Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Има ли сродни души?


Надежда

Recommended Posts

Вървят ли двама

на дълъг път,

и път да няма,

не ще се спрат.

Ще бродят близки

по таз земя,

ах, как не искам да съм сама.

Решат ли двама,

да дирят брод,

в тях грейва пламък

за цял живот,

той пръска искри,

в скръб и тъма,

ах, как не искам да съм сама.

Делят ли двама

една съдба,

допрат ли рамо

в една борба,

ще легнат чисти

във таз земя,

ах, как не искам да съм сама.

Мария Нейкова ("Козият рог")

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 205
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според Учителя, сродни души са тези, които излизат заедно от Бога. Но обикновено докато едната е на земята в плът, другата е в невидимия свят и й помага отгоре. Рядко, много рядко - само в 12 земни прераждания те се засичат на земята, докато са в тяло. Това, което ми е давано по вътрешен път за сродните души и което допълва казаното е, че когато се засекат на земята, дори и външно си приличат (като брат и сетра),а числото 12 отговаря на същността на връзката между сродни души - като единицата символизира мъжкото начало, а двойката - женското. Те са като двете парчета от една плочка, счупена на две - така си пасват. И няма сръдни, караници, дисхармония, а Божествена радост и непресъхващ възторг. И цялото Небе празнува, всички разумни същества се сърадват заедно със сродните души, които са се срещнали. И няма колебание, двоумение:"Това ли е моята сродна душа или не е?" Ти просто знаеш:"Това е!" Няма нужда някой да ти го казва - душата ти знае! Просто трябва да й се довериш...

Линк към коментар
Share on other sites

Според Учителя, сродни души са тези, които излизат заедно от Бога. Но обикновено докато едната е на земята в плът, другата е в невидимия свят и й помага отгоре. Рядко, много рядко - само в 12 земни прераждания те се засичат на земята, докато са в тяло. Това, което ми е давано по вътрешен път за сродните души и което допълва казаното е, че когато се засекат на земята, дори и външно си приличат (като брат и сетра),а числото 12 отговаря на същността на връзката между сродни души - като единицата символизира мъжкото начало, а двойката - женското. Те са като двете парчета от една плочка, счупена на две - така си пасват. И няма сръдни, караници, дисхармония, а Божествена радост и непресъхващ възторг. И цялото Небе празнува, всички разумни същества се сърадват заедно със сродните души, които са се срещнали. И няма колебание, двоумение:"Това ли е моята сродна душа или не е?" Ти просто знаеш:"Това е!" Няма нужда някой да ти го казва - душата ти знае! Просто трябва да й се довериш...

имам въпрос - ако тези сродни души се срещнат и се съчетаят, това край на нещо ли е, начало на друго нещо ли е , или част от космически цикъл? :dancing yes:

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

Нямах намерение да пиша в тази тема, защото просто тя е толкова езотерична, че ако някой си мисли, че знае дори и 5 % за какво става въпрос, той със сигурност се заблуждава. Дори и Учителите (вкл. и Беинса Дуно) не са споменали почти нищо. Все пак ще приведа едни цитати от Е. Рьорих, с уговорката, че това не са думи на Учителя М. или Учителя К.Х., а на нея самата.

Родствените души, разделени в течение на векова, при среща не се познават една друга. Само душите, които в течение на хилядолетия са били обединявани на земно ниво от духовно и велико сърдечно чувство, могат да постигнат космическо сливане във висшите Светове. Обединяването на съзнанията и сърцата не се извършва за един живот и дори за няколко живота, нужни са хилядолетия, за да се натрупат енергиите, които сплитат тези неразривни връзки. Не може висшата красота да бъде толкова лесно достижима!

Писма - 31.05.1935 г.

Съкровеното Учение казва, че хермафродитът всъщност никога не е съществувал, имало е отделни несполучливи опити, които скоро са били прекратени. Но Учението за половинчатите души има основание и един вид завършва символа на Андрогина. Всички символи на Андрогина имат за цел да посочат необходимостта от двете Начала в Космоса във всичките му проявления за живот и равновесие. Различните легенди за родство на душите се основават на велика истина, защото единството, сливането на двете Начала са заложени в първичния закон... Огънят е двуроден по своята природа, оттук всички чаши на древните мистерии с двуродния пламък над тях... Всички богове на древността имат своите съпруги, олицетворяващи космическата енергия, писанията и свещените изображения на всички народи сочат този основен космически закон. По време на диференциацията става разделение на Началата, и разделените Начала биват увлечени в отдалечени сфери. Магнитът, заложен в Началата, трябва в продължение на еони превращения и трансмутации на изчистването да събере и обедини разделените Начала. Това е и великият завършек или Венецът на Космоса.

