детайли. Мога да ти посоча тази (Сродните души), а за по-подробно изследване на темата в Словото: (тук).

Връзката на Словото с Живота е задача на ученика. И очевидно това не е нито тривиално, нито лесно и еднозначно. Затова и Учението има индивидуално приложение предимно...

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Извън диалектиката душите не са ни ясни и познати, а точно души извън нея може и да няма.
:) и аз си мисля че е така :sleeping: някога ще мога със сигурност да го проверя

Тук обаче няма как "сродната" душа да не е от срещуположния пол. Говорим за допълване, как да пропуснем тогава полярностите? И грубо- и финоматериално мъжът и жената се допълват поради различната поляризация на телата...

:) Така е.

Което обаче не изключва взаимоотношения на ооогромна близост ...сходство... сродство....с различни други души...комбинации и прекръстоски безкрайни са възможни....разликата е само в СТЕПЕНТА...някога ще мога със сигурност да го проверя и това :smarty: за всички ни важи :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Донка, нещо по=конкретно, което намерих от беседата сродните души:

Всички души, които са излезли първоначално от небитието и са влезли в битието, са били все двойки. Две души са били те, и тези души сега се търсят. Всички стремежи на хората, дето се любят, дето се женят, дето деца раждат, подразбира това, че всеки търси своята душа.
Линк към коментар
Share on other sites

:) То си е по подразбиране ! Другото си е от брата на Христа :sleeping: Васко за припомнянето на беседата благодаря.

За всички, всички светли душички .....

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря:)

В тях на мен ми направи впечатление ето това:

Значи жената е сърцето в човека, а мъжът – умът. Затова, именно, е казано: „Нито жена без мъж, нито мъж без жена“. С други думи казано: нито сърце без ум, нито ум без сърце. Като говорим за жени и за мъже в грубата, т.е. физическата им страна, ние ги разглеждаме като животни, които не са дошли още до онази висока степен на развитие да мислят право. Дойде ли до това положение, човек се съзнава като душа и започва да търси своята сродна душа. Той търси и Христос като колективен дух, т.е. като сбор от разумни души, излезли от Бога.

И тъй, ще знаете, че който е намерил сродната си душа, той се е примирил с целия свят. За него зло не съществува. Обаче, който не е намерил сродната си душа, той постоянно се лута, гневи се, роптае против злото, против неправдите в света. – Кога може човек да намери сродната си душа? – Когато съзнанието му се пробуди и се научи да слуша и никога да не отлага нещата. Който се е научил да слуша гласа на Божественото, никога не се натъква на злото. –

Туй чувство искам да видя пробудено във вас, но непременно трябва да видите своята сродна душа от небето. Павел изказва тази мисъл, но само че малко по-другояче. Той казва: „Нито жена без мъж, нито мъж без жена“. С това той подразбира, че двата сегашни принципа – мъж и жена трябва да се слеят в една душа, и тази душа да намери другата сродна своя душа. Само тогава Христос ще бъде между тях третият.

Като говорим за истинската Любов, за Любовта на сродните души, разбирам, че ще дойде една колективна душа и тогава всички тия души, които от памти века са ви любили, ще влязат в тази душа и ще станат едно колективно цяло. Хиляди души, събрани на едно място, образуват Любовта на една сродна душа. Хиляди души, събрани на едно място, образуват Любовта. Хиляди и милиони капки вода, събрани на едно място, образуват един извор.

http://triangle.bg/books/1934-09-23-10.199...5-04-07-10.html

Линк към коментар
Share on other sites

Според древните текстове не са били и двойки, а са били просто цели души, като сега сме половинчати и точно цялост търсим.

Като мъничък се чудех много, тези животни които регенерират, стават ли две, като се разделят през полувината...

Има и друг важен въпрос - пълнотата има ли много вариации. Ако ни доближава до съвършенство, може и да не са много. Скритата мисъл тук е, че не е пак строго индивидуализирано определена липсваща полувинка. Набляга се предимно на глагола липсва, а както може да се открие и на строго вътрешно ниво без помощ, така може и нещичко отвън да се поприбави, но не и напълно да изгради.

Линк към коментар
Share on other sites

Има и друг важен въпрос - пълнотата има ли много вариации.
Ще поразсъждавам за броя на вариациите :sleeping:

Абсолютната Пълнота би трябвало да се усети при Сливането и тогава няма да има абсоютно никакви въпроси, просто защото ще е има Безмълвна Яснота.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Като говорим за истинската Любов, за Любовта на сродните души, разбирам, че ще дойде една колективна душа и тогава всички тия души, които от памти века са ви любили, ще влязат в тази душа и ще станат едно колективно цяло.

Това са ключовите думи , върху , които си струва да помислим

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, истинската Любов не е тази на сродните души, а просто Любовта, която е дреха на Отца.

Но ти имаш усещане и за Духа...

Аз споделям това мнение, наистина каква истинска Любов би била ако е само към сродните души....а не към "Цялото" :)

Линк към коментар
Share on other sites

Е, това не бяха мои думи , а думи на утител , но както ВИНАГИ Венци се чувства

длъжен да ги оспори . :D:D:D

Забавно е .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...