Писма - 05.05.1934 г.

yinyang.gif

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Иска ни се да знаем всички малки и големи цикли - от циклите на ултраелементарните частици, чак до най-обхватните космически цикли. Но може би е по-полезно да не търсим недоказуеми теории, а да усетим сливането - с любимия човек, с природата, с интуитивното си възприятие за Бога... Тогава и най-малките цикли ще придобият космическа значимост, поне за нас:

Колко години без шум са сближавали

двата маршрута?

Колко причини в света са създавали

тази минута! -

Нежният сблъсък на влюбени атоми.

Вик на вселени.

Още преди да започне съдбата ми -

ти си до мене.

(Георги Константинов)

Дали това усещане съответства на такава космическа реалност като тази за "сродните души"? Възможно е, но дори и да не е точно така... по-добре е да развиваме сетивата си за Сродството в сегашния ни живот, отколкото да изчисляваме колко хиляди години би следвало да Го очакваме! :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Колко години без шум са сближавали

двата маршрута?

Колко причини в света са създавали

тази минута! -

Нежният сблъсък на влюбени атоми.

Вик на вселени.

Още преди да започне съдбата ми -

ти си до мене.

(Георги Константинов)

С колко малко думи са казани толкова много неща.

Страхотно.

Благодаря ти!!! :3d_081::3d_122:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ето какво казва Учителят за сродните души. Извадката е направена от книгата "Разговори при Седемте езера".

"Сродни души са тези, които са излезли едновременно от Бога.

Душите работят по двойки. Обикновено едната работи горе, а другата - долу. После те си споделят своите опитности и се сменяват. През цялата еволюция само 12 пъти се срещат на земята. Това са кардиналните прераждания. Сродна душа е тази, в която човек по - лесно вижда присъствието на Бога. Това е пак Любовта към Бога.

Какво е отношението между сродните души? Сродни души са тези, които предават Божията Любов такава, каквато е. Тези, които не предават Божията Любов такава, каквато е, не са сродни души. Те са паднали души.

У сродните души има голямо разбиране на Любовта. Две души не могат да се съединят, ако не предават Любовта еднакво. Любовта ги свързва. Тя ги прави сродни души. Еднаквото разбиране на Любовта ги прави сродни."

Линк към коментар
Share on other sites

"Сродни души са тези, които са излезли едновременно от Бога.

Сродна душа е тази, в която човек по - лесно вижда присъствието на Бога. Това е пак Любовта към Бога.

Сродни души са тези, които предават Божията Любов такава, каквато е.

У сродните души има голямо разбиране на Любовта. Две души не могат да се съединят, ако не предават Любовта еднакво. Любовта ги свързва. Тя ги прави сродни души. Еднаквото разбиране на Любовта ги прави сродни."

icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Всички сме сродни души. Всички сме от един род - човешкия.

Хора сме - сродни сме. Родни. Мили един на друг, дори понякога да не го съзнаваме.

Всички души човешки са ми роднини.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички сме сродни души. Всички сме от един род - човешкия.

Хора сме - сродни сме. Родни. Мили един на друг, дори понякога да не го съзнаваме.

Всички души човешки са ми роднини.

Homo sum, et nihil humanum a me alienum puto..... :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Хора сме - сродни сме. Родни. Мили един на друг, дори понякога да не го съзнаваме.

Мили един на друг ли? Това, че ние всички притежаваме качеството - да си човек - не означава любов към ближния, а само онтологична зависимост...

Много не са ми мили, дори са ми немили.

Сродните души са малко, ала ги има и те се разпознават въпреки мрака и отвъд привидното неразбиране...

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Сродните души са особен феномен и имат онтологичен аспект - роенето на еманациите на божиите синове в тази реалност.

Сиреч, сродните души са емананти на един общ източник, една матрица - един Божи син, не-съществуващ в не-битието.

Sapienti sat est

Линк към коментар
Share on other sites

имам въпрос - ако тези сродни души се срещнат и се съчетаят, това край на нещо ли е, начало на друго нещо ли е , или част от космически цикъл? :dancing yes:

Начало... на онова, което Е.

Линк към коментар
Share on other sites

имам въпрос - ако тези сродни души се срещнат и се съчетаят, това край на нещо ли е, начало на друго нещо ли е , или част от космически цикъл? :dancing yes:

Начало... на онова, което Е.

:3d_066:

Бяла, не златна

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат от Изгрев, изтрит по невнимание от admin

Здравейте, приятели!

...

Сродните души имат еднакво предназначение, но имат две различни служби. Когато сродните души се слеят, идва единството и тогава външните противоречия изчезват, тогава става сливане и с Бога. Или по-точно казано, тези две сродни души не се сливат, но образуват една система. Те не се обезличават. След това една двойка ще се слее с друга двойка, после с трета и т.н., най-сетне ще се слеят всички души и ще се образува Космичния човек. Така сродните души като се сливат по две и повече, ще станат едно цяло. Без да се обезличават ще работят заедно, ще образуват мощна сила. Всички двойки, обединени заедно, ще образуват една Вселена, едно цяло.

Двата полюса на една двойка не могат да се приближат съвсем. Те имат известно отношение помежду си, като двата полюса на Земята. В бъдеще, когато се съединят две сродни души, те няма да се родят в едно и също тяло на Земята, но в отделни тела, обаче ще имат едно общо тяло, което ще ги обединява. И тогава те със своите отделни тела ще функционират като полюси в това по-голямо тяло. Тялото, което ще ги обедини, ще бъде по-фино, по-тънко и невидимо ще обгръща със своите сили тези две тела. Тези неща не се казват на всички. Те са само за посветени. Те се говорят само на най-напредналите ученици.

Двете сродни души вървят успоредно и са свързани с Висши същества, които са в този път. Успоредните линии са пътища на Разумни същества. Те не влизат в стълкновение, не се пресичат. Две души, които се обичат, като се стремят към Бога, пътищата им са успоредни, има хармония между тях.

...

Това е извадка, направена през 2000г. и само съм отбелязала под текста, че е от Беинса Дуно, но тъй като целта ми е била да открия какво има писано в различни източници за сродните души, не съм си записала от коя книга или беседа съм го преписала.

Светъл ден на всички!

Благодаря, Изгрев, точно този цитат ми беше нужен, за да си отговоря на някои въпроси... :thumbsup2:

И още тук

Линк към коментар
Share on other sites

Само една е родната ми душа - МОЯТА.

Всичко останали са ми роднини. Която душа върви с душата ми, с родната ми душа, с-родна ми е. Всички са ми сродни.

На Моята душа дължа всичкото търсене до сега. Моята душа - скиталчица без път, сираче в несрета, самотница в пустиня...

без духа. Моята душа - на нея съм длъжница само... сега разбирам - душата ми е търсила едно едничко - себе си в духа.

Длъжница съм й, но не се виня -

човек роден е да се мъчи,

докато чуе... тишината на душата.

Тогава всички са сродени

в една душа голяма, вечна.

И своята душа изгубена намирам.

И няма чудо по-чудесно

от това.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Когато намерите висшето си Аз, душата си половинка, през вашите медитации и съзерцания, тогава ще я намерите навсякъде в света, в лицата на хората, в езерата и планините, в растенията и птиците, ще сте способни да слушате гласа и. Това е най-важната истина за тези, които се обичат, в противен случай техният брак, тяхната връзка ще бъдат катастрофа. Ако мъжът е намерил в себе си женския принцип, а жената мъжкия, и те желаят да работят за този принцип, да му служат, тогава нека се обичат, нека се женят, защото в такъв случай тяхната женитба ще бъде източник на безброй благословии! Ето защо аз казвам, че жената трябва да търси Небесния Баща в съпруга си, който е Божи пратеник на земята, а съпругът трябва да вижда в неговата възлюбена съпруга Божията Майка, която трябва да обича, съзерцава и служи. Веднага след това всички небесни съкровища ще бъдат на тяхно разположение и ден и нощ те ще живеят в красота, екстаз и възторг. Ако ли не, те ще страдат, ще се разочароват и ще говорят с отвращение срещу всички жени или мъже … просто защото това, което те познават, не е тяхната висша душа или дух, а само техните износени дрехи и вехти парцали. Това се случва с хората, които не желаят да научат Истината, които отказват да слушат Посветените, които не искат да чуят нищо: те предават самите себе си. Човек наказва самия себе си, когато бяга от светлината, която може да му отвори очите и да му покаже пътя.

Любов и сексуалност - 1-ва част - Михаил Иванов

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...